Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Mar 2011 20:51:09

Kovaci iulian
Oaspete

Promovare Ubuntu & Gnu Linux pt a fi folosit de Statul Român

Salut tuturor vin si eu cu o intrebare pe aici, nu vi se pare ca in rominia miscarea linux e timid promovata? in alte tari de exemplu Rusia sau China se doreste a se utiliza pe scara mare deoarece a scazut mult increderea in Microsoft, pt ca Microsoftul e la ordinele serviciilor Americane, daca zic aia sa sara in sus,Microsoftul intreaba cit de sus sa sara. Credeti ca ar fi util sa fim promovati puternic de diverse miscari civice sau ecologiste ?  Linuxul are avantaje care trebuiesc luate in seama pt a fi folosit de catre statul Român.  e free  si al doilea avantaj, consuma mai putine resurse,deci mai putin curent electric, o uzura mai mica a pieselor (Se se defecteaza hardiscurile pe windows intro veselie ca urmare a virusilor http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3071.0  )  Ce parere aveti ati fi de acord cu o asemenea promovare, ati sprijini moral pe cineva care ar face acest lucru ?

Editat ultima oară de Kovaci iulian (27 Mar 2011 22:54:33)

#2 27 Mar 2011 20:56:39

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Re: Promovare Ubuntu & Gnu Linux pt a fi folosit de Statul Român

Categoric da,aș susține așa ceva.Deși sunt sceptic...se „învârt” sume greu de imaginat pentru muritorii de rând.

#3 27 Mar 2011 21:53:15

Kovaci iulian
Oaspete

Eu pe lumea asta am doar 3 mari iubiri , NATURA , APICULTURA, si LINUXUL (ubuntu si mint ) toate se intrepatrund in viata mea si ma ajuta sa fiu un om mai bun. Practicind Apicultura am descoperit cit de frumoasa poate fi natura, pt a scrie pe diverse forumuri apicole si a naviga in siguranta pe net pt a gasi diverse chesti apicole si pt a-mi satisface pasiunea pt pc-uri, folosesc Linux. Deci m-am decis sa lupt pt aceste 3 lucruri, si peste tot pe unde scriu sau vorbesc mai aduc vorba si despre aceste lucruri.Am mai spus pe aici respect mult Filozofia Gnu linux, si pe cei care au luptat si muncit pt a realiza acest sistem minunat de operare.

Editat ultima oară de Kovaci iulian (27 Mar 2011 22:50:41)

#4 27 Mar 2011 22:08:51

Decrețel
Membru
Înregistrat: 28 Mar 2010

Presupun că mai întâi trebuiesc motivați cei care sunt la vârf și dictează unde se duc banii.
Chinezii și rușii au fost motivați de frica occidentului nu de muritorii lor de rând ... pe ai noștri cine și cu ce să-i motiveze ?

Cine este fără de păcat sa arunce primul cu piatra.

#5 27 Mar 2011 22:11:28

Virgil
Membru
Site web

Rușii sunt motivați de Putin...el este user-ul „root” în Rusia,dacă pot să fac o mică glumă smile

#6 27 Mar 2011 22:15:53

satwien
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 21 May 2009

Kovaci iulian a scris:

Salut tuturor vin si eu cu o intrebare pe aici, nu vi se pare ca in rominia miscarea linux e timid promovata? in alte tari de exemplu Rusia sau China se doreste a se utiliza pe scara mare deoarece a scazut mult increderea in Microsoft, pt ca Microsoftul e la ordinele serviciilor Americane, daca zic aia sa sara in sus,Microsoftul intreaba cit de sus sa sara. Credeti ca ar fi util sa fim promovati puternic de diverse miscari civice sau ecologiste ?  Linuxul are avantaje care trebuiesc luate in seama pt a fi folosit de catre statul romin.  e free  si al doilea avantaj, consuma mai putine resurse,deci mai putin curent electric, o uzura mai mica a pieselor (Se se defecteaza hardiscurile pe windows intro veselie ca urmare a virusilor http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3071.0  )  Ce parere aveti ati fi de acord cu o asemenea promovare, ati sprijini moral pe cineva care ar face acest lucru ?

Iulian, te rog editeaza primul post si scrie România in loc de rominia si român in loc de romin. Multumesc.

