Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 03 Nov 2011 20:56:32

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Ce facem cu valul de oameni care nu stiu romana?

Sunt oripilat de userii noi care se inregistreaza si nu pot scrie doua propozitii coerent sau care scriu un carnat de cuvinte care nu au nici macar o legatura intre ele. Sau nu te prinzi tu pentru ca lipsesc punctele de sfarsit de propozitie. Nu vreau sa mai zic de cuvinte scrise gresit, utilizari incorecte ale cratimei, etc,etc.
Am observat pe alte forumuri ca exista posibilitatea de a te inregistra numai in urma completarii unui formular de genul CAPTCHA, dar in loc de codul respectiv este scris sa faci o mica descriere despre tine, sa rezolvi o problema de matematica ( ceva simplu ), etc.
Propun infiintarea acestei functii si la noi, rugand viitorii utilizatori sa corecteze o propozitie clasica din limba romana. ( Tin minte ca invatatoarea ne facea asa in fiecare ora, iar cei care nu scriau corect nu primeau puncte in plus big_smile )

Voi ce credeti?

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#2 03 Nov 2011 21:11:35

stanca
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

Re: Ce facem cu valul de oameni care nu stiu romana?

Cred ca n-ar mai accede niciun membru nou si tanar pe forum in ziua de azi. lol smile wink

Editat ultima oară de stanca (03 Nov 2011 21:12:41)

#3 03 Nov 2011 21:15:09

big_bum
Membru
Site web

Si ce-ar fi rau in asta? Oricum nu intelege nimeni ce vorbesc, deci implicit nu le poate raspunde nimeni. Sunt ca niste marionete nefolositoare: in plus.
Consider ca trebuie sa ai ceva inteligenta inainte de a folosi Linux, mai ales ca il tot blameaza lumea ca e greu si ca nu se compara cu Windows, bla,bla, same old story.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#4 03 Nov 2011 21:31:53

Goth
Membru
Înregistrat: 16 Apr 2010

E numai problema lor, eu unul sunt total de acord.
De ce sa vina sa posteze o problema legata de un sistem de operare cand ei nici macar nu stiu sa scrie in limba lor.
Ar fi cateva dureri de cap in plus pentru cei care vor sa ajute descifrand intelesul cuvintelor scrise.
Citesc zilnic comentariile scrise pe diferite trakere romanesti si cand apare cate un titlu mare de joc sau nu stiu film si se umplu zeci si sute de pagini de comentarii, ma iau toti nervii cand ma le citesc, dar e si amuzant. Ultimul exemplu la fost a jocul Battlefield3 unde pe un tracker au nu mai putin de 1900 de comentarii, care le-am citit pe toate si am costatat ca mai bine de 50% din cei care au scris acolo habar nu au limba romana dar au pc-uri de zeci de milioane luate de mama si de tata.
Si exemple as putea sa va dau chiar cu printscreen-uri cu perle de iti ingheata mintea cand le citesti.
Nu zic ca asemenea copii ar trebui marginalizati si nebagati in seama. De fiecare data cand ma iau de vreun inteligent dinasta si-l trimit la orele de romana primesc cate un warning din partea administratorilor (offtopic), warning-uri care deja sunt saptamanale si ei si eu suntem deja obisnuiti. Si un frigider de injuraturi de la cel de care m-am luat.
Concluzia e ca celor care se inscriu pe forumul asta ar trebui sa faca exact ce a scris big_bum, sa dea dovada ca au respect pentru limba materna si nu in ultimul rand respect pentru ei.

#5 03 Nov 2011 21:34:07

Virgil
Membru
Locaţie: Satu Mare
Înregistrat: 29 Nov 2009
Site web

Cert e că în urmă cu 2 ani,când m-am înregistrat eu pe forum,calitatea era net superioară.Trist,foarte trist

#6 03 Nov 2011 21:35:51

Kovaci iulian
Oaspete

E adevarat unii scriu dezastruos ( si eu am mai facut greseli recunosc ) . Dar tot raul e spre bine , e un semn ca , ubuntu incepe incet incet sa fie cunoscut maselor , de la cel cu Facultati pina la cel cu 4 clase .In felul asta se inchide gura si celora care spun ca Linux-ul e un sistem de operare greu , ca e doar pt hakery si studenti la informatica . Daca si astfel de persoane slab pregatite ( scolarizate ) pot folosi ubuntu , ce scuza mai au cei cu un nivel mare de scolarizare pt atitudinea reticenta fata de ubuntu ?

