Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

Sondaj

Cum preferati sa fie deschise paginile accesate de pe forum.ubuntu.ro?

In locul paginii pe care ma gasesc in acel moment.

5% - 2
In alta pagina (sau fereastra).

85% - 29
Imi este egal.

8% - 3
Nu am inteles nimic din intrebare.

0% - 0
Participanți: 34

#1 31 Jul 2010 15:27:24

Alin_Bruxelles
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 03 Apr 2010
Site web

Deschidere linkuri in alta pagina

Salut tuturor,

Nu stiu daca subiectul a fost abordat aici, dar este un lucru aici care ma deranjeaza :-)

Cand postam in mesajele noastre adresele unor pagini internet, aceste pagini se deschid in locul paginei pe care suntem (forum ubuntu.ro) si nu se deschid intr-o fereastra separata. Ce este deranjant e ca trebuie sa revenim inapoi in navigare daca nu am avut inspiratia sa facem prealabil un click drept -> deschide intr-o noua fereastra.

Credeti ca se merita sa se schimbe felul in care se deschid paginile cand facem un click normal pe o adresa publicata de utilizatori in mesajele lor?

Daca nu vedeti nimic rau, lansez si un sondaj ;-)

O zi buna oamenilor cu suflet pe care ii descopar acum in fiecare zi citindu-i pe acest forum :-)

Linux o muerte, compañeros! Venceremos!

#2 31 Jul 2010 15:33:32

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Re: Deschidere linkuri in alta pagina

S-a mai propus aici,însă propunerea a fost refuzată.
În orice caz,subscriu şi eu,e o idee bună smile

#3 31 Jul 2010 16:52:04

Alin_Bruxelles
Membru
Site web

Greseala mea, nu am vazut ca subiectul a fost abordat (am facut o cautare, dar in graba).

Adiroiban raspunde : "Linkurile nu se vor deschide în alt tab. Există Ctrl+Click sau Middle Click pentru asta". Oricât ai face ctrl+click, tot uiti la un moment dat si iar injuri pentru ca iti dai seama ca ai pierdut pagina cu forum.ubuntu.ro.

Intentia mea, cand sunt pe acest forum , este sa fiu si sa ramân pe forum, iar cand vreau sa vad o pagina indicata de un membru sa ma duc sa o vad de pe forum, dar nu in locul forumului. Mai ales ca de multe ori sunt mai multe pagini de deschis, in functie de solutii, de discutii, etc.

Mi se mai intâmpla cateodata sa caut solutii cu mausul in mâna dreapta si cu un pahar de rom si un trabuc cubanez Cohiba in mâna stânga (adica in mod "relax, no stress" si sa nu am degete si mâini disponibile pentru a apasa "ctrl" (cânt la pian si la chitara, dar dexteritatea mea are limite :-)))) ).

Nu e mai simplu sa se modifice o mica optiune in forum, astfel incât participantii forumului sa nu paraseasca site-ul, in loc sa li se spuna "consultati in mod ambele mâini pe birou" sau "apasati pe rotita de defilare"?

#4 31 Jul 2010 17:36:38

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pentru unii poate fi enervant sa se deschida in alt tab/ alta fereastra fiecare link.
Cine vrea tab nou n-are decat sa foloseasca ctrl+click, click dreapta -> open in new tab/window, middle click, etc.

#5 31 Jul 2010 17:40:41

vladi
Oaspete

Parerea ta

#6 31 Jul 2010 17:41:37

Virgil
Membru
Site web

Propun să se ia decizia în funcţie de voturile participanţilor la sondaj.

#7 31 Jul 2010 17:43:41

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Alin_Bruxelles a scris:

...Mi se mai intâmpla cateodata sa caut solutii cu mausul in mâna dreapta si cu un pahar de rom si un trabuc cubanez Cohiba in mâna stânga (adica in mod "relax, no stress"

Alin_Bruxelles a scris:

... daca nu am avut inspiratia sa facem prealabil un click drept -> deschide intr-o noua fereastra....

