Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Sep 2011 23:44:10

Kovaci iulian
Oaspete

Operator introducere, validare si prelucrare date

Salutare tuturor , vreau si eu sa intreb pe cei care cunosc , se merita sa fac cursuri " Operator introducere, validare si prelucrare date " imi vor folosi la ceva ? vreau sa fac asa ceva pt a gasi un loc de   munca mai bun , si sa imi rup oasele mai putin( m-am saturat de mecanica , de santiere , de praf ) am gasit o firma care le face cu 300 de lei , nu le pot face moca prin fortele de munca deoarece am un PFA am venituri .

#2 10 Sep 2011 23:48:11

ckristi
Membru
Locaţie: Ségny
Înregistrat: 14 Jan 2010
Site web

Re: Operator introducere, validare si prelucrare date

Documenteaza-te mai intai temeinic despre "programa". Eventual poti contacta firma care tine cursul pentru a cere mai multe detalii. Daca ti se va parea, in urma clarificarilor, ca te "coafeaza" un astfel de curs eu zic sa nu-l ratezi, mai ales daca-ti ofera ceva la mana, gen diploma, in urma absolvirii.

#3 12 Sep 2011 22:26:07

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Am făcut și eu un curs de asta acu' vreo 10-11 ani, era o nebunie atunci cu calculatoarele, cu netul (dial-up!), mă rog, tot tacâmul. Era o firmă de prin Craiova parcă, au venit ei cu tot ce trebuie.  Ideea este că mi-au dat și diplomă recunoscută de Ministerul Educației, pe care scrie că am absolvit "cu succes" - exact asta era formularea - cursurile de operator ...date și mi se certifica nivelul de cunoștințe MS Office - Word, Excel, Powerpoint. Chestia tare a fost când am prezentat-o pe la diverse interviuri, unde unii o acceptau fără probleme, alții se luau de formularea aia cu "succesul" și cereau să vadă o notă, un calificativ precis. totuși mi-a folosit o dată la angajare. Deci dacă respectivele cursuri sunt recunoscute de autorități și îți mai dau și diplomă, eu spun că merită. Dar, așa cum spunea și ckristi, mai documentează-te că să știi pe ce dai banii. Baftă!

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 12 Sep 2011 23:09:45

ionutzradu
Membru
Înregistrat: 22 Nov 2009

O intrebare.
Diploma aceea primita la acele cursuri e tot una cu diploma primita la sfarsitul celor 12 clase pe care scrie operator calculator???
Foloseste la ceva diploma primita la sfarsitul celor 12 clase  sau ma apuc sa fac origami cu ea???

Editat ultima oară de ionutzradu (12 Sep 2011 23:09:58)

#5 13 Sep 2011 00:50:56

Kovaci iulian
Oaspete

Despre asta e vorba , si cam asa arata diploma , asa  arata pe spate .  aceasta firma sau asociatie sunt certificati prin aceasta  ,  asta e o anexa , sper sa nu se supere administratori pe mine .(nu am nici o legatura cu ei  )

Editat ultima oară de Kovaci iulian (13 Sep 2011 10:05:48)

#6 13 Sep 2011 05:27:50

YO4RLP
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 29 Nov 2006

La cursurile astea,  totul e pe bază de Windows smile Dar, la sfârșit ai un act de calificare în mână wink

„Noi am avut de ales între dezonoare și război. Am ales dezonoarea și am avut parte de război.” - Sir Winston Churchill

#7 13 Sep 2011 10:04:55

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

cred totusi ca o firma te va angaja pentru ce stii sa faci si mai putin pentru cate diplome ai...

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#8 13 Sep 2011 10:51:51

ionutzradu
Membru

Cred ca in Romania e mai bine sa fii prost cu diploma decat destept fara diploma.
Ai mai multe sanse sa faci un ban.

#9 13 Sep 2011 13:11:20

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Parerea mea in urma efectuarii unui curs de calificare, este modificata putin de cel care conduce institutia la care am facut cursul. In urma unor sedinte am inteles ca tendinta este de a ne fi asociat, noua celor care mai si muncim big_smile un fel de fisa personala, un "pedigree" daca ma lasati sa ma exprim asa cum mi-a fost si mie expusa aceasta idee.
Acest "pedigree" nu ne va lasa sa prestam activitati de operator date daca noi, profesional vom fi plecat pe linie umana, de exemplu asistenta sociala decat in urma efectuarii unor cursuri de calificare, specializare si perfectionare. Aceste cursuri vor fi actualizate periodic urmand ca intr-o unitate de timp sa ne actualizam cunostintele in domeniile de interes.
De exemplu daca obtin certificarea unei bune utilizari a unui sistem de operare (sa-i spunem Windows) ca si operator, in momentul in care ma specializez pe introdus date nu voi mai relua cunostintele acumulate in ultima certificare. Daca mai apoi doresc sa ma calific in webdesign, curs ce include operare si introducere date, nu le mai fac pe cele anterioare reducand astfel un numar de ore ale cursului respectiv.
Si da, in Romania s-a ajuns la situatii in care de exemplu un bun designer care presteaza servicii (PFA de exemplu)de webdesign sa nu poata justifica aceasta activitate daca nu are patalama big_smile
Cei de la fortele de munca au ramas fara administrarea cartilor de munca si acum ghiciti voi ce vor urmari ei ... big_smile

Eu zic sa faceti toate cursurile disponibile pe linia de interes si sa aveti grija sa fie recunoscute.

