Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 21 Sep 2011 22:08:02

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

Computerele cu Windows 8 nu vor mai BOOT-a Linux.

astazi plimbandu-ma pe la Andrew pe Blog am dat peste:

According to an article by ITWorld, Microsoft requires that Windows 8-certified machines use UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) with support for secure booting instead of the BIOS firmware.

This means that both the firmware and software used in the boot process must be signed by a trusted Certificate Authority and at the moment, none of the EFI Linux bootloaders is signed. So basically, if you buy a computer that includes the manufacturer's keys and Microsoft's keys, you won't be able to boot a Linux distribution.

To get secure UEFI booting support for a Linux distribution, a non-GPL bootloader would be required and since in the near future the kernel itself will be a part of the bootloader, the kernel would have to be signed too, meaning you won't be able to compile your own custom kernels.

Matthew Garrett, a Linux developer at Red Hat says:

"Microsoft requires that machines conforming to the Windows 8 logo program and running a client version of Windows 8 ship with secure boot enabled. The two alternatives here are for Windows to be signed with a Microsoft key and for the public part of that key to be included with all systems, or alternatively for each OEM to include their own key and sign the pre-installed versions of Windows. The second approach would make it impossible to run boxed copies of Windows on Windows logo hardware, and also impossible to install new versions of Windows unless your OEM provided a new signed copy. The former seems more likely.

[...] Firstly, we'd need a non-GPL bootloader. Grub 2 is released under the GPLv3, which explicitly requires that we provide the signing keys. Grub is under GPLv2 which lacks the explicit requirement for keys, but it could be argued that the requirement for the scripts used to control compilation includes that. It's a grey area, and exploiting it would be a pretty good show of bad faith. Secondly, in the near future the design of the kernel will mean that the kernel itself is part of the bootloader. This means that kernels will also have to be signed. Making it impossible for users or developers to build their own kernels is not practical. Finally, if we self-sign, it's still necessary to get our keys included by ever OEM."

Even if the major Linux distros find a way around this (hopefully), there are still questions like: what will happen with small Linux distributions or how will the users or various companies boot their own custom kernels? But before getting there, here's the most important question: is this legal?

Ce parere aveti despre cele de mai sus ?

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#2 21 Sep 2011 22:28:14

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Computerele cu Windows 8 nu vor mai BOOT-a Linux.

Sirea a aparut mai demult, e si pe http://lwn.net/Articles/459569/

Laptopurile de la Google au o protectie asemanatoare, dar au si un buton hardware, ca optiune daca vrei sa modifici.
Se incadreaza ca si SD card cu buton de setat pe read-only, ca la floppy disk.
Altfel nu vad cine le mai comanda PC-uri...

#3 22 Sep 2011 18:26:24

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

nu, legal nu este ci mai degraba inca un tertip pentru a avea suprematia pe piata sistemelor de operare. este aceeasi situatie cu cea in care au fortat nota cu Internet Explorer. acum urmaresc acelasi lucru si anume sa nu mai poti folosi altceva pe un calculator decat produsul lor.

sunt jalnici ! nu cred ca producatorii seriosi de hardware vor cupla la asemenea prostie...

Editat ultima oară de geosoft1 (22 Sep 2011 18:27:42)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#4 22 Sep 2011 19:15:04

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

Eu unul sunt convins ca oricate limitari ar fi, tot s-ar trece peste ele. Si exista atat de multe exemple in acest sens, incat chiar nu are rost sa intru in detalii.

Distribution : Redcore Linux 1801 x86_64
Desktop Environment : LXQT 0.12.0
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Website : https://redcorelinux.org

#5 22 Sep 2011 21:51:18

linuxmaniac
Membru
Locaţie: Alexandria, TR, RO
Înregistrat: 28 Sep 2007

bill e o javra! parere personala, nu cer nimanui sa fie de acord. cine-l venereaza n-are decat sa-i puna poza pe perete, treaba lui. eu unul, nu-l urasc, dar nici nu depun eforturi sa-l iubesc....smile)

Editat ultima oară de linuxmaniac (22 Sep 2011 22:01:37)

The Earth provides enough to satisfy every man's need but not every man's greed.

#6 23 Sep 2011 03:05:08

cristi-marineru
Membru
Înregistrat: 27 Nov 2008

mai pe scurt ma doae la basca , nu voi cumpara produse care nu imi permit alt cea in afara de win ,daca e sa se intample beleaua vor exista si solutii pentru ,  dar mai mult ca sigur baeti vor gasi o solutie pentru asta

Linux doesn't need no viruses. The users **** up the system by themselves.