Scuze pt. OFF
Acum înțeleg de unde vine lipsa de inspirație.  wink  tongue
.

#8 01 Aug 2010 12:14:14

Alin_Bruxelles
Membru
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Pentru unii poate fi enervant sa se deschida in alt tab/ alta fereastra fiecare link.
Cine vrea tab nou n-are decat sa foloseasca ctrl+click, click dreapta -> open in new tab/window, middle click, etc.

In stilul "care vrea, nu are decât sa...", poti spune de asemeni ca cel care nu mai vrea sa fie pe forum odata ce a deschis un nou "tab", nu are decât sa inchida "tab-ul" precedent...

Bineînteles ca se pot face multe, putem sa facem si combinatii de taste, putem sa ne cumparam si mausuri cu 4, 5, 6 sau 7 butoane si sa le afectam comportamente anume la click, putem sa ne facem un sistem de comanda prin gesturi, prin infrarosii, comenzi vocale, camere video, ghidare prin telepatie si asa mai departe. Lista e lunga si cu cât o lungim, cu atât ne indepartam de subiect.

Ca administratori, cu tot respectul pe care il am pentru munca pe care o faceti, nu va puteti multumi numai cu raspunsuri de genul "paginile nu se vor deschide niciodata in alta fereastra" sau "nu aveti decât sa faceti asa", ci sa luati in cont si obisnuintele/practicile/dorintele/cererile utilizatorilor finali.

Nu spun ca ceea ce cer e mai bun decât ceea ce propui sau ca ce propui e mai nepotrivit decât ce cer. Spun ca in loc de raspunsuri lapidare si fara nici o discutie, este mai bine sa se discute, sa cântareasca avantajele si dezavantajele, sa se vada care sunt obisnuintele si dorintele utilizatorilor si sa se aplice o solutie care sa satisfaca majoritatea.

Putin conteaza daca in final ajungem la solutia ta, principalul este sa fie aplicata dupa o serie de argumente, de analize practice ale utilizatorilor zilnici si de ce nu, dupa un vot democatic, in stilul democratie participativa, care ma unge la suflet si nu ma indoiesc nici o clipa, va e scumpa si voua, oameni liberi intr-un sistem de gândire liber :-)

offtopic: @ Ala micu : m-ai ghicit :-))))))

#9 01 Aug 2010 12:53:54

Virgil
Membru
Site web

La aproape 24 de ore de la deschiderea topicului:
http://img231.imageshack.us/img231/4379/screenshot1ehh.th.png

#10 01 Aug 2010 16:31:06

Ăla mic
Moderator

Am votat MDA pentru opțiunea a 2-a (de sus în jos), deoarece mie mi-ar conveni ca link-urile să se deschidă în pagină nouă, NU în fereastră nouă, ADICĂ EXACT CA LA ÎNCĂRCAREA IMAGINILOR PE ImageShack
http://a.imageshack.us/img594/6054/selecie156.th.png

Prefer să am 5-10 file deschise întro ferestră de browser, decât 5-10 ferestre de browser deschise întrun "cârnat oltenesc" - chiar și minimizat - în bara de aplicații deschise.
Până la schimbarea dorită "click-dr. , deschide în fila nouă" mă cheamă.

De-aia am votat MDA.

@Alin_Bruxelles

Probabil că știi, dacă folosești Firefox, de existența unei extensii numită "CoolPreviews".
Mie mi se pare destul de utilă pentru că economisesc cele 2 click-uri : dreapta și deschide în filă nouă.
http://a.imageshack.us/img185/9743/selecie157.th.png
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (01 Aug 2010 16:50:27)

#11 01 Aug 2010 17:07:43

csilviu
Membru
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 31 Oct 2007

Ăla micu' a scris:

Am votat MDA pentru opțiunea a 2-a (de sus în jos), deoarece mie mi-ar conveni ca link-urile să se deschidă în pagină nouă, NU în fereastră nouă.

