Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 19 Jan 2011 15:40:08

stas
Membru
Locaţie: Cluj-Napoca
Înregistrat: 22 Nov 2006
Site web

Viitorul forumului Ubuntu România

Salut,
Ubuntu România trece print-un episod foarte interesant ce ține de comunitatea sa și viitorul pe care-l va adopta în această privință.
Și anume: suntem mulți, însă contribuțiile sunt tot mai puține. Ba, pe lângă acest lucru, mai apar și confilcte între persoanele din comunitate (forum thingy).

La ora actuală unica soluție pe care o văd este să ne orientăm atenția asupra unui viitor care nu presupune intervenție umană; în Ubuntu România nu există „straturi sociale”, iar forumul Ubuntu merge fix în direcția opusă.

Astfel dilema este:
„Păstrăm forumul Ubuntu sau renunțăm la el pentru o soluție de tip StackOverflow?” (mai bine zis OSQA).

Vă rog să răspundeți doar cu păreri obiective, +1/-1 dați la sondaj:
http://poll.fm/2ml6g

Spor.

VĂ ROG NU ADĂUGAȚI ID-URILE FĂRĂ VOIE! SCRIEȚI PE FORUM SAU E-MAIL!!!
http://stas.nerd.ro/

#2 19 Jan 2011 15:45:37

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Re: Viitorul forumului Ubuntu România

oricâte rele să zicem că ar fi pe forum, interacțiunea dintre membrii acestuia este un lucru care a adus noi membri aici. am votat pentru forum.
lipsa contribuitorilor se simte din plin în ceea ce privește munca la traduceri sau la site-ul ubuntu.ro, însă pe forum au fost date de cele mai multe ori soluții.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#3 19 Jan 2011 15:49:18

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Subscriu la ce a spus Marian. Am votat pentru forum.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#4 19 Jan 2011 15:53:59

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Imi permit sa-mi dau cu parerea...
Poate ca ar fi mai bine sa se pastreze dar sa fie mutat(alt subdomeniu) fiind pastrat doar ca referinta (eventual sa ramana copia de pe softwareliber)
Ma gandesc ca ar fi bine sa fie "aranjat" asa cu mentiunea ca nu se mai asigura conectivitate celor ce au avut acces la el (presupune taierea drepturilor de logare la toti cei 8031 de utilizatori de acum).
Poate ca ar fi mai bine ceva gen OSQA dar si posibilitatea inregistrarii intr-un nou forum ... bineinteles ca fiecare ar trebui sa-si refaca inregistrarea pe noul forum ...
Cred ca din 8031 sunt foarte putini cei care au ramas pe metereze... big_smile si poate cu aceasta ocazie se reface si comunitatea (un nou inceput).

Este doar parerea mea si poate ca am scris aici fara noima.... big_smile

EN | RO |

#5 19 Jan 2011 16:08:49

nomemory
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

Cred ca o solutie de tip stackoverflow ar fi mai bine primita .

Avantajul e ca astfel de site-uri se gestioneaza aproape singure si au un sistem natural anti offtopic si flame-war-uri .

Cred ca sunt multi useri care sunt interesati de rezolvarea problemelor si mai putin de filosofie .

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#6 19 Jan 2011 16:12:11

stas
Membru
Site web

Hmm, probabil că nu am redat clar mesajul inițial.

Din cei peste 8000 de membri, activi sunt 20%, să zicem 30%. Restul vin, se înregistrează, află răspunsul și pleacă. O soluție gen OSQA ne-ar permite crearea unei astfel de baze de date cu cunoștințe, forum face mai multă gălăgie în această privință. Deci aici nu sunt de acord că migrarea va pierde membri!

Pe lângă cele spuse mai sus, OSQA permite autentificarea rapidă folosind servicii gen Facebook și Twitter!

@XeNNo, da, practic migrarea va presupune doar importarea unor tipuri de discuții, ce-i gălăgie va rămâne sub formă de arhivă. Se va face totul posibil ca să nu se piardă conținut și utilizatorii activi de care dispunea forumul.

N.B.: Vă rog să încetați cu răspunsuri gen @geralddan. Nu mă interesează cine cu ce-o votat, pentru asta s-a pus sondajul! Mă interesează opinii obiective.

#7 19 Jan 2011 16:15:27

stas
Membru
Site web

nomemory a scris:

Cred ca o solutie de tip stackoverflow ar fi mai bine primita .

