Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Sep 2011 21:15:54

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Dezvoltare soft contabilitate in Romania

Am avut parte de ceva ani de lucru in domeniu, si stiu ce softuri sunt la ora actuala.

In acest moment, mai sunt inca foarte multi care lucreaza in foxpro, din ala din era ms-dos. De ce ? cind Microsoft le "ofera" ? pret, si incompatibilitate.
Mai sunt inca programe de la Ministerul de Finante de bilant in msdos pur !!!!

Au invatat acum ceva Visual Basic, si ceva declaratii se pot face acolo.

Stau si ma intreb cine a angajat acesti oameni. Nu stii sa faci un program care sa mearga pe web ? Ca merge si pe PC cu windows, si pe IPad, si pe telefon mobil.
Asta am spus mai in urma cu ceva ani, dar nimeni nu a luat la socoteala.

Iar ca sever central, de ce Oracle ? Pentru spagi ?
Dece nu ceva de la Google ?

Edit: sfat pentru companiile Romanesti: alegeti opensource.
In primul moment poate parea lipsit de sens.
Dar pe termen mediu si lung, se face treaba.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (10 Sep 2011 22:00:55)

#2 10 Sep 2011 22:11:23

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Re: Dezvoltare soft contabilitate in Romania

Nu ar fi rau un soft de contabilitate facut pentru Linux (pentru distro-urile cele mai raspandite). Unul dintre motivele pentru care Linux nu este folosit prin societatile comerciale este faptul ca nu se gasesc aplicatii contabile (romanesti) native si care sa genereze rezultate in formate compatibile cu cele folosite de administratiile fiscale. Sa vedeti atunci cati ar incepe sa foloseasca Linux....
Cine stie programare intr-un limbaj adecvat gestionarii bazelor de date care sa fie free sub linux si cine stie contabilitate, ar putea face o echipa si sa scoata un soft.
Ca soft sa fie free sau contra-cost (si pretul), sau modul de licentiere, e alta discutie. Daca ar fi free ar pune in fund firmele ce se ocupa de vanzarea softurilor de contabilitate din Romania, gen Ciel.

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#3 10 Sep 2011 22:38:41

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

E mult de muncă, ar trebui să fie contra cost, dar sub produsele concurenței, poate chiar la jumătate. Codul sursă ar trebu să fie public, da, prin asta ar obține sigur îmbunătățiri de la comunitate. Licența, foarte permisivă.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#4 10 Sep 2011 22:57:32

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Problema nu este doar lipsa programelor ci faptul ca nu prea vad cum vei convinge un contabil sa foloseasca acel program, cam greu va fi convins sa renunte la pasarea din mana (programul lui actual) pentru cea de pe gard (noul program sub linux).
Iar chestia open source vs comercial... va asigur eu ca va castiga comercialul fara discutii. De ce? Dintr-un motiv simplu: programul comercial e si sustinut de update-uri (ca de aia dai o caciula de bani pe el), si contabilul nu va alege un program daca in momentul schimbarii anumitor legi va ramane la mila comunitatii sa vina cu acele modificari, nu, el le vrea atunci, cand arde.
Nu mai zic nimic de faptul ca daca-i dai un contabil un calculator cu un linux instalat fuge de acolo de rupe pamantul, multi abia se pot descurca in windows, acum vrei sa-i zapacesti de tot punandu-le un linux in fata?
Nu mai zic de munca depusa la un astfel de program, mi-am facut unul in php (mai demult, binenteles), am lucrat un an de zile (unoeri cate o jumatate de ora, alteori cate 6-7 ore, cum aveam si eu timp) la el si nu a ajuns nici pe departe ceea ce am mi-am propus, iar acum vreo 2 ani am abandonat proiectul.
Un alt neajuns ar fi ca cei de la finante nu stiu decat "windows & asociatii", daca le zici de altceva se uita la tine ca broasca la ozeneuri. Acum cine o fi angajat asemenea "bombe cu ceas" nu stiu, cum au fost angajati la fel nu stiu dar de un lucru sunt sigur , competenta NU a fost un criteriu cand au obtinut jobul.
Iar companiile nu aleg open source decat daca sunt nevoite, daca e musai, altfel raman pe windows.  Cunosc astfel de cazuri, si nu e vina patronului e si vina angajatilor care altceva in afara de windows nu stiu, indiferent ce distributie de linux le pui in fata si indiferent cat de bine customizata(in sensul sa fie aproape identica "la fata" cu un windows) e ea. Si atunci in loc sa ai cheltuie bani si timp cu trainingul angajatilor plateste o licenta (care e mai ieftina decat acel curs, angajtul dupa poate pleca si va trebui sa scolarizezi un altul etc) si ei isi pot face treaba.

