Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Reeditare mesaj și folosirea abuzivă a "Citează"

#1 22 May 2011 15:59:21

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Reeditare mesaj și folosirea abuzivă a "Citează"

Întrucât am observat că postările multiple (mesaje succesive ale aceluiași utilizator) sunt încă frecvente și că unii membri (în general, nou înscriși pe forum) folosesc abuziv facilitatea oferită de forum, numită "Citează" ("Quotes") cred că ar fi bine să avem în regulile forumului și câteva referiri la aceste 2 probleme, ceva de genul :

Este recomandabil ca, înainte de a trimite un nou mesaj întrun subiect, să verificați dacă a mai postat cineva după Dvs. În caz contrar, folosiți funcția "Editează" a mesajului Dvs. precedent pentru modificare, completare, etc. și apoi retrimiteți mesajul, evitând astfel postările multiple.

și respectiv :

Nu folosiți funcția "Citează" ("Quotes") decât pentru fragmente ale mesajelor colegilor și numai în situații în care acest lucru este strict necesar; evitați astfel aglomerarea inutilă a subiectului.

De asemenea, la varianta actuală ar trebui retușate câteva mici erori de redactare.
.

#2 22 May 2011 16:15:55

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Reeditare mesaj și folosirea abuzivă a "Citează"

Mda, ne-ar trebui o regula legata de citate. Sunt unii care au citat in citat in citat si acolo mesaje intregi, nu doar ceva ce trebuie scos in evidenta.

La treaba cu modificarea mesajelor... sunt vreo 2 pe aici de care m-am luat de muuuuulte ori si nici acum n-au invatat. Inca scriu mesaj dupa mesaj daca au ceva de adaugat.

Imi pare rau ca n-am timp sa ma ocup de migrarea aia pe MyBB pe care o tot promit. S-ar rezolva multe din problemele astea.

#3 22 May 2011 16:26:35

Ăla mic
Moderator

Am deschis acest subiect astăzi, deoarece am constatat că noul nostru coleg @EWOR, practic n-a avut de unde să afle, înainte de intervenția mea, că nu e-n regulă ceea ce face :

...să respecți o regulă nescrisă, dar cunoscută și acceptată de majoritatea membrilor forumului .....

................................
L.E.
Aș mai adăuga referirea expresă de a folosi, în cazul secvențelor lungi de cod, funcția "Cod" care are facilitatea de bare derulante (orizontală și mai ales verticală).
.

#4 22 May 2011 16:36:35

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Ar fi binevenita si o regula privind titlul topicului...

#5 22 May 2011 17:05:06

Ăla mic
Moderator

Nu zic că n-ar fi, da' la titlu mai depinde și de creativitatea și mai ales de experiența utilizatorului de a identifica natura problemei și de a o încadra, cu răbdare, întro formulă rezonabilă care să se-ncadreze în limita a 56  caractere (parcă) .
Eu, acum, voi putea să mai dau o mână de ajutor în acest sens.

#6 22 May 2011 18:47:14

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Pentru că e mai bine mai târziu decât niciodată,măcar după ce problema a fost identificată de autor sau altcineva să se editeze titlul

#7 24 May 2011 11:39:15

Ăla mic
Moderator

Mi-am refăcut pozele din semnătură despre "Reeditare mesaj" și "Citează" și îi rog pe cei interesați, să le comenteze, atât d.p.v.d. al conținutului, cât și d.p.d.v. al modalității de utilizare, în cazul în care găsiți de cuviință că ar trebui ca, cei mai vechi pe forum, să facem ceva pentru rezolvarea, măcar parțială, a celor 2 mici probleme pentru care am deschis acest subiect.

Orice altă sugestie-i binevenită.
.

#8 24 May 2011 11:48:08

gogaie-smecher de smecher
Banned
Locaţie: Poarta Alba,Constanta
Înregistrat: 13 Apr 2011
Site web

fara gram de impertinenta,continutul pozelor este putin incarcat(mai ales 'reeditare mesaj') de prea multe detalii ce naucesc pe cel ce se uita  la ele vrând sa inteleaga ceva.Sunt convins ca nu vor fi multi care se vor uita la ele,din asa zisa masă de membrii noi(inclusiv eu). Parerea mea e ca fontul textelor 'trimite raspuns,raporteaza,citeaza' sa fie putin mai mare si ingrosat. Asa va atrage atentia participantilor, si de ce nu sa si foloseasca optiunea.

In mai opinion of cors!

Editat ultima oară de gogaie-smecher de smecher (24 May 2011 11:48:53)

degeaba ai capul pe umeri dacă el defapt e gol

#9 24 May 2011 12:46:12

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

@Ala micu: Corect se scrie Quote/Quotes
Iar la partea de reeditare mesaj, sunt de acord cu gogaie. As face tutorialul din 2-3 bucati de poze, iar la sfarsit sa fie lipite.
In rest... n-am nimic de comentat. Vorba aia: If it ain't broken, why should you fix it? big_smile

LE:

OFFtopic: problema cu quote ar fi intr-adevar o problema daca forumul chiar ar avea functia asta. Adica mai in toate forumurile, atunci cand cineva da quote, se creeaza automat in <quote> si un link catre postare care a fost citata, aceasta putand fi accesata mai usor. Ma rog, detalii, detalii.

