Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Sep 2011 22:07:57

dannielph
Membru nou
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 29 Aug 2011
Site web

Editor Video profesional

Cand eram pe windows 7 foloseam Adobe After effects si mi-a placut mult ce scoteam cu el. Pe ubuntu am vazut ca este un editor video standard asemanator cu movie maker care nu prea face ce imi trebuie mie.
Ceva programe cat de cat mai complicate care au ceva optiuni mai avansate stiti?

#2 14 Sep 2011 22:30:55

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Re: Editor Video profesional

Iti recomand "Kino". Il gasesti in synaptic.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#3 14 Sep 2011 22:35:59

linuxmaniac
Membru
Locaţie: Alexandria, TR, RO
Înregistrat: 28 Sep 2007

Cauta cu Google, doar ca ceva de talia Adobe Premiere sau After Effects... SIGUR nu vei gasi... De ce? E prea mult de discutat aici, iar detalii si chiar polemici pe aceasta tema vei gasi oricum in cadrul procesului de cautare pe web.

Linux vine cu ceva unelte video dar sunt o... parere (de rau..) pe langa cele amintite.
Cat de cat, in lumea open source / free software, mai face fata GIMP la categoria editor grafic. Asta se mai apropie la cativa kilometri de Photoshop... Celelalte, sunt la ani lumina distanta. Nu cred ca sunt exagerat de dur in evaluare, mi-as fi dorit ca lucrurile sa stea cu totul altfel.... dar, asta e!

Mai demult citeam pe undeva un strigat disperat al Linuxarilor catre Adobe Systems Inc. (sisteme incorporate din chirpici... smile ...) sa porteze suita Adobe Creative Suite versiunea....x, nu conteaza, pe platforma noastra.
S-a bagat in discutie un oficial de la Adobe care ne-a raspuns ca asa ceva nu e de asteptat in viitorul previzibil si ca, probabil, nici nu va fi vreodata din cauza varietatii prea mari a sistemului... ( cam 5 distrouri majore plus fork-urile...), a volumului prea mare de munca necesar portarii si nu in ultimul rand datorita faptului ca userii de Linux nu vor dori sa le cumpere produsele ci vor dori sa fie free.... asa cum sunt ei obisnuiti de miscarea open source. Regret ca nu am marcat link-ul ala. Nu am retinut textual, dar cam asta era ideea... 
In privinta vanzarilor eu cred ca se inseala, daca ar lansa un produs de test si ieftin, cum ar fi Adobe Premiere Element 9 sub Linux.... ar avea sigur succes de piata. Cu suita CS 5 am dubii deocamdata, desi, e posibil ca profesionistii sa apeleze la ea instalata sub Linux. Nu am de unde sti asta.
In alta ordine de idei, nu le cere nimeni sa faca asta pentru TOATE distributiile... ar fi de ajuns o versiune *.deb si una *.rpm nu credeti?

Credeti ca ar avea rost sa initiem o noua petitie online, de data asta doar utilizatorii de Ubuntu, prin care sa cerem celor de la Adobe acest lucru?
(v-am facut sa radeti, stiu! .... smile ...)

.............................................................
Cu kino n-am lucrat, cand ma mai joc cu editarea video sub Linux folosesc kdenlive (ruleaza bine si sub gnome, chiar daca numele o recomanda drept aplicatie kde)

Editat ultima oară de linuxmaniac (14 Sep 2011 23:04:55)

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#4 14 Sep 2011 23:16:47

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Pe 19 Decembrie 2011 apare Lightworks beta
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/09/ligh … -november/
http://cdn.omgubuntu.co.uk/wp-content/uploads/2011/09/formats-500x390.png

#5 15 Sep 2011 10:06:03

linuxmaniac
Membru

Coooool......!!!
@Anca_Emanuel: multam de stire. Astept cu nerabdare luna cadourilor....smile

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#6 15 Sep 2011 10:27:36

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Incearca Kdenlive. Eu sunt multumit de el.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#7 15 Sep 2011 16:14:37

b4dy
Membru
Locaţie: Hunedoara
Înregistrat: 15 May 2009

1
2

Dar nu cred ca te va satisface 100% unul singur, asa ca poti folosi doua-trei. Importi-exporti smile

nu este un semn de sanatate mintala sa fi bine adaptat la o societate bolnava
ubuntu 12.04(P4, 2g DDR2, nvidia GF 210)

#8 17 Dec 2011 21:17:14

calvarr
Membru
Înregistrat: 09 Sep 2007
Site web

Bună,
folosesc Kdenlive;
Problema mea este că nu pod vedea video DVD în întregime (doar 6 sec) atunci când vreau să îl editez.
Rezolvarea cu sacrificarea calității este Rip (folosesc acidrip)... așa am reușit să finalizez ceea ce mi-am propus, însă păcat de calitate... poate am omis ceva?
Mulțumesc.

tvmaxe-cli
☢☣☠

#9 17 Jan 2012 17:48:10

dadix
Membru
Înregistrat: 17 Jan 2012

Poate asta ajuta:

"Avisynth 3.0 is a powerful frameserver for Windows and Linux. It aims at editing and processing videos in a non linear manner.

Aviysnth 3.0 is a complete rewrite of Avisynth 2.5, written from scratch by Bidoche (David Pierre). Its advantages compared to Avisynth 2.5 are the following:
Abstract core layer that allows it to run on Windows and Linux.
Better cache managing.
More powerful script langage.
Some more internal improvements.
On the other hand, the bad news is that the plugins of Avisynth 2.5 are not compatible with the 3.0 version."

http://avisynth3.unite-video.com/

Sau clasicul Avisynth dar cu Wine.(nu stiu daca merge dar merita incercat)
Avisynth este singurul editor video gratuit care poate inlocui programe asemanatoare de mii de dolari.
Un demo: http://vimeo.com/2823934

Editat ultima oară de dadix (19 Jan 2012 13:33:17)

Sistem de operare : GNU
Kernel: GNU Linux-Libre
Distributie: Trisquel

#10 29 Jan 2012 14:06:38

jock_ront
Membru
Înregistrat: 02 Nov 2010

Salut. Scuze daca suntu offtopic. Nu stiti daca exista pe undeva tutoriale sau videotutoriale de folosire a programului Cinelerra, in limba romana?

#11 29 Jan 2012 19:47:41

linuxmaniac
Membru

Vivia aș vrea să-l încerc dar nu văd o versiune .deb (doar RPM pentru SUSE) și surse

#12 18 Feb 2012 23:23:27

dadix
Membru
Înregistrat: 17 Jan 2012

Optez pentru Blender. E alternativa gratuita la la Adobe After Efects si Final Cut Pro. Eu am inceput sa invat sa lucrez pe el mai ales ca in curand va avea OpenCL.

Sistem de operare : GNU
Kernel: GNU Linux-Libre
Distributie: Trisquel

#13 30 Apr 2013 16:53:23

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Feed

Antet forum