Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 14 Mar 2012 10:35:26

hritcucos
Membru
Înregistrat: 11 Feb 2008

editarea mesajelor proprii

Constat cu stupoare ca iar s-a intamplat sa se supere un utilizator pe admini si sa-si stearga postarile. Urat, foarte urat. In primul rand ca acele postari si tutoriale nu se adresau adminilor ci utilizatorilor obisnuiti. Cu ce sunt de vina eu, spre exemplu? Acest forum nu este al adminilor, ci a comunitatii. Cei care se razbuna pe comunitatea Ubuntu si chiar Linux pentru ca sunt suparati pe admini, dau dovada de infantilism. Corect ar fi sa plece, lasand totul in urma alaturi de un mesaj din care sa reiasa unde pot fi gasiti pentru alte sfaturi sau tutoriale.

Dar sunt si persoane care nu inteleg asta, asa ca eu vad ca o solutie suprimarea dreptului de editare sau de stergere a mesajelor. Posturile vor fi considerabil mai lungi dar cred ca e mai bine asa. Cine vine aici trebuie sa vina cu inima deschisa, pentru comunitate. Cine vrea sa plece este liber sa o faca dar nu are dreptul sa pedepseasca comunitatea. Aceasta este parerea mea si sugestia mea. Poate nu e cea mai buna, dar asa vad eu lucrurile.

#2 14 Mar 2012 10:41:06

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Re: editarea mesajelor proprii

Definitia libertatii si a ingradirii ei ... big_smile

Pentru ca esti cetateanul unei tari, nu poti circula de nebun prin lume fara sa dai socoteala in vami.
Pentru ca locuiesti intr-un anume judet nu te poti duce in resedinta altuia si sa ceri situatia ta fiscala.
Pentru ca locuiesti intr-un anume bloc, nu te poti duce la orice asociatie din oras sa-ti platesti intretinerea.
Pentru ca ai ales sa faci parte din Comunitatea Ubuntu Romania ... ... ... ...
Cam asta inseamna libertatea, cand te hotarasti sa apartii unui grup vei pierde o farama din ea.

Aviz amatorilor ...   big_smile 

Cred ca o asemenea definitie ar trebui pusa in regulament... big_smile

Cred de asemenea in libertatea fiecaruia de a decide ce scrie aici ... si ... m-am gandit sa scriu mai rar ... big_smile   la fel ca multi altii ...

Editat ultima oară de XeNNo (14 Mar 2012 10:41:41)

EN | RO |

#3 14 Mar 2012 11:12:46

hritcucos
Membru
Înregistrat: 11 Feb 2008

Eu sunt de meserie profesor (dupa cu mati aflat din postul in care ne prezentam) si mi se pare o onoare. Nu m-a obligat nimeni sa fac asta, daca ma supar (si m-am suparat) voi incerca sa ies din invatamant dar nimic nu-mi da dreptul sa vandalizez scoala. Pana acum cativa ani am predat la o scoala de sat si peste 75% din ce era afisat pe holurile scolii au fost scrise de mine. Totusi, desi legal am avut voie sa le iau jos cand amplecat de acolo, nu am facut-o. De ce? Pentru ca eu consider ca acele hartii (afise) apartin copiilor si parintilor lor deoarece pentru ei au fost scrise.

Orice drept atrage dupa sine si obligatii. Daca ai drptul sa scrii aici, trebuie sa ai si obligatia de a lasa ce scrii pentru ca se adreseaza celor care au nevoie. A scrie un tutorial aici care sa fie vizionat de sute, poate mii de oameni ar trebui sa fie o onoare. Este o mare diferenta sa postezi un tutorial pe un blog personal vizionat de cele mai multe ori de cateva zeci de oameni, multi neinteresati de linux, sau de a-l posta aici. Unii oameni si-au facut cu ajutorul acestui forum un nume, o faima. Ar trebui sa fie recunoscatori comunitatii si, de ce nu, chiar acestui forum.

Un pic offtopic, as dori rog adminii sa nu inchida asa de repede topicurile cu polemici. Efectiv nu am apucat sa-mi spun parerea nici acum si nici in topicul referitor la intelnirea de la Baia Mare, unde se cuveneau mai multe explicatii. Chiar daca nimeni nu agreaza polemicile totusi, de multe ori, discutiile acestea pot fi constructive. Sunt de acord totusi ca daca degenereaza trebuie inchise urgent.

#4 14 Mar 2012 11:13:12

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

XeNNo a scris:

Cred ca o asemenea definitie ar trebui pusa in regulament... big_smile

Regulamentul e subtire, rau de tot, prezinta numeroase scapari care pot fi "exploatate".

Totusi e bun sfatul cu scrisul rar, cred ca-l voi aplica si eu .....

#5 14 Mar 2012 11:26:32

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pusesem o limita de timp acum ceva vreme in care puteai edita un mesaj, dar daca era un subiect complicat, in care se discuta mai mult timp, se punea problema adaugarii etichetei [REZOLVAT] in titlu.

Nu stiu care ar fi solutia optima...
Idei? smile

#6 14 Mar 2012 11:42:19

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Ce versiune de FluxBB are forumul?
Poate reusesc sa fac un plugin care sa introduca un checkbox "Marcheaza subiectul ca rezolvat" in formularul de raspuns al autorului subiectului.

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#7 14 Mar 2012 11:56:32

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

E FluxBB 1.2.
Uita-te daca poti sa faci ceva si iti trimit fisierele cum sunt ele pe server daca vrei sa faci un patch.

#8 14 Mar 2012 12:01:59

adrianrly
Membru

Nu e nevoie. O sa instalez weekend-ul asta FluxBB 1.2 si o sa incerc sa fac un plugin.

----

#9 14 Mar 2012 12:04:53

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Alexandru.Cucu a scris:

Pusesem o limita de timp acum ceva vreme in care puteai edita un mesaj, dar daca era un subiect complicat, in care se discuta mai mult timp, se punea problema adaugarii etichetei [REZOLVAT] in titlu.

Nu stiu care ar fi solutia optima...
Idei? smile

Daca postul e scris cu mai mult de o saptamina in urma, sigur nu il mai editezi sa corectezi greseli, sau sa mai lamuresti ceva.
Tutorialele se incadreaza.
Intrebarile cu raspuns mai indelungat ar fi o exceptie, dar se poate cere ajutorul unui moderator sa editeze subiectul ca fiind rezolvat.

#10 15 Mar 2012 13:55:43

adrianrly
Membru

@Alexandru.Cucu: Ti-am trimis email.

----

Feed

Antet forum