#5 11 Sep 2011 02:04:29

obivankenobi
Membru

Ar putea ca licenta softului sa fie free, in schimb update-urile pentru aducerea softului in trend cu legislatia sa fie pe bani (abonament lunar sau cash pt. fiecare actualizare in parte) la niste preturi absolut decente. Astfel se pot obtine si bani, dar poti avea si contributia comunitatii linux la imbunatatirea lui.
Daca pleci de la premisa ca din start proiectul ar esua atunci asa e. Daca ar fi gandit asa toti cei care au azi linux pus pe calculatoarea, atunci linux, ca si proiect, nu ar fi existat.
Ar trebui facut si vazut daca merge. La inceput va fi asa cum spui. Apoi, incet, incet... ai sa fii uimit cati vor emigra spre asa ceva. In nici un caz contabilii batrani. Dar ai sa fii uimit cati tineri sunt care ar fi dispusi sa incerce, poate la inceput, asa in gluma sa vada ce poate, iar mai tarziu din obisnuinta.
Eu cred ca aici e o paine serioasa de mancat. E doar nevoie de 2-3 programatori buni si de un coordonator cu cunostinte contabile solide, si, dupa ce softul e cat de cat pus la punct, o modalitate legala de a-l vinde... eu sugerez o societate comerciala pe actiuni, la care as cumpara bucuros ceva actiuni.... si sunt convins ca multi dintre cei care "bantuie"acest forum ar fi dispusi sa cumpere actiuni la o astfel de "uzina".

p.s. Nu cred ca PHP e solutia de SGBD cea mai buna. Sper sa existe in linux ceva mai bun de atat.

Editat ultima oară de obivankenobi (11 Sep 2011 02:19:40)

#6 11 Sep 2011 04:45:04

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Ideea nu e rea cu softul free. Dar pana ajungem la acel soft e cale lunga, trebuie ca unul sau mai multi programatori sa munceasca la el, trebuie un contabil sa-i indrume la crearea interfetei, la functionalitatea programului etc.
Dar de unde sa luam acei oameni?
1 - ori cineva cu bani ii angajeaza (iar daca are bani poate angaja oameni care sa faca acel soft pentru windows)
2 - ori se merge pe voluntariat, pe proiect open-source.
Cred ca nu are rost sa spun ca punctul 2 este pierzator din start. Si inainte de a va/ma intreba de ce puneti-va in locul unui patron care are de condus o afacere. Ce garantii prezinta un proiect open-source si ce garantii prezinta un soft comercial. La un soft comercial se stipuleaza intr-un contract in cat timp se fac actualizari si alte chestii de genul. De la un proiect open-source ce poti cere? Nimic, esti la mana destinului. Si nu cred ca e un patron intreg la minte in tara asta care sa mearga "in orb" cu contabilitatea propriei firme.

Da, plec de la premisa ca proiectul esueaza deoarece am putin habar de chestiile astea, am fost si in postura sa recomand in firma unde lucram UNELE produse comerciale in detrimentul celor free, acolo se cerea randament nu vise frumoase despre open-source. Ce faceam daca nu cumparam licenta de Corel (e doar un exemplu) cum era cerinta si instalam un Inkscape, venea omul care se ocupa de grafica, pierdea o saptamana sa se plimbe prin el incercand sa-l invete si cand venea patronul si-l intreba ce a facut ii raspundea "nimic, pentru ca inca nu sunt obisnuit cu panarama asta de program". In nici un caz nu primeam o prima consistenta si laude ca ajut lumea open-source, primeam suturi in parte dorsala de nu ma vedeam, eventual mai eram si dat afara.
Ia mergeti la un contabil si spuneti-i sa nu mai foloseasca programelele facute in VBasic de mfinante (alea pentru nus' ce declaratii, si alea-s simple fata de un program bun de conta) ca le faceti voi altele mai bune care ruleaza pe linux. Va rade copios sau va va intreba daca va bateti joc de el.

