Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

Sondaj

Doriti sa fac un site in care sa prezint ce am spus mai jos ?

Da

79% - 65
Nu

20% - 17
Participanți: 88

#26 06 May 2012 18:28:10

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Pot face o distributie bazata de Ubuntu,apoi sa o distribui gratuit ?

@iulian X, daca nu iti faci super reclama pe aici pe unde prinzi la forumul ala nu are nimeni nimic impotriva.

In legatura cu remixul, chiar asteptam o imagine cu modificarile tale smile

Eu sunt interesat de ce aplicatii folosesc utilizatorii si de construirea unui remix ce sa acopere mare parte din necesitatile lor.

Un remix AIO (All In One) dupa Ubuntu pentru mine, cu chestii mai generale, ar include cam asa:
Deluge in locul lui Transmission
VLC si SMPlayer pe langa Totem (VLC se descurca mai bine cu DVD-urile dar poate nu e chiar atat de prietenos)
Shutter pentru screenshoturi
Pidgin in loc de Empathy
Xchat - e mai prietenoasa interfata pentru IRC
Gimp si Inkscape (aici depinde, ca multi nu au nevoie)
ubuntu-restricted-extras
Geany in loc de Gedit
Gdebi pentru instalarea manuala a pachetelor pentru ca Ubuntu Software Center e destul de lent.
Miro pentru podcasturi
Firefox direct cu AdBlock Plus instalat si configurat.

#27 06 May 2012 19:00:22

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Ok  sa o las mai moale cu reclama,

Lista de programe poate continua :

Pe partea de multimedia : radio tray, winff, sound converter, mhWavEdit, VLMC, MKV files creator, Kdenlive, Avideamux, Gnome subtitles, Ear candy, Ubuntu studio controls, LMMS, TV time, Gnome Alsa Mixer, Desktop Recorder,

Si mai sunt cateva aplicatii care merita incluse :

Gnome Disk Utility, gnome format, Ailurus, Ubuntu Twek, Boot repair, Grub Costumizer, Cairo Dock, BleachBit, Filezila, Gparted, Hard info, Prism, Gnome device, Gnome Art, Drapes, gespeker, Firestarter, Fail2Ban, Rkhunter, Deny Hosts, Ejecter, Convert All, Gelemantel, Agave, Kompozer,

Rog colegii sa mai prezinte programe si aplicatii

Editat ultima oară de iulian X (06 May 2012 20:05:19)

#28 06 May 2012 19:49:02

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Multe sunt inutile pentru majoritatea oamenilor sau ii baga in ceata de tot...
Din lista aia doar: Radio Tray, Gnome Alsa Mixer si poate Filezilla...

#29 06 May 2012 19:52:16

mihaicese
Membru
Înregistrat: 01 May 2010

sugestie: sa fie si programe din kde  de ex: mie imi place amarok ..imi place ca am in kde si gadgeturi ,gen: vreme CPU monitorizare ..etc sa fie conky instalat big_smile si jocuri  mai multe gen 3D si programe educationale pt copiii sa fie o distributie usor de utilizat si de catre copii   ar fi fain  smile

#30 06 May 2012 20:11:51

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

asa instalam toate programele posibile si facem o varza...

#31 06 May 2012 20:49:31

vladi
Membru
Locaţie: București
Înregistrat: 27 May 2011

Varza a fost de la inceput distroul lui iulica. Mare poveste ca baga 2 teme si 5 programe .
O sa se zvarcoleasca Steve Jobs in groapa ca nu s-a gandit si el la asta

#32 06 May 2012 20:52:52

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Bun, si ce aduc nou acele noi distributii? Daca nici macar la logo nu ai umblat.... Ca eu chiar nu pricep. Are vreuna un messenger decent care sa concureze de la egal la egal cu clientul nativ al ferestrei termopan? Nu prea cred.
Ca sa te duci la cineva cu un ubuntu + alte aplicatii (care nu sunt continute in kit-ul original) .... aia nu inseamna ca ai creat o distributie, pe principiul asta pot scoate si eu distributii pe banda rulanta.

