Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 29 Dec 2010 02:09:41

Kovaci iulian
Oaspete

Se baga cineva sa facem o subtit.. in romina a filmului Revolution OS?

Buna ziua tuturor,am descarcat zilele trecute un film documentar intitulat revolution OS,in el se prezinta istoria sistemului de operare linux,am incercat peste tot sa gasesc o subtitrare in romina pt el dar nu am gasit nici unde.asa ca m-am hotarit sa ii fac eu o traducere.Bineinteles m-ar ajuta mult daca s-ar mai baga citiva la acest proiect.Tin sa mentionez ca am mai tradus 2-3 filme in trecut(filme artistice etc)nu prea ma incumet la acesta singur deoarece termeni tehnici sunt un pic mai greu de tradus si adaptat in limba romina.

#2 29 Dec 2010 04:12:02

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Re: Se baga cineva sa facem o subtit.. in romina a filmului Revolution OS?

română ... ?

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#3 29 Dec 2010 05:20:24

Kovaci iulian
Oaspete

Da din engleza in romana

#4 29 Dec 2010 09:28:51

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Să faci o subtitrare necesită foarte multa muncă și timp.Traducerea e doar vârful icebergului.
Gândește-te că trebuie să setezi manual timpii de apariție a textului,ceva de genul:

Cod:

00:00:12-00:00:17 Bună ziua

Binențeles că nu e imposibil....vroiam doar să-ți atrag atenția că e nevoie de mult mai mult decât o simplă traducere smile

L.E.
O soluție mult mai simplă ar fi să găsești o subtitrare în engleză (am văzut pe net o grămadă) care se potrivește (timpii de apariție și durata) și să traduci textul în română wink

Editat ultima oară de lover4 (29 Dec 2010 09:35:07)

#5 29 Dec 2010 10:17:37

calvarr
Membru
Înregistrat: 09 Sep 2007
Site web

Nu cred ca e nevoie sa introduci timpii manual, cred
ex> http://home.gna.org/subtitleeditor/ asta am gasit la o cautare rapida.

tvmaxe-cli
☢☣☠

#6 29 Dec 2010 10:26:54

satwien
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 21 May 2009

Kovaci iulian a scris:

Buna ziua tuturor,am descarcat zilele trecute un film documentar intitulat revolution OS,in el se prezinta istoria sistemului de operare linux,am incercat peste tot sa gasesc o subtitrare in romina pt el dar nu am gasit nici unde.asa ca m-am hotarit sa ii fac eu o traducere.Bineinteles m-ar ajuta mult daca s-ar mai baga citiva la acest proiect.Tin sa mentionez ca am mai tradus 2-3 filme in trecut(filme artistice etc)nu prea ma incumet la acesta singur deoarece termeni tehnici sunt un pic mai greu de tradus si adaptat in limba romina.

De obicei se pleaca de la fisierul srt din engleza, uitati-l aici: http://www.opensubtitles.org/download/sub/3112451

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (x86_64 Desktop)
Q9650 OC 3.9 GHz (racire pe apa) / nVidia GT240 / P5QL Pro

#7 29 Dec 2010 10:59:13

Virgil
Membru
Site web

@Calvarr

Îmi pare rău dar nici un program nu-ți distribuie automat textul,pentru că ar trebui să (re)cunoască limba vorbită în film cu tot ce are ea,regionalisme,jargoane etc

Editat ultima oară de lover4 (29 Dec 2010 20:10:23)

#8 29 Dec 2010 11:15:06

arko
Membru
Înregistrat: 10 Nov 2010

Subtitrarea in engleza am sincronizat-o cu filmul [no warez]
Se poate descarca de aici
Acum, cine doreste sa faca traducerea ?

Editat ultima oară de Alexandru.Cucu (29 Dec 2010 20:37:50)

Mințile ilustre discută idei, inteligențele medii discută evenimente, iar mințile reduse îi discută pe alții.

#9 29 Dec 2010 11:58:22

satwien
Membru
Înregistrat: 21 May 2009

lover4 a scris:

Îmi pare rău dar nici un program nu-ți distribuie automat textul,pentru că ar trebui să (re)cunoască limba vorbită în film cu tot ce are ea,regionalisme,jargoane etc

Cred ca nu m-am exprimat suficient de clar, fisierul original din linkul de mai sus este in EN si trebuie tradus in RO.

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (x86_64 Desktop)
Q9650 OC 3.9 GHz (racire pe apa) / nVidia GT240 / P5QL Pro

#10 29 Dec 2010 13:21:22

Kovaci iulian
Oaspete

Ca timp ar dura o saptamina,lucrind cite 3-4 ore pe zi,am lucrat pe windows cu subtitle workshop,dar cred ca ar merge si gnome subtitle

#11 29 Dec 2010 13:55:41

Kovaci iulian
Oaspete

priviti cit de simpu poate sa fie,am tradus  primul minut al fimului si gasiti subtitrarea aici http://dl.dropbox.com/u/17279480/Revolution%20OS.srt  se mai baga cineva sa realizam si celelalte 84 de minute din film?