E bun si open source-ul, dar nu peste tot si in toate conditiile.

Zici ca ar trebui facut? Ia incearca sa faci un astfel de proiect si sa-l duci la capat, sa vezi cati se baga. Cati programatori sunt aici, pe forum? Cred ca poti sa-i numeri pe degetele de la maini. Iar din aia, putini, cati au timp sa munceasca gratuit la acest proiect.
Cand apare o idee noua multi zic ca se baga, entuziasmul e mare, dar in cateva zile dispare (cei implicati in proiect i-si vor vedea de vietile lor) si ramai singur cu ideea. Daca nu ma crezi ia cauta topicul unde se vroia crearea unei noi distro romanesti, sa vezi acolo entuziasm o saptamana si apoi gata.
Iar treaba cu incercatul la contabilii tineri (cred ca daca as zice "la tineri in general" nu as gresi) .... probabil glumesti, mai curand ei vor incearca noi telefoane de fite, distractii noi etc nu sa invete un alt sistem de operare si inca un program de contabilitate diferit.

Da, e o paine serioasa de mancat, dar pana apuca cineva sa o manance va trebui sa investeasca multi bani, cam la fel cum a facut Shuterword cu Ubuntu. Trebuie sa faca o firma, sa bage bani in programatori, in reclama etc.
Si aici iara nu v-ati pus nici care in locul acelui investitor, investitor care stie ca lumea foloseste windows si el va dori un soft pe acel sistem de operare si nu are nici un chef sa-si arunce banii pe experimente cu linux (acum pot fi si exceptii dar ma cam indoiesc). Si, daca presupunem ca acel investitor exista, si va investi in proiect, in final tot nu va fi deloc un soft open-source si multi i-l vor vorbi pe respectivul "de dulce", ca nu asa se face in linux, ca totul trebuie sa fie al tuturor (codul sursa) etc. Ce patron investeste bani (multi, ca nu e ceva ce se face cu 5000 de euro) intr-un astfel de soft si apoi sa-l lanseze sub licenta GPL si in urmatoarele luni mai apar alte 5-6 variante (cu trei butoane si doua denumiri schimbate). I-si mai amortizeaza investitia la 3 zile dupa ce-si admira ceafa ... ca de profit .... nici vorba.

Iar referitor la PHP (nu doar el, mai era si AJAX pe acolo implicat) eu l-am folosit din alte motive, alte variante se pot gasi in cazul in care vrea cineva sa dezvolte un astfel de soft.

Dezbaterile pe acest subiect sunt bune atata timp cat cei ce discuta sunt oameni trecuti de o varsta, oameni care nu mai cred in povesti cu zane, oameni care au cativa ani vechime ca angajati, care stiu ce inseamna responsabilitatile. Nu mi-as dori sa port discutii despre programele de contabilitate dintr-o firma cu pustani intretinuti de parinti, care nu au lucrat 5 minute in viata lor, care nu stiu ce inseamna responsabilitate, nu stiu cum se face banul dar isi dau cu parerea ce soft trebuie sa foloseasca un patron.

Acum probabil ca veti zice ca eu sunt impotriva ubuntu, open-source, progres etc. Gresit, sunt doar realist. Nu mai cred in chestii de genul "daca se foloseste softul x sau sistemul de operare y ajungem miezul din gogoasa".
Linuxul e ideal acasa, intr-o firma e greu de implementat. Acolo conteaza profitul firmei, eficienta angajatilor nu faptul ca se foloseste nu's ce program pe nus' ce sistem de operare.

#7 11 Sep 2011 08:06:11

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Exista, pentru inspiratie: Openbravo ERP si SugarCRM mentionate de Bossie Awards 2011.