Plus ca as zice sa nu-l bagi pe Torvlads in discutie deoarece el a creat kernelul nu vreo distributie anume!

#33 06 May 2012 21:24:29

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Ubuntu e destul de prietenos, dar poate fi chiar mai prietenos.
Aici mai poti inlocui unele programe pentru a obtine ceva mai usor de folosit si mai poti adauga cateva.

E placut sa instalezi sistemul de operare si sa nu fie nevoie sa instalezi programele de baza de care ai nevoie.

E utila o distributie precum Ubuntu cu ceva modificari la pachetul standard de programe. Instalezi unui vecin de exemplu remixul tau si gata, nu mai stai sa modifici prea mult. Ii lasi o copie a CD-ului si dup'aia isi instaleaza totul din prima.

Pe Windows, cand inca il mai foloseam, imi lua doua zile sa instalez si sa configurez sistemul dupa preferintele mele. De cand cu GNU/Linux nu imi ia mai mult de 40 de minute cu tot cu instalarea sistemului de operare smile
Un remix dupa nevoile mele ar reduce timpul asta doar la cel necesar instalarii.

#34 06 May 2012 21:35:34

iulian X
Membru

Ce ar aduce nou ?

Pai in primul rand o instalare " offline " fara internet, contin programele cele mai utilizate,contine pachetul restricted extras, actualizarile , pachetele de limba romana instalarea a unui iso de 1,7 gb  al Ubuntului personlalizat de mine se face in circa 15 minute .

Sa ne imaginam o situatie ipotetica, mergem la un amic sa ne laudam cu Ubuntu sau un alt distro, ii explicam ca grozav merge ce clar e sunetul , bootam de pe cd sa ii aratam lui " toma necredinciosul " lumina " dar sa vezi chestie nu are internet , nu putem asculta o muzica pentru ca ubuntu nu are nici macar acel simplu vlc care ar avea incluse in el o serie de codecurii. Nu putem reda filme, nu putem reda mp3  la un moment dat amicul se satura si zice scoate ma prostia asta afara si lasam in pace cu linuxu tau .

Bun, si ce aduc nou acele noi distributii? Daca nici macar la logo nu ai umblat.... Ca eu chiar nu pricep

In primul rand nici nu am dorit sa sa fac publice acele distrouri personalizate,in al doilea rand le-am facut doar pentru mine si amici mei ( si va pot spune sa sunt incantatii ca au totul gata instalat.) nu voi munci de unu singur sa personalizez diverse Distrouri pentru ca apoi sa le pun public la descarcat iar acele persoane care le descarca sa nu dea doi bani pe munca mea .

Se doreste a face ceva fain, se face in gasca de catre mai multi, altfel de unul singur nici nu ma strofoc sa fac ceva .

asa instalam toate programele posibile si facem o varza...

Nu, nu instalaz toate programele posibile ci doar pe acelea pe care le folosesc in mod curent, am cautat sa folosesc doar LTS-ul si va pot spune ca ce a rezultat e foarte stabil .

O sa se zvarcoleasca Steve Jobs in groapa ca nu s-a gandit si el la asta

Nu Steve Jobs ar trebui sa se zvarcoleasca, ci Mark Shuttleworth ar trebui sa renunte la incapatanarea de ramane la CD desi vede ca Distro-ul a devenit prea mare el se tot incapataneaza sa il inghesuie pe un CD pentru asta renunta la synaptic si alte aplicatii cu care userii s-au invatat .

La capitoul asta iso-ul Distroului personalizat de mine tras pe DVD meu e mai rapid si mai silentios ca cel facut de Mark Shuttleworth( si la bootare si la instalare), fiindca eu folosesc DVD chiar daca imaginea ar incape si pe un CD , fiindca dupa cum se stie un DVD are o rata de citire a informatiei mult mai mare ca a unui cd .

http://www.pinzaru.ro/wp-content/uploads/rata_transfer_cd_dvd.jpg

Editat ultima oară de iulian X (06 May 2012 22:04:54)

#35 06 May 2012 21:45:36

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

Ideea cu limitarea la un CD e pentru a mentine totusi un sistem simplu, fara prea mult "bloatware".
Ultima limita era peste capacitatea unui CD, la 720 MB parca. Ai sa vezi ca sunt unele imagini cu 700 MB, dar si unele cu pana la 10 MB peste.