#7 23 Sep 2011 09:38:39

x64-Geo
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 18 Feb 2011

Only 64bit, please!

#8 23 Sep 2011 09:56:17

marianvasile
Administrator
Înregistrat: 15 Jan 2008

@x64-Geo: l-am mutat de la știri deoarece mi se pare un subiect de discutat la Cafenea. Te rog să editezi legătura, direcționează către un 404.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#9 23 Sep 2011 10:17:06

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Am si eu una... ce se intampla cu virtualizarea? Oare nu se va putea instala in mediu virtual W8 ? hehehe ...

EN | RO |

#10 23 Sep 2011 12:34:24

nkn
Membru
Locaţie: Pitesti
Înregistrat: 17 Jul 2009
Site web

#11 23 Sep 2011 12:50:39

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

La naiba cu engleza asta...
Îmi piere cheful de citit...
Așa cum am observat, că tot mai mulți colegi
citeză și expun subiecte din alte părți în engleză...

Și ca să fiu în ton cu subiectul...
Mințile încuiate se află la serviciu.
Cel puțin la mine ! Deși munca mea nu mi-o desfășor în domeniul
informaticii și a tehnicii de calcul, eu fiind electrician,
totuși avem un prăpădit de Pentium IV „dotat” cu un XP
pe care am încercat să pun Ubuntu în dual boot.

Nu am reușit pentru că efectiv, din BIOS este blocată prin parolă de administrator
secvența de boot-are direct pe HDD, iar al doilea motiv este reticiența colegilor
care în afară de clic-clic și iar clic altceva nu cunosc.
Am pus pe amărîtul ăla de XP Firefox versiunea 6
și nu le-a plăcut, iar administratorul de sistem a comentat
apoi l-a șters și a revenit la versiunea antică...
Nici măcar fundalul nu vor să-l schimbe...

În schimb, am un coleg, care se mai uită le cîte un filmuleț sau intră pe Pidgin
de pe laptop-ul meu cu Ubuntu, atunci cînd îl duc la serviciu și nu-și prinde urechile...
Un șef de-al meu, m-a repezit cu: „Fugi cu Linux-ul tău de-aici...”
Deci... reticiența și incultura fac multe împotriva Linux.
Nici măcar administratorul de rețea de la noi nu e mai breaz...

Minți încuitae, ce să mai comentăm...

Editat ultima oară de marcelbanu (23 Sep 2011 12:52:28)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#12 23 Sep 2011 13:25:58

nkn
Membru
Locaţie: Pitesti
Înregistrat: 17 Jul 2009
Site web

offtopic:
parola aia din bios se reseteaza usor dar nu cred ca ai voie sa umbli

Editat ultima oară de nkn (23 Sep 2011 13:26:15)

#13 23 Sep 2011 13:39:51

Kovaci iulian
Oaspete

Eu am inteles asta din acel text , corectati-ma daca gresesc , Windows 8 va functiona corect doar pe placi de baza cu " Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) " si se se va renunta la vechiul bios , Pt a se adapta noului Windows 8 producatori de placi de baza vor adopta si ei acel standard  (UEFI)  si incet incet vor renunta si ei la vechiul " Bios " . Linux nu functioneaza pe acest (UEFI) deci chiar daca vom dori sa instalam doar linux , acesta nu va functiona pe noul (UEFI) .  E corect ce am dedus din acel text ?

#14 23 Sep 2011 13:42:52

Kovaci iulian
Oaspete

nkn a scris:

offtopic:
parola aia din bios se reseteaza usor dar nu cred ca ai voie sa umbli

Da e de ajuns sa scoti bateria de pe placa de baza  pt citeva minute . Parca asa se reseta tot nu ?

#15 23 Sep 2011 14:01:29

marcelbanu
Membru
Site web

Scuze că o dau OFF...
Rîșnița aia de Pentium, de o valoare inestimabilă, trecută
pe invetar cu suma de 5.000 lei (cinci mii lei), este sigilată...
Că dacă nu era...