#8 11 Sep 2011 09:14:48

misulica
Membru
Înregistrat: 08 Aug 2009

#9 12 Sep 2011 12:59:05

if
Membru
Înregistrat: 30 Oct 2008

obivankenobi a scris:

Nu ar fi rau un soft de contabilitate facut pentru Linux (pentru distro-urile cele mai raspandite). Unul dintre motivele pentru care Linux nu este folosit prin societatile comerciale este faptul ca nu se gasesc aplicatii contabile (romanesti) native si care sa genereze rezultate in formate compatibile cu cele folosite de administratiile fiscale. Sa vedeti atunci cati ar incepe sa foloseasca Linux....

E bine că se reia din când în când această temă. Până la urmă trebuie să și prindă, să dea roade sămânța! Iată o discuție de acum 3 ani:

http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=4760

Și acum 10 ani se discuta cam la fel. Da, doar se discuta! Atunci am început "investiția" în WEBGEST.

Așa cum se spunea și în deschiderea acestui topic, cerința principală a fost a unui soft care să poată fi folosit "si pe PC cu windows, si pe IPad, si pe telefon mobil", și nu doar creerea unei clone a programelor existente pentru Windows, și făcute să ruleze pe diverse distribuții/versiuni de Linux. Viitorul este al mobilității...

Pe lângă alegerea tehnologiilor și a priorităților de implementat pe partea de business logic, e întradevăr o problemă alegerea licenței. Aștept păreri, sugestii, susținere.

PS: Dincolo de rezolvarea problemelor interne ale unei firme, un lucru foarte important este să se poată realiza, prin astfel de soft, interoperabilitatea datelor. Aceasta înseamnă că orice document ce intră sau iese din aplicație, atât spre alți colaboratori cât și spre administrație, să fie într-un format standard, încât preluarea să se poată face automat, fără prelucrare manuală și indiferent de dispozitiv/sistem de operare. Vă invit, pe cei interesați, la participare în dezbaterea unor astfel de formate, care să devină cât mai larg acceptate. Inclusiv cei de la ANAF pot fi convinși la așa ceva, dacă vom fi mai mulți susținători. Exemplul cu deschiderea surselor pentru programul în Java de generare a Declarației Unice (D112) arată că se poate...

#10 13 Sep 2011 07:57:16

bert
Membru
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 08 May 2007

+1 pentru link, minunat, mie imi este perfect

NIMENI nu s-a născut atotștiutor, învăț, ajutați-mă!

#11 28 May 2013 15:02:26

ghidulconsumatorului
Membru nou
Locaţie: bucuresti
Înregistrat: 17 Jun 2012
Site web

Inainte de a vorbi despre crearea programului, ar trebui sa faceti un studiu de piata, sa vedeti daca veti avea clienti pentru un astfel de program.O multime de contabili nu sunt in stare sa instaleze un program in Windows, iar noi vorbim de programe de gestiune contabila in Linux?Foloseste vreun contabil Linux?

Creeati programul care v-a fi gratuit, cum faceti bani?Excludem faptul ca sunt zeci de programe de contabilitate gratuite, pentru windows si care nu fac nici 3 bani.
Fara marketing sustinut nici nu miscati in front.

Mai bine gasiti o piata care are utilizatori de linux si creati un program care rezolva o singura problema.
Succes!

Editat ultima oară de ghidulconsumatorului (28 May 2013 15:04:11)

#12 28 May 2013 15:10:01

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Ultimul mesaj este din septembrie 2011. Nu ți se pare că n-are sens comentariul tău?????

#13 28 May 2013 15:29:21

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

O multime de contabili nu sunt in stare sa instaleze un program in Windows

- nu e treaba contabilului sa instaleze programe, treaba contabilului e sa tina contabilitatea.

Creeati programul care v-a fi gratuit, cum faceti bani

- cum au facut si altii: se face o versiune de baza, gratuita, si alta versiune cu chestii in plus fata de varianta gratuita care e pe bani!

In alta ordine de ideii nu intereseaza pe nici un potential client, cum e facuta aplicatia, ce tehnologii are in spate. Ii intereseaza CAT COSTA, ce poate face, si eventual cat de repede ii rezolva lui problemele curente!

