Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#26 13 Mar 2012 07:47:06

calvarr
Membru
Înregistrat: 09 Sep 2007
Site web

Re: Nu se Poreshte Ubuntu

Încearcă să dezinstalezi acel driver:

Cod:

sudo sh NVIDIA* --uninstall

sau/și

Cod:

sudo rmmod nvidia

Dacă nu merge după restart, vezi ce mai poți face aici: https://help.ubuntu.com/community/Nvidi … the_Driver
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1432857

Editat ultima oară de calvarr (13 Mar 2012 07:52:52)

tvmaxe-cli
☢☣☠

#27 13 Mar 2012 10:27:19

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Putin offtopic: nu deranjeaza retina nimanui titlul topicului (3 greseli la 2 cuvinte)? Zici ca e scris de un absolvent al celebrei Academii Manelo-Cocalaristice Gigel Puradelul de Aur Ciordit si fericit detinator de iq subunitar.

#28 13 Mar 2012 11:19:25

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

TOTAL OFFTOPIC :

dacian a scris:

Putin offtopic: nu deranjeaza retina nimanui titlul topicului (3 greseli la 2 cuvinte)? ...

NU.
Și eu am raportat, acum vreo 2-3 zile, ușor ironic dar discret, originalitatea titlului ... da' degeaba ...

Așa o fi corect ... cine știe ?!? 
Nu te mai enerva "frate" !

.

Editat ultima oară de Ăla micu' (13 Mar 2012 11:21:46)

#29 13 Mar 2012 11:42:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pe mine da și cu ocazia asta îl rog pe inițiatorul subiectului să scrie românește! Cu ocazia asta se poate pune chiar un titlu mai sugestiv...
Dacă îți e greu să scrii cu diacritice poți să o faci și fără, numai să fie asta singura problemă.

@Ăla micu', nu știu pe unde e problema, dar nu mai trimite forumul notificări pe email și până văd amărâtul de link cu „New reports” durează.
Raportului tău cred că l-am închis ieri, în fugă, odată cu unele pentru spam.

#30 13 Mar 2012 15:58:17

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#31 13 Mar 2012 16:13:57

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Eu personal am incercat sa dezinstalez driverele proprietare nvidia, dar cu nici un chip nu am reusit sa restabilesc comportamentul X de dinainte.
De aceea am recomandat reinstalare, pentru ca asta am facut si eu.

Editat ultima oară de Anca_Emanuel (14 Mar 2012 03:45:05)

#32 13 Mar 2012 16:43:45

dacian
Membru

wladypauly a scris:

Lasati ca ne/il ajuta calvarr...

La prietena (daca are) are cine-l ajuta big_smile ?

@Anca_Emanuel, nu stiu cum nu merge la tine (sau voi, daca sunt mai multi cu aceasta problema) dar eu intotdeauna dezinstalam driverele de la nvidia fara nici cea mai mica problema (si mergea sistemul la configuratia default de ziceai ca atunci era proaspat instalat). Nu pot spune cum faceam deoarece nu e vorba de ubuntu ci de alt distro (si nu din ala "iuzăr-frendli)  wink.

#33 13 Mar 2012 16:57:38

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

dacian a scris:

wladypauly a scris:

Lasati ca ne/il ajuta calvarr...

La prietena (daca are) are cine-l ajuta big_smile ?

Rautaciosule! smile Lasa ca poate apare vreun script sau ceva si pentru asta. Lasand gluma la o parte, nu-mi dau seama de ce unii "scrie" asa...or fi sarit peste ora de romana din orar? Am mai spus pe aici pe undeva, daca pe strada nu iesi in pijamale sau cu hainele rupte/murdare, la fel pe un forum/site ar trebui sa ai grija la exprimare, ca e cartea ta de vizita.
On topic: am patit si eu sa sterg driverul Nvidia de pe PC-ul unui prieten si nu am mai reusit sa intru in X, asa ca a trebuit sa reinstalez. E drept ca placa in cauza era ceva mai veche, dar nu cred sa aiba asta vreo importanta..

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#34 13 Mar 2012 17:04:11

dacian
Membru

Sa nu fi sarit peste tot orarul......

Ontopic. in caz de astfel de probleme mai bine intri cu un live cd, te conectezi la net, descarci ce ai nevoie (driverul de la nvidia in cazul de fata) sau daca nu e nevoie de driveri se refac fisierele de configurare. Rareori e nevoie de reinstalare (pentru un utilizator cu cunostinte medii si cu dorinta de a repara ce tocmai a stricat). In cazul incepatorilor reinstall-ul e sfant, se realizeaza mult mai repede decat repararea.

#35 13 Mar 2012 17:07:50

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

^ Sunt chestii de detaliu, cum ar fi 2 monitoare, unul din ele full hd, care nu le mai recunoaste, sau nu merge asa bine ca inainte.
Eu zic din ceva experienta, si hai sa nu deviem topicul. Deschide altul, si daca esti asa sigur pe tine, pune ceva la tutoriale.

#36 14 Mar 2012 04:22:33

dacian
Membru

@Anca_Emanuel, vrei sa postez tutoriale despre slackware (pentru ca asta folosesc acum)? Cred ca glumesti, vrei sa ajunga la recycle bin? In rest iti dau dreptate, cu 2 monitoare nu am lucrat niciodata, iar despre hd nici atat (pentru mine e suficienta rezolutia de 1280 pixeli, daca vreau ceva mai "fidel" opresc "ragalia" si ies afara, in lumea reala, acolo e super-mega-giga-tera full hd).
Scuze de offtopic.

Feed

Antet forum