Editat ultima oară de Kovaci iulian (03 Nov 2011 21:40:14)

#7 03 Nov 2011 21:41:52

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

big_bum a scris:

Am observat pe alte forumuri ca exista posibilitatea de a te inregistra numai in urma completarii unui formular de genul CAPTCHA, dar in loc de codul respectiv este scris sa faci o mica descriere despre tine, sa rezolvi o problema de matematica ( ceva simplu ), etc.
Propun infiintarea acestei functii si la noi, rugand viitorii utilizatori sa corecteze o propozitie clasica din limba romana. ( Tin minte ca invatatoarea ne facea asa in fiecare ora, iar cei care nu scriau corect nu primeau puncte in plus big_smile )
Voi ce credeti?

OMFG! Bună idee, dar să nu ne oprim aici în primul rând trebuie verificați cei ce-au înșelat sistemul și s-au strecurat deja!
1- Să fie ceva matematici superioare, neapărat rezolvate în trei moduri diferite.
2- Să se scrie o poezie, ”Luceafărul” de preferință, că-i mai lunguț.
3- Dacă reușește vreunul chestiile astea, atunci să facă și analiza textului.
4- Nu trebuie omis specificul forumului: OBLIGATORIU de scris o aplicație utilă (se vor face liste cu nevoile membrilor!!!).
5- Dacă, în fine, se găsește vreunul dispus (și priceput) la așa ceva, eu zic să-l banăm imediat pe termen nedeterminat, wtf, tre' să fie un ciudat... sad

@big_bum: scuze pentru ușoara ironie, dar să nu uităm cine ai început... sad

#8 03 Nov 2011 21:46:18

stanca
Membru
Site web

Ce e cel mai trist e ca in totalitate toate membrele de sex feminin de pe forum,chiar si cele foarte inteligente,s-au dat batute de tot.Ma surprinde in continuare totusi cum pe toate forumurile de linux,chiar si in afara,fetele/femeile lipsesc cu desavarsire. sad roll

Editat ultima oară de stanca (03 Nov 2011 21:46:41)

#9 03 Nov 2011 21:48:48

big_bum
Membru
Site web

@stanca: Daca ai fi ajuns pe forumuri care se respecta, ai fi observat ca exista lucrurile pe care le-am scris eu acolo, dar unde nu este, nu poti sa ceri. Asta e!

Nexus 5 kernel

#10 03 Nov 2011 22:04:16

YO4RLP
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 29 Nov 2006

N-ar fi mai simplu ca acele mesaje ce mutilează limba română să fie șterse iar utilizatorii avertizați? În caz de recidivă, banare.

„Noi am avut de ales între dezonoare și război. Am ales dezonoarea și am avut parte de război.” - Sir Winston Churchill

#11 03 Nov 2011 22:12:14

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Îi verificăm dacă sunt buni la matematică smile
http://www.zuckervati.com/archives/images/integral_sign_captcha.jpg
http://submit.shutterstock.com/forum/files/captcha_305.jpg

#12 03 Nov 2011 22:12:54

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

„Ce ne facem cu valul de oameni ce nu știu română ?”
Poate că o știu dar o ignoră...
Poate o știu dar nu vor să scrie corect românește...
Sau poate, într-adevăr, nu cunosc limba română
nici scris și poate nici vorbit !

Poate ar fii util să adoptăm soluția colegului @big_bum
(ignorarea mesajelor cu poze puse pe ImageShack)
și anume de a ignora mesajele scrie încîlcit, fără punct, fără virgulă, agramate
și cîteodată fără noimă...

În rest... Ăsta e gradul de educație al tinerei generații...
Păcat, foarte păcat. Pe aemenea mîini va ajunge țara asta ?
Să vezi mesaje pline de greșeli de ortografie scrise de tineri...

Editat ultima oară de marcelbanu (03 Nov 2011 22:16:31)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#13 03 Nov 2011 22:17:31

teo57
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 28 Apr 2011

Va mirati poate de slabele rezultate de la bacalaureatul de anul acesta...uite aici se vad rezultatele,unii nu respecta  gramatica limbii romane dar nici nu stiu sa se exprime cand cer ajutorul intr-o anumita problema.

A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos. Confucius
Technologia este un mod de a organiza universul astfel încât omul să nu fie nevoit să-l experimenteze. Max Frisch
Două lucruri sunt infinite: universul şi prostia omenească, şi încă nu sunt sigur de primul.Albert Einstein

#14 03 Nov 2011 22:23:02

big_bum
Membru
Site web

La BAC au fost alte treburi, nu asta e ideea.
Problema e de fapt la profesor, care nu se intereseaza de elevi, dar la fel, nu asta ne intereseaza aici.

Nexus 5 kernel

#15 03 Nov 2011 22:28:21

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

toate membrele de sex feminin de pe forum, chiar si cele foarte inteligente, s-au dat batute de tot

Putin offtopic. Da-mi voie sa o prezint pe Sarah Sharp: http://lwn.net/images/conf/2011/lc-euro … SGroup.jpg tipa blonda din dreapta.
Lucreaza la Intel, se ocupa de kernel, subsistemul USB. Si din cite stiu eu nu are de gind sa renunte prea curind.

