Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 28 May 2012 06:54:48

AndreiPopescu
Membru nou
Locaţie: Ploiesti
Înregistrat: 28 May 2012
Site web

Vreau sa trec pe UBUNTU

Salut tovrasi!
Ce sa spun de inceput? Ba nene imi place ubuntu de innebunesc si tare as vrea sa trec pe el definitiv. Cel mai mult ma atrage interfata, care este total BESTIALA! Este simpla, pot naviga rapid si sigur fara problema "pff sa dau task manager si sa dau kill explorer.exe" sau orice altceva pentru un amarat de folder.
Eu am mai avut instalat Ubuntu inainte si l-am folosit o perioada insa mie imi place webdesignul si pentru mine anumite programe sunt indispensabile gen: Dreamweaver si Photoshop -> acele programe pe care multi le utilizeaza si de care nu se pot desparti.

Am folosit cat de cat ubuntu, am si incercat sa ma readaptez cu alte programe insa.. nu prea am gasit ceva bun iar din cauza asta ma "simt fortat/nevoit" sa revin pe windows si sincer va spun.. ma exaspereaza pentru ca eu chiar vreau sa scap de windows.

Am citit diverse tutoriale despre cum sa instalez Photoshop pe linux, dar nu mi-a reusit (si eu chiar stau de ele sa le inteleg), am navigat peste tot cautand sfaturi, insa cam nimic, si asta e unul dintre motivele pentru care am apelat aici pe forum.
As vrea sa stiu daca instalarea Photoshopului chiar este functionabila/posibila (CS3) si/sau a Dreamweaver-ului. As instala si eu un virtual BOX insa, avand un PC cam praf (768RAM, NVidia MX400, 1500+Mhz) va dati seama ca nu pot rula cu doua sisteme de operare in acelasi timp ca sa il pot testa sau utiliza.

Jocuri nu ma mai joc pentru ca sunt satul, din cand in gand CS, dar foarte rar.

Chiar as dorii sa ma lamuriti si pe mine daca puteti in legatura cu acele 2 programe ca sa renunt definitiv la windows, ah si ce mai vroiam sa stiu.. daca inversiunile viitoare de Ubuntu va fi posibila si instalarea normala a unui Photoshop.. sau daca compania Photoshop va face o varianta pentru Linux.

Sper ca acest mesaj sa nu va plictiseasca... ce sa spun, multumesc daca o sa aveti placerea sa ma indrumati!
Bafta!

Editat ultima oară de AndreiPopescu (28 May 2012 06:57:14)

#2 28 May 2012 08:18:30

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Re: Vreau sa trec pe UBUNTU

Alternativa Dreamweaver - http://net2.com/nvu/screenshots.html
Alternativa Photoshop - http://www.gimp.org/

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#3 28 May 2012 10:14:15

lazzialo
Membru
Înregistrat: 02 Mar 2011

Un tutorial bun gasesti aici, poate te ajuta cu ceva..  http://portal.linuxfans.ro/diverse/inst … ended.html

Ubuntu 12.04 On Acer Extensa 5230E

#4 28 May 2012 10:16:36

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Pentru dreamweaver eu iti recomand Geany are cam tot ce ai avea nevoie ...mie imi place ca e destul de light ....sau poti sa treci pe eclipse / netbeans ...merge chiar pe wine dreamwaverul cu mici exceptii (parca) legate de administrarea siteurilor dar nu prea merita pus pe linux ... iar legat de Photoshop ... depinde pentru ce ai nevoie , dar cam greu sa gasesti ceva alternativa care sa te multumeasca in linux ... DA Photoshopul merge instalat prin wine ... insa ma opresc aici din motive evidente ...