Editat ultima oară de guletz2002 (28 May 2013 16:44:56)

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#14 28 May 2013 15:43:59

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

ghidulconsumatorului a scris:

.......Fara marketing sustinut nici nu miscati in front.
Mai bine gasiti o piata care are utilizatori de linux si creati un program care rezolva o singura problema.
Succes!

smile Mulțumim mult pt. sugestie și pt. urări !
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (28 May 2013 15:54:03)

#15 28 May 2013 20:36:40

obivankenobi
Membru

La cum se schimba sistemul legislativ in Romania, nu exista nici o sansa pentru un astfel de soft.

#16 02 Jul 2013 00:31:43

lyoness
Membru nou
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 06 Jan 2008

Nu inteleg de ce tot tineti "cu toti dintii" pentru un program de contabilitate pe linux, cand exista WINE si SAGA C.
Nu sunt contabil dar lucrez de 3 ani foarte bine asa. Adica imi scriu NIR-uri, facturez, platesc abonament anual la saga (deoarece contabila mea foloseste saga) si imi trimite baza de date pe mail pentru ca eu sa o pot actualiza (sa vad cum stau cu incasarile). Ce vede contabila pe windows7 vad si eu pe ubuntu.
Pai daca eu vad pe UBUNTU ce vede si ea pe win7, credeti ca daca ii dau calculatorul meu cu linux nu se va descurca pe saga?
Parerea mea este ca marile companii accepta windows pentru ca este ca si un blazon de respect de sine(fara sa realizeze defapt ce mare gaura face acest blazon in buget).

Editat ultima oară de lyoness (02 Jul 2013 00:42:35)

#17 06 Jul 2013 17:06:23

ionelbogos
Membru
Locaţie: unknown
Înregistrat: 02 May 2013
Site web

Webgest - un program foarte tare si actualizat cu noutatile legislative. Eu il folosesc pentru 8 firme si nu am avut probleme.

I would love to change the world but they won´t give me the source code.

#18 07 Jul 2013 17:23:55

iuliu
Membru
Locaţie: Turda
Înregistrat: 10 Feb 2007

Microinvest WarehouseOpen – soluţie Open Source ce foloseşte sistemul de operare Linux

Microinvest WarehouseOpen este cel mai nou membru al imensei familii de produse Microinvest. Produsul este similar cu Microinvest Warehouse Pro, care a devenit cel mai bine vândut sistem Microinvest anul trecut.
Microinvest WarehouseOpen este o soluţie Open Source care rulează pe sisteme de operare Linux. Produsul este gratuit, disponibil tuturor celor care doresc să se bucure de o soluţie de gestiune modernă şi foarte eficientă, cu SO Linux.

Aici mai multe informații

Editat ultima oară de iuliu (07 Jul 2013 17:25:13)

