Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#51 27 Nov 2012 06:41:46

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

Re: reactii haioase la linux

Sincer sa fiu, pe mine Windows 8 m-a convins sa incerc Gnome-Shell. Aveam o prejudecata in legatura cu el, cu toate ca l-am mai testat de vreo 2 ori. Mi-am pus rabdarea la incercare vreo 2 zile, dar acum pot spune ca vom fi prieteni multa timp.

Distribution : Redcore Linux 1801 x86_64
Desktop Environment : LXQT 0.12.0
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Website : https://redcorelinux.org

#52 27 Nov 2012 09:42:02

rich1974
Banned
Înregistrat: 02 Mar 2011

pai asta este, eu sint fan gnome 3 de cand a aparut. ti se pare pe dos cateva zile pana te prinzi cum sta treaba....dar dupa aceea nu te mai poti desparti de el.  eu il am instalat pe mint 13.  interfata metro de la W8 este furata dupa gnome 3...este evident, ma mir ca cineva nu da in judecata.

vad si eu pe la auchan multe calculatoare cu ubuntu preinstalat dar sunt acolo ca sa fie cu un sistem pe ele, nu este configurat cum trebuie, nu are mesa-utils instalat (sa dau glxgears) drivere video, etc. plus ca au si inutilitatea aia de unity. cu gnome shell ar arata mult mai sexy si nu ar mai merge nici compiz-ul. oricum, lumea se uita ca la masini straine fiindca angajatii nu stiu sa explice putin ce inseamna sistemul ala de operare.
spunea cineva mai sus ca "oamenii nu vor sa incerce ceva mai bun",  oare e mai bun decat W? think again!

ubuntu 12.04, dell inspirion 1521, AMD, ATI mobility radeon x1270
un link ce ar trebui citit de toti incepatorii:
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/Home

#53 27 Nov 2012 10:22:38

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Ei și tu, le mai trebuie ceva timp să "testeze" ...

poate ai dreptate... deși e puțin probabil smile

Editat ultima oară de geosoft1 (27 Nov 2012 10:24:05)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#54 06 Dec 2012 16:56:28

b4dy
Membru
Locaţie: Hunedoara
Înregistrat: 15 May 2009

Culmea hardului: sa ai 333 Gb informatie pe o partitie de 118 Gb smile

http://s10.postimage.org/n5ryjazcp/Captur_ecran_1.png

Editat ultima oară de b4dy (06 Dec 2012 16:59:02)

nu este un semn de sanatate mintala sa fi bine adaptat la o societate bolnava
ubuntu 12.04(P4, 2g DDR2, nvidia GF 210)

#55 07 Dec 2012 01:44:26

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Tot e bun ca nu aveai 666mb big_smile

#56 07 Dec 2012 06:34:09

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Cred ca e posibil daca ai hard link-uri.

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#57 07 Dec 2012 12:27:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pastrati discutia la REACTII HAIOASE LA LINUX.

#58 10 Dec 2012 18:42:41

raducu98
Oaspete

Imi amintesc anul trecut, la scoala, un coleg mi-a zis cv de un joc... chiar nu prea ma interesa pt ca nu joc asa de multe fps-uri... si m-a intrebat daca nu vreau sa imi dea jocul. Eu i-am raspuns ca nu, deoarece jocul lui nu merge pe linux, la care colegul se uita la mine de parca ii venea sa rada si imi spune ca linux e in terminal, "cum ai putea sa il folosesti?". In mintea mea as fi pufnit in ras, dar m-am gandit ca ar fi inutil, poate ar trebui sa plang?

Pe langa asta, am o amintire mai veche, de acum 4-5 ani... Eram inca copil pe atunci, tatal meu avea pe calculator dual-boot Vista cu Ubuntu(avea nevoie de vista pentru autocad, autodesk,etc.(nu le am cu design-ul) si in Ubuntu statea pe net,mail,mess,joculete si cam orice altceva.
Fiind pe cablu, au venit cei de la compania de internet, sa schimbe cu fibra optica. Au montat ei cablul nou dupa ce l-au scos pe cel vechi si au trecut la configurarea sistemului. Avand calculatorul deschis in Ubuntu, saracii, s-au blocat si au intrebat ce windows este acesta, la care tata le-a spus ca este ubuntu. Cei doi mesteri s-au uitat unul la celalalt si au schimbat cateva vorbe, dupa care tata le-a spus ca le va deschide in Vista. La auzirea acestor cuvinte, s-au luminat la fata amandoi.

Presupun ca am mai patit si altele de care nu imi mai amintesc, oricum va salut pe toti.

#59 17 Dec 2012 01:01:06

cipry79
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 13 Apr 2010

Problema cu suportul la RDS sunt patit de mult timp , nu ma intreaba ce OS folosesc cind spun ca nu am semnal pe fir, ma ia tare cu codul de eroare  wink) , de cam 2 ani le inchid gura foarte simplu, am pus testerul UTP si nu am semnal pe anumite fire , (1,2,3,6) si scurt incheiem discutia.