Editat ultima oară de marcelbanu (23 Sep 2011 14:02:20)

Ubuntu Lucid Lynx

#16 23 Sep 2011 15:33:25

calvarr
Membru
Înregistrat: 09 Sep 2007
Site web

O fi în garanție smile)

tvmaxe-cli
☢☣☠

#17 23 Sep 2011 15:42:05

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Nu.
UEFI e o terabă bună. Un pas înainte, care va înlocui vechiul BIOS.
Problema stă doar la Microsoft, care vrea ca hardware-ul cu Windows Logo pe el să folosească "secure booting" asta însemnând două chei (una pentru firmware, una pentru software).
Necazul e la GRUB2 și licențele GPLv2/3 Acesta nu e "semnat". Probabil producătorii îți vor da cheia, dar ai nevoie și de cheia GRUB2. Pe lângă asta fiecare kernel va trebui "semnat" asta în seamnă că vor trebui făcute modificări (în plus pentru cei care vor să-și compileze propriul kernel. Sunt mai multe căi de "atac" pentru asta, dar e ca în proverbul "Mă voi gândi la cum am să trec podul când voi ajunge la el".

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#18 23 Sep 2011 15:50:49

Kovaci iulian
Oaspete

Intrebarea e se poate instala Linux "stand alone ' pe acele placi de baza cu UEFI ? Da-l incolo de dual boot inca un motiv de a renunta la Windows ,

Editat ultima oară de Kovaci iulian (24 Sep 2011 15:08:33)

#19 23 Sep 2011 15:55:35

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Subiect unit cu unul deschis de x64-Geo pe aceiasi tema.
Titlu original: "Ne îndreptăm spre Linux acasă și Windows doar la muncă?"
(incepe cu mesajul #7)

#20 23 Sep 2011 16:38:32

george1977
Membru
Înregistrat: 30 Jan 2010

Your text to link here...Asta parca zice alceva.

#21 24 Sep 2011 07:43:23

CaiusValerius
Membru
Înregistrat: 15 Apr 2011

linuxmaniac a scris:

bill e o javra! parere personala, nu cer nimanui sa fie de acord. cine-l venereaza n-are decat sa-i puna poza pe perete, treaba lui. eu unul, nu-l urasc, dar nici nu depun eforturi sa-l iubesc....smile)

din câte ştiu nenea Bill este la pensie, nu? Deci el nu mai are nici o treabă cu politica microsoft!?

#22 24 Sep 2011 09:32:23

marianvasile
Administrator

@CaiusValerius: da, și marmota...

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#23 24 Sep 2011 09:33:22

marcelbanu
Membru
Site web

În mod sigur, în prețul de vînzare al PC/laptop-urilor, va fi inclusă și licența pentru soft.
Și cum prețul oficial al soft-urilor MS sar mereu de 400-500 de lei ajungînd chiar la 1400-1600 de lei,
mă cam îndoiesc că se vor vinde către utilizatorii modești de tehnică de calcul asemenea mașinării...

Așteptăm să apară asemenea „jucării”, apoi mai vedem cum putem fenta...

Ubuntu Lucid Lynx

#24 24 Sep 2011 12:57:24

Darian
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Oct 2009

Bună   ziua. N-am mai fost demult pe aici, de cânnd aveam un Mac vechi PowerPC, pe care rulam Ubuntu PPC neoficial. Acum am un laptop pe care am instalat tot Ubuntu. Recunosc, mă   cam îngrijorează   știrea din topic. Dacă   am înțeles corect, noile PC-uri cu Windows 8 preinstalat vor avea (U)EFI, ca și Mac-urile Intel. Explicați-mi și mie de ce va fi imposibil de instalat Linux pe aceste PC-uri, eu nu stau prea bine cu engleza. Dacă   e adevărat, mi se pare câ  t se poate de ilegală   acțiunea asta, mai ales că   e vorba de sisteme personale.
Din câte știu, UE a amendat Microsoft din cauza IE. Oare cum ar reacționa la o asemenea acțiune?

#25 24 Sep 2011 13:22:22

marianvasile
Administrator

Din câte am înțeles, protecția va putea fi ușor suspendată în cazul în care dorești instalarea unui alt sistem de operare. Motivația celor de la Microsoft pentru apariția acestei protecții este legată de programele malware care scriu în MBR-ul discului fix; se vine astfel în ajutorul utilizatorilor non-tehnici, ale căror cunoștințe nu le permit identificarea și contracararea unor astfel de riscuri. Însă pentru cineva care se pricepe să-și instaleze singurel un sistem de operare Linux, protecția va putea fi scoasă foarte ușor.

Feed

Antet forum