Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 31 Jan 2012 14:16:54

pop.horea
Membru
Locaţie: Turda jud. Cluj
Înregistrat: 18 Apr 2010

Despre ACTA și pagina oficială Ubuntu.ro

Bună,

am vizitat pagina oficială a Ubuntu.ro și am fost surprins să văd articolul despre acta cu posibilitatea petiționării on-line.
Nu cred că trebuie să fim împotriva ACTA.
Cine a vizionat Star Trek Voiager cred că înțelege de ce.
Open Source este legal permis în comunitățile din întreaga lume sau ar trebui să fie, prin urmare se poate dezvolta.
ACTA este a prezentului și cred că nu trebuie să ne opunem pt. că vom fi privizi doar ca simpli hoți.
Rămâne doar să muncim pentru a face tehnologiile open source mai bune.

Un articol în engleză adresat comunității open source din USA, UK și tutoror care înțeleg engleză găsiți la adresa de mai jos:

http://lnxopensource.org/news/124-about-acta

Open source are viitorul cel mai bun în puncte.

#2 31 Jan 2012 14:29:52

-=VeNoM=-
Membru
Înregistrat: 01 Feb 2011

Re: Despre ACTA și pagina oficială Ubuntu.ro

pop.horea@ Asta este parerea ta .

Ce folosesti ? windows sau linux ?  Ai cumva SmartPhone (sau cum ii zice) ? Ai prin casa de curiozitate un dvd-player ?
Linux = free !
Aplicatii windows = $ ( sa nu mai spunem ca unele mai sunt si facute la graba )
Aplicatii pentru telefoane(ca sa zic asa) = $ (o gramada si free si non-free , si nu cred cati convine sa cumperi un joc pt telefon sau nu stiu ce aplicatie doar pentru a o folosi o data si gata )
dvd-player => iti trebuie filme , corect ? Sa nu imi spui ca tu cumperi filmele care doresti sa le vezi . Poate te cred doar 10% smile) dar restu ...

Dupa ACTA , TU trebuie sa iti cumperi licenta windows (costa) + programe-la fel cu licenta- (costa) + aici putem introduce si un anti-virus (costa) + muzica/filme(costa) + jocuri(in caz de ai copii , costa) = costa,costa,costa,costa...............

Si toate costa !!
Acum , in momnetul de fata , internetul ofera libertatea de a lua/face/crede orice .

Pai daca se aproba ACTA , imagineazati cat trebuie sa scoti din buzunar (sa nu mai spunem ca acuma e criza smile) ).

Cod:

ACTA este a prezentului și cred că nu trebuie să ne opunem pt. că vom fi privizi doar ca simpli hoți.

Hoti ? De ce ?Pentru ca nu avem bani , pentru ca muncim si nu primim mai nimic , curentul electric costa , apa costa, si invatatura costa (universitati,etc),facturi peste facturi . Si in final nu primim mai nimic , de abia traim de pe azi pe maine . Imagineaza-ti acuma pe langa cele enumerate mai sus sa adaugi si "chestiile" software.

Cu ACTA .... din tot ce am scris pana acum , ar ramane doar fraza ( Linux = free ! ) si nimic mai mult .

Pana acuma internetul a fost plin cu de toate , si dintr-o data vine "ACTA" , dar asa ... pac pac , gata . Pai pana acuma nu sa facut nimic si acuma ... . Rezultat benefic pentru ei => Bani.

Parerea mea ==> NU ACTA .

PS: Scuzati greselile gramaticale .

Editat ultima oară de -=VeNoM=- (31 Jan 2012 14:31:18)

Desktop: E8400 @ 3.60GHz/4GB DDR2 @ 800MHz/GTX460 1GB/HDD WD 500GB + HDD 1T WD (ext)
Laptop:  Intel Core i3 @ 2.40Ghz/4GB DDR3 /IntelHD 3000 + Nvidia GT 520M 1GB/HDD 320GB

#3 31 Jan 2012 14:41:45

pop.horea
Membru

Folosesc doar un laptop pe care am numai soft-uri open source.
Nu am DVD, telefon sau alte aparaturi.
Energia electrică, apa și alte cheltuieli de întreținere pot fi plătite DAR că nu mai rămân bani și de trăit bine.
Filmele le piratez este adevărat.
Muzica o ascult de la internet radio.
Munca este foarte slab plătită, defapt este exagerare. Consder că unii trebuie să aibă mai mult, pentru că fac mai mult dar nici chiar așa.
Mulți au peste limita permisă de sistem iar afacerile lor meu greu din lipsa personalului sau a investițiilor slabe.
Dacă vin alții mai ”buni” nu vor mai fii limite. Asta înseamnă că vor fii oameni mai săraci și firme cu personal puțin, suprasolicitați.
Defapt unii asta vor să muncească dacă ar putea 20 din 24 pentru a trăii tot mai bine decât alții.
ACTA este doar o metodă de apărare în prezent a bogaților.
Furtul nu este o soluție. Soluția constă în refuzul folosirii muncii produse comercial.
Gândeștete bine.
Dacă tu crezi că cele comerciale pot fi folosite liber te înșeli.