Tocmai asta ai votat, daca folosesti Firefox. Linkurile pot fi deschise in fereastra noua sau aceeasi fereastra. Browserele decid daca fereastra noua inseamna chiar fereastra (gen IE mai vechi) sau pagina noua (Firefox, in mod implicit).

Poti spune cu toata gura ca ai votat DA.

#12 01 Aug 2010 17:51:45

Ăla mic
Moderator

csilviu a scris:

....Tocmai asta ai votat, daca folosesti Firefox...... Browserele decid daca fereastra noua inseamna chiar fereastra (gen IE mai vechi) sau pagina noua (Firefox, in mod implicit).....

Încerc să te contrazic; să vedem dacă-mi iese: eu decid dacă un site se va deschide întro pagină nouă sau întro fereastră nouă, nu Firefox :

http://img3.imagebanana.com/img/5yk9sotf/thumb/Meniu_160.png    http://img3.imagebanana.com/img/46uqlqhn/thumb/Selecie_159.png    http://img3.imagebanana.com/img/jjmlzjjx/thumb/Selecie_161.png

Editat ultima oară de Ăla micu' (01 Aug 2010 17:56:11)

#13 01 Aug 2010 18:03:35

csilviu
Membru
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 31 Oct 2007

@Ala micu'
Mai degraba cel care creeaza site-ul decide comportamentul implicit al unui link, si despre asta-i vorba in acest thread, sau ma insel eu. Ce faci tu cu click dreapta, CTRL+click, etc, este alta poveste.

Mai tehnic:
Marcajul HTML <a>, care defineste un link, sau mai general o ancora, are un atribut numit target, care printre altele are valorile _self, respectiv _blank. Primul precizeaza la link-ul se va deschide in aceeasi fereastra, al doilea va deschide link-ul in fereastra noua. Aceste valori provin din preistoria web-ului, inainte de inventarea tab-urilor (paginilor). Browserele care au implementat taburile permit afisarea unui link atat in pagina noua, cat si in fereastra noua.

Implicit, Firefox va deschide link-urile cu target="_blank" in pagina noua, nu in fereastra noua, dar acest comportament poate fi modificat din Edit->Preferences->Tabs.

Sper ca am fost mai coerent de data asta smile

Editat ultima oară de csilviu (01 Aug 2010 18:04:27)

#14 01 Aug 2010 18:27:16

Ăla mic
Moderator

csilviu a scris:

@Ala micu'
Sper ca am fost mai coerent de data asta smile

Tot respectul pentru cunoștințele tale , dar aici, mai jos,  m-ai / m-am  pierdut.smile
Experiența mea, minimă, nu-mi permite să te mai contrazic. Te cred pe cuvânt. smile

csilviu a scris:

......
Mai tehnic:
Marcajul HTML <a>, care defineste un link, sau mai general o ancora, are un atribut numit target, care printre altele are valorile _self, respectiv _blank. Primul precizeaza la link-ul se va deschide in aceeasi fereastra, al doilea va deschide link-ul in fereastra noua. Aceste valori provin din preistoria web-ului, inainte de inventarea tab-urilor (paginilor). Browserele care au implementat taburile permit afisarea unui link atat in pagina noua, cat si in fereastra noua. ...)

Eu, deocamdată, sunt mulțumit cu CoolPreviews.
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (01 Aug 2010 18:40:42)

#15 01 Aug 2010 21:25:15

Alin_Bruxelles
Membru
Site web

Ăla micu' a scris:

Probabil că știi, dacă folosești Firefox, de existența unei extensii numită "CoolPreviews".
Mie mi se pare destul de utilă pentru că economisesc cele 2 click-uri : dreapta și deschide în filă nouă.
http://a.imageshack.us/img185/9743/selecie157.th.png
.

