Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Aug 2010 21:54:09

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

Cum pot vedea IP-ul celui cu care discut pe yahoo messenger?

Reiau un subiect discutat mai devreme.
Acesta a fost inchis cam pripit, fara a lasa posibilitatea unor pareri alternative.

Salut,vreau sa va intreb se poate vedea IP-ul celui cu care discut pe mess,caci pe windows scriu in consola netstat -b si imi arata cu ce Ip-uri sunt conectat.
Exista cumva o comanda asemanatoare si in Ubuntu?Multumesc.

IP-ul nu este ceva secret. Devreme ce cineva alege sa se conecteze la calculatorul meu si (implicit sa comunice la nivel de retea IP-ul sau) nu cred ca trebuie sa ma limitez in a nu-l "vedea" doar pentru ca niste speriosi mi-au spus ca asta este hack-areala. Sistemul meu il vede si mi-l spune daca am un pic de informatie unde sa ma uit.
In alta ordine de idei, daca utilizatorii de win vad, linuxistii sunt mai limitati?

Raspuns:
In primul rand, dupa ce interlocutorul meu raspunde cu cel putin o replica, dati clic dreapta pe el si selectati detalii. Va fi afisat si IP-ul. Poti folosi si tcpdump pentru lucruri mai avansate.

OAU!!! Daca citesti aceste randuri inseamna ca esti un hacker si cu ajutorul IP-ului meu poti conduce lumea! Succes!

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#2 28 Aug 2010 19:45:52

Alin_Bruxelles
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 03 Apr 2010
Site web

Re: Cum pot vedea IP-ul celui cu care discut pe yahoo messenger?

De acord cu tine :-)

Linux o muerte, compañeros! Venceremos!

#3 30 Aug 2010 15:02:18

bo_bo
Membru
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 25 Jun 2008

Amuzanta problema ip-ului de mess.

Toate aceste informatii pot fi culese de pe internet, dupa cateva cautari. smile

De la baietii care fac rau pe protocolul Yahoo! am invatat: comunicarea se face prin server-ele yahoo, deci clientx - server - clienty. Mi se pare perfect normal, avand in vedere numarul de servicii furnizate. Astfel, comenzile gen tcpdump sau netstat vor arata ip-uri cu dns .yahoo.com, nu ip-ul interlocutorului.
Programul client care se conecteaza la protocolul yahoo, comunica server-elor yahoo multe informatii, printre care si IP-ul Local de pe masina pe care ruleaza. Pidgin, prin libpurple afiseaza aceasta informatie dupa o conversatie de cateva randuri cu interlocutorul (verificat de aproximativ o luna). Daca ip-ul masinii este rutabil, ati scapat de alte sapaturi.

Daca aceste informatii nu satisfac, este necesara o cautare in "the dark side" sau informatii publicate de "black hat hackers" care au cunostinte despre protocolul yahoo.

(edit: adaugat i la baieti) tongue

Editat ultima oară de bo_bo (31 Aug 2010 09:47:08)

e7200+Freezer 7 Pro/P5QL PRO+Porter N881+HR-05 SLI/2x1GB Dominator@1066/EN8800GT HTDP 256M+AC Accelero S1 Rev2+CM Neon 120/ WingRS 100+LED Fan mod/ Modecom Feel II 500W+Fan Mod
Skills: pc modding - 60%, electronica - 85%, retelistica&ubuntu/Debian 85%

#4 30 Aug 2010 23:01:40

marius
Membru nou
Înregistrat: 23 Sep 2009

Sincer, eu nu inteleg care e "chestiunea" ?
Cu ce ma ajuta sa aflu ip-ul celui cu care discut pe yahoo ?

(Poate sunt eu prea batran pentru astfel de curiozitati...)

#5 31 Aug 2010 13:37:13

mac
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 20 Jul 2010

Eu am mai scris si mai sunt doua topicuri cu acest subiect pe forum : Prima oara poti incerca sa ii ceri tu IP-ul prietenului tau. Si daca el e de acord ti-l da de buna voie. Si daca intr-adevar vrei IP-ul cuiva cu orice pret si el nu ti-l da poti sa faci folosesti si metodele de mai sus. Oricum , eu nu vad la ce iti foloseste IP-ul cuiva, in afara de cazul in care vreti sa jucati ceva in retea.

Editat ultima oară de mac (31 Aug 2010 13:37:47)

"It's just a simple matter of programming." - Any boss who never written a program

Feed

Antet forum