Avantajul e ca astfel de site-uri se gestioneaza aproape singure si au un sistem natural anti offtopic si flame-war-uri .

Cred ca sunt multi useri care sunt interesati de rezolvarea problemelor si mai putin de filosofie .

Pe lângă cele de mai sus, practic nu va mai fi nevoie de administratori și grija subiectelor offtopic, pentru că acestea vor fi instant marcate drept spam/flame! Astfel vom obține un serviciu pentru asistență de care se bucură deja și askubuntu.com, unde obiectivul este rezolvarea problemelor și nu poveștile.

#8 19 Jan 2011 16:40:01

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

stas a scris:

practic nu va mai fi nevoie de administratori

Costă ceva administratorii?Adică trebuie să le plătești salarii,cărți de muncă etc ?
Te-ai gândit măcar o clipă la faptul că acest forum reprezintă pentru unii dintre noi un mod de viață?
Că cele mai multe probleme legate de S.O. Ubuntu au fost rezolvate aici,mulțumită acestei extraordinare Comunități? (da,cu C mare smile )
mulți  au rămas utilizatori de Ubuntu datorită Comunității?

Mi se pare un subiect de cafenea,nicidecum o știre sau anunț.

#9 19 Jan 2011 16:49:30

stas
Membru
Site web

lover4 a scris:

Costă ceva administratorii?Adică trebuie să le plătești salarii,cărți de muncă etc ?
Te-ai gândit măcar o clipă la faptul că acest forum reprezintă pentru unii dintre noi un mod de viață?
Că cele mai multe probleme legate de S.O. Ubuntu au fost rezolvate aici,mulțumită acestei extraordinare Comunități? (da,cu C mare smile )
mulți  au rămas utilizatori de Ubuntu datorită Comunității?

Mi se pare un subiect de cafenea,nicidecum o știre sau anunț.

Acum nu mă apuc să scot gunoiul din casă, însă când vine un moderator/administrator și zice că s-o certat cu X-ulescu și vrea conținutul șters (și îl șterge), mi-aș dori să-i pot plăti cu carte de muncă și contract de angajare unde conținutul va fi perfect protejat!

Da, știu că forumul e o comunitate, însă, dacă e nevoie ca această comunitate să evolueze spre o mai bună calitate (a serviciilor noastre atât cât și a interacțiunilor dintre membrii noi și cei existenți) sunt gata să renunț la modelul „forum”. Până la urmă, degeaba suntem o comunitate dacă nu putem ajuta (sau acest lucru se face mai greu) în forma actuală persoanele noi și non tehnice.

Ultima vreme vin tot mai multe mesaje pe contact@ubuntu.ro, lucru ce dovedește calitatea proastă a forumului existent!

E o știre pentru că decizia îi privește pe toți cei care țin la forumul actual. Scuze, însă dacă tu crezi că eu m-am plictisit și n-am ce face altceva decât să scriu lucruri de importanța minoră în Știri, atunci nu ai înțeles mesajul meu.

#10 19 Jan 2011 17:17:54

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

stas a scris:

când vine un moderator/administrator și zice că s-o certat cu X-ulescu și vrea conținutul șters (și îl șterge)[...]

Păi nu asta e datoria lui de admin?Să stergă ce-i de șters și să păstreze ce-i de păstrat?Evident,dacă se constată că a abuzat de poziția sa trebuie imediat înlocuit.

Într-o cafenea (nu birt!) se pot discuta foarte bine și lucruri de importanță majoră,iar deciziile luate în urma  dezbaterilor să fie publicate în categoria corespunzătoare,adică Știri

#11 19 Jan 2011 17:19:42

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

1. Pentru ca membrii forumului să-și exprime păreri cât decât obiective și să voteze în cunoștință de cauză, și nu la mișto, sau în virtutea inerției, ar trebui, zic eu, ca cei mai experimentați dintre voi să prezinte mai pe larg avantajele și dezavantajele noii modalități de lucru celor cei mai puțin experimentați dintre noi.

2.

stas a scris:

.....La ora actuală unica soluție pe care o văd este să ne orientăm atenția asupra unui viitor care nu presupune intervenție umană; în Ubuntu România nu există „straturi sociale”, iar forumul Ubuntu merge fix în direcția opusă.....Spor.

Antepronunțarea soluției duce-n spre derizoriu eforturile celorlalți de a analiza alternativele și de a vota obiectiv.

Eu nu văd "straturile sociale" de pe forum, scuzată fie-mi miopia. Dacă "straturi sociale" se referă și la unele abuzuri de putere, atunci da, înțeleg.