Probleme nu e daca imaginea incape pe un CD sau nu, problema e numarul de aplicatii utile sau inutile smile

#36 06 May 2012 21:53:16

iulian X
Membru

Exista un mare  "Dar " cati dinte noi au doar CD-rom ?

In momentul de fata aproape nimeni nu mai cumpara CD-rom simplu, toti isi iau DVD-rom, DVD-writer, cunoscand aceste lucruri nu era mai elegand a se trece pe format DVD?

Avantajele ar fi fost evidente, o rata mai mare de transfer si un proces de botare mai silentios .

Va spun sincer ca ma luau transpiratiile cand bootam de pe un cd Ubuntu pe la vreun amic si incepea sa scartaie si sa faca ca toate alea mecanismele DVD-romului, CD-ul se invartea de era gata sa explodeze sau sa isi ia zborul .

Editat ultima oară de iulian X (06 May 2012 21:54:41)

#37 06 May 2012 21:55:16

vladi
Membru

Linux Mint are si teme si codecuri instalate implicit. Nu e bun?
Dar na, se umfla muschiu' pe unii ca si-au tras distro hadevarat cu de toate

http://2.bp.blogspot.com/-2Ujmsx0M9ys/TtJk64I-XsI/AAAAAAAAAgo/RP8-Kl7MC1Q/s1600/manelisti.jpg

#38 06 May 2012 22:01:01

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

@vladi, ne trebuie o distributie pentru romani, cu programe potrivite lor, majoritatea obisnuiti doar cu Windows si cu un anumit set de programe.
Un client pentru torrente asemanator cu uTorrent, un player audio asemanator cu Winamp, etc.
Alternativele cu design asemanator cred ca se califica pentru includerea intr-o distributie pentru persoanele care vin din zona asta.

#39 06 May 2012 22:09:59

iulian X
Membru

Alexandru.Cucu a scris:

@vladi, ne trebuie o distributie pentru romani, cu programe potrivite lor, majoritatea obisnuiti doar cu Windows si cu un anumit set de programe.
Un client pentru torrente asemanator cu uTorrent, un player audio asemanator cu Winamp, etc.
Alternativele cu design asemanator cred ca se califica pentru includerea intr-o distributie pentru persoanele care vin din zona asta.

Ati simplificat in cateva cuvinte ce imi doresc sa fac sau sa se faca, distrourile venite de afara parca nu se potrivesc cu ce isi doresc romanii, toate sunt facute dupa " gustul " celor de afara .

Eu imi doresc un Distro care sa fie pe " gustul " romanilor, care sa contina programele si aplicatiile, temele  folosite si indragite de romani  .

#40 06 May 2012 22:16:02

vladi
Membru

Zici ca romanii astia au 3 oua si ca au nevoie de programe speciale. De asta nu folosesc romanii linux ca nu au gasit programele alea superspeciale in linux sau pentru ca nu au dat un leu in viata lor pe un program de calculator ? Daca tot e mocangeala la windows si photoshop , de ce sa incerce linux?
Faceti un distro cu mici si bere, cu printese si cu baeti valabili si istributia o sa aibe succesuri pana la cer. Sa le moara dusmanii ca ei are linux cu valoare
Noapte buna

Editat ultima oară de vladi (06 May 2012 22:21:02)

#41 06 May 2012 22:21:34

iulian X
Membru

Nu stiu cate oua or avea, dar erau doua persoane care se amuzau cand le povesteam de linux ( ubuntu ), au incercat ei ceva cu un CD de ubuntu( auzind de la mine ca asta folosesc si au fost curiosi ) dar fiindca nu au fost incantati au ramas tot la Windows ,

