Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 01 Jul 2012 22:46:51

-=VeNoM=-
Membru
Înregistrat: 01 Feb 2011

Automatizari si calculatoare vs Informatica

Eeee, a venit si vremea mea . Sunt in cl 11 mate-info. SI vreau neaparat sa ma decit asupra viitorului meu . Dar nu stiu sigur smile) (stiu, pare cam .... tampit).

As dorii sa stiu care sunt avantahjele si dezavantajele celor 2 .
Ce iesi dupa terminarea acestor 2 facultati ? Si ce faci mai incolo , ca ce te poti angaja , cu ce lucrezi .... etc.
Care este mai usoara ? (ciudata intrebare ,stiu smile) )
De ce ati facut acesta alegere ?
Si cat mai multe detalii ....

PS: Rog sa raspunda doar cei care au trecut prin una din aceste 2 facultati, cei care sunt deja in una din aceste 2 , cei care au cunostinte pe acolo , care ar droii,etc.
PS: Nu doresc raspunsuri anapoda, de umplutura . [ex: ba , info e mai buna] ... macar sa fie un raspuns detaliat .

Desktop: E8400 @ 3.60GHz/4GB DDR2 @ 800MHz/GTX460 1GB/HDD WD 500GB + HDD 1T WD (ext)
Laptop:  Intel Core i3 @ 2.40Ghz/4GB DDR3 /IntelHD 3000 + Nvidia GT 520M 1GB/HDD 320GB

#2 01 Jul 2012 22:54:15

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Automatizari si calculatoare vs Informatica

Depinde si unde vrei sa faci facultatea respectiva.

Informatica = teorie muuuulta, nu prea iesi pregatit pentru industire de acolo. Iti spun din proprie experienta.

Daca vrei mai multe informatii despre Facultatea de matematica si informatica a Universitatii din Bucuresti (specializarea informatica) iti raspund cu cea mai mare placere.

Poti sa arunci un ochi pe fisele unitatilor de curs: http://fmi.unibuc.ro/ro/plan_invatamant_2010/

Sa stii ca unele titluri sunt ori foarte pompoase, ori nu spun mai nimic despre ce faci cu adevarat la curs deci mai arunca un ochi si peste descriere smile

#3 01 Jul 2012 23:56:32

mmytza
Membru
Înregistrat: 25 Feb 2008

Automatizari si calculatoare e programare + ceva hard ( electronica, electrotehnica .. )
pe cand Informatica e doar programare

#4 02 Jul 2012 12:40:52

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Si eu am avut dilema asta si am ales sa ma duc la Calculatoare pentru ca dupa absolvire oportunitatile de cariera sunt mult mai multe decat daca ai absolvi electronica sau mate-info. Pe scurt, poti sa-i iei painea de la gura si electronistului si informaticianului.

La calculatoare inveti mult mai multe chestii. De exemplu inveti sa programezi in C un microcontroller AVR/PIC, asamblare(eu am facut Z80 si 8051) si limbaje de descriere hardware(VHDL), inveti despre inteligenta artificiala, retele de calculatoare, grafica, tehnologii web, electronica digitala(tranzistori si chestii) si multe alte chestii, unele inutile. Cateva dintre job-urile posibile dupa absolvire:
- Programator C#/Java
- Inginer in industria automobilelor. Am colegi de anul trecut care lucreaza la Continental pe 35 de milioane si fac programele pentru cipurile freescale de la ECU-urile BMW/Volvo/Audi/VW
- Administrator de retea (CCNA este foarte util in cazul asta)

La mate-info inveti algoritmi in prostie, matematica in prostie... evident in mod inutil deoarece daca nu esti vre-un geniu sa ajungi mare matematician, in cel mai bun caz o sa ajungi profesor de informatica la un liceu de rahat.
La telecomunicatii / retele software e un pic mai bine insa pe mine nu m-a pasionat. Poti sa te angajezi pe la operatorii de telefonie mobila pe partea de transmisiuni.
La electronica e misto si job-urile sunt destul de multe in domeniu, dar trebuie sa fi foarte bun.

