Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Forum-ul Ubuntu Romania nu are Categorii pentru fiecare Versiune.

#1 21 Jun 2011 20:13:47

darius.pop
Membru nou
Înregistrat: 21 Jun 2011

Forum-ul Ubuntu Romania nu are Categorii pentru fiecare Versiune.

Buna tuturor.
As dorii daca se poate explica care ar fi motivul pentru care nu exista categorii pentru fiecare Versiune de Ubuntu in parte, nu de alta dar am cam obosit sa imi tot ametesc Systemul de Operare datorita "tentativelor" de instalarii a diferitelor aplicatii si sa descoper ca nu merge pe Versiunea mea (10.04).
Nu ar fi asta o problema, insa daca doresc sa caut ceva specific Versiuni mele de Ubuntu ma trezesc ca am de cautat ore intregi prin miile de posturi deoarece pana si Search-ul de pe Forum lasa de dorit.
Va multumesc.

Editat ultima oară de darius.pop (21 Jun 2011 20:14:37)

#2 21 Jun 2011 20:30:01

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

Re: Forum-ul Ubuntu Romania nu are Categorii pentru fiecare Versiune.

Salut.
Nu există categorii pentru fiecare versiune de Ubuntu deoarece ele sunt muritoare smile doar LTS-ul care durează 3 ani...în rest perioada în care beneficiază de suport este limitată.
Plus că găsesc inutilă creearea atâtor categorii cate versiuni au apărut de-alungul timpului și câte vor mai apărea.
Ai putea fi mai explicit când spui că ai încercat să instalezi ceva pe 10.04 și n-ai reușit. E adevărat că sunt PPA-uri și anumite briz-brizuri care rulează doar pe Natty (11.04) de exemplu...dar eu cred că astea din urmă sunt evidente. Toate astea sunt disponibile pentru versiunile "intermediare", pentru ca apoi să fie implementate definitiv în umătorul LTS.
Dacă dorești să beneficiezi de ultimele aplicații și dezvoltări, instalează un dual-boot Ubuntu 10.04 și unul 11.04...să te poți bucura de stabilitatea unui LTS și de senzațiile tari ale lui Natty sau chiar Oneiric Ocelot.
În concluzie...categorii separate pe versiune nu vor fi. Nu se justifică și nu-și au rostul. Ele după un timp ar deveni inutile și se va depune praful pe ele.

Nintendo Network ID: Bodolay

#3 21 Jun 2011 20:36:40

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Și eu folosesc Ubuntu 10.4.2 Lucid Lynx.
2-ul reprezintă versiunea instalată pe laptop-ul meu
cu „updatările la zi” din august (parcă) 2010.
Deocamdată nu am avut necazuri cu aplicațiile instalate
pînă în momentul de față.
Ar trebui să verifici setările din Administratorul de actualizări
și să faci ce se recomnadă aici.
Pe urmă ai răbdare să cauți pe forum, sigur vei găsi o rezolvare,
dacă nu, poți întreba la categoria respectivă.
Nu ezita, vei găsi sprijin.
Succes !

Editat ultima oară de marcelbanu (21 Jun 2011 20:37:43)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#4 22 Jun 2011 01:30:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Daca ai incercat sa instalezi din surse neoficiale este normal sa ai probleme. E posibil ca tu sa ai in sistem versiuni puuuutin mai vechi decat cele de care are nevoie programul respectiv si e normal sa-ti dea peste nas tongue

Le poti aduce la zi manual, daca ai rabdare sa cauti si sa instalezi fiecare pachet cerut. Dar poti sa dai peste probleme de stabilitate si se cam duce ideea de versiune LTS.

#5 22 Jun 2011 07:55:03

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

nu trebuie sectiune seprata, dar ar fi bine daca ar fi sub "Locație" / "Înregistrat" / "Mesaje" și un al 4-lea element : "Ubuntu vs. XX.YY.zz"

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#6 22 Jun 2011 10:01:23

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

darius.pop a scris:

daca doresc sa caut ceva specific Versiuni mele de Ubuntu ma trezesc ca am de cautat ore intregi prin miile de posturi deoarece pana si Search-ul de pe Forum lasa de dorit.
Va multumesc.

Asa e...

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#7 22 Jun 2011 13:41:29

sandu
Membru
Înregistrat: 14 Feb 2006

darius.pop a scris:

Buna tuturor.
..........., insa daca doresc sa caut ceva specific Versiuni mele de Ubuntu ma trezesc ca am de cautat ore intregi prin miile de posturi deoarece pana si Search-ul de pe Forum lasa de dorit.
Va multumesc.

Este foarte probabil să fi întâmpinat multe probleme dar, eu văd sursa necazurilor în altă parte, şi anume:
1. Dacă ai corect configurate sursele de software(pentru update-uri şi aplicaţii), teoretic, nu poţi avea necazuri de genul celor expuse.
2. Dacă instalezi din surse Ubuntu neoficiale, NU poţi emite nici o pretenţie, indiferent de variantă de Ubuntu.
3. Instalarea din ppa-uri trebuie făcută cu foarte multă atenţie, şi chiar cu reţinere pentru cei aflaţi la început.
4. Search-ul de pe forum ”lasă de dorit”, în primul rând, din cauza noastră:
    - Nu dăm un titlu sugestiv şi corect problemei postate(mulţi administratori sau lăsat păgubaşi de la a mai continua să atragă atenţia !);
   - Nu respectăm regula, o postare=numai o singură problemă(cea specificată în titlu);
   - Facem postarea la categorie greşită(fără nici o legătură cu esenţa problemei sau a prezentării);
   - Întindem prea mult dezbaterea unei probleme ce are totuşi o caracteristică comună(gen ”TV-MAXE ....... ”, unde s-a ajuns la 1166 de postări !)
5. Nu văd utilitatea structurării dezbaterilor pe variante de ubuntu cu separarea acestora.

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Forum-ul Ubuntu Romania nu are Categorii pentru fiecare Versiune.

Antet forum