Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 07 Dec 2010 17:07:28

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Noul site Ubuntu.ro

Din păcate acesta nu este anunțul pentru lansare.

Mai sunt atât de multe lucruri de făcut (în special de scris conținut) încât nu avem ce lansa.

Așteptăm conținut sub formă de mesaje pe forum în subiectul:
http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=9624

Pentru a vedea ce trebuie completat accesați http://new.ubuntu.softwareliber.ro/

#2 08 Dec 2010 23:06:08

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Re: Noul site Ubuntu.ro

Nu cred că faptul că noul site nu a fost lansat încă face subiectul unei știri sau a unei noutăți.
De aceea am mutat subiectul.

#3 09 Dec 2010 04:58:25

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

http://b.imagehost.org/0365/FALS.png
... pe Linux ma refer smile

Editat ultima oară de xCs (09 Dec 2010 04:59:42)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#4 09 Dec 2010 08:15:42

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@Adi
Era un anunt, nu o stire tongue
Un fel de hartie scrisa cu markerul pe usa de la intrarea in bloc smile

Stam cam mult cu site-ul pe bara si cred ca trebuie sa implicam toata comunitatea.

#5 09 Jan 2011 12:55:03

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Site-ul nou s-a lansat, dar mai avem de lucru.
Mai avem de corectat (s-au sesizat deja unele greseli), de actualizat anumite informatii, de actulizat anumite legaturi ce nu mai functioneaza (sper sa nu existe, dar nu-i exclus), etc.
Orice idee de imbunatatire a Ubuntu.ro este binevenita.

Poate contribui oricine doar raspunzand in acest subiect!

#6 09 Jan 2011 16:26:26

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Aici :
- text original :

Acest lucru este posibil interfeței Unity care este mai ușoară și mai rapidă ca orice ...

- text propus :

Acest lucru este posibil datorită interfeței Unity care este mai ușoară și mai rapidă decât orice .......

.
- text original :

Și evident că versiunea este liberă.

- text propus :

Versiunea este liberă și gratuită

.
- text original :

Unity este interfața revoluționară creată de băieții de la Canonical pentru .....

- text propus :

Unity este interfața revoluționară creată de dezvoltatorii (experții, programatorii, etc.) de la Canonical pentru ......

.
- text original :

Unity vine cu optimizări pentru ferestre, meniuri mai integrate și o bară laterală pentru ....

- text propus :

Unity vine cu optimizări pentru ferestre, meniuri integrate și o bară laterală pentru .....

.
- text original :

Ediția pentru netbook-uri este și mai integrată cu serviciile web.

- text propus :

Ediția pentru netbook-uri este adaptată serviciilor web.

[  Nu sunt sigur, dar cred că adj. "integrat" nu are grade de comparație wink ]
.
- text original :

Astfel panoul pentru aplicații și bara de sus au fost optimizate la maxim cu butoane mari și indicatori pentru a aduce informațiile eficient.

-text propus :

Astfel panoul pentru aplicații și bara de sus au fost optimizate la maxim cu butoane mari și indicatori pentru a structura (înfățișa, prezenta, concentra, etc.) informațiile eficient.

.
Vă rog să luați propunerile de mai sus ca pe o formă de participare integrată secțiunii "Implică-te" și nu ca pe o critică la adresa celor care au muncit la redactarea materialelor la care fac referire.

.

Editat ultima oară de Ăla micu' (09 Jan 2011 17:49:10)

#7 16 Jan 2011 13:37:37

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Mulțumim!
Am corectat pe unde ai atras atenția.
Unele formulari erau destul de aiurea tongue

Dacă mai observi, nu ezita să mai arunci câte un mesaj big_smile

#8 19 Jan 2011 11:34:16

Ăla mic
Moderator

AICI :

-Textul actual :

UFW permite administrarea simplă a unui firewall complex, în timp ce encriptările la nivel de sistem de fișiere sau a directoarelor personale e încă un pas înainte pentru siguranța datelor.

-Textul sugerat :

UFW permite administrarea simplă a unui firewall complex, în timp ce criptările la nivel de sistem de fișiere sau ale directoarelor personale sunt încă un pas înainte pentru siguranța datelor.

AICI :

-Textul actual :

Pentru descărcări alternative, sau din alte locații, vizitați pagina oficială pentru descărcări (în engleză).

-Textul sugerat :

Pentru descărcări alternative, sau din alte locuri (surse), vizitați pagina oficială pentru descărcări (în engleză).

-Textul actual :

Echipa Ubuntu România mulțumește rețelei educaționale RoEduNet. Arhiva pachetelor și arhiva imaginilor de CD sunt disponibile mulțumită serviciilor oferite de ei.

