Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 30 Oct 2011 17:00:23

lush
Membru nou
Înregistrat: 30 Oct 2011

Alternativa program de filtrare web

Buna tuturor! Doresc sa incep urmatorul text spunand ca sunt fascinat de filozofia sistemului de operare ubuntu. Ca un nou initiat in acest sistem, am intalnit o dificulatate:  negasirea unui program alternativ al unui program de filtrare web! Mai precis,  doresc  sa gasesc o alternativa serioasa a programului k9 web protection.
O alta problema ar fi messengerul oferit de yahoo. Am cautat si nu am gasit un program  care sa ofere aceleasi facilitati ca si yahoo messenger. Deasemnea doresc sa aflu si la acesta din urma o alternativa mai serioasa decat cele din managerul de programe.
Thanks!

#2 30 Oct 2011 17:12:46

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Alternativa program de filtrare web

„K9 Web Protection” observ că este un program pentru control parental.
O simplă căutare după „parental control” în Ubuntu Software Center furnizează soluția.

Un mic ghid pentru configurare am găsit aici: http://www.liberiangeek.net/2011/03/par … y-narwhal/

În legătură cu Yahoo Messenger, e o mare problemă. Cei de la Yahoo! țin cu dinții de protocolul lor și așa nu prea strălucit și nici nu furnizează ei un program potrivit.
Eu recomand utilizarea unor servicii ce folosesc protocoale libere precum XMPP (ex. Google Talk).
Presupun că pe Yahoo ai nevoie de webcam și alte porcării de genul ăsta? O soluție e Gyachi pentru care se găsesc nenumărate mesaje pe acest forum. Nu e tocmai frumos, dar își face treaba dacă ai nevoie.

P.S. Pentru probleme diferite încearcă să deschizi subiecte diferite ca să nu facem o varză și să nu știm despre ce vorbim.

#3 30 Oct 2011 17:40:01

lush
Membru nou
Înregistrat: 30 Oct 2011

Buna Alexandru! Tutorialul prezentat nu se identifica cu ceea ce mi se intampla mie. Am identificat urmatoarele deosebiri dintre tutorial si intamplarea de fata : 1. nu-mi apare in system setings 2. apare in aplicati si nici nu vrea sa se deschida ( introduc parola..si batman, nu se intampla nimic) ( in legatura cu control parental)
Care e pricina?

Editat ultima oară de lush (30 Oct 2011 17:41:00)

#4 26 Nov 2011 16:53:54

cristi-marineru
Membru
Înregistrat: 27 Nov 2008

cand am avut nevoie de filtrare web am folosit https://www.opendns.com/  sper sa fie de folos , au instructiuni destul de clare si pentru linux

Linux doesn't need no viruses. The users **** up the system by themselves.

#5 26 Nov 2011 17:19:59

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

@lush:
1- Ubuntu nu e sistem de operare, e distribuție Linux! GNU/ Linux e OS!!!
2- Gyachi are funcțiile YM, bârfă, transfer fișiere, webcam.
3- Control parental: http://dansguardian.org/

Editat ultima oară de shogun1 (26 Nov 2011 17:40:12)

#6 08 Apr 2012 21:26:22

old.wable
Membru nou
Înregistrat: 07 Sep 2011

lush a scris:

Buna tuturor! Doresc sa incep urmatorul text spunand ca sunt fascinat de filozofia sistemului de operare ubuntu. Ca un nou initiat in acest sistem, am intalnit o dificulatate:  negasirea unui program alternativ al unui program de filtrare web! Mai precis,  doresc  sa gasesc o alternativa serioasa a programului k9 web protection.
O alta problema ar fi messengerul oferit de yahoo. Am cautat si nu am gasit un program  care sa ofere aceleasi facilitati ca si yahoo messenger. Deasemnea doresc sa aflu si la acesta din urma o alternativa mai serioasa decat cele din managerul de programe.
Thanks!

Incearca asta: robokid.ro Este gratuit si chiar isi face treaba. Identifica limba in care este scrisa pagina, filtreaza fiecare pagina in parte si cunoaste toate limbile de circulatie internationala plus romana, maghiara, germana, poloneza, italiana, turca etc. Analizeaza paginile intr-o abordare semantica. Este eficient deoarece nu restrictioneaza accesul bazat pe liste interzise sau pe cuvinte cheie. El analizeaza mai intai cererea catre internet si apoi citeste continutul fiecare pagini in parte eliminand continutul periculos. Sunt si scoli conectate la sistem.

Editat ultima oară de old.wable (26 Jul 2012 06:33:04)

Feed

Antet forum