Succes.

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#5 09 Aug 2012 12:25:31

danny_b85
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 05 Jun 2008

adrianrly a scris:

- Inginer in industria automobilelor. Am colegi de anul trecut care lucreaza la Continental pe 35 de milioane si fac programele pentru cipurile freescale de la ECU-urile BMW/Volvo/Audi/VW

Si asta e acum vazut ca un salariu bun? Intreb de curiozitate, nimic mai mult.

"The universe is vast and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. What's that? Whether we are good or evil"
"Knowledge is power, but how you use that power defines whether you are good, or evil."

RHCE

#6 09 Aug 2012 13:06:04

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Pentru un om fara experienta in campul muncii e ideal. Daca as gasi si eu ...

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#7 24 Jan 2013 22:11:50

-=VeNoM=-
Membru
Înregistrat: 01 Feb 2011

subiectul inca e descis ... asa ca inca mai astept... pareri , opinii ... etc

Desktop: E8400 @ 3.60GHz/4GB DDR2 @ 800MHz/GTX460 1GB/HDD WD 500GB + HDD 1T WD (ext)
Laptop:  Intel Core i3 @ 2.40Ghz/4GB DDR3 /IntelHD 3000 + Nvidia GT 520M 1GB/HDD 320GB

#8 24 Jan 2013 22:23:10

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

problema: se doreste deschiderea portii de la garaj din telefonul mobil.
solutie:
-un informatician ar putea face softul
-un calculatorist mai programeaza si un controller si face si hardul
-un automatist poate rezolva complet problema fara primii doi (inclusiv motorul si poarta!)

parerea mea wink

Editat ultima oară de geosoft1 (24 Jan 2013 22:41:29)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#9 25 Jan 2013 10:39:55

nbdmbr
Membru
Locaţie: Cluj Napoca.
Înregistrat: 19 Mar 2011
Site web

Uite.Eu as alege informatica,pentru ca-mi place sa vad rodul unei muncii.Cred ca facultatea de informatica,e singura facultate,la care faci ceva,si vezi imediat ce-ai facut si de ce.
As mai alege informatica,pentru ca sunt mult mai entuziasmat de informatica,decat orice-as face.
As alege informatica pentru ca,am ocazia sa stau toata ziua-buna-ziua cu calculatorul in brate.(indiferent de ce fac la el,pentru mine-i o placere sa am laptopul in fata)
As alege facultatea de informatica,pentru ca poti sa lucrezi ca maintainer de retea.Adica poti sa fi platit sa faci o retea,si-atata.Sau sa ai grija de-un server.Lucru care nu e atat de greu de facut(dupa parerea mea).
As alege facultatea de infoormatica,pentru ca poti sa iei o gramada de bani pe web design.Poti sa iei o gramada de bani pe programele minuscule,care nu fac mare branza.M-as duce la informatica,pentru ca totusi,POTI sa lucrezi,la un service de calculatoare,sau la o firma de calculatoare,ca depanator hardware.

Astea sunt motivele pentru care o sa ma si inscriu de la anu' la facultatea de informatica.

#10 25 Jan 2013 11:39:26

Shahinul
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Aug 2008
Site web

-=VeNoM=- cel mai bine ar fi sa mergi in vizita la aceste facultati, sa vezi materiile din orar, sa mai schimbi impresii cu studentii (poate unul dintr-un cadru oficial cum ar fi asociatiile studentesti, asa mai eviti folclorul studentesc in care sistemul si profesorii sunt de vina, nicidecum studentul pentru ca nu invata intre "8 zile" de chef continuu pe saptamana sau de frecat menta - am fost si eu student big_smile).
Pe vremea studentiei mele la veterinara, mi-am facut amici pe la Politehnica si din cate stiu ei laudau Automatica (faci mai mult decat informatica) insa mai spuneau si ca este cea mai grea facultate din Politehnica.

