Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Un subforum intitulat "Scripturi de instalare"

#1 22 Oct 2011 18:10:02

georgian
Banned
Locaţie: Buzau
Înregistrat: 19 Jul 2009
Site web

Un subforum intitulat "Scripturi de instalare"

Salut

Ce ati zice sa creem un nou subforum (alaturat de "Administrare sistem, linia de comandă, rețele, servere securitate, etc") dedicat exclusiv scripturilor de instalare a diverselor aplicatii. Am incercat deja sa creez un trend cu "Postfix-Courier-Squirrelmail" cu "webmin", cu scriptul de detectare a nefunctionalitatii unor servicii, cu geoIP privind blocarea anumitor tari in serverul/desktopul nostru dar nimeni nu a continuat. Cred ca ar fi util ca oricine sa ia un script, sa-l faca executabil si sa obtina o instalare a aplicatiei dorite in cateva minute fara sa mai fie nevoie de ore in sir pierdute cu instalarea plus configurarile si urmate de multe ori de esecuri...
Ce ziceti ?

Editat ultima oară de georgian (22 Oct 2011 21:13:27)

Linux Registered User # 495283

#2 22 Oct 2011 18:21:00

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Un subforum intitulat "Scripturi de instalare"

Categoria "Administrare sistem, linia de comandă, rețele, servere securitate, etc" e potrivita pentru asa ceva, nu are rost inca una.

#3 22 Oct 2011 18:37:33

georgian
Banned
Site web

Ma refeream la un trend pe care NOI (si nu Alexandru Cucu) am putea sa-l dezvoltam. Dar reticenta la tot ce inseamna "ceea ce nu intelegi" este greu de combatut. Oamenii inchisi la minte si mai ales infatuati sunt greu de lamurit... Inchid aici. De TOT. Te rog sa-mi stergi contul Cracknel. Chiar nu am de gand sa imi mai depun munca de saptamani intregi pe un forum administrat de un individ reticent la orice nu intelege. Si care ar constitui un element nou in lumea linux. Scripturile de instalare sunt ceva nou. Chiar daca implica multa munca si testari. O sa postez asadar pe alte forumuri.

Numai bine tuturor.

Addendum: Si pentru ca raspunsul lui Alexandru Cucu alias Craknel a fost de-a dreptul lipsit de viziune (dar pedant si superficial, in conformitate cu varsta si disponibilitatile neuronale) mi-am permis sa sterg toate postarile mele care contineau scripturile mai sus mentionate. Poate Craknel o sa realizeze altele...

Editat ultima oară de georgian (22 Oct 2011 21:22:08)

#4 22 Oct 2011 21:18:36

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Să-mi fie cu iertare dacă am înțeles greșit, mi-am expus doar părerea. Ignoră faptul că scrie „Administrator” sub numele meu de utilizator.

Nu eu iau deciziile pe forum! Deciziile sunt luate împreună cu restul echipei de moderatori precum și împreună cu utilizatorii de pe forum.

Nu te oprește nimeni să scrii scripturi și să le publici în categoria existentă. Dacă vor fi atât de multe încât să merite o categorie separată o vom face și pe asta, doar că momentan nu avem pentru ce.

Vezi secțiunea cu tutoriale care a rămas în paragină.

Scripturile de instalare nu sunt ceva nou. Vezi minunatul make cu al lui makefile. Programele de administrare a pachetelor de unde au apărut oare?

Aștept și alte păreri smile

#5 22 Oct 2011 21:30:02

georgian
Banned
Site web

Cred ca vorbim cuvinte, fara legatura cu ce ziceam mai devreme...

Vorba lui Radu Moraru: Sa fiii iubit impreuna cu administratorii si moderatorii forumului. Eu m-am carat.

Addendum: Si foloseste tu "minunatul make cu al lui makefile" la instalarea unui server de mail (spre exemplu).

Editat ultima oară de georgian (22 Oct 2011 21:36:49)

#6 22 Oct 2011 22:20:27

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Și nu ești oare pueril cu acțiuni de genul ăsta?
Crezi că vei fi respectat dacă ai acțiuni de genul "mă-nervează ăla cu pistrui, îmi iau jucăriile și am plecat"?
Asta înseamnă și lipsă de respect pentru cei cărora le-ai cerut și acordat sfatul.
Și pentru ce? Nu vrea nenea ăla rău să-mi dea cățelul roșu? Sau adminul nu vrea să-ți creeze ție subforum?
Ce nasol.
Revino-ți.

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#7 24 Oct 2011 21:20:51

georgian
Banned
Site web

Tzepule, esti penibil. Crezi m-a suparat simplul fapt ca nu a vrut Craknel sa creeze un alt subforum? Nu caciulatule. Si nu l-am considerat ca fiind "nenea ăla rău" ci nenea ala fara viziune/perspectiva. Vreti sa aveti multi utilizatori, sa-i dati peste bot lu Micro$oft ? Atunci incepatorul trebuie sa poata rezolva ORICE cu un simplu script. Iar dupa aia, va cauta sa afle mai multe... Dar tu ca un catel obedient te-ai bagat in seama cand nu era necesar. Si poti sa ai convingerea ca ai stricat ceea ce a incercat Al Cucu sa spuna. Si m-am dezgustat suplimentar. Asa ca nu mai fa precum ala care incearca sa rastoarne troaca. Rastoarn-o... Nu te mai retine nimeni. Banuiesc ca ai acordul adminilor.

#8 24 Oct 2011 21:22:16

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Subiect inchis!
Prea mult scandal!

Feed
  • Index