#12 29 Dec 2010 16:14:51

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Scuze pt. offtopic !

N-am urmărit documentarul, da' mi se pare un pic cam vechi (2001) .
De obicei evoluția este exponențială ; ultimii 10 ani pe care-i vom sărbători la anu' au adăugat, cred eu, mai multă substanță decât primii 20 ani, inclusiv apariția Ubuntu.

Este posibil ca la anu', cineva să ne facă o plăcută surpriză și să ne trezim cu alt documentar de genu' : "Revolution OS (2011) - 30-year history of GNU, Linux, open source, and the free software movement" și atunci va merita, cred eu, să ne unim eforturile pentru a realiza o traducere de calitate destinată publicului din România care nu stăpânește satisfăcător limba engleză.

Cât mai e până la anu'  ?

Scuze pt. offtopic !

.

#13 29 Dec 2010 16:36:02

Kovaci iulian
Oaspete

Ăla micu' a scris:

Scuze pt. offtopic !

N-am urmărit documentarul, da' mi se pare un pic cam vechi (2001) .
De obicei evoluția este exponențială ; ultimii 10 ani pe care-i vom sărbători la anu' au adăugat, cred eu, mai multă substanță decât primii 20 ani, inclusiv apariția Ubuntu.

Este posibil ca la anu', cineva să ne facă o plăcută surpriză și să ne trezim cu alt documentar de genu' : "Revolution OS (2011) - 30-year history of GNU, Linux, open source, and the free software movement" și atunci va merita, cred eu, să ne unim eforturile pentru a realiza o traducere de calitate destinată publicului din România care nu stăpânește satisfăcător limba engleză.

Cât mai e până la anu'  ?

Scuze pt. offtopic !

.

Ai spus bine **este posibil**  este posibil dar nu e sigur ca se va face asa ceva.V-am mai spus nu e o munca asa de titanica in a face o subtitrare si chiar daca mai apare un film cei cu asta,dupa ce vom fi facut aceasta subtitrare o facem si pt celalalt film.

#14 29 Dec 2010 20:11:24

Virgil
Membru
Site web

satwien a scris:

lover4 a scris:

Cred ca nu m-am exprimat suficient de clar, fisierul original din linkul de mai sus este in EN si trebuie tradus in RO.

Îmi cer scuze,lui Calvarr i-am răspuns.Am editat mesajul de mai sus

#15 29 Dec 2010 20:40:53

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

"©Copyright 2002 Wonderview Productions, LLC All Rights Reserved"
Asta scrie despre film pe site-ul oficial asa ca va rog sa nu mai puneti link-uri smile
Puneti hash md5 sau alte metode de identificare a fisierului.

Parca la FLOSSCamp l-am vazut cu subtitrare pentru ca nu puteam asculta 50 de oameni la difuzoarele laptopului. Nu-mi mai aduc aminte daca era in romana sau nu...

#16 23 Apr 2011 19:13:00

postasuL
Membru nou
Înregistrat: 23 Apr 2011

hmmm nu stiu daca intre timp s-a facut o subtitrare in limba romana pentru Revolution OS dar eu lucrez la ea de cateva zile ... sper sa iasa bine.

Editat ultima oară de postasuL (23 Apr 2011 19:13:31)

daca Hristos nu a inviat atunci traiesc degeaba si imi irosesc viata pe nimicuri!

#17 23 Apr 2011 19:26:06

Kovaci iulian
Oaspete

postasuL a scris:

hmmm nu stiu daca intre timp s-a facut o subtitrare in limba romana pentru Revolution OS dar eu lucrez la ea de cateva zile ... sper sa iasa bine.

ai vazut ce greu e ?  stai derulezi inainte, inapoi  apoi sincronizezi textul cu ce se vorbeste , pe urma mai faci o ultima verificare . Uni sar repede la gitul tau , daca faci o mica greseala , dar nu se gindesc ca pt a face subtitrarea unui film de o ora, o ora jumate, se sta cel putin 15-20 de ore , chiar daca faci 3-4 ore pe zi tot ti se impaienjenesc ochi de la atita holbat in ecran , la un moment dat , te si saturi . nu stii cum sa faci sa termini mai repede . Apoi vine cineva si zice mama ce erori de limbaj , ce analfabet ,Te dezarmeaza total , si iti piere curajul sa mai faci treaba asta si a doua oara .

