Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 08 Jan 2012 02:25:01

ibancioiu
Membru
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 17 Jul 2011
Site web

Traducere PROCESSUI

am inceput sa lucrez si eu la traducerea processui
https://translations.launchpad.net/ubun … translated
am tradus (nu sunt aprobate inca):
27, 29 (vreau sa il verificati... nu stiu dc am tradus bn expresiile [inca studiez engleza, dar ajut cu ce pot:)]),

o sa mai lucrez maine, regret... sunt obosit...postez maine ce traduc..
ms!

Dell Vostro 1015
@@@ 4 Gb RAM - DDR 3@@@
@@@ Intel DuoCore 2.20 GHz@@@
@@@ Ubuntu 12.04 LTS @@ i386 @@@

#2 08 Jan 2012 12:34:08

thadd
Membru
Locaţie: Chisinau
Înregistrat: 02 Feb 2011

Re: Traducere PROCESSUI

acum un an am propus cred ca peste 250 de sugestii la traducerea playonlinux, nimeni nu a verificat si ele au fost sterse cu timpul din arhiva...

ibancioiu, nu te extenua in zadar, ca nu merita efortul smile

#3 09 Jan 2012 15:04:21

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

@thadd @ibancioiu: din câte știu nu dispare nimic din Launchpad. Sunt într-adevăr probleme pe partea de aprobare sugestii, echipa s-a cam subțiat, de, mulți din cei care alcătuiau nucleul inițial, cărora le datorăm tot ce s-a făcut până acum în această direcție, și-au terminat studiile, și-au găsit locuri de muncă care nu le mai permite să mai cocheteze cu „romantismul” programelor cu sursă deschisă.
Comunitatea nu a mai furnizat înlocuitori sau cei care activăm acum nu prea avem timp liber, iar activitatea noastră se mai animează în preajma lansărilor de versiuni noi, mai cu seamă LTS-uri, asta e tot ce putem face deocamdată.
Pentru KDE cele mai multe traduceri sunt preluate upstream, de la echipa KDE, coordonată de Sergiu Bivol, însă se specifică faptul că și contribuțiile din Launchpad sunt avute în vedere.
Principala problemă este cea a disponibilității - nimeni nu mai are timp pentru a coordona voluntar toate contribuțiile, care trebuie armonizate, uniformizate și care trebuie să capete o formă profesională.
Dacă aș fi Canonical și aș dori să am un sistem la care localizarea să fie unul din punctele tari, aș angaja persoane care să coordoneze aceste contribuții voluntare, altfel nu cred că se mai poate face față, pentru că, într-adevăr, contribuția voluntară a comunității este necesară, însă trebuie o abordare profesională care să o consolideze și să o aducă într-o formă unitară.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#4 22 Jan 2012 11:38:05

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

pentru ibancioiu
dacă dorești să ajuți comunitatea cu traduceri,vezi și aici   http://tradu.softwareliber.ro/projects.php?l=ro
mai am cam 100 definiții din aMule după care atac audacity.
pentru marianvasile
este bine să traducem tot, ca echipa care se ocupă cu aprobările să aibă timp de verificat și aprobat, nu să stea mai mult timp pe traducerile mai importante decât cele traduse de noi. astfel vor avea timp suficient sa verifice și să corecteze ce traducem.

IT&C Expert

#5 13 Jun 2012 22:48:54

protos87
Membru
Locaţie: Roman și Iasi
Înregistrat: 22 Sep 2011
Site web

Salutare!
Mi-ar plăcea să pot contribui la traducerile din engleză pe cât îmi permite timpul. Am ceva cunoștințe de engelză (3 semestre de studii în UK), deeeci cred că mi-aș putea aduce cât de cât aportul.
Încotro mă duc? Pe site-ul din postul de mai sus? Sau aici: https://translations.launchpad.net/ubuntu?

Amor vincit omnia!

#6 13 Jun 2012 23:42:57

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Salutare!

Traducerile pentru Ubuntu se fac in Launchpad, deci https://translations.launchpad.net/ubuntu

Iti recomand sa citesti inainte de toate materialele prezentate aici: http://ubuntu.ro/participa/localizare/

#7 14 Jun 2012 15:34:59

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

@protos87 - welcome to the team! smile
Very late edit smile - și la voi se dă refresh la pagină în Launchpad dacă dai click pe butonul de copiat textul original? (săgeata aia albastră din stânga)? Că mă scoate din sărite!
Extra-very late edit (incoming ban smile) - problema e de la Firefox Aurora mea smile. Pe Opera merge bine.

