Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 13 Mar 2012 22:33:17

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Contributia mea merge spre axa negativa

Dupa cum spune titlul, nu mai doresc sa fac parte din aceasta comunitate.
Motive? Necunoscute pentru unii, stiute de cativa.
Odata cu mine iau si gramul de solutii si tutoriale pe care le-am facut pentru forum, asadar tutorialele mele ( instalarea kernelului din *deb-uri, niste chestii legate de gnome, lucruri neinteresante, etc,etc) sunt sterse. In locul posturilor ce nu au putut fi sterse sunt scrise literele qq. Urmeaza in zilele urmatoare sa sterg/editez tot ce mi-a mai scapat, chestii minore. (daca nu iau ban)

Imi pare rau pentru cei care nu o sa-mi simta lipsa si va anunt ca decizia mea este finala. Raul a fost deja facut.
Sa spunem ca au contribuit mai multe lucruri la decizie, lucrul cel mai important fiind faptul ca ma simt ingradit cand vreau sa discut si despre altceva legat de Ubuntu. Sunt unii aici care au gandire de wingozauri si daca ai pomenit numele altei distributii in Casa Domnului Ubuntu, arunca repede cu agheazama pe tine si te cenzureaza sau iti sterg posturile. Lucrul asta nu imi inspira faptul ca aceasta comunitate este intr-adevar open minded.

Aici se recurge de la inchiderea unor topicuri in care se discuta facilitati ale forumului care ar usura munca utilizatorilor ( http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=9250 http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=10091 http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=12608 ) pana la

ovidiu a scris:

propaganda a ceva ce nici macar nu cunoasteti multi dintre voi si anume LINUX si in acelasi timp protejarea lui intr-un mod infantil cand vine vorba de cineva care chiar are o perere proasta despre o distributie si are si dreptate,in felul lui.

Pe un forum care se lauda ca se discuta doar probleme legate de Ubuntu, mi se pare normal sa se faca propaganda la cea mai buna distributie: Ubuntu. Clar. Nimic de zis, evident. Pe sectiunea Cafenea, sectiune care se discuta despre orice alte subiecte legate de Linux sau softwareul liber. Ca în orice cafenea pe lângă temele Linux se mai discută și diverse alte subiecte se inchid topicurile pulifricilor despre alte distributii ( ca nu are bre legatura, intelegi cum sa treaba, deci? ) si se pastreaza pe cele ale administratorilor, ca na, ne ardem in cercuri inalte: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=12692

Pur si simplu forumul a decazut mult in ultimul timp, din multe motive. Nu o sa stau sa le explic, nu are rost.

Consider ca munca mea (tutorialele) care poate fi aplicata si la alta distributie Linux nu merita sa fie pe un forum in care libertatea de exprimare este ingrajdita si se face propaganda. Lucrul asta merge pe forumurile de faildows, cu o gandire de Micromoale.

Atat am avut de zis. Hai va pupa tata.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#2 13 Mar 2012 22:54:24

just1newbie
Membru
Înregistrat: 22 Aug 2009

Re: Contributia mea merge spre axa negativa

Sunt mai multe motive pentru decaderea forumului ..... dar parca principalul pare a fi EGOUL enorm al unor admin-i precum si  lasitatea  si lipsa de demnitate( specifica de altfel natiei noatre) a celor care accepta un astfel de tratament !

Sau poate li s-a trasat sarcina de "SUS" sa mazileasca discutiile despre alte distributii ?

Editat ultima oară de just1newbie (13 Mar 2012 22:57:41)

"...YOU CANNOT KNOW the meaning of your life UNTIL you ARE CONNECTED TO THE POWER that created you..."
www.sahajayoga.ro

#3 13 Mar 2012 23:02:28

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Si-au mai luat unii jucariile si-au plecat... Mi se pare ca si tu esti la a doua tentativa, acum vad ca-ti iei si inventarul. Pacat. Unii dintre noi vad ca nu depasesc stadiul de joaca in parc, iar atunci cand un copiñ de joaca ii spune ca regula nu-i asa, isi ia jucariile si pleaca la mama sau la tata (apropo de "hai va pupa tata").