Editat ultima oară de Shahinul (25 Jan 2013 11:40:15)

--
dacă scriu aiurea este pentru că sunt grăbit şi zăpăcit dar revin şi corectez...

#11 25 Jan 2013 12:03:37

Bal Marius
Membru
Înregistrat: 06 Feb 2006
Site web

@nbdmbr Faptul ca urmezi o facultate de informatica nu te face automat web designer, administrator retea / servere, chestiile astea se invata de unul singur.

Editat ultima oară de Bal Marius (25 Jan 2013 12:04:04)

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.   -- Dennis Ritchie

#12 25 Jan 2013 12:13:28

nbdmbr
Membru
Site web

intradevar,nu te fac asta.dar iti arata ce sa inveti,cum sa inveti,si cum sa o faci mai usor.practic iti dau mura'n gura.
daca mergi la o facultate,orice facultate,daca mergi si mergi cu plasuta la prof,cat sa iei 5-ul,nu inseamna ca iesi ceva de-acolo.ideea e sa si inveti TU ceva.sa vrei sa inveti acel ceva.si daca cineva are o "pasiune" ca sa-i zic asa pentru calculatoare,si are o inclinatie spre calculatoare/programare,atunci in mod cert va face ceva cu facultatea respectiva.nu de alta,dar una-i sa faci ceva,care chiar iti place,si alta-i sa faci ceva ,doar ca sa faci. smile

#13 25 Jan 2013 13:49:43

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Trebuie noi să-ți îndrumăm pașii în viață ?
Tu trebuie să știi ce vrei să faci !
Unu' spune așa, altu' spune altfel,
dar cel care decide trebui să fi tu singur.
Că mai tîrziu vei regreta, asta e altceva...

Du-te și urmează-ți calea așa cum crezi că vei face față !

Fiecare din cei de aici își cam trag focul sub oala lor...

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#14 25 Jan 2013 14:04:51

ticridu
Membru
Locaţie: Slobozia
Înregistrat: 17 Sep 2010

Bine punctat smile

#15 25 Jan 2013 15:00:18

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Uite cum as face eu cu mintea/experienta de acum, dar sa am varsta ta:
- in vacanta de vara, as cauta printre cunostinte, persoane care lucra in domeniu, si i-as ruga sa ma ia cu ei la servici(4 ore pe zi, cam timp de 1 luna);
- si acolo, as incerca sa dau tot ce pot(sa invat, sa socializez, sa lucrez efectv, fara sa tragi de timp);
- ideal ar trebui sa incerci mai multe sectoare(depanare PC, programare, retelistica, ce stii tu ca te-ar atrage);
- dupa 2 luni, ii vei ruga pe cei cu care ai lucrat, sa-si spuna parerea despre tine(ai putea face fata unui astfel de sector, ai abilitati, ai capacitate de asimilare, etc);
- dupa aia vei sta si vei cugeta despre aceste experiente, si POATE cu putin noroc si indrumare, vei sti ce vei DORI(/crede ca trebuie) sa faci si ce NU:

Exemple:
-programarea nu e de mine;
-da la retele m-as baga, mai ales ca cica e simplu(cum zice un colistas) - tragi niste sarme, infingi niste mufe in cateva cutii, si gata reteaua;

Dupa ce te-ai orientat cumva, eu sa fiu in locul tau as avea in vedere urmatoarele aspecte:
- din pacate in tarisoara noastra, scoala(de orice nivel), a pierdut legatura cu REALITATEA, deci eu as zice sa nu-ti pierzi vremea pe la vro facultate de pe la noi;
- daca ai tau au posibilitati, du-te undeva in Europa, si fa o facultate de pe acolo;
- daca nu ai astfel de posibilitati, as recomanda sa incepi sa inveti pe cont propriu, si apoi sa te angajezi pe acea felie;
- in 4-5 ani, daca esti potrivit pe felia respectiva, poti invata infinit mai mult(cunostinte care sa fie aplicabile si utile in REALITATE) decat daca ai face o facultate pe la noi - si cu costuri semnificativ mai mici;