Cica ofera suport numai pentru windows, dar nu e treaba lor la ce folosesc eu acel cablu de net (UTP), am facut contract pentru servicii de internet ,nu pentru OS Windows cu ei. Pot pune un rowter si sa intru  pe net de pe un telefon , etc...... , ce sa mai zicem , trist dar adevarat.

#60 17 Dec 2012 02:31:35

dacian
Membru

Cei de la "serviciul clienti" sunt ceva tinerei/absolventi de cine stie ce facultate ciudata (si inutila in acelasi timp...), e logic sa incerce "depanarea" prin anumite metode standard (te intreaba ce wingaoz ai si in functie de cele 2 mari versiuni iCsPe si Vista/Shepte te pot indruma sa faci cateva task-uri simple). Dar daca le amintesti de linux.... cu atat amar de distributii..... cu atatea metode de a seta conexiunile (intr-un fel faci in ubuntu, in alt fel in opensuse si tot asa).....Plus ca nu vor scolariza personalul DOAR pentru cativa clienti (comparat cu maaarea masa de utilizatori de wingozuri....).
Oricum nu veti gasi in acele locuri oameni care chiar sunt buni la astfel de probleme, aia nu stau acolo pe un salariu de 3 lei si 70 de bani.....

#61 17 Dec 2012 06:28:52

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Oare m-ar angaja ăștia de le RDS cu juma de normă
să îndrum, cel puțin, utilizatorii de Ubuntu ?

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#62 17 Dec 2012 09:24:04

gbagape
Membru
Locaţie: Constanta
Înregistrat: 10 Aug 2011

Nu cred ,pentru ca ei au contract cu microshit nu cu Canonical sau alti dezvoltatori de linux.

Degeaba porți capul pe umeri dacă nu știi când să'l folosești.
Yahoo:gbagape
Ubuntu User # 34906,http://linuxcounter.net/user/551248.html

#63 17 Dec 2012 15:16:21

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

"Alo, RDS? Nu-mi merge netul"
"Va rog sa scoateti cablul din router si sa il "puneti pe direct"".
"L-am scos. L-am bagat in calculator"
"Va apare un x-ulet rosu in partea dreapta jos?"
"Nu."

Editat ultima oară de RazTaz (17 Dec 2012 15:18:06)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#64 17 Dec 2012 15:28:58

gbagape
Membru

Tare, asa am patit eu.big_smile big_smile

#65 17 Dec 2012 15:39:31

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Dacă le spui la telefon că reziliezi contractul cu ei devin brusc mai amabili și își verifică ei echipamentele.

#66 17 Dec 2012 15:43:32

gbagape
Membru

La mine nu au fost amabili.m-au itrebat daca mai am vreo problema si au inchis telefonul.

#67 17 Dec 2012 16:10:25

Bobses
Membru
Locaţie: Iaşi
Înregistrat: 05 Jun 2006
Site web

O singură dată m-au sunat înapoi cei de la RDS cînd le-am spus că am Ubuntu și nu Windows pe PC - s-a întîmplat acum vreo 4 ani... smile A fost un tip care chiar știa ce vorbește. După asta, cînd am mai avut probleme cu conexiunea, îmi spuneau că nu oferă suport pt. Linux. smile Dar, după ce mă certam cu ei, trimiteau echipa să verifice și veneau ei cu un laptop cu Win. smile) Acum - slavă Domnului smile) - n-am mai avut necazuri cu conexiunea de peste 1 an (sper să nu cobesc chiar acum, înainte de Sărbători smile).

#68 18 Dec 2012 00:24:33

dacian
Membru

Nu iti prea inchid cei de la rds in nas, in schimb cei de la rromtelefon da.....