Dacă "straturi sociale" înseamnă diversitate de vârstă, educație, pregătire generală și de specialitate, vechime și contribuție pe actualul forum, atunci nu văd cum forumul poate fi mai bun decât numitorul comun al tuturor membrilor.

3. Latinitatea multora dintre noi are nevoie, cred, de forma actuală, chiar dacă unii blamează calitatea prestațiilor.
Un singur exemplu :
http://i.imgur.com/6T9kks.jpg
.

#12 19 Jan 2011 17:51:10

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

+1 pentru Marian.

Forumul acesta are 2 funcții principale... acela de a oferi asistentă și acela de a ajuta comunitatea Ubuntu din România în a comunica (organizare de eveniment, schimb de idei și opini... etc)

Putem avea o sculă separată pentru asistență ... încă eu zic că partea de  comunicare este satisfăcută ok de forum.

#13 19 Jan 2011 17:55:51

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Pe mine o singură chestie mă face curios:

stas a scris:

Ultima vreme vin tot mai multe mesaje pe contact@ubuntu.ro, lucru ce dovedește calitatea proastă a forumului existent!

Ce fel de mesaje? Cu sorcova sau de La Mulți Ani? Despre mersul trenurilor?
Sau cumva sunt mesaje din partea unor putori, cărora le e lene să caute pe forum, dacă nu pe forum pe Google, indivizi care vor totul moka, mură-n gură, mesaje care îți apar și în Inbox-ul personal, mesaj care a fost postat și pe forum, dar văzând că nu apare răspunsul instantaneu, ce zice omul? Hai să-i scriu mail, că precis am șanse mai mari...apoi vrea ID de mess...și începe avalanșa de întrebări. Când faci aluzie la forum și la căutarea răspunsurilor aici, știe de ea...dar tot pe tine te întreabă.

Sau mesaje de raportări de spam? Bravos! Foarte bine. Eu apreciez mesajele astea. Apreciez vigilența nu doar din partea adminilor.

Eu aici am cunoscut Ubuntu, tainele lui (atât cât m-a dus capul), aici am găsit majoritatea rezolvărilor sub formă de explicații sau link-uri. Deci rămân fidel forumului...așa cum e el. Rău, bun, e forumul Ubuntu.
Dacă-l închideți/desființați...să fiți sănătoși!

Nintendo Network ID: Bodolay

#14 19 Jan 2011 18:14:31

geralddan
Master Chef

Eu pe 27 aprilie 2009 aveam un laptop cu ecran maro si habar n-aveam ce inseamna Ubuntu. M-am inscris pe forum si de-aici am invatat totul despre el. Dimineata cand ma trezesc, la cafea citesc forumul. E primul lucru pe care-l fac cand deschid laptopul.

In afara de asta mi-am facut o gramada de prieteni si amici. Nu inteleg ce-i cu topicul asta.

@stas, cred ca am dreptul de a subscrie. Inainte de a posta ideea asta, trebuia sa te gandesti bine si dupa aceea sa argumentezi solid aceasta intreprindere.

Forumul este singura mea legatura media cu Romania. Exista forum ubuntu in Spania si n-am auzit pe nimeni acolo ca se plange de forum ca-i slab.

Inchideti-l daca va plictisiti.

#15 19 Jan 2011 19:50:22

gepeto
Membru
Locaţie: Castellon de la Plana
Înregistrat: 07 Sep 2009

Joder , de ce in Romania orice lucru bun ajunge sa fie distrus ? Cui nu ii place sa nu deschida pagina care contine acest forum !
Desi contributia mea pe acest forum e 0 eu VOTEZ pentru forum ! ( macar pentru faptul de al citi , cu placere , in fiecare zi )