#16 03 Nov 2011 22:30:39

Riddick
Moderator
Locaţie: Baia Mare
Înregistrat: 11 Nov 2007
Site web

@ big_bum :

Problema e de fapt la profesor, care nu se intereseaza de elevi...

Poftim?! Sper că glumești. Sincer. Foarte sincer. Altfel iau măsuri.
Până te explici și te scarpini...mut discuția la Cafenea. Oricum...s-a depășit de mult stadiul de propunere.

Nintendo Network ID: Bodolay

#17 03 Nov 2011 23:08:32

stanca
Membru
Site web

Anca_Emanuel a scris:

toate membrele de sex feminin de pe forum, chiar si cele foarte inteligente, s-au dat batute de tot

Putin offtopic. Da-mi voie sa o prezint pe Sarah Sharp: http://lwn.net/images/conf/2011/lc-euro … SGroup.jpg tipa blonda din dreapta.
Lucreaza la Intel, se ocupa de kernel, subsistemul USB. Si din cite stiu eu nu are de gind sa renunte prea curind.

Cred ca e exceptia care confirma regula.Deocamdata ce vad in acea poza seamana perfect cu o mica flegma in oceanul planetar.

#18 03 Nov 2011 23:14:30

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

Fiind distributia cea mai populara, Ubuntu se va lovi mereu de valurile acestea de oameni. Orice copil de 5-6-7 ani, care va auzi printr-un oarecare mijloc de Linux, va auzi in mod cert de Ubuntu si va incerca prima data Ubuntu. Majoritatea vor renunta la el in cateva zile, de la atatea suturi primite in fund de la profesorii de limba romana de pe forum. Cei care vor reusi sa treaca peste acest mic obstacol, vor castiga experienta si dupa 2-3 ani vor folosi ArchLinux.

Distribution : Redcore Linux 1801 x86_64
Desktop Environment : LXQT 0.12.0
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Website : https://redcorelinux.org

#19 03 Nov 2011 23:23:23

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

^^ de ce tii sa comentezi in acest fel ? Ai idee cu ce a contribuit ?
Mai pot sa dau un exemplu din ce cunosc personal: http://valerieaurora.org/ (in sensul ca am intilnit pe lkml)
Tipa a muncit mai multi ani la un sistem de fisiere http://www.linux-mag.com/id/7416/ ceva mai deosebit. A publicat munca, dar din pacate nu a fost totul perfect. Din cite stiu acum s-a retras.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (03 Nov 2011 23:24:06)

#20 04 Nov 2011 00:05:33

vladi
Membru
Locaţie: București
Înregistrat: 27 May 2011

Kovaci iulian a scris:

E adevarat unii scriu dezastruos ( si eu am mai facut greseli recunosc ) . Dar tot raul e spre bine , e un semn ca , ubuntu incepe incet incet sa fie cunoscut maselor , de la cel cu Facultati pina la cel cu 4 clase .In felul asta se inchide gura si celora care spun ca Linux-ul e un sistem de operare greu , ca e doar pt hakery si studenti la informatica . Daca si astfel de persoane slab pregatite ( scolarizate ) pot folosi ubuntu , ce scuza mai au cei cu un nivel mare de scolarizare pt atitudinea reticenta fata de ubuntu ?

Asta este culmea tupeului. Sa postezi la un astfel de subiect dupa ce ai facut acum cateva zile cand ti-am atras atentia ca nu se intelege ce scrii. Cine nu stie despre ce vorbesc sa citeasca comentariul lasat de el la reputatia mea.

Ce facem cu tampitii care nu sunt in stare sa scrie un simplu text? Ii ignoram. V-ati intrebat de ce mai nou este plin de prosti pe forum? Fiindca oamenii normali nu mai sunt interesati sa isi piarda timpul pe aici.

Editat ultima oară de vladi (04 Nov 2011 08:11:54)

#21 04 Nov 2011 00:09:49

buffer overflow
Membru
Locaţie: Mangalia
Înregistrat: 09 Jul 2010

Problema semianalfabetismului se poate rezolva dupa caz si prin ignor daca limba noastra draga este ciumpavita crunt si nu putem sa trecem cu vederea sau poate o modalitate si mai rapida ar fi un buton spam smile Mai rau se poate spune ca ei vor ingrosa si mai mult numarul userilor care se topesc in forum si nu vor mai posta cu lunile sau chiar cu anii cu toti cei care au postat corect iar aspectul acesta poate fi verificat repede si simplu la Lista utilizatori sad Comunitatea UBUNTU este numeroasa insa sunt putini cei care ofera solutii la problemele scrise plus ca sunt useri pentru care cuvantul multumesc incepe cu W smile sau poate si mai des intalnita situatia in care este aruncat un s.o.s la care se posteaza topic de rezolvare iar userul nu revine macar cu o completare de genul "ma las bagubas fiindca nu imi merge deloc" tongue