Sunt Telefoane cu Android pe ele.
Energie alternativă ... și mai caută.
Elti prea 'afundat' în rodul muncii comerciale.

#4 31 Jan 2012 14:45:14

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

Pierdeți din vedere esențialul, în special @-=VeNoM=- : nu este vorba despre bani, că ne-ar obliga să scoatem niște bani din buzunare pe care acum îi economisim pentru că putem fura nepedepsiți. Free software-ul pe care-l folosim noi nu este egal cu gratuit. Se fac bani din software liber, nu mulți, dar se fac. Esențialul este că pentru impunerea măsurilor din ACTA, SOPA sau ce dracu` mai e, se ÎNGRĂDEȘTE LIBERTATEA FIECĂRUIA.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#5 31 Jan 2012 14:51:32

pop.horea
Membru

Numai acel ”drept” de a fura.
Adică dreptul de folosință care nu îl ai conform autorului.

PROSTIA SE PLĂTEȘTE.

Mai bine dați niște comenzi în Linux fraților cum fac eu ... și visez la un un telefon cu Android.

#6 31 Jan 2012 14:56:38

marianvasile
Administrator

Din nou: există posibilitatea ca sub o acuzație FALSĂ de furt de proprietate intelectuală toată viața ta privată să fie la cheremul autorităților, oricare ar fi acelea. O lege bine făcută trebuie să excludă din start această posibilitate, problema este însă că aceasta este forma DORITĂ a acestor legi, pentru întărirea controlului statului asupra vieții private.

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#7 31 Jan 2012 15:02:28

pop.horea
Membru

Credeți că numai naziștii făceau ce făceau ?
Singura difență este că aceștia sunt ceva mai blânzi.
Așa este,,, marian vasile.
Dar poți zice: om fără greșeli nu este.
Fac și experimente medicale și defapt tot setul de experimente doar că nu te omoară la 20 de ani.
Hai să fim serioși.
Deci pt. OK și CANCEL în ferestră trebuie să plătești. De acord ?
Că doar nu sunt proștii scutiți de taxe ?
Mai bine dezvoltăm noi tehnologiile actuale care le folosim, gen Ubuntu, Android și creștem numărul userilor.
Mai știi poate și Căpităneasa Jainway avea politici cu experimente, dar după cum ziceam: om fără greșeli nu este.

Editat ultima oară de pop.horea (31 Jan 2012 19:06:13)

#8 31 Jan 2012 15:03:22

-=VeNoM=-
Membru
Înregistrat: 01 Feb 2011

Corect . Eu tin destul de mult la partea financiara .
Sa am salariu "mare'Mi-as permite .

ACTA e cu 2 taisuri .

Cod:

ACTA este doar o metodă de apărare în prezent a bogaților.

Dar ceilalti , cei mai putin bogati( ca sa ma adresez asa ) ?

Desktop: E8400 @ 3.60GHz/4GB DDR2 @ 800MHz/GTX460 1GB/HDD WD 500GB + HDD 1T WD (ext)
Laptop:  Intel Core i3 @ 2.40Ghz/4GB DDR3 /IntelHD 3000 + Nvidia GT 520M 1GB/HDD 320GB

#9 31 Jan 2012 15:04:23

pop.horea
Membru

Cei mai puțin bogați sunt cei din comunitatea open source , comunitate în dezvoltare cu un viitor mare în față.

#10 31 Jan 2012 15:21:50

grabiel
Membru
Locaţie: Zalau
Înregistrat: 25 Feb 2011

marianvasile a scris:

Din nou: există posibilitatea ca sub o acuzație FALSĂ de furt de proprietate intelectuală toată viața ta privată să fie la cheremul autorităților, oricare ar fi acelea. O lege bine făcută trebuie să excludă din start această posibilitate, problema este însă că aceasta este forma DORITĂ a acestor legi, pentru întărirea controlului statului asupra vieții private.

Foarte bine ai punctat aici. Eu cred ca asta este si interesul: sa aiba accesul la viata privata si la datele personale.

Cine n-a facut niciodata vreo greseala, n-a incercat nimic nou.