#19 30 Jul 2014 11:30:04

Mihai71
Membru nou
Locaţie: București
Înregistrat: 16 Jul 2012

Buna ziua,
Mai oameni buni de ani de zile se discuta de programe pentru linux dar nu se gandeste nimeni la cele de sub Windows care sunt gratuite kitt-urile de instalare. Toata lumea spune ca nu se poate face program de contabilitate opensource ca nu se castiga bani din programele respective, GRESIT fratilor, e total gresit se castiga din program open source si se castiga foarte simplu, mentenanta se poate plati, programul e in totalitate open source iar pentru a putea face update la zi se face un abonament anual cu o suma infima. Pentru cei care s-au lovit si cunosc situatia din Windows ma inteleg, ma refer la programul de contabilitate SAGA care e total gratis, il descarci, il poti folosi oricat vrei dar nu face update daca nu iti faci abonament la producator, deci cum nu se scot bani din software gratis? Cine spune ca nu se actualizeaza softul ieri cu noutatile de azi?
Da, e de munca de o comunitate de programatori ca sa faca o interfata grafica si calculele din spatele programului, adica sa incropeasca softul propriu-zis si pe urma nu trebuie decat o firma care sa tina mentenanta si sa scoata banii din update la zi de pe ministerul finantelor si unde mai e cazul. Daca SAGA isi poate permite sa puna la dispozitie un program sub Windows gratis si sa castige din mentenanta altcineva de ce nu ar putea pentru linux? Nu se vrea a se face concurenta programelor sub Windows, nu ca nu se poate! Eu daca aveam mai multa experienta in programare as fi incercat sa ma apuc de un program care l-asi fi pus pe net sa il completeze cine se mai pricepe, dar sunt prea afon tinand cont ca am facut doar un curs de incepatori de programare cu C++.
Pentru SAGA se plateste undeva la 175 lei anual, parca, sau mai mult si pentru un program similar in linux daca mie mi-ar cere cineva 150 de lei pe an acum as suna sa fac abonamentul numai sa scap de Windows.
Am mai citit aici ca nu vrea contabilul sa lucreze pe linux, pai domnilor ma zapaciti de tot, cine e patronul si cine e angajatul???Nu vrea contabilul, e liber sa plece poate sa stea somer, Romania e plina someri care vor o paine!! Nu contabilul dispune ce softuri se folosesc in firma patronului, ci patronul isi alege ce vrea sa plateasca si ce nu. Asa cum majoritatea angajatorilor azi nu te angazaja fara o limba straina nivel mediu minim asa si eu am conditia de angajare cunoasterea platformei Linux, ce mare inginerie!? Vorbesc asa pentru ca eu am fost unul dintre cei nemultumiti ca a trebuit sa imi cumpar strict licenta de Windows pentru Revisal si contabilitate, iar restul la ce am de facut in format electronic sa fac sub linux. A trebuit sa stric un calculator ca sa tin Windows pe el sa imi tin contabilitatea si sa pot baga contracte in revisal, pai daca existau programe de contabilitate sub linux si ceva care sa sparga revisalul sa poti publica contractele de pe linux tampit eram sa mai dau banii pe o licenta de Windows?!
Sa platesti 649 lei pe Windows 7 doar pentru ca pe un calculator cu procesor de 2,8GHz, 250GB HDD si 2GB RAM sa tii SAGA si softul de Revisal mi se pare o bataie de joc si o prostie nemasurabila. A trebuit sa fac alt calculator pe linux ca sa pot face restul lucrarilor(fax-uri, contracte, oferte, actiuni in instanta etc), unde am LibreOffice si imprimanta, ca doar nu am luat-o razna sa cumpar licenta si de Office 2010 ca sa imi fac lucrarile?!
Daca cineva dintre cei mai buni programatori in Linux ar vrea sa isi sacrifice vreo 2-3 luni din timpul lor s-ar pune pe picioare un program de contabilitate si salarii pentru Linux cu o interfata grafica mai tare ca cea de la concurenta.
Asa cum in 1991 Linus Benedict Torvalds a scos open source primul kernel al unui sistem de operare ce avea sa concureze Windows-ul lui Bill Gates care vroia monopolul asupra sistemelor informatice (mie imi place Ubuntu 14.04 LTS) si acum s-ar putea scoate programe care sa concureze cu cele de sub Windows (hi hi hi cat ar mai rezista Windows pe piata?) si s-ar gasi destui adepti sa plateasca sume infime doar pentru actualizari, acolo unde e nevoie (eu unul as fi interesat sa pot gasi softurile pentru Windows sub Linux si nu sunt multe pentru nevoile mele). Dar nu mai e un Linus astazi pe Internet!

Concluzia: 1. Bani se pot obtine si din programe opensource daca s-ar vrea sa se concureze cu cele de sub Windows.
2. Nu e nimeni interesat sa creeze sub Linux o platforma de programe opensouce pentru societati comerciale ca s-ar gasi o groaza de "nebuni" (ca mine) sa renunte la Windows in firme.
3. Comunitatea Linux se multumeste cu putinul, deoarece le e frica ca nu isi ating scopul (fara sa incerci nu reusesti, nu ai de unde sa sti ce impact va avea si cati vor prefera free in loc de bani sau pe bani mai putini).
4. Firmele care sustin platforma opensource nu sunt interesate de programe noi concurentiale.