Dupa un timp le-am aratat DVD-ul " minune "  acum ambele persoane folosesc Ubuntu,

O persoana Dual boot iar cealalta single ( doar ubuntu 10.04 personalizat )

( Apropo eu nu sunt manelist, nu ascult manele sub nici o forma, nu sunt nici alcoolic, sunt un om normal )

Editat ultima oară de iulian X (07 May 2012 00:30:17)

#42 06 May 2012 23:27:16

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Astea sunt cazuri izolate iulian. Eu sunt in ultimul an la o facultate cu profil orientat pe calculatoare si colegii nu sunt asa incantat de linux.
Linuxul, pentru desktop-uri, este sortit sa stea jos si asa va ramane chit ca faci tu un remix.
Eu ca power user nu o sa instalez in veci lucrarea facuta de tine pentru ca nu ma avantajeaza cu nimic sa am ceva bun modificat cineva fara calificarea necesara. Am fost sceptic si pe ubuntu la inceput ca deh, nu e Debian dar deja a trecut la un alt nivel. Cat despre remixuri si distro-uri gen Mint. Sa se lase.

Asa cum am zis la inceput, sustin un remix ubuntu care sa contina cateva soft-uri facute de noi. Atfel e cand incepatorul se trezeste cu un fundal in fata de unde nu stie incotro sa o apuce si altfel e cand se trezeste un cu un program care il va indruma spre iluminare.

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#43 07 May 2012 00:43:31

iulian X
Membru

Chiar si cazuri izolate fiind e totusi o metoda de convingere ( nu zic ca e una buna nu sunt un tip arogant sa afirm asta ), uni sunt convinsi asa, alti in alt mod, ramane ca voi sa descoperiti  moduri mai eficiente ca metoda mea de convingere si promovare,

La mine a functionat pentru ca acele persoane au avut mai multa incredere in mine decat in Ubuntu, fiindca le sunt amic , si ma considera un om onest care nu si-ar bate joc de ei , dandu-le un soft netestat, nesigur.

Am fost cinstit cu ei si dupa ce le-am facut prezentarea Dvd-ului Live personalizat, le-am explicat ca ce au vazut e mai mult pentru prezentare, si le recomand sa instaleze versiunile de pe siturile oficiale ale acelor distrouri .

Editat ultima oară de iulian X (07 May 2012 00:46:53)

#44 07 May 2012 01:04:55

stanca
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 03 May 2009
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Parca asta voia sa fie Kiwi Linux pana acum aproape 2 ani de cand nu  am mai auzit nimic de el.Pacat.
Ca programe default as mai sugera:gnome-tweak-tool,startup-manager(lipsa in 12.04),tvmaxe(de ce nu?),pymaxe,gyachi in loc de pidgin,un dock light,un conky script chiar optional,etc.

Editat ultima oară de stanca (07 May 2012 01:21:17)

#45 07 May 2012 09:37:24

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

iulian X a scris:

In primul rand nici nu am dorit sa sa fac publice acele distrouri personalizate,in al doilea rand le-am facut doar pentru mine si amici mei ( si va pot spune sa sunt incantatii ca au totul gata instalat.) nu voi munci de unu singur sa personalizez diverse Distrouri pentru ca apoi sa le pun public la descarcat iar acele persoane care le descarca sa nu dea doi bani pe munca mea .

Parca trebuia sa fie o distributie gratuita..... acu vad ca mai intervvin si banii in ecuatie.... Ca tot nu pricep ce vrei sa faci.... vrei ceva facut "in gasca", adica tu sa vii cu ideile si restul sa execute.... Sau vrei sa respecti ce scrie in titlu "Pot face o distributie" (parca acolo totul era la singular).

iulian X a scris:

La capitoul asta iso-ul Distroului personalizat de mine tras pe DVD meu e mai rapid si mai silentios ca cel facut de Mark Shuttleworth( si la bootare si la instalare), fiindca eu folosesc DVD chiar daca imaginea ar incape si pe un CD , fiindca dupa cum se stie un DVD are o rata de citire a informatiei mult mai mare ca a unui cd .