Tu crezi ca suntem toti de-acord cu ce se intampla pe forum? Sunt sigur ca si Alex Cucu si alti admini iau decizii care nu le fac placere. Nici eu nu sunt de-acord cu multe. Poate ca cei care iau hotararea asta de a pleca e mai bine pentru forum. Chiar asa, nu era mai decent daca faceai ca prima data, adica nu mai postai si doar citeai? E valabil si pentru altii care se cred buricul gnu/linux  si atunci cand nu le convine ceva, fac anunturi importante ca se retrag de pe forum de parca s-ar retrage de la intalnirea de la Davos a G8.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#4 13 Mar 2012 23:07:42

vladi
Membru
Locaţie: București
Înregistrat: 27 May 2011

@ big_bum

Sa stii ca imi pare foarte rau sa aud asta. Pentru mine esti (erai) unul dintre cei care merita cititi pe acest forum. Si care dau culoare comunitatii.
O sa fie (si) mai urat fara tine aici.
Ma regasesc perfect in gestul tau, deoarece am facut unul identic acum un an si jumatate. Pe mine nostalgia m-a facut sa revin, dar nu mai este acelasi lucru. A disparut visul, pasiunea.
Sper sa ne mai intersectam in mediile in care este voie sa se discute despre Arch.
Sa ne auzim cu bine

#5 13 Mar 2012 23:12:22

Morning
Membru nou
Locaţie: In Biosul tau
Înregistrat: 03 Mar 2012

Eu nu sunt pe acest forum de mult timp.....mai exact din vara,dar vad ca este un haos total pe aces forum....fiecare admin are regululile lui...in plus vin anumiti "analfabeti" uitati-va la titlu  si mai sunt unii care vin si posteaza pe forum fara a da o cautare inainte de a posta care cer in acel post "mura in gura" si chiar mai mult "vor sa le mesteci si mancarea numai sa le-o dai sa o inghita"(vorba lui nkn) ceea ce trage forumul in jos.Nu observati si voi ca incep sa ne plece din comunitate oameni foarte buni .... nkn,big_num... ce facem ii lasam pe toti sa plece?In felul acesta va cade comunitatea.
Si din cate vad foarte multi utilizatori isi schimba distributiile.........in sensul ca nu mai folosesc ubuntu.

Editat ultima oară de Morning (13 Mar 2012 23:15:42)

Unde dai si unde crapa.

#6 13 Mar 2012 23:14:40

vladi
Membru

@Morning

Oamenii buni de care ai mentionat (nkn, big_bum, chiar si goth), acum folosesc Arch Linux. Nu degeaba au ales acea distributie. Si nu sunt singurii.
Eu zic sa incerci si tu smile

Editat ultima oară de vladi (13 Mar 2012 23:27:52)

#7 13 Mar 2012 23:17:59

Morning
Membru nou

@vladi scuza-ma am uitat sa-l precizez si pe goth.
Pai la asta ma gandeam sa mai stau un pic pe ubuntu sa ma obisnuiesc cu cli si fug si eu pe arch.Cu toate ca eu nu sunt un membru care sa ajung la nivelul celor mentionati , eu mai mult m-am remarcat poate pe alte forumuri si in pc-ul meu

Editat ultima oară de Morning (13 Mar 2012 23:21:42)

Unde dai si unde crapa.

#8 13 Mar 2012 23:19:48

vladi
Membru

Nici in Arch nu ai nevoie de prea mult CLI. A postat Goth un tutorial video cu o instalare arch pe canalul lui de youtube

#9 13 Mar 2012 23:23:02

Morning
Membru nou

@vladi Ce crezi ca nu l-am urmarit:D

Unde dai si unde crapa.

#10 13 Mar 2012 23:28:44

Morning
Membru nou

@vladi uite ce spunea si big si ce spune-am si eu:Titlul si primul text

Unde dai si unde crapa.

#11 13 Mar 2012 23:29:29

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Consider ca cine se inscrie pe acest o forum o face din placere sau nevoie. Daca cuiva nu-i mai plce aici, e liber sa plece.