Vă mulțumesc anticipat.
Mihai71

#20 30 Jul 2014 12:55:50

rolph
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 02 Feb 2012

Saga merge foarte bine pe wine
http://www.contaflux.ro/ (eu il folosesc acum cu mici customizari)
http://www.webgest.ro/

#21 01 Oct 2014 14:21:35

obeliksz
Membru nou
Înregistrat: 01 Oct 2014

Exista si un program de contabilitate de la HAMOR Soft, programul foloseste aceiasi cod si pentru Linux si pentru Windows.
Interfata este TUI, foarte convenabil pentru linuxisti obisnuiti cu terminal smile... doar ca trebuie scris un mail ca sa primesti un demo. Dupa achizitie nu trebuie sa platesti anual ca si la SAGA, numai pentru upgrade-ul care te intereseaza.

http://www.hamorsoft.ro/linux

#22 02 Oct 2014 09:49:23

minmax
Membru nou
Înregistrat: 26 Aug 2014

Apropo de programe Windows sau Linux...
Exista o "varianta": aplicatii web. Adica programe JavaScript, cu html si css, ce functioneaza in browser. Ele vor merge si pe Win si pe Linux... si pe Mac.
In versiunea actuala de JavaScript este greu de facut o aplicatie... dar, ar fi bun un inceput.

#23 26 Mar 2015 12:57:22

dorel
Membru
Locaţie: Craiova
Înregistrat: 12 Oct 2005
Site web

http://www.sql-ledger.com/
Există pe ubuntu.
Necesită traducere.
Sistemul de conturi francez este similar cu cel român deoarece noi îi copiem.
Cred că se poate adapta la contabilitatea noastră cu eforturi mult mai mici decât idea de a face de la 0.
După cum am mai spus economia noastră copiază economia franceză inclusiv sistemul contabil.

Freedom for World                  Freedom for You
Linux user: #424520             Ubuntu user: #6566
http://www.xubuntu.org/       http://lubuntu.net/

#24 29 Mar 2016 15:21:34

Marius Titulescu
Banned
Înregistrat: 29 Sep 2015

Dar cu developerii nostri a incercat careva sa discute?
Am inteles ca cei de la [FARA SPAM TE ROG] au un departament axat pe ubuntu.

Editat ultima oară de Alexandru.Cucu (01 Jun 2016 15:14:39)

#25 29 Mar 2016 19:00:56

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

... nu ar trebui ceva deosebit, daca acel soft de contabilitate este facut ca si serviciu web(nu conteaza daca e pe linux sau pe win).  Serviciile web au aparut de mult timp daca nu m-a lasat memoria.... wink
Asa ca firma X care realizeaza produsul "expert-contabil"(dau un nume la plezneala, generic vorbind) daca a aflat de servicii web, s-a scos, in sensul ca la client e nevoie doar de un browser. Daca nu are asa ceva,
e posibil ca in curand sa fie in situatia ca sa apara o norma EU, care sa zica .... "de mane aplicatiile utilizate de stat/privat" trebuie sa fie independent d.p.d.v tehnologic=aka "sa poata rula pe orice platforma".
Si cine va avea clienti .... cine va iesi primul pe piata: sa rulez produsul de conta al firmei X, pe ORICE= android/Microsoft(x86 sau arm)/linux/mac/orice-are-un-browser. Mai mult s-ar putea(am eu ceva fler legat de asta)
ca incepand cu data de X, sa se apuce ai nostri conducatori, sa fie "rugati frumos", ca incepand cu data de Y ..... sa faca niste norme ca pe altii(ca de, trebuie sa schimbam date cu altii care au deja treburile aste deja facute, cum ar fi semnele de circulatie), de genul:

- daca vrem sa facem soft-ri(pe uz extern, terti/stat/privat) pe care vrem sa le vindem, atunci inregistrarea de tip "persoana" va avea urmatoarele specificatii: ID=camp numeric de tip bla..bla, nume=sir_de_caractere_utf8, de lungime .... bla ...bla, samd
- daca nu facem asa, atunci nu avem voie sa VINDEM acel soft, nu avem voie sa exportam/importam date din/in el, etc/etc

Si cine se va conforma, va avea clienti, cine nu, va inchide .... Singura mea necunoscuta(si stiu ce zic) e nu daca ca fi asa  sau nu, ci doar CAND ! Deci aviz amatorilor .... de soft!

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

Feed

Antet forum