Acuma chiar ca m-ai pierdut.... cum e mai rapid? Vede unitatea ca e distro-ul X si zice "ia sa citesc eu datele cu o viteza mai mare ca de nu.... am incurcat-o....". Iar silentios...... invarte discul in soapta?

vladi a scris:

Zici ca romanii astia au 3 oua si ca au nevoie de programe speciale. De asta nu folosesc romanii linux ca nu au gasit programele alea superspeciale in linux sau pentru ca nu au dat un leu in viata lor pe un program de calculator ? Daca tot e mocangeala la windows si photoshop , de ce sa incerce linux?
Faceti un distro cu mici si bere, cu printese si cu baeti valabili si istributia o sa aibe succesuri pana la cer. Sa le moara dusmanii ca ei are linux cu valoare
Noapte buna

@vladi, mi-ai inseninat ziua, de mult nu am mai ras atata big_smile

iulian X a scris:

Nu stiu cate oua or avea, dar erau doua persoane care se amuzau cand le povesteam de linux ( ubuntu ), au incercat ei ceva cu un CD de ubuntu( auzind de la mine ca asta folosesc si au fost curiosi ) dar fiindca nu au fost incantati au ramas tot la Windows ,

Dupa un timp le-am aratat DVD-ul " minune "  acum ambele persoane folosesc Ubuntu,

Si eu am aratat unor prieteni linuxul (functional pe leptoapa), l-au butonat putin dar tot pe windoz au ramas. E greu de renuntat la obisnuita termopanelor....

stanca a scris:

Alexandru.Cucu a scris:

Parca asta voia sa fie Kiwi Linux pana acum aproape 2 ani de cand nu  am mai auzit nimic de el.Pacat.
Ca programe default as mai sugera:gnome-tweak-tool,startup-manager(lipsa in 12.04),tvmaxe(de ce nu?),pymaxe,gyachi in loc de pidgin,un dock light,un conky script chiar optional,etc.

Pentru astfel de "imbunatatiri" se poate face foarte simplu un script care sa fie executat imediat dupa instalarea sistemului de baza. Si nu se mai chinuie nimeni cu distributii personalizate si alte chestii....

#46 07 May 2012 10:35:22

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Eu știu că o imagine de cd o poți pune și pe un dvd, așa că nu văd care e problema că imaginea ubuntu are doar 700 MB.

#47 07 May 2012 12:06:52

alex lo
Membru
Înregistrat: 01 Jan 2011

O discuție pe tema asta, a mai fost  pe aici: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=11429 și s-a ales praful, „distroul” lui ropetili, Daco linux,  se mai află încă pe sourceforg.net, așa că, cei ce doresc, pot arunca un ochi și pe discuțiile astea, comentarii pro și contra , aparținând unor persoane care ,zic eu, știu cât de cât, cu ce se mănâncă linuxul.
Sunt și eu român, așa că , cel puțin din spirit național, dacă nu altfel, tot o să țin o astfel de distribuție în pc, fie și pe o mașină virtuală.

Editat ultima oară de alex lo (07 May 2012 12:14:12)

Ubuntu 10.04.4 LTS   M61PME-S2 AMD Athlon 64 X2 Dual Core Procesor 5200+ 2,7 GHz nVidea 6150  (on bord) , nVidea GeForce GT 730, 3GB RAM
Ubuntu 14.04.4 LTS x64
Ubuntu 16.04.1 LTS x64
Utilizator linux # 554074

#48 07 May 2012 12:28:57

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

@dacian & vladi

Voi nu va ganditi decat din perspectiva voastra de power-user. Voi STITI DEJA de ce aveti si de ce nu aveti nevoie. Va puteti descurca si cu distributii mai putin prietenoase. De fapt, cel mai probabil, chiar le preferati pe acestea.