#11 31 Jan 2012 16:02:34

davincii
Membru
Locaţie: Beclean,BN
Înregistrat: 25 Jul 2010

Consider ca aprobandu-se ACTA o sa fim un BIG BROTHER o sa facem numai ce zic ei si o sa fim supravegheati zi si noapte,asta e parerea mea.

ubuntu12.04  x64

#12 31 Jan 2012 16:12:06

zam77
Membru
Locaţie: iasi
Înregistrat: 09 Nov 2008

Nu cred ca acest lucru va putea fi aplicat asa la sange ,piarteria nu cred ca va disparea se vor gasi metode noi ,cred ,care sa evite ACTA.
Va recomand sa cititi http://apti.ro/de-ce-este-ACTA-un-acord-controversat

You may be a victim of software counterfeiting. This copy of Ubuntu is not genuine .

#13 31 Jan 2012 17:10:44

Ulver
Membru
Locaţie: București
Înregistrat: 17 Nov 2007

Dacă credeți că ACTA înseamnă că nu mai downloadăm materiale piratate, sunteți superficiali. După cum a spus și zam77, http://apti.ro este de citit.

#14 31 Jan 2012 17:29:17

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Ca de obicei, @pop.horea a deschis un subiect "special". Apreciez mult comentariile de-aici (foarte bine exprimate, cu logica si scrise gramatical perfect) . Ii felicit si pe cei care-si dau cu parerea la postarea foarte bine structurata al colegului care a deschis subiectul.

@marianvasile, esti un nazist mai bland? Asa a reiesit din postarea lui @pop.horea de mai sus.

Hai mai fratilor sa dezbatem serios cu subiect si predicat, argumente pro sau contra.

Rog sa nu mi se raspunda pentru ca nu am vrut sa agit apele (flame). Era doar o constatare la nivelul unde a  ajuns pana si cafeneaua. Nu mai poti sa sorbi o cafea fara sa auzi bazaconii, macar de-ar fi amuzante...

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#15 31 Jan 2012 18:11:33

marianvasile
Administrator

Colegul pop.horea a dorit cu siguranță o virgulă precum asta:

Așa este, marian vasile.

Deci sensul afirmației este cu totul altul, Dane. Cu siguranță ai realizat asta, nici nu mă gândesc altfel, da` ai mai pus un lemn pe foc smile

#16 31 Jan 2012 19:00:00

pop.horea
Membru

Mai îmi scapă câte o virgulă. Asta e.
Dl Marian Vasile, tu, râzi și în poză, de noi.
Hai că asta e tare. Râd de ce am scris.

Editat ultima oară de pop.horea (31 Jan 2012 19:06:48)

#17 31 Jan 2012 20:08:58

d.marcu
Membru
Locaţie: Sibiu
Înregistrat: 22 Sep 2008

ACTA = esti vinovat pana la proba contrarie. ACTA va da dreptul sa te perchezitioneze pe strada orice om al 'legii' si sa iti ceara dovada ca muzica pe care o ai pe mp3player/telefon este achizitionata in mod legal. Le va da dreptul sa iti confiste mp3 player-ul/telefonul pana cand vei prezenta dovada ca ai cumparat orice material protejat de copyright. Poti fi acuzat si pt folosirea unui ringtone. La fel ti se va putea confisca laptop-ul si chiar si usb stick-ul de la chei. Vei putea fi acuzat si pt o carte in format pdf.
SOPA si PIPA, fratii mai mari ai ACTA urmau sa dea liber la arestari si extradari, singura dovada care trebuia adusa este ca ai o conexiune de internet si un log care 'demonstra ' ca ia descarcat niste mp3-uri. Americanii urmau sa aiba dreptul sa aresteze pe oricine si sa te retina pe o perioada nedeterminata fara un proces. In momentul in care ai fost luat pe sus de FBI ai disparut. Se stie cine te-a luat dar ei nu au nici o obligatie sa te tina in viata pana la proces la sf. asteapta. Ai descarcat ceva de pe net, esti considerat un terorist care nu are drept sa traiasca pe pamant. Poti fi dus la Guantanamo alaturi de cei care au fost arestati pt trafic de bombe nucleare. Doar pt ca tu (sau cineva care ti-a accesat reteaua wireless) ai 'furat' un film.
Daca ai un blog si ai pus un link catre un site (youtube sa zicem), tu trebuie sa te asiguri ca acel site nu contine nici un material care incalca legile copyright-ului si dupa publicarea acelui link trebuie sa verifica ca nu au aparut materiale ilegale pe site. Ai filmat o infractiune si politistul statea si se uita, si ulterior ai pus filmarea pe net, dar nu ai observat ca pe strada se difuza la o terasa un cantec protejat de copyright esti acuzat de piraterie si politistul care freca menta in timpul jafului poate sa vina sa te aresteze.
ACTA, SOPA, PIPA nu au nici o legatura cu pirateria, sunt o metoda de intimidare si de a da liber la arestari si extradari. Vezi cazul Wikileakes si Julian Assange. Scopul lor este cenzura, controlul, intimidarea.
Lenin ar fi mandru de cei care incurajeaja limitarea libertatii!