Eu de exemplu, am fost pasionat de IT, inca de pe vremea ailal-ta, cand erau calculatoare doar la TELE-ENCICLOPEDIA si in STIINTA SI TEHNICA, am
facut Facultate de TCM, si cu exceptia a 2-3 ani, in rest am lucrat numai in IT. Tot ce am invatat, am invatat de unul singur, si pot sa zic ca nefacand ceva studii in IT(facultate) a fost un avantaj ca am invatat numai ce mi-a placut sau ce am avut nevoie. Mai mult, am mai invatat si pe altii care erau prospeti absolventi (Automatica/Informatica/etc). Jenant pt. Scoala pe care au terminat-o precum si pentru PROFESORII lor(ei ca persoane, invatasera destul de bine in facultate, si erau destupati la creeer....) era faptul de de cele mai multe ori le lipseau cunostinte elemtare(ce-i ala un soket TCP, ce-i ala un SYN, etc).

Bafta, si minte deschisa!!!

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#16 25 Jan 2013 15:55:03

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

guletz2002 a scris:

Exemple:
-programarea nu e de mine;
-da la retele m-as baga, mai ales ca cica e simplu(cum zice un colistas) - tragi niste sarme, infingi niste mufe in cateva cutii, si gata reteaua;

Un inginer de retele IT nu cu asta se ocupa. Asta e munca de tehnician. Inginerii proiecteaza si programeaza retele complexe in diferite medii si cu diferite functii!
Bunica avea o vorba: daca toate mustele ar face miere.... Desteapta femeie!

Editat ultima oară de obivankenobi (25 Jan 2013 15:55:35)

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#17 25 Jan 2013 17:20:33

nbdmbr
Membru
Site web

Deci practic in opinia voastra,ce inseamna sa faceti o facultate de IT ,aici in romania,in cazul asta?

#18 25 Jan 2013 19:44:41

guletz2002
Membru

Da ai dreptate, obivankenobi, asa e, eu doar am exagerat, parafrazand un alt colistas. Ce spui tu, e adevarat intr-o tara normala. La noi principiul de baza e sa faci de toate. Eu nu stiu si nici nu am avut ocazia sa cunosc in RO, cazuri in care din cand in cand, inginerul de retea, nu mai trage si cate un cablu sau o mufa UTP. Cate firme crezi ca sunt care au in schema de personal si inginer de retele si tehnician? Doar firmele f. mari au asa ceva la noi. Uitat-te de exemplu pe la stat, sa vezi daca gasesti pe undeva ambele functii in schema de personal! Incepe cu primariile mari din tara.

#19 28 Jan 2013 10:19:19

nbdmbr
Membru
Site web

Eu sincer nu sunt foarte lamurit.Deci daca vrei sa ai o viata ca it-ist.Adica sa merge sa mufezi uncablu,sa repari un pc,o facultate de informatica...e degeaba?

Editat ultima oară de nbdmbr (28 Jan 2013 10:19:56)

#20 28 Jan 2013 16:27:09

guletz2002
Membru

O facultate in general nu e (chiar)degeaba! Eu incercam sa zic ca la noi in RO, nu cred ca efortul/cheltuielile materiale/timpul se justifica in "castiguri" pe plan profesional. In cazul meu, pot sa zic ca singurele castig-ri ca am facut o facultate a fost ca mi-a aratat cum si ce sa invat, si mai ales cum sa gandesc. Dar crede-ma, pt. asta i-mi erau suficienti 2 ani, si nu 5 cat a trebuit sa fac eu la vremea aia.

