Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 15 Jan 2011 21:28:48

tenishia
Banned
Înregistrat: 15 Jan 2011

Putin ajutor va rog in legatura cu instalarea programelor.

Am inteles ca YM nu merge pe linux. Ce`mi recomandati? Defapt cine este disponibil sa ma ajute putin !?

Multumesc,

#2 15 Jan 2011 21:41:54

marius.toma
Membru
Înregistrat: 03 Nov 2010

Re: Putin ajutor va rog in legatura cu instalarea programelor.

cu ce anume?

#3 15 Jan 2011 21:48:46

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Ai deja la Applications -> Internet -> Empathy Internet Messaging
Mai exista Pidgin (dupa mine e ceva mai matur decat Empaty) pe care-l poti instala de la Applications -> Ubuntu Software Center -> dai cautare dupa "pidgin" si apoi apesi butonul e instalare din dreptul pachetului gasit.

#4 15 Jan 2011 21:51:17

nomemory
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

Cum nu esti un membru foarte activ al forum-ului sunt sigur ca nu ai vazut topic-urile despre yahoo messenger .  S-a discutat totusi mult despre programe alternative si alta data ar fi bine sa folosesti functia de cautare .

Cel mai folosit este Pidgin .

Ca sa-l instalezi (daca nu-l ai deja instalat) te duci la Applications -> Ubuntu Software Center:
http://i.imgur.com/cjumm.png

Fata de mine tu nu o sa ai buton de remove o sa ai button de add .

Dupa ce l-ai instalat apare in menu la: Applications -> Internet -> Pidgin Internet Messenger  .

Ca sa iti creezi cont pentru Yahoo, deschizi Pidgin si te duci la Accounts -> Manage Accounts -> Add
http://i.imgur.com/lGWa9.png

Dupa ce ai adaugat contul o sa iti apara list de prieteni . (Cu ocazia asta poti observa ca pidgin-ul suporta si alte tip-uri de messenging, e un client multi-protocol, deci poti sa-l folosesti si in loc de Google Talk) .

Daca vrei sa iti pui avatar tot de aici se face -> "Use this buddy icon for account" .

Altele:
Ca sa iti tii Pidgin-ul in tray (sus langa ceas) atunci cand il minimizezi mai trebuie sa faci o setare suplimentara:

Tools -> Preferences -> Interface -> Show System Tray -> Always .

In pidgin nu o sa ai support pentru voce / webcam .

Alte alternative de programe ar mai fi: empathy (programul vine pre-instalat in ultimele versiuni ubuntu) , sau clienti web gen www.mebo.com, yahoo web messenger .

@Alexandru.Cucu: Mi-ai luat-o inainte .

Editat ultima oară de nomemory (15 Jan 2011 21:56:18)

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#5 16 Jan 2011 02:27:03

tenishia
Banned

MUltumesc pentru ajutorul acordat cu pidgin. Acum as vrea sa scap de mozilla si sa folosesc google chrome. Cum pot face asta? add/remove.

#6 16 Jan 2011 10:29:50

SergiuM
Oaspete

Cod:

apt-get autoremove firefox

#7 16 Jan 2011 19:19:37

tenishia
Banned

Pana la urma am renuntat la UBUNTU, si`mi pare rau, dar nu aveam ce face, din cauza MONITORULUI care nu suporta rezolutia interfatei Ubuntu am renuntat la acesta. Chiar imi pare rau ca nu pot folosi sistemul linux Ubuntu neutral

#8 16 Jan 2011 20:40:18

bert
Membru
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 08 May 2007

tenishia a scris:

Pana la urma am renuntat la UBUNTU, si`mi pare rau, dar nu aveam ce face, din cauza MONITORULUI care nu suporta rezolutia interfatei Ubuntu am renuntat la acesta. Chiar imi pare rau ca nu pot folosi sistemul linux Ubuntu neutral

@tenisha, la doar dupa o zi renunți la Ubuntu? (de când te-ai înregistrat) Ne pare rău. Schimbă monitorul, sfatul meu.
Și eu am avut probleme de stabilitate în linux (era placa de bază) dar am schimbat-o, era mai ieftin decât un Windowz.
Și din posturile anterioare, văd că vrei să renunti la mozilla? de ce? nu ocupă spațiu așa mare, poți instala altele (opera, chromium, etc) și vei putea face multe dacă îl înțelegi.
Baftă !

NIMENI nu s-a născut atotștiutor, învăț, ajutați-mă!