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat (x86_64 Desktop)
Q9650 OC 3.9 GHz (racire pe apa) / nVidia GT240 / P5QL Pro

#7 27 Mar 2011 22:57:16

Kovaci iulian
Oaspete

Multumesc ca mi-ai atras atentia, eu am o tastatura cam veche de pentium 2 scrie pe ea IBM cred ca daca o duc la un muzeu i-au bani frumosi pe ea,o mai tin pt ca functioneaza bine cind s-o strica imi iau alta, poti bate pe cineva cu ea daca te supara asa de grea e, aceasta tastatura nu are diacritice, am furat   â- ul de la tine din postarea ta. Multumesc pt  â

Editat ultima oară de Kovaci iulian (27 Mar 2011 22:59:51)

#8 27 Mar 2011 23:07:48

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

Kovaci iulian a scris:

....  eu am o tastatura cam veche de pentium 2 scrie pe ea IBM   ...................  Multumesc pt  â

off:
Eu am luat în serios ce ai redactat tu și îți spun că și de pe tastatura ta se poate scrie cu diacritice(dacă vrei!). Este vorba doar de configurat "tastatura", probabil Sistem--->Preferințe--->Tastatură--->Aranjamente(probabil "Add Română Standard).

#9 27 Mar 2011 23:44:57

Kovaci iulian
Oaspete

Am incercat ce mi-ai scris si nu am reusit mare lucru,cred ca o las asa ca am mai modificat eu pe acolo setarile tastaturi de apasam o litara si aparea alta pe ecran( nu ma refer la Z si Y aia e usor stiu sa le fac sa fie cum trebuie) si nu i-am mai dat de capat, asa cit de cit ma descurc binisor in linux dar ma incurc la o prostie de setare tastatura.

Editat ultima oară de Kovaci iulian (27 Mar 2011 23:46:40)

#10 28 Mar 2011 11:11:33

DanL
Oaspete

Eu mă chinui de ceva vreme cu asta și la nivelul de execuție există ceva deschidere (adică fă cum vrei tu dar să meargă, îndeosebi din cauza aberațiilor care ne sunt băgate pe gât de la nivel guvernamental). La nivel guvernamental însă domnește paraîndărătul (nu contează că nu merge, să-și spargă capul cei din teritoriu, nouă ce ne pică la treaba asta). Deocamdată guvernul României are un așa numit "parteneriat strategic" cu Micro$hit care împiedică implementarea oricărui software bazat pe o altă platformă.
Există o singură posibilitate de contracarare a acestui lucru: strângerea numărului de semnături necesar pentru promovarea unei inițiative legislative. Dar într-o țară dominată de Windows, manele și telenovele, dați-mi voie să fiu sceptic.

#11 28 Mar 2011 11:27:36

Kovaci iulian
Oaspete

DanL a scris:

Eu mă chinui de ceva vreme cu asta și la nivelul de execuție există ceva deschidere (adică fă cum vrei tu dar să meargă, îndeosebi din cauza aberațiilor care ne sunt băgate pe gât de la nivel guvernamental). La nivel guvernamental însă domnește paraîndărătul (nu contează că nu merge, să-și spargă capul cei din teritoriu, nouă ce ne pică la treaba asta). Deocamdată guvernul României are un așa numit "parteneriat strategic" cu Micro$hit care împiedică implementarea oricărui software bazat pe o altă platformă.
Există o singură posibilitate de contracarare a acestui lucru: strângerea numărului de semnături necesar pentru promovarea unei inițiative legislative. Dar într-o țară dominată de Windows, manele și telenovele, dați-mi voie să fiu sceptic.

.                                                Haideti sa facem asta,sa stringem semnaturi pt asta, trebuie macar sa incercam,  daca iese ceva bine,daca nu iar bine.Macar stim ca am incercat,  nici nu am inceput lupta si ne si declaram invinsi,fara macar sa luptam. Eu sunt suta la suta alaturi de o astfel de initiativa. Ba mai mult deja am inceput sa fac Loby pe linga diverse miscari politico-ecologiste pt Linux.