EN | RO |

#10 13 Sep 2011 14:59:02

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

@ionutzradu: nu stiu daca diplomele alea sunt echivalente. Te referi la o diploma de 12 clase data de la un liceu de info? Pe diploma mea scrie asa: "se certifica prin prezenta ca d-nul X a aboslvit cu succes cursurile de operator ...date cu un total de 60 ore" (nu sunt sigur). Mai are antentul de la ministerul educatiei, al firmei la care am facut cursurile si stampila. NU-ti pot spune nimic de diploma de liceu, eu am facut alta specializare, nu informatica sau asemanator.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#11 13 Sep 2011 16:15:36

ionutzradu
Membru

Da, la acea diploma ma refer .
Am terminat liceul la mate-info (vorba vine de mate-info, ca in zilele de azi, cs la greu).

#12 13 Sep 2011 16:26:13

b4dy
Membru
Locaţie: Hunedoara
Înregistrat: 15 May 2009

Ca tot veni vorba despre diplome si cei ce ocupa anumite posturi prin departamente IT, mi-am adus aminte de o intamplare cand pentru ceva probleme cu netul a venit cineva de la RDS la mine acasa.
A venit omul foarte sigur de ceea ce stie sa faca, s-a repezit cu mana pe mouse si .... am citit pe fata lui dezamagirea. A inceput sa plimbe cursorul de colo-colo si daca il mai lasam, cred ca intra in panica. Asa ca i-am spus ca eu folosesc ubuntu, nu windows, iar el foarte mirat ma intreaba ,, windows ubuntu? n-am auzit de asa ceva, ce-i aia?"

nu este un semn de sanatate mintala sa fi bine adaptat la o societate bolnava
ubuntu 12.04(P4, 2g DDR2, nvidia GF 210)

#13 13 Sep 2011 18:57:28

d.marcu
Membru
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 22 Sep 2008

Inainte de a te apuca sa dai banii pe cursuri, verifica daca se gasesc locuri de munca care sa ceara asa ceva. Eu am ceva experienta cand vine vorba de cautarea unui loc de munca, si ceea ce am observat este ca angajatorii sunt mai interesati de ce stii sa faci, nu de ce diplome ai. Un CV bine intocmit in care evidentiezi ceea ce poti face e mai bun decat un CV in care insiri 1000 de diplome obtinute de la tot felul de "scoli".

kde neon 18.04

#14 14 Sep 2011 16:51:47

gir861
Membru
Înregistrat: 11 Oct 2009

Nu, nu și iar nu!!! Eu, care am astfel de cursuri de operare p.c. (pisici) și contabilitate, pe unde am fost să mă angajez fie a fost preferată duduia cu fustă scurtă (m-a chemat dup-aia patronelu respectiv că-i bușise windoza), fie am fost întrebat „din partea cui am venit?”. Când am văzut astfel de faze (am o listă întreagă) mi-am văzut de treabă și m-am mulțumit cu ce câștig de la serviciul actual și din freelance.

#15 15 Sep 2011 11:38:37

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

^ in acest caz iti recomand sa urmezi cursurile de vara de la scoala de partid... smile

Editat ultima oară de geosoft1 (15 Sep 2011 11:39:21)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#16 15 Sep 2011 11:58:20

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Diplomele obtinute dupa cursuri de genul asta sunt doar hartie igienica foarte scumpa.

#17 15 Sep 2011 17:06:38

gir861
Membru
Înregistrat: 11 Oct 2009

geosoft1 a scris:

^ in acest caz iti recomand sa urmezi cursurile de vara de la scoala de partid... smile

Miersî, dreagă, de recomandare. Oricum, nu cred că ajungeam să câștig de la angajatori cât scot pe freelance. Și am timp și pentru mine.
Oricum, referitor la topicul nostru, am avut cazuri când am lucrat cu oameni care aveau masterat în informatică și nu știau ce-i ăla un script (să nu mai spun de unii cu diplome care, când le arăt ce se poate face cu un cd Live de Linux intră în ceață deasă???).

#18 15 Sep 2011 17:25:37

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Daca intereseaza pe cineva:
1. http://www.omgubuntu.co.uk/2011/08/seri … nt-part-1/
2. http://www.omgubuntu.co.uk/2011/09/seri … nt-part-2/
3. http://www.omgubuntu.co.uk/2011/09/seri … 93-part-3/
4. http://www.omgubuntu.co.uk/2011/09/seri … 93-part-4/

Pe mine ma intereseaza, dar vreau sa vad un curs optional tinut la o facultate. Cu seminarii cu aplicatii, din alea cele mai joase, cum ar fi Hello Wolrd.
Si apoi legat de ceva concret, un proiect, sau rezolvarea unui bug.