-Textul sugerat :

Echipa Ubuntu România mulțumește rețelei educaționale RoEduNet. Arhiva pachetelor și arhiva imaginilor de CD sunt disponibile mulțumită serviciilor oferite de această agenție.

AICI :

Printre activitățile principale de promovare Ubuntu în România se numără întreținerea pagini web, punerea la dispoziție a diverselor materiale publicitare cât și organizarea de evenimente și oferirea de suport pentru organizarea de evenimente.și oferirea de ......text incomplet

Pentru a afla mai multe atât despre felul cum puteți contribui în cadrul activităților de promovare, dar și despre alte activități de promovare pe care le desfășurăm, vă rugăm să consultați .... text incomplet

probabil lipsește legătura inserată cu un paragraf mai jos : pagină dedicată colaboratorilor pentru documentație ?!?

.

#9 22 Jan 2011 23:22:33

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Mi-am facut timp si am corectat.
Pe http://ubuntu.ro/participa/ n-am gasit nimic in neregula.
N-am observat eu sau ... ?

Multumesc smile

#10 22 Jan 2011 23:38:54

Ăla mic
Moderator

N-ai pentru ce . Probabil că a rectificat altcineva :

http://i.imgur.com/r2zXGs.jpg

.

#11 23 Jan 2011 00:15:04

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Da, cred ca Marian a lucrat la refacerea legaturilor dupa migrare.

#12 23 Jan 2011 07:46:21

Ăla mic
Moderator

Îmi cer scuze că insist, poate obsesiv, în a crede că "locație" cu înțelesul de "sursă"  de aici nu este cea mai potrivită formulare, dar promit să nu mai revin și altădată asupra ei.

Același lucru-l cred și despre subiectul acesta care a rămas în "coadă de pește".

.

#13 23 Jan 2011 13:24:34

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Pe site inlocuisem locatie cu sursa, dar intr-un singur loc. Graba asta... Acum e bine.
La problema cu "Locatia" pe forum... Eu poate doresc sa-mi trec coordonate GPS acolo sau doar tara. "Locatie" cred ca e ceva mai flexibil. Oricum, de modificarea asta nu ma pot ocupa eu pentru ca nu am acces la server sa modific fisierele forumului.

#14 24 Jan 2011 15:38:09

nasul
Membru
Înregistrat: 22 Jul 2010

Arată destul de bine. Îmi place. Poate interesant ar fi fost şi un blog sau realizarea acestuia ca un blog.

#15 24 Jan 2011 15:46:43

Ăla mic
Moderator

@nasul

Legătura aceasta o știai ?

.

#16 24 Jan 2011 15:51:40

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@nasul, e Wordpress in spate si articolele pot fi vazute pe pagina cu stiri: http://ubuntu.ro/stiri/
@Ăla micu', planet preia articole de pe blogurile utilizatorilor.

Daca ai blog si scrii articole despre Ubuntu poti cere sa iti apara si tie articole acolo big_smile

#17 25 Jan 2011 15:35:16

s0higher
Membru
Înregistrat: 11 Feb 2010

Cateva observatii legate de pagina principala a site-ului Ubuntu România :
In slide-ul din dreapta este prezentata o tema care nu vine default in Ubuntu Maverick Meerkat. In acelasi slide, la prezentarea "Web şi mesagerie instantă" sunt afisate Skype si Chrome care de asemenea nu vin preinstalate.
Iar in partea de jos a paginii folositi Faenza Icons care iarasi nu sunt default.

#18 25 Jan 2011 16:01:13

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Sunt doua teme dezvoltate special pentru Ubuntu, Ambiance si Radiance. In capturi apare cea de-a doua.
Despre programe, cred ca asta avea Stas instalat cand s-a grabit sa puna site-ul pe picioare. Nu vad o problema majora in asta.

Daca are careva timp penru niste capturi standard, e invitatul meu smile

Te referi la imaginile din blocul „Află mai multe”??
Iconurile respective nu au legatura cu cele din sistemul de operare. Cum ar fi daca pe site-ul microsoft s-ar folosi numai iconurile din windows? smile Sunt doar niste elemente grafice care se integeaza, cred eu, corect in designul intregii pagini.

#19 26 Jan 2011 02:54:47

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Cum zicea și Alexandru, pe site nu trebuie să folosim doar iconițe din tema Ubuntu.
Referitor la capturile de ecran, așteptă cu interes și alte propuneri pentru capturi. Trimiteți imaginea în formatul corespunzător și dacă sunt bune le punem pe site. Succes!