Editat ultima oară de Kovaci iulian (28 Mar 2011 11:35:29)

#12 28 Mar 2011 11:34:47

nomemory
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

[off-topic]
Din capitolul arguing on the Internet:

"Dar într-o țară dominată de Windows, manele și telenovele, dați-mi voie să fiu sceptic."
In scurt timp o sa devin avocatul Windows pe acest forum ?

Ce legatura are Windows-ul cu manelele sau telenovelele ? Ce legatura are un sistem de operare cu o categorie de oameni ? Esti mai linuxist daca injuri pe altii ?

Eu utilizez Windows la munca si acasa (+Linux) si nu sunt nici manelist (nu vad o problema in a fi) si nici nu ma uit la telenovele .
[/off-topic]

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#13 28 Mar 2011 11:46:10

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Are legatura cu un anumit mod de gandire, intalnit indeosebi la aceeasi grupa sociala. Uita-te pe topicul melomanului si vezi daca gasesti vreun iubitor de linux care asculta manele.

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#14 28 Mar 2011 12:02:58

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Este nevoie, după părerea mea, de mult mai mult decât o listă de semnături.

Este nevoie de o strategie de comunicare (care la rândul ei necesită competență in domeniu).
Este nevoie de mass-media, chiar și așa cum este ea la noi, altfel nu te "aude-vede-citește" nimeni.
Este nevoie de autoritatea morală și profesională a cuiva din București (locul de unde se dă ora exactă în toate cele ce sunt și-n cele ce mâine vor râde la soare) ca inițiator al scânteii și toate astea, și nu numai, doar pentru a-ncepe să speri că vei putea să intri în "luptă".

Și nu uita, înainte de a-ncepe lupta, cine-ți este unul dintre adversari și ce arme folosește : Microsoft + orice și oricâte mijloace (practic nelimitate).

Lobby ... politică .... Comunitatea Europeană .... câh.

De-aia și eu sunt sceptic.
.
.

#15 28 Mar 2011 12:18:14

Decrețel
Membru
Înregistrat: 28 Mar 2010

Cred că se poate începe cu un topic fixat de către administratori numit "Adrese Utile" sau cam așa ceva unde să se posteze(colecteze) (fără comentarii din partea altora și moderate de către admini) diverse "site-uri" cu conținut din lumea Open Source utile (în special cele din România) ușor comentate de către cei care le pun (cam ce conțin, tratează etc.) și "necanalizate".
Cred că ar fi folositoare începătorilor ca mine și multor altora presupun... ar fi un bun punct de răspândire a informației (buricul pământului wink ).
A fost doar un gând.

Cine este fără de păcat sa arunce primul cu piatra.

#16 28 Mar 2011 12:32:19

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Ce legatura are Windows-ul cu manelele

daca te gandesti ca iese banul fara numar, fara numar... ar avea oarece legatura wink

acum serios vorbind, eu mai afirmand acest lucru, chiar aici pe forum, guvernantii nu sunt capabili de lucruri mult mai simple, de exemplu sa faca un drum mai lung de 10km care sa tina mai mult de 1 an... a implementa solutii linux din considerente de securitate si mai ales de bani necesita o gandire si o viziune care lipseste chiar si pentru lucruri marunte. din considerente financiare nu se va lua niciodata aceasta decizie intrucat interesul este sa se cheltuie bani si nu sa se economiseasca. din considerente de securitate nici atat pentru ca cei care au puterea de decizie nu cunosc bine nici propriile meserii pe care le practica, ce sa mai vorbim de a intelege securitatea calculatoarelor...

una peste alta pana nu vor avea un morcov in fund, asa cum au rusii, pe care sa-l perceapa, sau nu le va spune comunitatea europeana (cu titlu de obligatie) nu vor lua astfel de masuri.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#17 28 Mar 2011 13:25:08

Virgil
Membru
Site web

Uite că în Norvegia se poate! http://www.bristolwireless.net/2010/11/ … en-source/

L.E.
Și Portugalia se gândește la open source: http://www.bristolwireless.net/2010/12/ … ctor-soon/

Editat ultima oară de Virgil (28 Mar 2011 14:24:56)

#18 28 Mar 2011 17:06:30

geosoft1
Membru

da Virgil, dar ei au alta conceptie asupra cheltuirii banului public.