#69 21 Dec 2012 21:58:37

Hans Fritz
Membru
Locaţie: /Romania/Petroșani
Înregistrat: 19 Jan 2011

hai să vă zic și eu una faină, în urma cu 3 ani, fostul meu ISP mi-a tăiat netul. Era o firmă cam cu vro 5-6 mii de abonați (la vremea respectivă) deci destul de măricică într-un oraș de provincie.. Eu am băgat de seamă că nu merge netul, însă fiind extrem de ocupat cu examenul de licență, nu m-am deranjat să-i dau importanță. După vro 3-4 zile, mirați probabil că nu fac nici o plângere și/ sau nici o sesizare, îmi trimite la ușă un agent, un angajat care vroia cu tot dinadinsul să-mi intre în casă și să-mi verifice echipamentele hardware. Când a văzut că povestea lui nu ține cu mine a început să-mi fluture în nas un memory stick cu „cel mai puternic antivirus existent” (după cum se lăuda tipul).. explicându-mi motivul deconectării mele că cică eu, neștiind sau din greșeală, aveam un virus în calculator ce le supra-solicita lor rețeaua smile) atunci i-am spus că folosesc Linux și i-am închis ușa în nas !!
Ulterior am aflat de un un prieten, angajat și el al companiei respective, că ISP-ul, având rețeaua la pământ, a încercat să caute vinovați, iar primii acuzați și bănuiți de hacking au fost minoritarii utilizatori de Linux, după cum zicea și adjunctul companiei, când m-am dus să-mi reziliez contractul cu ei pe motiv de abuz că: „Un om serios nu folosește Linux, pentru ce-ți trebuie ție Linux, dacă jocurile și filmele merg pe Windows, tu cauți altceva să faci, ai tu un interes..” era clar că omul era total pe lângă.. sad

Editat ultima oară de Hans Fritz (21 Dec 2012 22:00:59)

10.10

#70 21 Dec 2012 22:10:04

rich1974
Banned
Înregistrat: 02 Mar 2011

aia trebuiau dezbracati si cautati de licente la windows.....sa vedem atunci!

ubuntu 12.04, dell inspirion 1521, AMD, ATI mobility radeon x1270
un link ce ar trebui citit de toti incepatorii:
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/Home

#71 22 Dec 2012 09:50:04

geosoft1
Membru

atunci i-am spus că folosesc Linux și i-am închis ușa în nas

nu ai fost deloc inspirat... eu il lasam sa-si faca numarul. ba chiar il incurajam...prietene, te rog fa-ti treaba...cauta virusii...aaa e linux...cel  mai puternic antivirus nu stie sa gaseasca virusi pe linux pentru ca nu poate rula si nici virusi de gasit nu are...nasol...si ce facem acum? sa vezi atunci reactie haioasa... smile

#72 22 Dec 2012 18:50:23

Hanzir
Membru
Înregistrat: 25 Feb 2011
Site web

Am instalat pe un netbook acer aspire ubuntu 12.04. Azi a trecut un vecin pe la mine sa imprumute o cheie, dar a vazut netbook-ul deschis , s-a apropiat de el a inceput sa examineze ecranul, sa se joace putin cu sistemul de operare, dupa care exclama: "Ce fain Mac ai! asta o fi ultimul aparut, trebuie sa-mi cumpar si eu!" .N-am zis nici da nici ba ridicand din umeri, i-am dat cheia si ne-am zis la revedere.  Probabil daca ubuntu ar fi fost pe bani ar fi auzit de el.  Nici nu ma mai mira reactiile de acest fel de vreme ce in majoritatea scolilor si universitatior, exceptand desigur pe cele de profil, la ora de informatica se invata cum sa folosim softuri de micro$oft si nimic in rest, de parca micro$oft ar sponsoriza institutia respectiva.

#73 24 Dec 2012 13:47:53

Bure
Membru
Înregistrat: 04 Feb 2011

Initiativa folosirii Linux in scoli / universitati ar trebui sa vina de sus (vezi Ministerul Educatiei). Dar cum oare ar mai putea "alesii" sa incaseze bani de pe urma contractelor incheiate, daca Linux este gratuit?

#74 29 Jan 2013 16:18:46

geosoft1
Membru

azi ma duc sa scot o poza cu copilul. fac poza la perete, bag prin Gimp, tai din ea, ceva lumina, export, pun pe stic si pac la foto s-o listez... dau sticul acolo la o tanti. tanti baga sticul si o vad ca-i da scanare...
- n-am virusi, zic...poza e in radacina
- da, stim zice tanti, asa ziceti toti...si dupa aia gasim căcălau. ar trebui sa cerem bani pentru devirusare...
- foarte bine, dar pe sticul meu nu am virusi pentru ca nu lucrez pe Windows, folosesc Linux, cauti lucruri care nu exista.
- lasa ca sitim noi ce facem (tanti se tinea bățoasă)
bai nene si aveam niste imagini iso cu Ubuntu, sticul era si butabil si da prostul de antivirus in ele si incepe sa le desfaca... nu mai termina.
- vezi, zice tanti, trebuia sa vi cu un stic gol. doar poza o puneai pe el...bă, ma lași...
se termina scanarea... cum e mă ? ai gasit ceva ?
- poza da....si deschide poza...aaaa, nu-i bine...poza e png nu jpg...aparatul stie jpg.
- esti tmp (gindesc eu) ...ma duc s-o fac jpg ... da o luam de la cap cu scanarea ?
- da!
pina la urma a facut-o un nene jpg din png...o jumatate de ora pentru 1.5 lei.

Editat ultima oară de geosoft1 (29 Jan 2013 21:20:01)

#75 29 Jan 2013 16:35:22

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

smile))))

Feed

Antet forum