#16 19 Jan 2011 19:50:26

coman norbert
Membru
Locaţie: Satu Mare/Cluj-Napoca
Înregistrat: 04 Nov 2009

Forumul acesta este o parte din viața noastră. Aici a început (fie cu stâgul... cazul meu, fie cu dreptul) legătura noastră cu Ubuntu. Nu era prima distribuție, am început cu Wolvix, Slax și Mint, dar a fost primul forum pe care am intrat în viața mea, motiv ptr care începutul a fost stângaci. Nu știam unde să postez.
Atât eu cât și Ăla micu' (scuze că te introduc în discuție) suntem moderatori pe Mint România, dar nu putem să părăsim acest forum, suntem zilnic aici, pentru că orice dragoste la bătrânețe este nebună (Ăla micu' să mă scuze, el este foarte tânăr smile ).
Poate ptr noi a fi aici înseamnă și a socializa, a întâlni oameni care au aceeași pasiune cu noi... Ubuntu/Linux.
Sunt aici oameni pe care nu-i cunosc personal, dar sunt prietenii mei. Am discutat în acest spațiu virtual, am râs, ne-am "șifonat", dar parcă suntem prieteni din copilărie, prieteni de o viață...
De exemplu cu geralddan, în urmă cu câteva zile, am avut un schimb de păreri, nu o ceartă, pentru că "ne cunoaștem", ne respectăm, suntem prieteni chiar dacă nu am avut ocazia unei strângeri de mână care să întărească acest sentiment.
Tzepu (care ne-a "tzepuit" tot timpul) ne bâtuia toate discuțiile, dar este prietenul nostru, chiar dacă nu este aici ptr a fi vigilent în continuare.
vladi este și rămâne ptr mulți un prieten chiar dacă a ales să își despartă destinul de ubuntu.ro.
Etc...
PENTRU FORUM!

Editat ultima oară de coman norbert (19 Jan 2011 19:54:34)

...istoria este educatorul popoarelor, dar nici o civilizatie nu a invatat din trecut... pentru că provocările nu se repetă... în acest caz "Historia magistra vitae est" nu se probează... deci avem încă un mit...

#17 19 Jan 2011 20:28:05

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Am studiat si eu problema asta, de mai multe ori chiar.
Poate fi un proiect separat, dar dupa mine forumul trebuie sa ramana.
Cred ca e singurul loc in care stam bine la capitolul contributii.

#18 19 Jan 2011 20:33:56

Bobses
Membru
Locaţie: Iaşi
Înregistrat: 05 Jun 2006
Site web

Fără doar și poate forumul trebuie să rămînă.

#19 19 Jan 2011 20:45:39

Laurentiu.Dragone
Membru
Locaţie: Targoviste
Înregistrat: 22 Apr 2010

In lumea mea virtuala, odata cu forumul o sa dispara si tot ce tine de ubuntu! Cred ca multi dintre noi continuam aceasta pasiune pentru ubuntu doar, exclusiv, datorita acestui forum! Aici s-au investit sentimente, dragoste, multe multe ore de munca! Ar trebui sa se creeze un poll in care sa votam daca acesta este intradevar cel mai prost topic al acestui forum! Noi vrem interactiunea cu oamenii, despre asta este vorba in toata revolutia asta www ce ne-a cuprins pe toti.

----
HP G62-120SL - Intel Core i3-330M / 4 GB DDR3 / Intel HD Graphics / HDD: WD 500GiB Scorpio Black 7200rpm

It is the will to improve and help others! Ubuntu is forgetting the ME and remembering the WE

#20 19 Jan 2011 20:46:24

misulica
Membru
Înregistrat: 08 Aug 2009

stas a scris:

........
Pe lângă cele spuse mai sus, OSQA permite autentificarea rapidă folosind servicii gen Facebook și Twitter!.............

Si cine baga in buzunar banutii din publicitate? Sau e ca aici, fara publicitate? Cred ca ar trebui sa ramana forumul in actuala formula. Sunt satul sa vad peste tot interese economice, oricat de "gratis" ar parea. Aici am invata ce e ala Ubuntu, cu explicatii viabile sau fara nici un raspuns. Chiar daca apar discutii, care pot parea uneori neprincipiale, sau chiar asa sunt, pana la urma se dau niste explicatii care ajuta.

#21 19 Jan 2011 21:18:36

marius.toma
Membru
Înregistrat: 03 Nov 2010

Nu pot functiona ambele solutii in paralel? Fiecare alege ce i se potriveste mai bine.
Si inca ceva: am remarcat treaba asta

suntem mulți, însă contribuțiile sunt tot mai puține

V-ati pus intrebarea de ce se intampla asta? Oare sunt prea greoaie procedurile? Oare comunitatea este prost condusa? Oare sunt romanii mai idioti decat ceilalti? Oare..oare..oare?