kde neon 18.04

#18 31 Jan 2012 22:33:25

Hans Fritz
Membru
Locaţie: /Romania/Petroșani
Înregistrat: 19 Jan 2011

prieteni dragi, vă certați pe sarmalele altora !!! dacă e să stăm strâmb și să judecăm drept, cine câștigă și cine pierde in industria IT/internet/etc, am putea zice că pierd enorm casele de producție respectiv companiile de soft americane, dar in mare măsură e și din vina lor că mențin o politică idioată a prețurilor mult prea sus pentru limita medie-superioară a puterii de cumpărare din țările de lumea a doua și a treia (cum de altfel suntem și noi cei din ro). Acum să privim către câștigătorii actualului sistem, cine sunt? Industria IT se împarte în două mari ramuri, HARDWARE și SOFTWARE,  și câștigătorii sunt cei din ramura Hardware... Bineînțeles ar trebuii să existe o reală simbioză intre cele două ramuri, dar nu e, asta și din vina companiilor americane (mai puțin Apple), pentru că și-au mutat producția de hardware în Asia. Dacă nu mă înțelegeți unde vreau să ajung cu ideea, vă lămuresc prin a vă întreba: V-ați mai cumpăra cea mai „high end” placă grafică dacă nu ați pofti la ultimile jocuri foarte pretențioase grafic? V-ați mai lua hard disk de 2 Tera dacă nu ați avea acces la sute de mii de octeți de informație multimedia? V-ar mai trebuii internet de 50 Mega/Download doar pentru mesagerie/mail/navigare web/informare-educare/etc??? De ce industria IT-Hardware nu împarte câștigurile cu cei care le aduce aceste profituri, păi acelaș răspuns, pentru că cealaltă industrie este locată pe alt continent sub alte juristicții politice și interese financiare locale, total divergente față de cei din ind. software. Eu m-am gândit și la o soluție la problema pirateriei multimedia și anume: crearea unor trackere oficiale, conduse și „controlate” guvernamental, la care „consumatorii” să se conecteze și ulterior să descarce liber ce dorește, iar pe baza nr. de descărcări, eventual voturi, acel pachet multimedia (film, joc, muzică) să primească o cotă parte aferentă (să zicem generic drepturi de autor), din prețul pe care utilizatorul respectiv îl plătește furnizorului (provider-ului) de internet. (oricum profiturile anuale ale ISP-iștilor sunt uneori de peste 500% față de investiția lor inițială (infrastructură, componente-rețea, etc), ca să nu mai precizez că la dezvoltarea broadband-ului a pus umărul și guvernul(le), nu? ). Atunci, de exemplu, un film bun, american, nu ar mai câștiga câteva miliarde pe o strategie centrată pe acel bilet de cinema de 10/20 de dolari ci pe o strategie de colectare a zeci de miliarde de cenți de la fiecare cetățean al țării ce dorește să facă parte la acest sistem... dar de`.. ce ar mai face în acest caz acele mii de filme oribil de proaste ce apar în fiecare an, cu actori/regie hmm... știți voi de ce origine (atenție, nu sunt antisemit, dar ei controlează hollywood-ul și asta se știe de mult)... Mă întreb dacă intri la cinema și vezi al șaselea, film de pe acel an, cu Adam Sandler și după ce stai „ca prostul” o oră și jumătate fără ca măcar să zâmbești la acea auto-intitulată și mult trâmbițată super comedie, îți dă cineva banii înapoi? Oare câți bani și câte voturi/aprecieri ar primii conform ideii mele de răsplată a drepturilor de autor?

10.10

#19 31 Jan 2012 22:54:43

Bure
Membru
Înregistrat: 04 Feb 2011

Buna seara tuturor,
Intervin si eu, cu permisiunea dvs, cu 2 mentiuni:
1.Ar trebui ca aceasta lege sa fie dezbatuta public, nu adoptata pe ascuns (desi, daca ma gandesc mai bine, cam toate legile la noi sunt adoptate fara dezbatere)
2. Nu am apucat sa citesc aceasta lege, dar in mod normal ar trebui sa se specifice clar diferenta intre piratare pt uz propriu si uz comercial. Probabil sustinatorii acestui proiect imi vor reprosa ca "hotul tot hot e, indiferent cat fura", dar nu cred ca eu, simplul cetatean care descarca "Avatar" pt vizionare sa fie pedepsit la fel cu cel care vinde acelasi film la taraba.