Nu stiam, multumesc pentru informatie :-)

De abia ce l-am instalat si imi pare forte util ! Bag seama ca imi va aduce un bun serviciu.

#16 02 Aug 2010 12:51:14

Ăla mic
Moderator

Alin_Bruxelles a scris:

...Nu stiam, multumesc pentru informatie :-)
De abia ce l-am instalat si imi pare forte util ! Bag seama ca imi va aduce un bun serviciu.

Cu plăcere, din categoria "eye candy" îți mai recomand plugin-ul "Cooliris"
.

#17 02 Aug 2010 19:25:28

Virgil
Membru
Site web

@Ala micu
@Alin_Bruxelles

Toată stima şi respectul pentru voi,dar vă îndepărtaţi de subiect.

@admini
Din pură curiozitate întreb,de câte voturi şi de câte zile aveţi nevoie ca să validaţi ''referendumul''?

http://img529.imageshack.us/img529/8531/screenshoted.png

#18 02 Aug 2010 22:54:58

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@lover4
Forumul oricum va intra in revizie asa ca n-are rost sa facem modificari acum.

#19 04 Aug 2010 14:13:12

Alin_Bruxelles
Membru
Site web

@ Alexandru.Cucu

Cererea "mea" nu are nici o graba. Am citit ca forumul va fi modificat, aceasta schimbare poate sa astepte momentul potrivit.

Salutari si multumiri pentru atentia acordata subiectului :-)

#20 29 Aug 2010 16:20:04

Ăla mic
Moderator

Alexandru.Cucu a scris:

@lover4
Forumul oricum va intra in revizie asa ca n-are rost sa facem modificari acum.

@Alin_Bruxelles
Până vor fi făcute modificările sugerate de tine - de altfel validate de sondaj - poți încerca ( dacă nu știai, eu nu știam de ex. )  pentru a obține deschiderea link-urilor în pagina nouă, folosirea unui mouse cu "click-able mouse wheel".

Poziționarea săgeții mouse-ului pe o legătură și acționarea rotiței mouse-lui spre stânga (sau apăsarea ei) îți va genera efectul dorit:
deschiderea legăturii în pagină nouă.
Spre rușinea, dar și spre satisfacția mea, am descoperit asta, azi, întâmplător.
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (29 Aug 2010 16:22:22)

#21 29 Aug 2010 17:56:35

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

lover4 a scris:

Din pură curiozitate întreb,de câte voturi şi de câte zile aveţi nevoie ca să validaţi ''referendumul''?

http://img521.imageshack.us/img521/2617/1111hc.png

Chiar ma gandeam astazi la acest subiect si cate CTRL+clic-uri dau. Ceva noutati? Conteaza cu ceva parerea utilizatorilor?
Multumesc.

Editat ultima oară de new one (29 Aug 2010 18:00:30)

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#22 29 Aug 2010 19:23:25

dymon
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2010

E bine și cu middle click dacă folosești un mouse. Așa procedez și eu când folosesc unul, doar că de cele mai multe ori folosesc touchpad-ul la laptop, iar combinația de taste Ctrl+click cu o singură mână e destul de incomodă(ca să nu mai spun de click-dreapta ->open in new tab,  în cazul în care pe pagină sunt prezente 5-6 link-uri durează puțin...). Deschiderea link-urilor într-un tab nou/ fereastră nouă (adică „_black”)mi se pare a fi un detaliu pe cât de mic, pe atât de util.
Am votat Da

#23 29 Aug 2010 20:45:10

Virgil
Membru
Site web

new one a scris:

Conteaza cu ceva parerea utilizatorilor?
Multumesc.

Se pare că nu! sad

#24 29 Aug 2010 21:06:44

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

S-a specificat deja ca se vor modifica toate balariile in momentul in care vom migra la noul site, dar cine sa citeasca?
Subiect inchis!

#25 29 Aug 2010 21:14:00

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Uneori plictiseala e mare pe forum...

Nintendo Network ID: Bodolay

Feed

Antet forum