#20 26 Jan 2011 11:23:17

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Opinie:

E cam mare / lungă partea de footer a paginii ... bucata cu "Puteţi citi ..." nu poate fi încadrată între "Echipa Ubuntu ..." şi "Comunitate" ?
http://i.imgur.com/YA9A9.png
-----------------------------------------------------
http://i.imgur.com/EdiTj.png

Momentan prezent pe site
"Ubuntu vine implicit cu aplicații pentru a ușura comunicarea și colaborare cu (?) cunoștințele tale. Are mesagerie instantă pentru conectearea rapidă la Yahoo sau Gtalk.
Suita Evolution poate fi configurată rapid pentru contul de email sau calendarul/lista de sarcini."

Propunere
evitarea acelui cuc tongue ... si adăugarea MSN (din păcate cunosc mulţi care folosesc acest serviciu de IM).
+ "suita Evolution" nu mi se pare chiar potrivit ... eu unul nu o văd ca fiind o suită (precum OpenOffice) .. ci mai mult ca o aplicaţie .... o idee de formulare : "Aplicaţia integrată pentru email, Evolution, poate fi configurată uşor şi rapid pentru acces la email, calendar şi lista de sarcini". (de fiecare dată cuvântul sarcini / sarcină mă duce cu găndul la maternitate neutral )

Momentan prezent pe site
"Ubuntu vine din start cu suportul pentru majoritatea gadget-urilor și perifericelor moderne.
Astfel sincronizarea cu telefonul pe Android sau iPhone nu va mai fi o bătaie de cap. Iar serviciul Ubuntu One va avea grijă de arhivarea datelor la care ții."

Propunere
Ubuntu are integrat suportul pentru echipamente periferice de ultimă generaţie.
Astfel sincronizarea telefoanelor Android, Blackberry şi iPhone se face foarte uşor, iar serviciul integrat Ubuntu One vă permite stocarea datelor online pentru acces nelimitat la ele printr-o conexiune la internet.

Momentan prezent pe site
"Cu Ubuntu munca de birou cum ar fi lucrul cu documentele sau crearea de prezentări este mai rapidă mulțumită integrării cu restul aplicațiilor și suportul pentru limba română.
Suita de birou (daca era un PE in loc de DE ... era perfect big_smile ) vine cu suport pentru crearea de documente și prezentări, calcul tabelar și un dicționar."

Propunere
Cu Ubuntu munca de birou este mult mai plăcută, astfel crearea de documente, prezentări şi foi de calcul tabelar este mult îmbunătăţită şi mult mai rapidă datorită integrării cu restul aplicaţiilor (? nu am înţeles ce vrea să comunice partea cu integrarea, dar sună bine) şi suportul pentru limba română.
Suita de aplicaţii pentru birou permite crearea şi editarea diverselor documente, prezentări, calcul tabelar, baze de date şi imagini. (parcă era şi draw şi database în suită ?)

Momentan prezent pe site
"Cu Ubuntu se pot reda filme și asculta muzică fără bătăi de cap. Iar cu magazinul on-line se pot cumpăra piese (sună a magazin auto ?) și partaja prin Ubuntu One pe alte dispozitive.
Ubuntu vine și cu aplicații pentru socializare cum ar fi Twitter și Facebook."

Propunere
Partea de multimedia este o plăcere în Ubuntu, acesta având suport pentru toate tipurile de fişiere video şi audio iar compatibilitatea cu dispozitivele externe pentru redarea acestora se face într-un mod facil.
Magazinul audio (e cumva şi video ?) online Ubuntu One permite cumpărarea melodiilor şi totodată permite sincronizarea acestora cu alte dispozitive precum laptop / desktop / telefon / mp3 player.
Ubuntu fiind un sistem de operare pentru oameni uşurează interacţiunea între aceştia cu ajutorul reţelelor de socializare ce pot fi accesate prin aplicaţiile dedicate pentru Twitter sau Facebook. (ideea e foarte bună însă nu am reuşit să subliniez exact ceea ce vreau să zic - momentan nu am o formulare mai bună / "călduroasă" dar mă mai gândesc şi revin cu o modificare).
-----------------------------------------------------
http://i.imgur.com/E0tNW.png

BRB ... revin cu editare şi pentru imaginea aceasta

Editat ultima oară de xCs (26 Jan 2011 12:22:28)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#21 29 Jan 2011 20:25:52

nasul
Membru
Înregistrat: 22 Jul 2010

@Ăla micu' acuma ştiu.
@Mersi, am să mă abonez.

Feed

Antet forum