Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 23 May 2012 18:44:28

nicolae.natrapeiu
Membru nou
Locaţie: Cluj Napoca
Înregistrat: 14 Jun 2011

[REZOLVAT] Cateva probleme cu ubuntu/mint

*

Editat ultima oară de nicolae.natrapeiu (22 Jan 2019 14:11:46)

#2 23 May 2012 18:50:34

tzepu
GM
Locaţie: Bistrita
Înregistrat: 14 Feb 2008
Site web

Re: [REZOLVAT] Cateva probleme cu ubuntu/mint

Bag de seamă că nu ai observat categoria la care tocmai ți-am mutat topicul.
Mai bag de seamă că nu ai citit nici regulile forumului, regul care specifică clar, o discuție o problemă. Cum să fie? Conformează-te și îți vom răspunde.

Cât trăiește omu'nvață și când moare tăt prost moare.

#3 23 May 2012 19:00:57

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

@ nicolae.natrapeiu

Ar fi trebuit sa expui problema ta pe forumul Linux Mint romania , nu stiu daca ai realizat dar de la o vreme Ubuntu si Linux Mint au inceput sa  isi dezvolte propriile medii grafice .

Ubuntu dezvolta unity si va renunta la gnome 2 iar Linux Mint va merge pe Mate si Cinamon .

( se poate sterge mesajul meu daca e oftopic dupa ce il va citi Nicolae )

Editat ultima oară de iulian X (23 May 2012 19:29:45)

#4 23 May 2012 22:08:28

rolph
Membru
Locaţie: Iasi
Înregistrat: 02 Feb 2012

nicolae.natrapeiu a scris:

Salut,

2. Memoria swap - La un laptop cu 4 gb si procesor i3 de 2.2 cat swap ar trebui sa fac?cel putin 2 gb?
Folosesc linux pentru aplicatii multimedia, web, office si programare c/c++/python. Poate influenta swap-ul problema 1?
P.S. Modul in care creez eu partitia swap este cam asa: Cand instalez un ubuntu selectez optiunea "Advanced"
creez o partitie swap, apoi una ext4 cu mount point in "/" selectez pe ce de-a doua si dau install.
Este folosit acel swap?(Cand intru in system monitor tot timpul este folosit aprox. 1%). Totul e ok?

Sper ca nu am plictisit exagerat pe nimeni,
Cheers!

Salut
ruleaza un memtest si vezi ce zice, -(de 2-3 ori ar trebui rulat)- am avut o problema similara si s-a rezolvat prin inlocuirea memoriilor, am renuntat la cele originale si le-am inlocuit cu ceva similar de la Kingston. In primul caz care m-a chinuit mult, erorile la memtest apareau la al doilea test.

#5 24 May 2012 07:59:18

gir861
Membru
Înregistrat: 11 Oct 2009

Sau, ca să fii mai sigur, testează memoria RAM pe alt sistem.

#6 24 May 2012 11:53:04

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

2.Memoria swap trebuie să fie de cel puțin 2.2gb la instalare.ulterior este foarte puțin folosită sau de loc,mai ales la cei 4gb ram ai tăi.
1.Cu tastele Ctrl+Alt+ F1 SAU F2..F6  deschizi terminalul.cu Ctrl+Alt+F7 te întorci la mediul grafic.Tu la pct1 spui că nu te poți loga,că nu îți recunoaște nume utilizator și parola.SIGUR nu are nici o legătură cu swap.Cred că problema o ai de la maparea tastaturii,adică este posibi fiind pe laptop ca în terminal să nu îți identifice corect o tastă cuprinsă în parola ta (numele il vezi în clar,parola nu) Verifică din mediul grafic dacă în terminalul emulat te poți loga,și mai verifică dacă în celelalte console (cu F!...F6) se manifestă la fel.Nu are nici o legătură cu memoria
Din consola F4 sau F5 nu trebuie să dai decât ctrl+alt+F7 și te întorci la mediul grafic, nu ai nevoie de reboot.
Apoi postează rezultatul.

IT&C Expert

#7 25 May 2012 15:30:23

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

Exact. Îți vede altfel tastele.Dacă problema o consideri rezolvată, editează REZOLVAT în titlu.

IT&C Expert

Feed

Antet forum