#22 19 Jan 2011 21:19:33

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

stas a scris:

Ubuntu România trece print-un episod foarte interesant ce ține de comunitatea sa și viitorul pe care-l va adopta în această privință.
Și anume: suntem mulți, însă contribuțiile sunt tot mai puține. Ba, pe lângă acest lucru, mai apar și confilcte între persoanele din comunitate (forum thingy).

stas, nu mi-o lua in nume de rau dar ar trebui sa mai iesi din casa. Lumea nu este alcatuita din alb si negru ci dintr-o gramada de nuante. Lumea are pareri pro/contra vede lumea diferit fata de mine si diferit pana si de tine.
Faptul ca nu iti place ceva la problemele unora nu e atat de grav, linisteste-te... ai sa treci si peste asta intr-o zi. Toate acestea poarta numele de parere personala si de liberul arbitru.
Incepand de la primul om modern care a facut primele picturi rupestre si primele coliere care nu-i dadeau de mancare si care a creat muzica in blamarea colegilor de pestera si pana a ajunge la acesta discutie inseamna ca nu am pierdut nimic intre timp.

stas a scris:

La ora actuală unica soluție pe care o văd este să ne orientăm atenția asupra unui viitor care nu presupune intervenție umană

OK ROBOCOP.

Stiti ceva?... cine vrea alceva sa initieze si sa ma lase in pace.
Mie imi place. Si cel mai mult imi place sa gasesc solutii pe care nici nu le stiu. Vine cineva, isi lasa oful aici si incerc sa gasesc solutii.
Daruind vei dobandi.
Incercand sa ajuti pe altii cu raspunsuri pe care inca nu le stii inseamna sa inveti la randu-ti.
Asta fac eu si stiu ca nu sunt singurul aici.

Riddick a scris:

Sau cumva sunt mesaje din partea unor putori, cărora le e lene să caute pe forum, dacă nu pe forum pe Google, indivizi care vor totul moka, mură-n gură, mesaje care îți apar și în Inbox-ul personal, mesaj care a fost postat și pe forum, dar văzând că nu apare răspunsul instantaneu, ce zice omul? Hai să-i scriu mail, că precis am șanse mai mari...apoi vrea ID de mess...și începe avalanșa de întrebări. Când faci aluzie la forum și la căutarea răspunsurilor aici, știe de ea...dar tot pe tine te întreabă.

Nu sunt putori... sunt la fel de nestiutori si de stangaci cum eram la inceput si noi. Sa le multumim ca exista. Sa le indrumam pasii daca putem si daca avem chef. Daca nu... cine ma obliga?
Eu pentru ei sunt aici. Cu fiecare sfat pe care il dau raman cald pentru linux.

Sa auzim numai de bine!

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#23 19 Jan 2011 21:25:36

csilviu
Membru
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 31 Oct 2007

Eu aș vrea să se detalieze ce calități ale forumului nu sunt la înălțimea așteptărilor? Calitatea întrebărilor? Calitatea răspunsurilor? Calitatea utilizatorilor?

De ce aș crede că schimbarea formei în care se pun întrebările ar crește calitatea acestora?! Sau calitatea membrilor!?!

Evident că-i trist să vezi pe cineva care sub pretextul grabei pocește tot ce ține de limba română: vocabular, ortografie. Credeți întrebările puse în sistemul QA ar fi mai bine formulate? Sau acolo nu contează?

Nu înțeleg de ce Stas privește forumul și OSQA ca două a alternative ce nu pot exista simultan! Sau am înțeles eu greșit?!?

Personal nu am nimic împotriva unui sistem de QA în care să ai un clasament al utilizatorilor care dau răsunsuri, dar știu că cei mai mulți de aici nu intră pe site doar pentru întrebări tehnice, și cred că efectul închiderii forumulului ar fi doar trecerea oamenilor pe altul.

Eu am votat pentru păstrarea forumului. Dar știu că dacă voi deveni utilizator al QA îndată ce va apare, dacă va apare, fără a renunța la forum.ubuntu.ro. Au fost prea multe forumuri de linux care au trecut în neființă, spre regretul multora, inclusiv al meu.

Editat ultima oară de csilviu (19 Jan 2011 21:28:11)

#24 19 Jan 2011 21:31:18

geralddan
Master Chef

@stas, ai deschis cutia pandorei. Daca era Tzepu inchidea subiectul big_smile . Cred ca cel mai bine ar fi sa se inchida subiectul. Eu unul nu-i vad rostul.

#25 19 Jan 2011 21:43:44

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

Inca ceva... eu nici nu am votat sondajul propus. Este absurd exact cum a conchis si csilviu.
Oricum propun un alt vot:

Votez inchiderea subiectului.

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

Feed

Antet forum