#9 16 Jan 2011 20:49:16

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

mda.. se pune problema daca ai vointa sa faci un compromis in favoare linuxului care ti-ar putea schimba un pic viata sau revii la xp cu toate neajunsurile sale dar care merge pe acel monitor...
interesanta alegere ... wink

Editat ultima oară de geosoft1 (16 Jan 2011 20:49:56)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#10 16 Jan 2011 21:41:24

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

tenishia a scris:

Eu am impresia ca aveai o rezolutie mica (se vedea destul de mare totul) iar cand ajungeai la marginea ecranului, puteai sa vezi si restul nu?
Oricum, poti incerca si alte distributii de linux. Dintr-o cauza asemanatoare am renuntat la Debian si am incercat Ubuntu.

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#11 16 Jan 2011 22:26:17

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Incearca PCLinuxOS. O sa fii multumit de oricare din variantele KDE sau Gnome.
Mie imi place Ubuntu, dar pana sa fac upgrade la unele componente  aveam probleme in a-l rula. Cred ca PCLinuxOS, acre e pe 32 bit, integreaza mai bine, uneori, diferitele componente hardware mai vechi. Incearca si posteaza aici rezultatul.

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#12 16 Jan 2011 22:40:07

tenishia
Banned

Ce sa mai incerc ca mi-am facut 1miliard de nervi din cauza monitorului, nu am pomenit asa ceva, sa nu poti instala un sistem de operare din cauza unei rezolutii, mai ales ca nu era instalata placa video. ... aici mi-a dat dureri de cap ca sa inteleg problema. IDeea este ca monitorul supoerta orice rezolutir pe winXP, iar Ubuntu nu.
Ubuntu l-as folosi cu ceea mai mare placere. Dupa ce am terminat de instalat ubuntu si programe de genu pidgin/wine/linuxplayonline etc. si am dat un restart, dupa aceea nu mi se mai incarca ubuntu, imi aparea o serie de erori legat de "/dev". Si intr`un final am zis sa scap de Ubuntu si sa instalez inapoi winXP, DVDRW nu ajuta la bootarea CDului in nici un fel cu toate schimbarile din bios si din bootare pe care le am in F11 cand apas(imediat dupa restart). Pana nu iesi o versiune mai noua de ubuntu unde nu are asemenea cerinte nici nu vreau sa mai aud de el.

Multumesc mult pentru ajutorul pe care mi l-ati acordat.

#13 27 Jan 2011 15:02:41

Mihail1986
Membru
Înregistrat: 19 Jul 2009

va rog sa ma jutati, am instalt kerio-control-vpnclient, shi nui pot gasi iconita in meniuri...

#14 27 Jan 2011 15:45:42

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

pai nu o fi.... poate se apeleaza din linia de comanda...

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#15 27 Jan 2011 15:46:51

Mihail1986
Membru

ok ms, da din linia de comanda am gasit cum se face

#16 28 Jan 2011 11:34:51

Mihail1986
Membru

Slut, puteti sami spuneti cum de facut sa se instaleze Framework 2.0 pe UBUNTU, wine lam instlat shi nimic succes

#17 28 Jan 2011 12:13:44

V3n3RiX
Oaspete

Instaleaza PlayOnLinux...cu el poti sa instalezi framework 2.0

#18 28 Jan 2011 12:18:25

kNN
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 27 Jul 2008

Mihail1986, ai citit regulamentul comunităţii? Dacă nu, vezi că acolo sus în meniu există un butonaş numit "Reguli". Apasă-l, citeşte şi încearcă să respecţi ceea ce scrie acolo. Hai că-ţi zic eu una din regulile pe care ai încălcat-o:

Când adăugați un mesaj pe forum, asigurați-vă că are legătură cu subiectul discuției și că abordează o singură problemă. Cu alte cuvinte, nu postați offtopic. Mesajele offtopic vor fi editate sau șterse. Dacă aveți mai multe probleme, deschideți câte o discuție separată pentru fiecare problemă.

Şi nu mai folosi limbajul de messenger, suntem pe un forum respectabil totuşi...

Proudly Ubuntu user and SAP Systems Admin :-)

#19 28 Jan 2011 12:29:04

Mihail1986
Membru

ok er ertare... sper sa nu mai fac gafe...
V3n3RiX  iti multumesc de raspuns, acus uncerc sa instalez....

Editat ultima oară de Mihail1986 (28 Jan 2011 12:42:46)

#20 28 Jan 2011 12:31:49

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Si foloseste  functia "editeaza" ca sa nu mai postezi succesiv.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

Feed

Antet forum