#19 28 Mar 2011 17:15:05

Virgil
Membru
Site web

Categoric.De asta sunt ei acolo unde sunt și noi nu.

#20 28 Mar 2011 18:35:21

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Poate nepotii nepotilor mei vor prinde asa ceva in romania, noi nu, in nici un caz, nu ies "comisioane" din softuri gratis (iar politicianul roman e flamaaaaaaaaannnndddddd).

#21 28 Mar 2011 18:37:00

Virgil
Membru
Site web

Ba s-ar putea face bani buni,din asistență!Dar na...nu chiar atât de mulți!

#22 28 Mar 2011 19:01:58

Kovaci iulian
Oaspete

Virgil a scris:

Ba s-ar putea face bani buni,din asistență!Dar na...nu chiar atât de mulți!

mi-ai luat vorba din gura, ok poate ca statul nu va baga linux in Pc-urile sale, dar cu criza asta, poate privati vor face asta pt a mai scadea din cheltuieli, si cu ocazia asta am mai minca si noi o piine alba.

Editat ultima oară de Kovaci iulian (28 Mar 2011 19:04:54)

#23 28 Mar 2011 19:23:51

DanL
Oaspete

În sfera privată sunt speranțe. Cunosc mai multe firme care își desfășoară activitatea utilizând predominant linux. Dar sunt nevoite să achiziționeze și licențe Windows pentru a se putea achita de obligațiile față de stat (raportări, aplicația de trezorerie șamd). Mai mult, un amic mi s-a plâns că firma lui a primit o notificare din partea BSA referitoare la modul în care se achită de aceste obligații în condițiile în care firma sa nu este titulara unei licențe Windows. Notificarea făcea referire și la faptul că licențele OEM nu sunt transmisibile.
După părerea mea, aceasta este o posibilă cale de abordare a problemei: deschiderea de acțiuni față de autorități atât la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării cât și la Consiliul Concurenței. Eu voi face asta cu siguranță cu prima ocazie în care, în calitate de persoana privată (nu sunt agent economic) mi se va impune utilizarea produselor Microsoft.

#24 28 Mar 2011 21:20:55

geosoft1
Membru

motto: daca rezolvarea unei probleme nu aduce profit atunci acea problema nu va fi rezolvata.
(citat din zeitgeist addendum)

pe linga ce s-a spus pana acum mai exista un impediment in a implementa linux in administratia public: rescrierea aplicatiilor. daca la un agent privat si nici acolo peste tot, ubuntu ar satisface necesitatile zilnice, in administratie se lucreaza cu tot soiul de programe specifice activitatii lor, dezvoltate de multe alte firme care fara o presiune de la nivel guvernamental nu vor porta sau scrie programe multiplatforma.

din motive de copyright de asemenea nu vor face acest lucru.

ca un exemplu, deunazi scriu unei "prestigioase" edituri de reviste si cd-uri pentru copiii (piticlick) care "aprovizioneaza" si gradinita fie-mii, prin care ii intreb daca nu vor sa scoata si versiuni de linux/mac a cd-urilor lor cu programe educative. gresesc si le spun ca momentat aplicatiile le-am rulat in masina virtuala dar e totusi incomod. mi s-a raspuns ca au in vedere acest lucru dar ghiciti ce? urmatorul cd cumparat nu mai mergea nici macar in masina virtuala (dadea chiar un mesaj in acest sens)!

Editat ultima oară de geosoft1 (28 Mar 2011 21:23:38)

#25 28 Mar 2011 21:37:51

Virgil
Membru
Site web

geosoft1 a scris:

pe linga ce s-a spus pana acum mai exista un impediment in a implementa linux in administratia public: rescrierea aplicatiilor. daca la un agent privat si nici acolo peste tot, ubuntu ar satisface necesitatile zilnice, in administratie se lucreaza cu tot soiul de programe specifice activitatii lor, dezvoltate de multe alte firme care fara o presiune de la nivel guvernamental nu vor porta sau scrie programe multiplatforma.

din motive de copyright de asemenea nu vor face acest lucru.

Dacă ar exista voință,s-ar putea găsi înlocuitor pentru programele folosite momentan,sunt absolut sigur.

Feed

Antet forum