#20 01 Feb 2012 00:09:07

MHG_43
Membru
Locaţie: 47.52775,19.048033
Înregistrat: 25 Jun 2011

A FBI once said, the most secured computer is a computer that is turned off, lock it, bury it six feet underground… and he’s not even sure about that!

#21 01 Feb 2012 01:46:06

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

1- ACTA NU are nici o treaba cu open-source ci este o lege care elimina prezumtia de nevinovatie. Legea NU poate fi oprita indiferent de cate petitii se fac, sau cate demonstratii pe strada. In putini ani internetul va deveni la fel de liber precum in Coreea de nord.
2- Ati citit legea in sine? Ca eu, din cate am inteles aceasta lege NU ESTE disponibila publicului.

#22 01 Feb 2012 08:52:29

YO4RLP
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 29 Nov 2006

orice acțiune dă naștere la o reacțiune. cred că vom asista la o sofisticare a mafiei software.

„Noi am avut de ales între dezonoare și război. Am ales dezonoarea și am avut parte de război.” - Sir Winston Churchill

#23 01 Feb 2012 10:46:29

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Tendinta de a controla pe cel de langa este absolut normala, parintele isi controleaza copilul, seful isi controleaza subalternul etc... Problema cu hotararile de acest gen este faptul ca sunt gandite "la pachet". Partea cu inlaturarea pirateriei este o parte constructiva, intr-adevar un pictor merita platit si nu copiat, dar nu poti face asta fara a controla pe cei care sunt pasionati de copiere.... Asa se ajunge la urmatoarea formulare:
Vrem sa inlaturam pirateria si pentru asta trebuie sa fiti de acord sa va controlam pe fiecare dintre voi ! E ATAT de simplu...
Ca tot traficul nostru este indosariat, se stie, ca este folosit in scopuri de marketing, se stie DAR ca poate fi folosit impotriva noastra NU SE STIE si au nevoie de acceptul nostru pentru a le da voie sa faca asa ceva.
TOTUSI :
Stati linistiti acest tip de masuri sunt luate, propuse, adoptate la un nivel tacit, un nivel in care in acest moment este doar o nota intr-o norma de lege. Stati linistiti, nu se vor lua masuri imediate, nu va veni nimeni sa va controleze, nu va veni nimeni sa va sanctioneze... ESTE TIMP si pentru asta. Va veni si timpul in care statul intr-adevar va intra in ajunul marii sarbatori crestine, Craciunul, in curtile oamenilor si va amenda si indatora pe toti cei care vor indrazni sa taie porcul proprietate.... fara a se conforma normelor europene in vigoare...

Cred ca suntem orbi sau orbiti, nu vedem ceea ce e in spatele unor astfel de hotarari si asta ne va prinde in capcana propriilor noastre hotarari. America a avut nevoie de doua turnuri distruse pentru a se transforma intr-o societate BB.
Acest control va  fi modul de a ne inrobi si indobitoci pe toti, ne va distruge vointa de lupta, vom ajunge sa ne dam seama ca sunt prea mari cei pe care vrem sa-i reclamam, va duce la disparitia clasei de mijloc pentru ca acestia vor fi tintiti...

Culmea este ca vrem nu vrem ... aceste hotarari vor trece, vor fi adoptate... daca nu acum.... mai tarziu putin... si daca nu pe cale amiabila.... exista si alte cai...

EN | RO |

#24 01 Feb 2012 12:10:26

tornaddoss
Banned

http://www.frontpress.ro/?p=7572

Cititi si articolul asta si dupa aia sa-mi spuneti daca va mai mira ceva smile

Cod:

Apreciez mult comentariile de-aici (foarte bine exprimate, cu logica si scrise gramatical perfect) . Ii felicit si pe cei care-si dau cu parerea la postarea foarte bine structurata al colegului care a deschis subiectul.

Ahhh domn` profesor ati gresit tongue

Editat ultima oară de tornaddoss (01 Feb 2012 12:33:44)

#25 01 Feb 2012 20:36:10

pop.horea
Membru

Cenzură, da, întradevăr.
Din punctul lor de vedere se vede: prea multă piraterie !
Din punctul nostru de vedere se vede: prea puțini bani pentru a cumpăra !
Ambele sunt afirmații.
Ce este de făcut ? Haiducie poate.

Feed

Antet forum