#19 15 Sep 2011 17:29:21

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

@gir861, un angajator nu te plateste doar pe tine, mai ;plateste si statul roman (asigurare de sanatate, pemsie, somaj etc).
Iar la chestia cu masterat in informatica si cunostinte ... paula ... da, cunosc destule cazuri, si din IT si din alte domenii. Oricum o calificare sau o diploma in  plus e buna, nu cere de mancare, dar sa te bazezi DOAR pe asa ceva ... slabe sanse de reusita pe merit.

#20 15 Sep 2011 18:26:33

Kovaci iulian
Oaspete

Sa am eu calificarea aia , ca ma pricep sa deschid usile cu capul .

#21 15 Sep 2011 20:05:25

dacian
Membru

@Kovaci iulian, in anumite segmente de joburi (la stat, unele multinationale) merge principiul deschisului usii cu capul (principiu romanesc de altfel, stiti voi care e big_smile ) dar prin alte parti (acolo unde patronul, cel care baga proprii bani, inearca sa faca o treaba cu angajati care dau un randament cat mai bun) nu mai merge. Eu, personal, nu as plati niciodata un om doar pe baza unei diplome/calificari, degeaba o are daca nu-mi face treaba, prefer pe cine care sa o faca indiferent ce "hartii" are.

#22 12 Oct 2011 23:00:22

tughurlan
Membru nou
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 06 Oct 2011

Buna seara,

As vrea sa intreb si eu ceva

Pentru un post DTP se cere adobe photoshop indesign si corel, dar eu vreau sa invat gimp si inkscape despre care am inteles ca ar fi echivalente. Te mai baga cineva in seama? Sau este obligatoriu sa cunosti numai pe cele pt win.

Multumesc frumos.

#23 13 Oct 2011 00:02:25

dacian
Membru

Ma repet, un angajator (de fapt majoritatea) il doare fix la basca in ce muncesti atata timp cat iti faci treaba cu succes.
Problema este ca mai rapid faci ceva cu un photoshop/corel decat cu echivalentele lor open-source.
Si cred ca daca vei da o proba de lucru pe softuri open-source in paralel cu o persoana care ar fi de acelasi nivel dar cu softuri comerciale in 99% din cazuri vei pierde jobul.
Iar angatatorul tau va dori profit, nu iluzii open-source, ca nu are ce face cu ele, nu tin nici de foame, nici de cald si nici nu poate plati nimic cu ele.
E bine sa inveti gimp-ul si inkscape-ul (eu chiar recomand tuturor sa invete intotdeauna cate ceva, sfat pe care-l urmez si eu) dar sa nu te bazezi pe ele ...

Deci in concluzie ar fi urmatoarele:
1) - o firma privata care urmareste maximul de performanta nu te va angaja, nu te tine patronul daca nu dai randament
2) - unele multinationale, care la interviuri trimite oameni care nu au habar de jobul respectiv te pot sau nu angaja - depinde de tine cum "ii prostesti"
3) - o companie de stat nu te angajeaza in nici un caz pe baza a ceea ce sti wink

Si daca tot te duci la interviu macar sa sti cum pui problema.

Editat ultima oară de dacian (13 Oct 2011 00:59:40)

#24 13 Oct 2011 00:27:11

ionutzradu
Membru

Eh las ca se gaseste de lucru, vorba aia
"SANTIERUL CUCU ,NU DA BANI DAR DA DE LUCRU, CARTE MULTA NU SE CERE ,PROST SA FII SA AI PUTERE"

#25 13 Oct 2011 01:46:57

Kovaci iulian
Oaspete

YO4RLP a scris:

La cursurile astea,  totul e pe bază de Windows smile Dar, la sfârșit ai un act de calificare în mână wink

Iar calificare imi va folosi , se intimpla ca am accesat niste fonduri europeene pt agricultura , am platit 500 de lei pt proiect , iar acum mi se mai cere inca 150 de lei pt realizarea anuala a unui dosar ce contine o cerere de plata . M-am hotarit sa nu mai platesc degaba acei 150 de lei , am xeroxat dosarul de plata a unei cunostiinte ca sa ma pot inspira dupa el , tipizatele necompletate se gasesc pe situl ministerului agriculturi , sunt increzator ca pot face acel dosar , si am spus si altora in acesi situatie ca mine , si mi sa propus sa le fac si lor dosarul contracost bineinteles . Asa ca mi sa aprins un beculet , dupa ce voi face aceste cursuri si am certificatul la mina , ma voi apuca sa fac proiecte pt fonduri europene dosare de plata etc , ( am 3 proiecte ale unor cunostiinte si ma pot inspira din ele )

Editat ultima oară de Kovaci iulian (13 Oct 2011 01:47:41)

Feed

Antet forum