Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 11 Jan 2012 19:08:46

cristi-marineru
Membru
Înregistrat: 27 Nov 2008

unable to reach networck

ubuntu 11.10 , adaptor wireless Realtek Semiconductor Corp. RTL8187B Wireless 802.11g 54Mbps Network Adapter , placa de retea interna broadcom bcm 4311 , cu palca de retea interna se conecteaza la retea si merge fara probleme(excptie facand semnalulfoarte slab ), in schimb pe usb .... se conecteaza la retea dar nu am aces la retea sau  internet , ping catre 192.168.1.1 (gateway) nu  se intampla nimic iar in firefox o tine doar pe connecting , ping cate www.google.ro unable to reach netwock ( logic)
Are cineva o idee cum sa ii dau de capat ? Tin sa precizez ca adaptorul a mers pe acelasi sistem dar acu cateva luni
multumesc anticipat

Linux doesn't need no viruses. The users **** up the system by themselves.

#2 11 Jan 2012 19:38:57

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Re: unable to reach networck

Vreau sa vad ce zice comanda lsmod cand ai Realtek-ul bagat, iwconfig dupa ce te conectezi la retea.

Daca dai ping in gateway si nu-l gaseste, inseamna ca nu te-ai conectat la retea.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#3 13 Jan 2012 19:01:07

cristi-marineru
Membru
Înregistrat: 27 Nov 2008

Re: unable to reach networck

nu mai evalabil , am dat un format si am bagat 10.10  , acum am altele
Activation (wlan0) Beginning DHCPv4 transaction (timeout in 45 seconds)
<warn> Activation (wlan0/wireless): could not get IP configuration for connection

Linux doesn't need no viruses. The users **** up the system by themselves.

Feed

Antet forum