Editat ultima oară de guletz2002 (28 Jan 2013 16:32:21)

#21 28 Jan 2013 17:29:40

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

.Adica sa merge sa mufezi uncablu,sa repari un pc,o facultate de informatica...e degeaba?

daca nu lucrezi undeva unde oamenii constientizeaza valoarea si importanta IT-ului atunci, da, ajungi sa mufezi cabluri, sa faci de toate si sa fi baiatul ala care se pricepe la calculatoare. adica ceea ce patesc marea majoritate a celor care fac o facultate de profil.

cand e vorba de IT multi nu inteleg ca electricianul si inginerul software sunt lucruri fundamental diferite iar inginerul software si baiatul care se pricepe la calculatoare sunt iarasi lucruri diferite. da, o facultate e importanta dar mai important e sa gasesti oameni care stiu ce importanta e o facultate.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#22 29 Jan 2013 12:46:24

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Automatică și Calculatoare - 100% ... motive? Ai avea vreo 6 ani să îți povestesc? big_smile ... Asta e cel puțin pentru Iași ... acum nu știu de celelalte orașe ...
... depinde ce îțî place ție mai mult, teoria sau teoria combinată într-un mod (ne)plăcut cu practica ...

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#23 02 Feb 2013 20:12:26

andreibutnaru
Membru nou
Locaţie: Roman
Înregistrat: 02 Feb 2013

Salut ! Ce ziceti se merita sa fac facultatea de calculatoare de la Suceava sau facultatea de informatica de la Bacau ?

Cu stima,
Andrei Butnaru

#24 07 Feb 2013 22:36:37

xCs
Membru
Locaţie: Iaşi, România
Înregistrat: 09 Apr 2007
Site web

Facultatea de automatică și Calculatoare din Iași tongue ... dacă tot ești dispus să te plimbi tongue ... și e la mijloc între SV și BC smile

Vă rog evitaţi a-mi trimite mesaje pe forum ... verific adresa de email afiliată incredibil de rar ...

Semnat : un român care a început să se jeneze de ceva timp cu apartenenţa la un popor în continuă degenerare morală, intelectuală şi spirituală ...

#25 05 Mar 2013 00:36:34

mihai22
Membru nou
Înregistrat: 04 Mar 2013

Salut

La Automatica si calculatoare (secita calculatoare), Bucuresti, se face cam asa ceva:

Anul1:
Semestrul1:
-Programarea calculatoarelor
Se face cam tot ce tine de C, laboratoarele, in comparatie cu ceea ce va urma sunt accesibile si se poate lua nota mare pe ele, faci functii, vectori, matrici, pointeri, siruri de caractere, alocarii dinamice de memorie, strucuri si cam atat. Sfat: pregateste-ti laboratoarele pe cat de mult de acasa, nu numai aici, ci in general, te ajuta foarte mult lucrul asta. Partialul este greu si cuprinde materia pana la matrici inclusiv. Materia este f importanta intrucat constituie baza pe orice alta materie de programare din facultate. O sa ai 4-5 teme, dar pt a fi sigur ca intri in examen fa cumva sa le faci pe primele 2, care sunt mai usoare.
Pt a intra in examen iti trebuie 50% din parcurs(teme+lab+partial)
La examen primesti probleme la care o sa scri vreo 5-10 pagini, nu sunt de domeniul SF, dar nici usoare, daca ai tratat serios laboratoarele (cel mai important) si ai invatat cat de cat pt examen se poate!

-Utilizarea sistemelor de operare
Laboratorul este relativ dificil dar se puncteaza decat prezenta. inveti cum sa lucrezi cu sistemul de operare (linux), dar principiile se aplica si pe win.Din linia de comanda inveti cum sa administrezi sistemul de fisiere, sistemul de utilizatori, procesele, configurari de retea etc. Temele sunt 3(parca) si e bine sa faci cat mai mult la ele. In plus la 3 cursuri primesti cate un test teoretic.
La examen primesti un test practic (faci cam ce ai facut pe la lab numai ca un pic mai complicat) care e destul de greu si un test teoretic (grila franceza) pt care trebuie sa fi citit si INTELES foarte mult. Cu un efort respectabil se poate si aici.

