Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 19 Mar 2011 14:21:36

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Deschidere linkuri în altă pagină

Deschid al patrulea topic pe această temă în speranța că bravii noștri admini se vor sătura odată și vor face acea mică modificare

csilviu a scris:

Marcajul HTML <a>, care defineste un link, sau mai general o ancora, are un atribut numit target, care printre altele are valorile _self, respectiv _blank. Primul precizeaza la link-ul se va deschide in aceeasi fereastra, al doilea va deschide link-ul in fereastra noua. Aceste valori provin din preistoria web-ului, inainte de inventarea tab-urilor (paginilor).

pe care o doresc câțiva dintre noi

http://imgur.com/Hz6Gn.png

și pe care a promis-o cineva cu multe luni în urmă

http://imgur.com/2GtCO.png

Editat ultima oară de Virgil (20 Mar 2011 00:39:08)

#2 19 Mar 2011 14:43:52

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Deschidere linkuri în altă pagină

N-are cine sa se ocupe wink
Eu m-as baga, dar nu am acces la server... smile

#3 19 Mar 2011 14:44:37

marius.toma
Membru
Înregistrat: 03 Nov 2010

Vorbesti cu peretii. Probabil doar un admin stie cate ceva despre asta, dar este foarte jemanfisist
Ce stie el foarte bine este "subiect inchis". Pariu ? big_smile

#4 19 Mar 2011 14:46:23

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Administratorii de pe forumul asta sunt pe post de moderatori. Singurii care au acces la fisiere cred ca sunt Stas si Adi.

#5 19 Mar 2011 14:53:54

Virgil
Membru
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Administratorii de pe forumul asta sunt pe post de moderatori. Singurii care au acces la fisiere cred ca sunt Stas si Adi.

Păi dacă e așa,cum poți tu să faci promisiuni pe care știi foarte bine că n-ai cum să le respecți?

Următoarea mea sugestie va fi schimbarea titulaturii de Administrator în Moderator.
Să știe lumea ce și cum

#6 19 Mar 2011 15:04:17

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

administrator pe forum != administrator pe server

!= adica diferit (in majoritatea limbajelor de programare)

#7 19 Mar 2011 15:14:15

Virgil
Membru
Site web

Deci ăsta e răspunsul tău la întrebarea mea...ok.M-ai lămurit.

Prezenta sugestie se adresează unui Administrator în toată puterea cuvântului (Stas sau Adi Roiban)

#8 19 Mar 2011 15:22:59

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Adi a raspuns clar intr-unul din subiectele discutate pana acum.
Se discuta upgradarea forumului, dar a cam murit treaba. N-are cine sa se ocupe.

#9 19 Mar 2011 18:05:15

DanL
Oaspete

@Alexandru.Cucu
Sunt aproape 8 luni de la acel răspuns. Și este vorba despre a modifica ținta implicită a link-urilor nu despre producerea energiei prin fisiune la rece.
Este o simplă problemă de umflare a mușchilor: să le arătam utilizatorilor că noi suntem șefii și că dorințele lor contează doar în măsura în care servesc interesului nostru.
De aceea eu zic: lăsați-o baltă că insistați degeaba. Economisiți energia pentru click-uri dreapta, Ctrl+click și orice altă manevră care vă ajută să parcurgeți în condiții decente conținutul acestui forum.

#10 19 Mar 2011 18:10:15

Virgil
Membru
Site web

@Alex Cucu
Întrebarea mea era

Păi dacă e așa,cum poți tu să faci promisiuni pe care știi foarte bine că n-ai cum să le respecți?

....dar cine să citească! (dacă îmi permiți să te citez)

#11 19 Mar 2011 18:44:56

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Lămuriți-mă și pe mine vă rog, că provin sad de la țară, de ce nu-i satisfăcătoare extensia Chromium, 1 click,  "Right click opens link in NEW FOREGROUND TAB" ?

.

