Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Dec 2010 22:02:28

raducu98
Oaspete

Instalare modem USB Digi net mobil 7.2 in Ubuntu 10.04

Am un modem Huawei de la Digi net mobil 7.2, modelul MF110. Sistemul de operare de pe laptopul Acer Extensa 5220 este Ubuntu 10.04 LTS. Totul merge OK, mai putin conexiunea prin intermediul modemului acesta.
Am incercat sa instalez driverele Linux de pe el, dar nu am reusit nimic deoarece imi da un mesaj de eroare precum ca nu gaseste fisierul lu.zip.
Am instalat o conexiune Internet mobil de banda larga unde-mi vede furnizorul RDS din Romania si dupa ce am instalat wvdial si qt3-lib, a mers conexiunea pana cand am restartat sau am scos stick-ul. De atunci nu-mi mai merge deloc.
Mentionez ca sunt incepator intr-ale Linux-lui.

Va rog sa-mi dati solutii in aceasta privinta.

Caracteristicile laptopului sunt:
-procesor Intel Celeron540 la 1.86GHz 1Mb L2 cache
-RAM 2 Gb DDR2
-Intel Graphics Media Accelerator X3100 de 128MB

Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.
-

#2 15 Dec 2010 07:17:48

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Re: Instalare modem USB Digi net mobil 7.2 in Ubuntu 10.04

Dacă tot văd că ai la semnătură că ești începător: REGULA DE BAZĂ PE ACEST FORUM E SĂ CAUȚI MAI ÎNTÂI (sigur a mai fost cineva înaintea ta !!! și de obieci nu doar unul - cam ca la fete ...) ȘI APOI ÎNTREBI DACĂ NU GĂSEȘTI.

Modem ZTE MF110

Urmează pașii :
#1 - deconecteaza-te de la orice retea - wireless / cablu
#2 - baga modemul intr-un USB
#3 - langa ceas vezi ca ai iconita de retele - care acum ar trebui sa iti arate DECONECTAT - dai un Edit Connections - si la Mobile dai un add si urmezi pasii (APN : internet) ... e f simplu
#4 - dai si tu un feedback acilea sa vedem daca a mers ...

Editat ultima oară de xCs (15 Dec 2010 07:18:59)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#3 15 Dec 2010 22:59:21

raducu98
Oaspete

Salut

Am urmat exact pasii pe care mi i-ai spus tu si din pacate nu functioneaza.

#4 16 Dec 2010 00:01:59

Dudutzu
Membru nou
Înregistrat: 30 Nov 2010

Insa cel mai important sfat (cel cu documentarea nu l-ai urmat smile) )

Ca idee cateva "rezultate" ale lui google big_smile

Hi guys! One brazilian member from ubuntuforum-br.org posted that (he just upgraded to Ubuntu 9.10) that using this version of usb-modemswitch (usb-modeswitch_0.9.7_i386.deb) did the trick for him (supposing that your installation be 32 bits); also I would suggest to install this other package (ozerocdoff_0.4-2_i386.deb).

Here in my Ubuntu 9.04 these packages did the trick (I'm posting using the 3G - HSDPA - connection from my ZTE MF100 modem ).

Let me know if this tip worked for you.

Lucky,

Danpos.

Maxis offered their broadband along with the ZTE's MF110 HSUPA modem. Thus far, I have not gotten a chance to get a Digi offer to try their broadband,....maybe some day.

The MF110 features
Network: HSUPA/HSDPA/UMTS 2100 MHz,EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900MHz
Data transmission speeds: 7.2Mbps DL 5.76Mbps UL
Weight: 21.5 gramme
Application: Join Air with SMS service, Data service, Applications management, Data concurrent. This allowed me to add other service providers (yet to be tested) with the same modem.

Installation on Linux KUbuntu 9.10

1. Install wvdial from KPackageKit
   2. Plug the MF110 into the USB slot. Mount the MF110 and enter the directory "Linux"
   3. Extract "PCL_ZTEDCV.tar.gz" to your HOME directory.
   4. Open a terminal and type "sudo ./install.sh"
   5. Launch the application "Join Air" from the KMenu
   6. In Join Air, at the Internet menu (A globe icon), click "Connect". Minimise this window but do not close as its needed to maintain Internet connection.
   7. It connects directly with initial IP 121.121.X.X and tries to open the web page mylaunchpad.com.my

It defaults to the setting of
Dial number: *99#
APN: static: internet 
username: (RDS parca nu are)
password: (RDS parca nu are)   

Connection has been pretty much inconsistent. Its fast at times, then no connection, then have to keep reloading the page. I like its thumbdrive size and the blinking lights. The Join Air application is also easy to read and use.

In fine keep searching !

Editat ultima oară de Dudutzu (16 Dec 2010 00:02:41)

#5 16 Dec 2010 09:25:35

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

@ raducu98 :
Nimeni nu are probleme cu acest tip de modem, și chiar și cei puțini care totuși au întâmpinat necazuri, au reușit să le rezolve. Și eu am modem din ăsta și merge din prima zi.
Deci consider că problema e la tine.
Vezi să nu aibă card SD în el...în rest poate ar fi bine să ștergi configurarea Mobile Broadband deja făcută, să dezinstalezi wvdial și ce-ai mai pus tu acolo (reflexe de Windows!...repede instalat drivere...) apoi refă conexiunea din Network Connections .
Trebuie să meargă. E lege.

Nintendo Network ID: Bodolay

#6 16 Dec 2010 11:53:43

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

@ Riddick + @ raducu98
Şi eu am tot modelul acesta dar merge impecabil. Era un post pe forum cu setarea lui - unde cred că toţi am învăţat să facem conexiunea Mobile Broadband - dar văd că nu mai apare la search ...

Editat ultima oară de xCs (16 Dec 2010 11:54:40)

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#7 19 Dec 2010 21:42:51

raducu98
Oaspete

Va multumesc la aproape toti pentru ideile date. AM REZOLVAT PROBLEMA. Ideea e ca eu am actualizat Ubuntu 9.10 la 10.04. Actualizarea nu e acelasi lucru cu instalarea. Avand Ubuntu instalat pe 3 partitii (unradacina a in radacina cu sistemul de operare, una pentru documente, programe etc. si una de swap) am reinstalat doar cea de pe radacina cu kitul de Ubuntu 10.04 LTS. Ca sa vezi minune, cand introduc stick-ul de la RDS mi-l vede din prima urmand pasii adaugarii unei conexiuni broadband.
Asa ca problema e rezolvata.

Multam fain

#8 03 Feb 2011 08:05:26

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Ca o anomalie sau nu !
Am de împrumut Digi Net Mobil MF 110.
La prima conectare a apărut: „Conexiune activă... Digi Net Mobil Home 1”.
Setările pe laptop le am pentru Huawei 1750.
Introduc a doua oară Digi Net Mobil în USB,
și se conectează frumos pe setările Huawei 1750.
La click pe iconița NM apare RDS connexion 1,
adică conexiunea s-a făcut cu Digi Net dar modemul îl recunoaște ca fiind Huawei.

Atît timp cît conexiunea se realizează, deranjul nu este semnificativ,
chiar mă amuză !
Sper că am explicat cum trebuie.

Editat ultima oară de marcelbanu (03 Feb 2011 08:08:15)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

Feed

Antet forum