Daca cineva raspunde unei probleme, face un tutorial, sau ii da o sugestie unui coleg, consider ca o face din placerea de a fi util comunitatii sau pur si simplu ii face placere. Dar daca cineva posteaza, ajuta, face tutoriale si dupa un anumit timp cere stergerea contului si a mesajelor, lasati-ma sa inteleg ca-i vorba de egoism si este in contradictie cu open mind si open source pe care le tot invoca tocmai ei.

Daca esti un om onest si onorabil si nu-ti mai place forumul, nu mai folosesti ubuntu sau pur si simplu nu mai ai timp, singurul lucru pe care-l poate face este retragerea in tacere cum au facut-o multi de-aici pe care-i stimez. Unul de care imi aduc acum aminte este Johane.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#12 13 Mar 2012 23:32:06

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

I-am indeplinit dorinta.
Trebuia sa o fac acum ceva vreme cand a avut primele scapari.

Acum lamuriri pentru restul (nu ca nu as mai fi spus acelasi lucru de 10000 de ori aici pe forum, pe mail, chat si pe unde am mai fost contactat).

Ne aflam pe forumul Ubuntu România unde discutam in principal despre Ubuntu si remixuri de Ubuntu. Un remix este de cele mai multe un derivat din Ubuntu ce foloseste doar arhivele oficiale Ubuntu, arhive ce respecta regulile de aici: https://wiki.ubuntu.com/ExtensionRepositoryPolicy si nu contin modificari ce pot duce la incompatibilitati cu Ubuntu. (detalii pe pagina http://www.ubuntu.com/aboutus/trademarkpolicy)

Sa discutam despre distributii ce pot sa nu fie compatibile cu Ubuntu pot duce la confuzie in randul utilizatorilor ce pun pentru prima oara mana pe Ubuntu.

Vreti sa discutati despre ce problema aveti in nu stiu ce distributie ce nu respecta regulile de mai sus, mai bine o faceti pe forumul acelei distributii.

Cand apari la fiecare mesaj pe forumul asta cu nu stiu ce distributie care e clar ca are modificari in componentele de baza, deja esti un mascarici si nu stiu daca aici e locul pentru tine.

Au fost permise discutii despre orice distributie in anumite limite, asta pana au aparut cativa care au sarit calul.
Am mai avut problema asta, in special la sectiunea de stiri si anunturi ca nu mai era nimic despre Ubuntu acolo si am impus niste limite. Au fost subiecte mutate la cafenea sau subiecte sterse, in functie de situatie.

Din cauza catorva utilizatori obraznici au avut mai multi de suferit. Nu e placut nici pentru echipa de moderatori sa stearga si sa inchida subiecte, dar ajungi la un punct in care asta e singura solutie.

#13 13 Mar 2012 23:36:48

Morning
Membru nou

@geralddan big_bum a sters tutorialele si topicurile nu din egoism ,pentru ca i s-au sters posturi iar acest fapt te face penibil ca vine un moderator si iti sterge postul sau topicul!

Unde dai si unde crapa.

#14 13 Mar 2012 23:38:10

vladi
Membru

@Alexandru.Cucu

Pentru ce era nevoie sa ii dai ban daca tot si-a anuntat intentia sa plece?
Pentru toata contributia lui de pana acum, frumos ar fi fost sa ii  multumesti si sa ii spui la revedere, nu sa ii dai ban.
E scarbos gestul tau

Editat ultima oară de vladi (13 Mar 2012 23:40:04)

#15 13 Mar 2012 23:41:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

E scarbos sa iti stergi contributia, e scarbos sa postezi aiurea cand cineva ti-a atras atentia de mai multe ori, e scarbos sa repeti greseala care aproape ca ti-a mai adus un ban...

Subiectul asta va fi inchis daca incepem cu certuri.

#16 13 Mar 2012 23:45:02

vladi
Membru

Si va mai mirati de ce raman doar analfabeti aici

#17 13 Mar 2012 23:53:08

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012