Editat ultima oară de Ăla micu' (19 Mar 2011 18:45:42)

#12 19 Mar 2011 18:59:59

Virgil
Membru
Site web

E foarte simplu:oamenii și-au exprimat dorința prin vot.85% (printre care și tu,dacă bine rețin) au votat pentru deschidere în filă nouă.
Dorința majorității trebuie respectată dacă tot ne ținem civilizați și democrați.Mai ales că nu-i vorba „despre producerea energiei prin fisiune la rece”.
Plus că nu folosim toți același browser.Unii folosesc Firefox,alții Rekonq,Konqueror,Opera,Midori...etc

Editat ultima oară de Virgil (19 Mar 2011 19:11:18)

#13 20 Mar 2011 15:25:23

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Babane, nu e vorba de cat de harnic esti, ci e vorba ca multi dintre noi, inchidem tabul respectiv, sau suntem obisnuiti sa-l inchidem. Luam 2 exemple concrete:

1.
Nea' Gica din Popleanca nu le are cu d-astea prea bine si da click pe o imagine pe forum, imagine care se deschide in aceeasi fereastra / acelasi tab. Crezand ca a gasit solutia salvatoare la problema lui, vrea sa se intoarca inapoi in topic, sa zica si el un "Multumesc, am reusit sa rezolv" si eventual, daca nu uita, sa editeze topicul cu titlul de [REZOLVAT]Problema lui Gica. Dar din graba, entuziasm, adrenalina si starea de bine pe care o are acuma, voind sa ajunga mai repede la topic, uita ca imaginea s-a deschis tot in aceeasi fereastra. Uita ca trebuie sa dea back de vreo doua ori (ca asa se cam intampla daca vrei sa vezi imaginea fullscreen pe situri de gazduire). Plus ca fiind din Popleanca, nu stie sa dea restore tab/window.
Observam aici si problema lui Gica, si problema apasarii mouseului de 2-3 ori in plus, degeaba, numai ca sa ne intoarcem intr-un topic.

2.
Un alt utilizator, in acelasi timp, intr-o lume paralela ( cu vreo 0 grade, 5 minute mai spre sud), un om nu asa de mediocru precum Gica, un individ care foloseste multitask-ul in fiecare zi, pe scurt, un Barbat Adevarat. Acest mascul incearca sa ajute pe cineva. Intra pe topic, vede niste poze, da click pe linkul lor, daaar vai! Ce se intampla! Pozele indruma utilizatorul sa stearga grub.cfg! Saracul om nu stie la ce se supune, mai bine ma intorc repede pe topic si il avertizez! Se gandeste BA. Cuprins de sindromul Superman, prin vene incepe sa curga o doza de adrenalina peste normal, bataile inimii cresc, cantatatea de oxigen creste, glandele sudoripare incep sa secrete, iar intr-un moment in care BA credea ca va reusi sa salveze un sarac de la GRUB rescue, totul s-a dus, vorba aia "pe un click de mouse". Din graba Supermanul nostru a inchis fereastra cu imaginea incriminatoare, rauvoitorul a sters postul, si parca totul a revenit la normal. Dar noi nu stim ca un om sta acum si plange cu lacrimi cat maslinele, scurgandu-se brazdandu-i fata, chinuindu-se si injurand de toti sfintii din calendarul bisericesc pe 2011

Rusine!

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#14 20 Mar 2011 15:29:08

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Stii ce e nasol daca punem

Cod:

target="_blank"

???
Daca n-ai browserul configurat sa deschida in tab nou, iti deschide fereastra separata smile)
Asa ca Nea' Gica o sa se rataceasca in ferestre.

#15 20 Mar 2011 15:33:57

big_bum
Membru
Site web

lol Da, dar se intoarce la prima fereastra, cea in care era topicul tongue
Si oricum, acuma mai toate browserele vin cu optiunea implicita sa deschida tab nou.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#16 20 Mar 2011 15:40:54

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Nu m-as baza pe asta.

#17 20 Mar 2011 15:54:15

big_bum
Membru
Site web

eu cred ca nea gica daca a reusit sa instaleze linux sau sa treaca de la win la linux,se va descurca. sunt convins ca nu e nimeni activ pe forumul acesta care sa nu stie sa foloseasca un browser

Babane, lasa-ma sa-ti dau un exemplu concret de data asta: Mama mea. Nu e activa pe forumul asta, ci pe ... altele (retele, retete si iara retete). Stie sa instaleze Linux? Nop. Sa treaca de la Win la Linux? Nop.

cred ca nimeni care se respecta nu ar inlocui ghrome sau mozilla(opera sa zicem) pe un browser inferior

Nu are legatura cu topicul. Chiar nu inteleg legatura, really.

acest subiect mi se pare o lectie de autorespectare sa zic asa,cat de bun trebuie sa fii sa iti setezi browserul pt asa ceva sau sa treci de la nush ce cutie de browser la ghrome/mozilla.

