Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 20 Feb 2012 06:05:57

zNaaaK
Membru nou
Înregistrat: 20 Feb 2012

Cateva sugesti

Cred ca ar trebui sa mearga mai multe jocuri si programe, versiuni de linux noi apar insa sunt foarte multi gameri care ar dori sa isi bage linux dar nu le merge jocurile
Cum ar fi Cs 1.6 steam on
Programul voiplay ca anticeat
Programul teamspeak.
Cred ca ar trebui sa faceti ca toate astea sa mearga perfect pe linux fara sa fie probleme sa se blocheze sau sa mearga in reluale.
Am pus Cs 1.6 ca exemplu pentru ca e jocul meu preferat smile

Editat ultima oară de zNaaaK (20 Feb 2012 06:06:46)

#2 20 Feb 2012 07:42:01

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Re: Cateva sugesti

Aplicația wine e responsabilă de emularea aplicațiilor native Windows pentru Linux.
Ar mai fii și Cedega, dar e pe bani.
Colegii de forum oferă doar soluții de funcționare a acelor aplicații,
fiecare de ce necaz a avut și cum l-a rezolvat.

Programatorii, cei care se ocupă de codurile scrise sînt alții,
dar cu siguranță poți să-i contactezi să le spui să facă C.S. și pentru Linux...

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#3 20 Feb 2012 08:29:17

marianvasile
Administrator
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Jan 2008

@zNaaaK: după cum a spus și marcelbanu, nu le putem face noi, ce e așa de greu de înțeles? Comunitatea Linux a creat un sistem de operare și aplicații destule pentru el, aplicațiile destinate sistemelor Windows nu merg pe Linux decât dacă ăia care le-au creat pentru Windows, scot și o versiune pentru Linux, că nu știm ce dreaq au scris ei în codul-sursă. Adică trebuie să facă de exemplu și un C.S. pentru Linux, nu numai pentru Windows. Scrie-le lor!

Tot ceea ce mâinile tale prind să săvârșească, fă cu hotărâre, pentru că în groapa în care te vei duce nu există nici faptă, nici punere la cale, nici știință și nici înțelepciune. (Ec. 9:10)

#4 20 Feb 2012 08:59:31

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Joaca-te pe windoz daca nu vrei batai de cap. Si sa nu-mi zici ca nu ai windoz ca nu te cred.

#5 20 Feb 2012 09:04:35

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Da' pe mine mă crezi că nu am urmă de Windows ? smile

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#6 20 Feb 2012 09:14:18

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

//putin offtopic
@marcelbanu, te cred, multi ani (vreo 8 - 9 mai exact) nici eu nu am avut urma de windows, din pacate acum anumite softuri free (sunt nevoit sa le folosesc, nu exista echivalente demne de luat in considerare in linux) nu functioneaza perfect decat pe windoz.  In schimb initiatorul topicului a specificat ca e gamer, asta e sinonim cu "windoz-user".

#7 20 Feb 2012 13:34:31

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Nu inteleg... Eu joc CS 1.6, Warcraft III Frozen Throne, WOW, Starcraft 2 pe linux... Ca nu merg toate jocurile astea gen ultima generatie e una.. dar unele merg prin wine (nu mai pun la socoteala cedega ca nu cred ca isi cumpara nimeni cedega sa joace jocuri luate de pe torente). Instalezi wine, vezi daca merge jocul instalat, daca da mai bagi si un openbox (ca sa nu ai probleme cu alt-tab, ferestre, prostii) si te joci de te plictisesti...
Am mai testat o varianta care merge sigur: instalezi jocul in windows si muti toate fisiere lui in fisierele corespunzatoare din wine (ca sa eviti anumite erori de instalare). Merge STASS !! tongue

#8 20 Feb 2012 17:28:05

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Eu nu inteleg ce cauta topicul aici.

Cod:

Ai idei cum putem îmbunătăți forumul, paginile web sau alte resurse oferite de echipa Ubuntu România?
Aşteptăm cu interes propunerile şi sesizările voastre.

Daca vrei suport pentru jocuri prin WINE, vorbeste cu dezvoltatorii lui. Noi nu suntem aici dezvoltatori, ci utilizatori exact ca tine.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#9 20 Feb 2012 18:06:19

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Cum lucrurile pe care le vrei portate pe Linux sunt cu sursa inchisa nu te poate ajuta decat cel care le produce.
Subiect inchis.

Feed

Antet forum