Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 08 Aug 2011 13:58:13

vladi
Membru
Locaţie: București
Înregistrat: 27 May 2011

Script pentru ignorarea mesajelor unui membru

Es

Editat ultima oară de vladi (23 Jan 2014 01:45:00)

#2 08 Aug 2011 14:13:53

nomemory
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jul 2008
Site web

Re: Script pentru ignorarea mesajelor unui membru

Chiar acum caut o solutie . Din forum nu cred ca exista, dar cred ca s-ar putea cu ajutorul unui addon de Firefox sau Chrome sa se poata face asta:
- Stergi continut HTML dintr-o pagina pe baza unor reguli .

Revin cu detalii . Brusc am devenit si eu foarte interesat .

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#3 08 Aug 2011 16:10:13

nomemory
Membru
Site web

@vladi
Se poate . Am facut un script care blocheaza mesajele anumitor utilizatori pe acest forum . Textul este sters .
1. Pentru a putea folosi script-ul instaleaza mai intai greassmonkey (addon firefox) . (Dupa ce il instalezi necesita restart) .

2. Dupa ce ai instalat trebuie sa adaugi script-ul urmator pentru blocarea mesajelor nedorite din partea unor anumiti utilizatori ai forum-ului ubuntu romania:

Tools -> Greasemonkey -> New User Script -> "Iti alegi editorul preferat" (Eu am ales /usr/bin/gedit) -> Si apoi completezi:
http://i.imgur.com/Hqwzs.png

Dupa ce ai apasat OK ti se va deschide o fereastra de editare (gedit) unde faci copy paste la urmatorul cod:

Cod:

// ==UserScript==
// @name           blockuser
// @namespace      nm
// @description    Blocheaza mesajele utilizatorilor nedoriti pe forum-ul ubuntu 
// @include        http://forum.ubuntu.ro/*
// ==/UserScript==

//     Parametri initilizare
rem_users = ['1960'];
rem_message = '<font color="red"> MESAJUL UTILIZATORULUI A FOST BLOCAT</font>';

//     Parametri interni
rem_classes = ['blockpost rowodd firstpost', 'blockpost rowodd', 'blockpost roweven'];

// Main
for(i = 0; i < rem_classes.length; i++) {
    // Parcurgem fiecare clasa mesaj
    divs = document.getElementsByClassName(rem_classes[i]);
    // Fiecare div in parte
    for(j = 0; j < divs.length ; j++) {
        // Fiecare user in parte
        for(k = 0; k < rem_users.length; k++) {
            if(rem_users[k] == divs[j].getElementsByTagName('dt')[0].childNodes[0].childNodes[0].text) {
                divs[j].getElementsByClassName('postmsg')[0].innerHTML = rem_message;
            }
        }
    }
}

La linia:

Cod:

rem_users = ['1960'];

Se definesc utilizatori ale caror mesaje pot fi blocate . Poti crea o lista de astfel de utilizatori . De exemplu: rem_users = ['1960', 'nomemory'] pentru a bloca mesajele nedorite din partea acestora .
Salvezi fisierul .

Daca toti pasii au fost facuti OK, ar trebui sa iti apara in lista de Greasemonkey Scripts (Tools -> Greasemonkey -> Manage User Scri[ts)

Rezultatele vor aparea sub forma urmatoare . Daca te pricepi la JavaScript/HTML te poti juca mai mult cu forma in care doresti sa afisezi "blocajul" propriu-zis:
http://i.imgur.com/HF5vz.png

PS: Daca nu te descurci te rog cere detalii .
PS2: Utilizatorul 1960 a fost ales pur intamplator pentru a exemplifica functionalitatea script-ului . Nu am nimic personal cu acest utilizator .

Editat ultima oară de nomemory (08 Aug 2011 16:12:50)

Xander Bilmonchuk: "Can I just suggest that the only rational explanation for how horrible Unity and Gnome 3 are is that Microsoft or other terrified proprietary competitors have planted moles on the dev team to destroy this once awesome interface and cause the slow death and abandonment of Ubuntu."

#4 09 Aug 2011 10:51:33

alex lo
Membru
Înregistrat: 01 Jan 2011

@nomemory

Nu am probleme cu nimeni, nu vreau să blochez pe nimeni, dar, de dragul experimentului, am încercat și eu. Totul a mers bine până după „ok”- nu apare fereastra pentru script, Să fie problema de aici:

Cod:

"Iti alegi editorul preferat"

sau de aici: unelte >greasemonkey >no installed scripts run on this page?

Utilizator linux # 554074
Ubuntu 20.04.1 LTS
AMD Ryzen3 1200 quad-core,GeForce GT 710, 7,7GiB.

#5 09 Aug 2011 10:52:36

nomemory
Membru
Site web

@alex lo Probabil ca da . Trebuie sa iti alegi un editor ca sa poti edita script-ul .

#6 09 Aug 2011 20:53:45

octavian
Administrator
Înregistrat: 17 Dec 2006

Offtopic:
LOL!

+1 vladi!

Screw you guys, I'm going home...smile

#7 09 Aug 2011 22:55:49

nbdmbr
Membru
Locaţie: Cluj Napoca.
Înregistrat: 19 Mar 2011
Site web

vladi a scris:

Mii de multumiri! Doamne cat ma bucur ca ai gasit o rezolvare. Meriti o lada cu bere si 1000 de puncte la reputatie smile

PS: daca tu l-ai ales pe 1960 (pentru exemplificare, absolut intamplator), cine sunt eu sa modific scriptul?

http://i.imgur.com/tQmtvs.jpg

Foarte tare.+ 1 la reputatie,pentru amandoi.Cine suntem noi sa modificam scriptul ?big_smile

Feed

Antet forum