LINUX.WELCOME/home

#22 04 Nov 2011 00:37:41

stanca
Membru
Site web

Anca_Emanuel a scris:

^^ de ce tii sa comentezi in acest fel ? Ai idee cu ce a contribuit ?
Mai pot sa dau un exemplu din ce cunosc personal: http://valerieaurora.org/ (in sensul ca am intilnit pe lkml)
Tipa a muncit mai multi ani la un sistem de fisiere http://www.linux-mag.com/id/7416/ ceva mai deosebit. A publicat munca, dar din pacate nu a fost totul perfect. Din cite stiu acum s-a retras.

Dar tocmai ce n-am vrut sa par misogin deloc ci dimpotriva,tinand cont ca inca reprezinta peste 51% din populatia umana contributia lor pe plan general continua sa fie ridicol de infima si total neglijabila. sad

#23 04 Nov 2011 00:58:27

Hanzir
Membru
Înregistrat: 25 Feb 2011
Site web

"Ce facem cu valul de oameni care nu stiu romana?" hmm...facem o sectiune "foreign users" sau angajam un translator sau mai bine ii ignoram. Nu inteleg de ce atata uimire si indignare?! Nu este nici un val. Oameni mai putin educati sunt peste tot si in numar mare si intamplator mai isi face aparitia de basm cate unul pe acest forum ,isi debiteaza perlele si dispare la fel de repede cum a aparut.
"Comunitatea UBUNTU este numeroasa insa sunt putini cei care ofera solutii la problemele scrise" Personal consider ca este normal sa fie asa deoarece putini oameni cunosc acest sistem de operare in asemenea masura incat sa poata da indicatii pertinente.Din nefericire nu ma numar printre ei.

#24 04 Nov 2011 01:05:17

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Vin la 1 noaptea, vreau sa-i fac un dus creierului inainte de dusul corporal intrand pe forum. In los sa dusez creierul (postari de oameni normali), vad numai ciumpalaci, giboni, retardati, cocalari, manelisti, jmecheri, analfabeti, onanisti. Sa ma ierte marea majoritate a celei care frecventeaza acest forum. Nu ma refer la ea. Si multi nici nu mai posteaza pentru ca sunt scarbiti. Ma refer la klingonienii astia (ma exprim eufemistic) care vor transforma Romania intr-o mahala a Europei (cred ca au reusit deja).

Poate am fost prea dur, imi cer scuze colegilor.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#25 04 Nov 2011 01:17:00

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Toti barbiducii care batjocoresc limba romana ar trebui banati (de fapt nici online nu ar avea voie, ca imprastie prostie, si aia e al dracu de contagioasa), nu vad ce cauta pe un forum cu specific tehnic.
Iar daca nu "ar mai veni" useri noi nu ar fi nici o pierdere, decat sa citesc 50 de noi posturi unde sa stau cu dictionarul messococalresc-roman pe genunchi si sa incerc sa inteleg ce drac vrea sa exprime acel gigel prefer sa citesc 2-3 posturi cu un continut mai de doamne ajuta (si acum cand vad ce ajutor se cere ..... ma abtin sa continui sa-mi expun parerea).
Din pacate acesti "noi useri" vor fi pe zi ce trece tot mai multi (gratie sistemului modern de invataman rromanesc care continua sa doboare an de an noi recorduri in producerea de dobitoci cu patalama la mana). Prosti, dar multi. Si fenomenul se observa pe tot netul, nu doar aici. Sau, mai nou, s-a dat acces pe internet la toate maimutele si eu inca nu am aflat?

Oare cand se va inchide si topicul asta? Ca nu e de ubuntu big_smile
Si iara adminii forumului au insomnii sau cosmaruri din cauza lui.

//LE

serialmapper a scris:

Oameni mai putin educati sunt peste tot si in numar mare si intamplator mai isi face aparitia de basm cate unul pe acest forum ,isi debiteaza perlele si dispare la fel de repede cum a aparut.

Cunosc destui oameni mai putin educati (nea Ion de la sat - de exemplu) pe care-i consider de zeci de ori mai educati si cu bun simt decat gigel valorosu' sau barosanu sau mai stiu eu cum si care a terminat nus' ce facultate pe banii parintilor (care i-au cumparat efectiv o diploma) si care se crede vre-o eminenta sau vre-o vedeta.

Editat ultima oară de dacian (04 Nov 2011 01:29:55)

Feed

Antet forum