-Proiectare Logica
La seminar faci algebre boolene, diagrame karnaugh, numaratoare si tot felul de probleme teoretice. Nu prea stiu multe de aici fiindca la seria CA a fost f usor de promovat (Prof Bucur) ceea ce conduce la eforturi minime.
Examen usurel si punctat foarte lejer

-Matematica1
Sau analiza matematica materie grea, dar usoara in comparatie cu ce ai mai tarziu.
cum matematica nu e punctul meu forte, nu iti pot da multe detalii. La seminar faci serii, integrale simple, duble, triple, derivate partiale etc
Eu am facut cu Prof Gologan la care se poate promova usurel (examenul este greu dar prof este indulgent, mai ales daca ii prezinti dansului un caiet cu probleme rezolvate de manuta ta si ai prezente maxime la seminar)

-Matematica2
Sau algebra...spatii vectoriale, matrici, conice, ecuatii diferentiale..nici aici nu pre mai stiu.
La seria CA, examenul este usor(daca inveti si tu un pic acolo)

Un semestru Ok...

Semestrul2:
-Structuri de date
Deja se intra in stilul laboratoarelor din an2 si an3, mai greu ca la programarea calculatoarelor dar nu imposibil...stive, cozi, si alte strucuri pe care nu le mai enumar acum. Temele si laboratoarele sunt grele dar examenul nu.

-Metode Numerice
Faci MATLAB (o sa ai si teme), care alterneza cu aplicatii teoretice: factorizari ortogonale, interpolarii, vectori samd
Atat partialul cat si examenul sunt Ok.

-Fizica
Laboratorul consta in experminte cu diverse instrumente, dar sincer am uitat tot c am facut acolo...
Cursul expune teorie foarte complicata dar profesorul de la CA este relativ indulgent..in general daca ai >=5 in partial la examen te trece chiar daca ai scris balarii

-Matematica 3
Cel mai indulgent profesor din toata facultatea!!! faci transf laplace, fourier si muuuuulta probabilistica dar la examen, la care ai voie cu materialele pe banca treci chiar daca nu sti nimic

-Bazele Electrotehnicii
FL Constatinescu....faci cu el, you are doomed...

Anul2:
Sem1:

-Programare Orientata pe Obiecte: Faci Java: siruri, derivari, mosteniri, polimorfisme, aplicatii grafice, XML etc. Materie relativ grea dar la seria CA domnul profesor a fost un domn cu noi in adevaratul sens al cuvantului si am promovat cu totii -1,2 acolo

-Introducere in organizare calculatoarelor si limbaje de asamblare, faci multa teorie despre procesor si assembly la un nivel destul de avansat. Atentie..se cam pica aici dar nu multi

-Teoria sistemelor, o materie foarte frumoasa unde studiezi la nivel teoretic SRA-ul si comportamentul sau, diagrame bode, contururi nyquist, stabilitati in general, transf laplace etc. Este un fel de matematica numai ca mai usoara.Examenul este unul serios dar cu invatat serios e ok.Materia este multa dar palpabila

-Analiza Algoritmilor, pbbil cea mai grea materie din acest sem: masini turing, gramatici, complexitati ale algorimilot, recurente, inductie structurala, un pic de grafuri. un pic interesant dar o materie puternic teoretica. Atentie la teme si la testele de seminar caci nu e floare la ureche sa intri in examen. Examenul este greu, timp ffff putin si subiecte dificile, sincer

As continua dar am ajuns in stadiul unde sunt. Materia este f diversa si nu e joaca. pana la urma cel mai important e sa sti/sa-ti placa algoritmi si programarea in general si iti va fi mult mai usor, daca nu te chinui, restul vin de la sine.....per total incepand din an2 sem 2 si an3 este foarte greu si o sa ai f mult timp ocupat asa ca gandeste-te de 1000 ori, gandeste-te si la tine dar si la c te vezi facand. Sper ca a fost util ce am zis si iti doresc succes!

Feed

Antet forum