Utilizatorul nou de linux, insa, nu stie aceste lucruri. El in primul rand se asteapta ca lucrurile sa mearga (nu il intereseaza cum). El vrea, chiar daca instalarea se face offline, sa poata asculta un .mp3, sa vada un film, etc. Vrea ceva care sa ii atraga atentia, sa il uimeasca. Doar pentru ca e gratuit si ca nu are virusi... nu inseamna mare lucru: windows de pe torent si antivirus moca si se crede rezolvat. Daca in schimb ii arati ca poate sa faca aproape tot ce face pe windows, insa mai repede si mai sigur, trebuie sa modifici distributia originala.

Cum sa faci un script sa il intrebi daca vrea amarok sau banshee, daca el nu stie ce sunt alea? Personal am facut cateva remix-uri de Zorin cu remastersys si persoanele carora le-am instalat acel remix au cel mult un dual-boot acum. De ce? Pentru ca ei nu trebuie sa se mai chinuie cu nimic. Au wine pentru cazul in care vor ceva de pe windows, iar in rest in cateva zile s-au obisnuit cu sistemul. Eu zic ca e foarte rapid.

Ideea cu o imagine mai mare, care sa fie pusa pe dvd e ok. Chiar nu stiu pe nimeni care sa mai aiba doar un CD-ROM. Trebuie neaparat insa sa contina restricted-extras, pentru ca altfel nu am facut nimic. De asemenea cred ca este o idee buna posibilitatea alegerii mediului grafic inainte de descarcarea imaginii. Pentru asta ar trebui facute doua versiuni (cel putin) pentru a nu face o ciorba de programe default. Pentru a se decide, utilizatorului ar trebui sa ii se prezinte screenshot-uri cu respectivele medii de lucru. Eu personal sunt pentru KDE. In ultimul timp KDE a devenit la fel de stabil ca oricare mediu de lucru si consuma la fel de mult ca si gnome3. In plus se poate trece in modul "no effects" printr-o simpla apasare de taste, facand-ul foarte versatil. Pentru utilizatorii ce vin de pe Windows 7 , KDE is the way to go!

Editat ultima oară de iTheMaster (07 May 2012 12:34:54)

#49 07 May 2012 12:53:12

vladi
Membru

iTheMaster a scris:

Utilizatorul nou de linux, insa, nu stie aceste lucruri. El in primul rand se asteapta ca lucrurile sa mearga (nu il intereseaza cum). El vrea, chiar daca instalarea se face offline, sa poata asculta un .mp3, sa vada un film, etc. Vrea ceva care sa ii atraga atentia, sa il uimeasca. Doar pentru ca e gratuit si ca nu are virusi... nu inseamna mare lucru: windows de pe torent si antivirus moca si se crede rezolvat. Daca in schimb ii arati ca poate sa faca aproape tot ce face pe windows, insa mai repede si mai sigur, trebuie sa modifici distributia originala.

In caz ca nu s-a inteles de prima data: Linux Mint. Are tot ce vreti preinstalat
De ce vreti cu tot dinadinsul o mizerie facuta de unul care nu stie ce face? Si care nici macar nu stie ce reprezinta acronimul GPL si ce drepturi in confera, de ajunge sa intrebe pe forumuri daca are voie sa faca ceva.
Maturizati-va !!

Editat ultima oară de vladi (07 May 2012 13:01:07)

#50 07 May 2012 13:45:56

Alexandru.Cucu
Administrator
Site web

vladi a scris:

De ce vreti cu tot dinadinsul o mizerie facuta de unul care nu stie ce face? Si care nici macar nu stie ce reprezinta acronimul GPL si ce drepturi in confera, de ajunge sa intrebe pe forumuri daca are voie sa faca ceva.
Maturizati-va !!

Aici iti dau dreptate, multi nu stiu ce inseamna soft liber.
O distributie GNU/Linux cu adevarat libera precum Trisquel (http://trisquel.info/) e mai greu de utilizat pentru ca sunt ceva goluri pentru unii utilizatori.
Pentru a indeplini strictul necesar nu cred ca putem scapa totusi de Adobe Flash Player si driverele proprietare daca avem nevoie de ele.

Feed

Antet forum