#5 05 Jun 2012 14:36:35

AndreiPopescu
Membru nou
Site web

uite... dreamweaver-ul nu am incercat sa-l pun cu wine [lol], chiar nu mi-a trecut prin cap, insa stiti cumva daca cei de la adobe vor scoate si niste versiuni pentru linux? dreamweaver sau photoshop? Eu chiar sunt legat de ele.. si sa migrez catre un alt soft e cam aiurea smile

#6 05 Jun 2012 15:05:21

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Putin probabil sa faca pentru linux ... nu-i aiurea ... depinde cat de flexibil esti ...  insa daca majoritatea caracteristicilor le regasesti si in alt soft atunci nu vad care-i problema ... iar daca la un mom dat se ajunge la chestii de genul: "ala e verde iar asta e galben .. ahhh......nu-mi place" atunci problema e la tine .... amintind de dreamwaver + photoshop , presupun ca faci front end html+css sau backend php stuff... dupa cum am zis majoritatea celor enumerate au tot ce ai nevoie pentru chestiile astea ... insa in caz ca tot nu vrei , wine te rezolva ... baga CS4 din amandoua .. alea parca mergeau bine .... detalii gasesti pe net ...

#7 05 Jun 2012 17:23:35

titus
Membru
Înregistrat: 24 Apr 2009

Alături de gimp mai poți pune și krita,inkscape,xaralx...

IT&C Expert

#8 05 Jun 2012 19:01:32

sun zun
Banned
Înregistrat: 07 Feb 2012

@andrepopescu... care e motivul real pentru care vrei sa renunti la windows??? la un sistem de operare nu renunti in capricii , renunti cand nu te mai satisface. recomadarea mea pentru tine e sa faci dual boot win si ubuntu. ar mai trebui sa retii si asta : citat din quidsup ``ubuntu isn`t anymore a lightweight operating sistem`` deci mai bine te indrepti catre Xubuntu sau Kubuntu. cheers smile

professional atheist

#9 05 Jun 2012 22:38:46

AndreiPopescu
Membru nou
Site web

Ai dreptate sun zun: "renunti cand nu te mai satisface". Cam asta ar fi unul dintre acele motive. sincer sa fiu, lucrez destul de bine pe un calculator (am inceput cu MS-DOS din clasa a 4-a) si mi s-a cam scarbit sa tot stau atata timp pierzand numai pe cautare software, drivere, codecuri, instalare, dezinstalare.
Mie mi s-a scarbit de faptul atator probleme la nivel de SO... practic chiar daca stiu sa lucrez pe calculator.. tot se ivita o problema de nu stii sa ii mai dai de cap, si cand te gandesti ca vine vorba la format.. e imposibil smile.

Inainte ma jucam destul de mult.. diferite jocuri insa si de ele sunt plictisit. Nu imi ofera nimic... nici macar placerea de a misca mouse-ul sa trag intr-un maimutoi. Vreau ceva mai serios.. ceva business, ceva care sa ii arate adevarata valoare si importanta a unui SO, si de aceea am trecut la site-uri web, la grafica sa fac si eu ceva util si totodata frumos.

Un alt motiv pentru care vreau sa trec la Ubuntu este faptul ca interfata ma atrage. Cand am vazut ubuntu si acel portocaliu care mereu il asimilez cu culoarea unui Lamborghini (rapid si frumos).. am ramas fara cuvinte, iar de atunci numai asta am in cap. Pe langa aspect vine si partea de programe, par example:
In windows: trebuie sa cauti tu driverele, sa cauti codecurile, sa cauti alte programe, sa le cauti poate si updateuri, esti infestat de virusi pana peste cap si mereu trebuie sa stai cu foarte multe griji si este un lucru enervant.
In Linux(ubuntu): el instaleaza singur driverele, codecurile, instaleaza si programe aditionale, si nu necesita antivirus + ca nu poate fi virusat.