Editat ultima oară de wladypauly (14 Jun 2012 22:10:19)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#8 14 Jun 2012 23:50:15

marianvasile
Administrator

@protos87: bine ai venit, ne-ar prinde bine. Eu sunt în general vara prins cu serviciul, am puțin timp la dispoziție, însă poate săptămânal mai am câteva ore. Dacă sugestiile sunt bune (eventual după o acomodare cu termenii specifici), vei putea aproba sugestiile introduse de ceilalți. Ultimul promovat a fost wladypauly, care a avut o evoluție foarte bună.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#9 15 Jun 2012 12:50:50

wladypauly
Membru
Site web

marianvasile a scris:

Ultimul promovat a fost wladypauly, care a avut o evoluție foarte bună.

Multumesc mult pentru apreciere, din pacate evolutia mea s-a oprit brusc din cauze externe. Dar dupa ce termin cu zapaceala specifica perioadei, o sa revin iarasi  smile Am mai incercat ceva zilele astea, dar cum Firefoxu' meu se incapataneaza sa ceara un fresh install(iar cu altele nu ma impac atat de bine...), mai dureaza putin.

#10 15 Jun 2012 21:17:48

protos87
Membru
Site web

Scuze că invadez locația de aici cu întrebările, dar pentru a-mi aduce aportul, caut în lauchpad ce mai trebuie tradus sau există o listă de priorități pe undeva? wink

Amor vincit omnia!

#11 15 Jun 2012 21:34:10

marianvasile
Administrator

#12 15 Jun 2012 22:04:55

protos87
Membru
Site web

Există statistici pentru a vedea cine, ce și cât a tradus?

Amor vincit omnia!

#13 15 Jun 2012 22:50:45

marianvasile
Administrator

Da, primești puncte karma, după ce vor fi aprobate de membrii echipei cu drepturi de validare.
Exemplul meu

#14 01 Oct 2012 23:53:50

Andreea Diana Lucău
Membru nou
Înregistrat: 01 Oct 2012

Buna,

Aș dori sa contribui și eu la traduceri. Mi-ar placea foarte mult să lucrez la libc. Din ce am văzut pe Launchpad, nu se ocupă nimeni de acest pachet.
Ce ar trebui să fac să pot lucra eu la el?

#15 02 Oct 2012 09:48:05

wladypauly
Membru
Site web

Iti trebuie un cont pe Launchpad apoi intri pe pagina cu traducerile si te apuci de tradus. Nu mai tin minte exact daca trebuie sa fii aprobata de admin-ul echipei de traducatori. Daca da, trebuie sa astepti pana intra unul din ei pe acolo. Ce ai lucrat nu va fi direct introdus in traducere, ci va trebui aprobat inainte de catre unul dintre cei care au dreptul asta de a aproba traducerile. Inainte de a te apuca efectiv de lucru, iti recomand sa citesti urmatoarele:
Ghid
Greseli frecvente
Glosar.
Desi unele par la mintea cucosului, mai sunt unele chestii de detaliu de care te lovesti, si e bine sa fii prevenita. Ca un sfat personal, uita-te si la traducerile deja aprobate ca se vezi anumiti termeni si utilizari ale diacriticelor. De exemplu, in engleza sunt ghilimele de genul " ", ' ', iar in romana e musai sa fie „”. Print/printing e tradus tiparire, nu imprimare, nu printare. Si mai sunt multe altele care nu-mi vin acum in cap.  In fine, ai sa vezi ce si cum, LA inceput e mai greu, mai ales sa intelegi de ce nu-ti sunt aprobate unele traduceri. A, si aranjamentul de tastatura/limba (keyboard layout) trebuie as fie musai Romanian Standard. Pentru alte intrebari poti intreba pe mail-ul meu si o sa-ti raspund cat pot de repede.
Bine ai venit in echipa si spor la tradus!

Editat ultima oară de wladypauly (02 Oct 2012 09:48:36)

#16 05 Oct 2012 00:22:44

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Feed

Antet forum