Editat ultima oară de Kovaci iulian (23 Apr 2011 19:28:31)

#18 23 Apr 2011 19:37:19

postasuL
Membru nou

cam asa ceva, dar sa stii ca este destul de simplu cu gnomesubtitle. intr-adevar am ajuns doar la linia 114 din 1400 si ceva, si am stat ceva de cam trei zile:D, ai dreptate. o mai fac cu tata langa mine, care nu stie engleza si o fac mai mult si pentru el, dar si pentru cei ce vor sa vada filmul si sa inteleaga toata ideea, abia o inteleg eu care stiu cat de cat engleza:d. eh sper sa o termin in saptamana asta ca am vacanta big_smile oricine vrea sa ajute, este bine venit, ii dau subtitrarea pe mail, si o continuam impreuna. cel mai frumos mi se pare ca gnomesubtitle, are sincronizarea deja, dar mai trebuie si ea ajustata pe ici pe colo, si reparate greselile de scriere, deci faci subtitrarea nu o data ci de vreo tre ori. multumesc de incurajare Iulian.

Editat ultima oară de postasuL (23 Apr 2011 19:38:55)

daca Hristos nu a inviat atunci traiesc degeaba si imi irosesc viata pe nimicuri!

#19 23 Apr 2011 20:47:40

marius.toma
Membru
Înregistrat: 03 Nov 2010

@ Kovaci iulian

Replica mea nu a fost menita sa te supere. Am vazut ca mi-ai scris pe email, dar nu am apucat sa iti raspund.
Scuze daca te-ai suparat din cauza mea. Stiu ca nu este placut sa ti se atraga atentia, dar greselile trebuie corectate.

@postasuL

Eu sunt dispus sa ajut. Am mai facut si eu subtitrari la viata mea (una mi-a luat 17 ore fara intrerupere) si mai stiu ce si cum. Si cu engleza stau bine spre foarte bine. Astept raspuns si eventual fisierul pe email.

Bafta baieti

#20 23 Apr 2011 20:56:56

postasuL
Membru nou

marius.toma a scris:

@ Kovaci iulian

Replica mea nu a fost menita sa te supere. Am vazut ca mi-ai scris pe email, dar nu am apucat sa iti raspund.
Scuze daca te-ai suparat din cauza mea. Stiu ca nu este placut sa ti se atraga atentia, dar greselile trebuie corectate.

@postasuL

Eu sunt dispus sa ajut. Am mai facut si eu subtitrari la viata mea (una mi-a luat 17 ore fara intrerupere) si mai stiu ce si cum. Si cu engleza stau bine spre foarte bine. Astept raspuns si eventual fisierul pe email.

Bafta baieti

cred ca cel mai bine este sa facem toti trei cate o treime. cum subtitrarea are aproximativ 1500 de secvente, putem face fiecare cate 500, cel care este ultimul va face cu cateva zeci in minus big_smiletongue. va trimit fiecaruia (iulian si marius) pe mail ce am facut eu, si continuati mai departe, si apoi o integram intr-o singura subtitrare

#21 23 Apr 2011 21:20:49

Kovaci iulian
Oaspete

Pt  marius.toma    .  Am fost un pic suparat atunci dar acum mi-a trecut sunt ok acum .   pt    @postasuL   tu lucrezi in frames ?  eu m-am invatat in timpi dar nu e problema nu mie greu sa lucrez asa . sau pot face altceva ca sa nu imi fie greu , o fac  in timpi iar apoi o trec in frames

#22 23 Apr 2011 21:23:56

postasuL
Membru nou

@iulian 
exact e aceeasi chestie big_smile doar ce m-am apucat sa lucrez cu el, si l-am lasat pe default. e priam subtitrare pe care o fac big_smile

#23 23 Apr 2011 21:26:19

postasuL
Membru nou

postasuL a scris:

@iulian 
exact e aceeasi chestie big_smile doar ce m-am apucat sa lucrez cu el, si l-am lasat pe default. e priam subtitrare pe care o fac big_smile

de fapt nu lucrez in frames, acuma am verificat o fac in tot pe timpi ... :-??

#24 23 Apr 2011 21:54:26

Kovaci iulian
Oaspete

Vin cu o propunere , filmul pe care il am, are o ora , 25 minute si 9 secunde (asa e si cel original? )  impartit in trei ne revine fiecaruia  28 de minute si vreo 23 de secunde ,daca nu ma insel  . PostasuL ,daca tot a inceput prima treime o continua pina la minutul 28 si 23 secunde . Eu nu am urmarit tot filmul asa ca nu stiu care parte din el e mai dificil de tradus , dar mie indiferent care parte din el traduc . Asa ca mai ramine sa spuna  marius.toma  care parte o alege ,cea de la mijloc sau ultimile 28 de minute si 23 secunde . Sper sa nu se supere nimeni ca am facut impartirea aceasta dar am considerat necesar sa se faca asta.Altfel am fi facut toti aceasi portiune si ar fi durat o vesnicie . Rog administratori sa nu se supere practic noi aici  discutam cum sa facem o simpla subtitrare  nu invatam si nu sfatuim pe nimeni sa pirateze nimic .

Editat ultima oară de Kovaci iulian (23 Apr 2011 21:55:22)

#25 23 Apr 2011 22:00:37

marius.toma
Membru
Înregistrat: 03 Nov 2010

iau eu ultima parte

Feed

Antet forum