Editat ultima oară de big_bum (24 May 2011 12:59:32)

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#10 24 May 2011 13:08:57

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

@big_bum
Îmi permiteți ? Limba română... ?

@Ăla micu'
Poate culoarea textului ce se vrea a sublinia ceava, din pozele tale
ar fi bine să nu se confunde cu aceiași culoare a textului inițial.

Ar arăta mai bine cu albastru ?
Oricum nu o culoare apropiată de roșu...

Editat ultima oară de marcelbanu (24 May 2011 13:12:45)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#11 24 May 2011 13:14:27

Ăla mic
Moderator

gogaie-smecher de smecher a scris:

fara dram de impertinenta,continutul pozelor este putin incarcat....

Să nu-ți fie teamă că nu reușesc să fac deosebire între impertinență și o părere pertinentă.
Accept orice critică cu gândul că numai cine nu muncește, nu greșește. Dovada este mai jos : big_bum m-a prins wink

big_bum a scris:

@Ala micu: Corect se scrie Quote/Quotes.....

Știam și eu, da' am tastatură nouă și de fapt doream să văd dacă vă priiindeți, ceva-n genu' ăsta.... wink
Greșeala este a mea, îmi cer scuze. Mulțumesc mult, am rectificat !
.

#12 24 May 2011 13:28:42

big_bum
Membru
Site web

@marcelbanu:
In campul <quote> se creeaza ca atribut un link mascat ( uneori sub forma de o mica imagine, alteori sub forma de text) catre postarea care a fost citata, iar atunci cand utilizatorul da click pe el, pagina sare la postare initiala.

http://imgur.com/5YSFM

Exemplu:

marcelbanu http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=109359#p109359  a scris:

@big_bum
Îmi permiteți ? Limba română... ?

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#13 24 May 2011 13:51:48

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Dacă quote creează atributul avînd ca legătură ceea ce spuneți, atunci, să se introducă și funcția asta.
Pentru că așa cum DEX explică, citat inseamnă: pasaj dintr-o scriere, dintr-un autor etc., reprodus întocmai, cu indicarea exactă a sursei.

Ori, așa cum se explică big_bum, funcția quote (sau cum se scrie corect) lansează o trimitere în altă parte,
pe cînd funcția citează are doar rolul de a copia un text la care se dorește a se răspunde.

Și ca să fie mai pe românește, quote ar putea avea forma grafică: legătură, trimitere, conexiune...

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#14 24 May 2011 14:08:57

big_bum
Membru
Site web

Functia quote inglobeaza de obicei in header-ul ei ( acolo unde apare cu font mic si aldin "X a scris:" ) si o adresa catre textul care a fost scris anterior, iar mai apoi citat, in cazul in care butonul apasat pentru apelarea functiei este cel de dedesubtul postului.
Cand apasam butonul de quote din editorul WYSIWYG ( adica acela din casuta de editare folosita pentru a trimite un raspuns) se apeleaza functia fara vreun argument, adica fara a mai crea un link catre un anumit post.

Quote inseamna acelasi lucru cu Citează din forumul nostru.

Alexandru.Cucu http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=109108#p109108  a scris:

Imi pare rau ca n-am timp sa ma ocup de migrarea aia pe MyBB pe care o tot promit. S-ar rezolva multe din problemele astea.

PS: http://www.vbulletin.com/forum/misc.php … code#quote

/endoff

Editat ultima oară de big_bum (24 May 2011 14:09:19)

Nexus 5 kernel

#15 24 May 2011 20:15:15

new one
Membru
Înregistrat: 30 Sep 2007

Imi pare bine ca utilizatorii vechi sunt de acord cu cateva retusuri aduse modului de utilizare a acestui forum.
Subscriu si eu.
Apare insa o problema: ca si celelalte discutii referitoare la utilizarea limbii romane intr-un mod acceptabil, de utilizare imgur etc. si aceasta discutie o sa fie uitata si gasita doar undeva in arhiva forumului.
Propun abandonarea polemicilor si abordarea unei strategii mai productive: atragerea atentiei pe loc /+ PM.

Multumesc pentru intelegere.

Nu trebuie să iei viaţa în serios - oricum nu scapi cu viaţă...

#16 24 May 2011 20:58:53

Ăla mic
Moderator

new one a scris:

....Propun ....abordarea unei strategii mai productive: atragerea atentiei pe loc /+ PM...

În principiu îți dau dreptate ..... în practică însă, cel putin la mine, n-a funcționat. Ghinionul meu/lui, da' mai încerc.
.

#17 26 May 2011 21:57:34

cipry79
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 13 Apr 2010

@ Ala micu
apropo , aici nu am mai intrat de anul trecut , am vazut citind mesajele mele trimise si am vazut mesajul de aia am dorit sa il ajut , nici nu m-am uitat cind a jost scris

Editat ultima oară de Ăla micu' (26 May 2011 22:04:42)

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Reeditare mesaj și folosirea abuzivă a "Citează"

Antet forum