Pentru mine, ca si pentru altii este un SO super/util/placut/etc smile

#10 05 Jun 2012 23:25:17

sun zun
Banned
Înregistrat: 07 Feb 2012

``il asimilez cu culoare unui Lamborghini (rapid si frumos)`` am mai facut o data comparatie de viteza intre win 7 si 12 04 dar evident din motive lesne de inteles postul mi s-a sters smile. o sa o mai fac odata... si da , ma astept la ban smile dar stii de ce risc??? pentru ca eu ma ghidez dupa impartialitate... chiar si cand vine vorba de mine smile de fiecare data cand am vandut electronica, am prezentat cumparatorului si defectele obiectului vandut. so : win 7 de 6 luni + avg free+ y messenger+ pot player ruland 1080p consum circa 700 mb. ubuntu 12 04 fresh install consum 650 mb. problema cu cautarea de drivere e reala... insa si ubuntu are probleme cu unele . la capitolul interfata mi se pare ok amandoua. iar cu virusii hai sa iti spun eu adevarul: pentru un motiv serios, orice os: mac win linux poate fi virusat. in rest, da windows e cel mai expus:) oricum nu trebuie sa ai multe griji... trebuie sa fii doar precaut:) ubuntu e un OS bun 8.7 din 10 nota mea. restu de 1.3 vine din faptul ca este incomplex smile cu windows faci ce faci cu ubuntu, invers nu smile sigur, daca post-ul asta supravietuieste ma astept la critici dure smile oricum, multumiri si din partea mea echipei din romania, pentru asistenta gratuita oferita

professional atheist

#11 05 Jun 2012 23:29:07

DooMa
Membru
Înregistrat: 01 Oct 2011

Poate fi virusat, dar atat timp cat este open source + cine lucreaza in proiectare, sau chiar administratie, nu folosesc un SO open-source, din cauza ca ei vor "siguranta" => ca un amarat, dar in acelasi timp inteligent, foloseste linux. Si acestia sunt in numar foarte mic.

Referitor la web-design, nu inteleg de ce esti axat doar pe dreamweaver. Eu am faceam ceva cursuri in timpul liber (clasa a 7-a), si cream si pagini web. Profesoara ne lasa sa ne jucam in Dreamweaver, si am ajuns la concluzia ca nu imi place(nu ma multumea; imi trebuiau alte butoane, care erau numai in format swf, etc). Mai bine ma chinui sa scriu cod 2 ore si sa invat ceva decat sa trag 3 imagini, sa fac 2 diviziuni, sa aliniez un paragraf si gata pagina web. Plus ca proiectele de acuma de la scoala le-am facut in html+css (Geany si Gimp, dar mai nou am trecut pe sublime text pentru teste). Din clasa a 10-a vreau sa fac ceva nou.. Sa ma apuc sa creez o aplicatii cross-platform pentru a-mi prezenta proiectele. Citesc de ceva luni despre python si java, si inca nu am apucat sa pun ceva la punct din cauza timpului ocupat de scoala.

Eu asa vad invatarea unui limbaj de programare sau interpretare: lucrand, scriind cod, chiar si inutil, caci pana la urma o sa il optimizezi, si din multe incercari gresite va iesi ceva bun si corect.

Bafta.

#12 06 Jun 2012 14:03:08

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

sun zun a scris:

restu de 1.3 vine din faptul ca este incomplex smile cu windows faci ce faci cu ubuntu, invers nu smile

Ce e aia incomplex? Incomplet sau mai putin complex? Si ba da, se poate si invers. Cu Ubuntu pot face partitii pe un stick USB, cu Windows nu pot, ca nu le vede pe toate. Discutia asta Windows vs. Ubuntu/Linux e cam ca discutia masina pe benzina vs. masina pe motorina - care-i mai tare? A mai fost de cel putin 5 ori aici pe forum, ca sa nu mai zic de miile de subiecte similare de pe net. Umila mea parere: folosesc ce-mi place, cum imi place. Pot sa am si triple boot, daca vreau, care-i problema? Folosesc din fiecare ce-mi trebuie, ce-mi place. Eu personal am renuntat la Windows aproape de tot de vreun an si ceva. (Singura chestie care ma face sa mai tin un Windows este un amarat de joc pe care-l mai joc din an in Pasti...). Pentru TOT ce am nevoie sa fac imi ajunge Ubuntu. Asa ca haideti sa terminam cu povestea asta. Pentru cine nu poate fara Photoshop, Dreamweaver sau mai stiu eu ce, exista dual-boot, daca altfel nu se poate. Nu vreau sa starnesc iarasi controverse, dimpotriva.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
Nu cereți ajutor pe mail!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#13 06 Jun 2012 14:50:46

geralddan
Membru
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Deja suntem in balarii? Iar am luat-o prin fasole "incomplex" fara susccesuri?

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

Feed

Antet forum