Nu e vorba de cum setezi browserul, e vorba de cum interpreteaza el un link. (daca inca ne mai referim la ele)

PS:

dar e democratie cum ziceati si asta e parerea mea. Virgile, sustine-ti ideea,daca asta vor oamenii,faceti asa,majoritatea are dreptate si putere,minoritatea nu. exact ca in cazul tarii noastre.(vezi "pixelul albastru")

ps. "majoritatea"-substantiv ,singular

Nexus 5 kernel

#18 20 Mar 2011 16:00:09

adiroiban
Administrator
Locaţie: Sighișoara
Înregistrat: 22 Mar 2007
Site web

Salut,
Sondajele și voturile sunt consultative, nu sunt literă de lege. La sondaj au participat 34 de utilizatori... dar cred că forumul este folosit de mult mai multe persoane. Sunt cam 90.000 de vizite unice pe lună, 450.000 de pagini accesate pe lună.

Deocamdată e vina mea că nu se deschid ferestrele într-o nouă fereastră.

Pentru schimbarea propusă nu este nevoie de nici un upgrade la forum. Trebuie doar ca administratorii forumului să decidă dacă se vrea sau nu această schimbare.

Dacă fereastra de deschide standard în aceeași fereastră și dacă vrei să deschizi legătura într-o nouă fereastră poți da Ctrl+Click, Middle-Click și alte minuni. Dacă vrea să vină înapoi, există butonul Back.

Dacă fereastra se deschide standard într-o nouă fereastră și vrei să deschizi legătura în aceeași fereastră ... ce faci? Mai merge butonul Back ?

#19 20 Mar 2011 16:08:41

big_bum
Membru
Site web

adiroiban a scris:

Dacă fereastra se deschide standard într-o nouă fereastră și vrei să deschizi legătura în aceeași fereastră ... ce faci? Mai merge butonul Back ?

Banuiesc ca se poate face o regula, in care linkurile externe sa se deschida in alta fereastra, iar cele care trimit tot catre forum sa nu fie afectate de schimbare.

Nexus 5 kernel

#20 20 Mar 2011 17:20:44

Virgil
Membru
Site web

Sondajele și voturile sunt consultative, nu sunt literă de lege

Normal.Legile sunt făcute de parlamentul și guvernul țării,nu de sondaje.

Trebuie doar ca administratorii forumului să decidă dacă se vrea sau nu această schimbare.

Corect era „Trebuie doar ca administratorii forumului să decidă dacă  vrea sau nu această schimbare.”
Pentru că e clar că pentru tine nu contează ce vor ceilalți.

@Babanu
Se scrie Chrome.

#21 20 Mar 2011 18:07:34

big_bum
Membru
Site web

Las-o asa cu Ghrome, cred ca a facut-o intentionat. tongue

Oricum, asteapta-te sa se inchida topicul, in orice caz, vorbim la pereti.
Eu am propus o idee care mie mi se pare mai mult decat ok, si care ar impaca si maimuta si Adminu': Deschiderea legaturilor externe intr-o pagina noua.
Atat!

Nexus 5 kernel

#22 20 Mar 2011 19:34:43

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

@babanu: deoarece postarea includea o remarcă malițioasă (cu toate că termenii erau acceptabili la prima vedere), am șters-o. vă rog să nu implicați aspecte care ar putea fi sensibile pentru unii utilizatori.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#23 20 Mar 2011 19:42:42

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

mă gândesc serios la oportunitatea închiderii acestui topic...

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#24 20 Mar 2011 20:06:42

Virgil
Membru
Site web

Din partea mea se poate închide.Mi-am prezentat argumentele cum am știut mai bine.
Dar dacă nu se poate,asta e.Voi continua să dechid linkurile cu middle click,ca și până acum.
Oricum,e bine că s-a demonstrat câtă deschidere are conducerea forumului spre doleanțele utilizatorilor și cât de mult se respectă opinia acestora.

Dacă cumva Administratorul se răzgândește,îl rog respectuos să ne anunțe,să nu mai nenorocim rotița mouse-ului degeaba.
Mulțumesc anticipat.

#25 27 May 2011 00:49:42

twinkie
Membru
Locaţie: Buzau
Înregistrat: 25 May 2011
Site web

Scuze ca am "readus la viata" topicul asta insa si eu sunt de parere ca ar trebui sa se deschida intr-o fila noua cand dai click stanga findca deja m-a suparat chestia cu open in same tab de vreo 4 ori de cand m-am inregistrat(mai exact o zi). Un "_blank" nu cred ca strica.

Servicii Web - Blog
Membru ubuntu de 2 luni.

Feed

Antet forum