Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 25 Oct 2012 08:08:17

alexxxalexxx
Membru
Înregistrat: 17 Apr 2012
Site web

[REZOLVAT] eroare 403 - blog

Am o mare problema si as vrea sa aflu mai multe pareri. Am un "ciob" undeva in fisierele blogului si nu-i dau de cap. Rezultatul:

Cod:

Forbidden

You don't have permission to access / on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Am tot cautat pe google informatii dar .. problema persista. Prima data am crezut ca e de la pluginul cache..l-am dezinstalat. Ramasese totusi codul in fisierul htaccess si pana la urma am dat de el si l-am sters. Ce am gasit eu pe net, au fost informatii doar despre fisierul htaccess...dar se pare ca e si altceva.

Problema e ca blogul incarca procesorul serverului cu peste 70% si de aceea primesc mereu bann. De trafic nu se pune problema. Dupa reactivare, blogul incarca procesorul cu peste 70% la intervale nedefinite... uneori 12 ore..uneori mai mult sau mai putin..

Astept o parere, un sfat, o sugestie..orice.. Vreau sa stiu ce poate sa fie de vina, blogul sau serverul? Pot oferi si mai multe informatii daca este nevoie... sper doar sa rezolv in scurt timp problema..altfel cred ca renunt la blogging si cu asta basta sad.

PS: Imi cer mii de scuze daca am scris sau formulat gresit..vin dupa 12 ore de lucru noaptea smile.

Editat ultima oară de marianvasile (13 Nov 2012 01:35:12)

Blog personal: mystreet7.com

#2 25 Oct 2012 08:47:35

dacian
Membru
Locaţie: middle of nowhere
Înregistrat: 10 Apr 2007

Re: [REZOLVAT] eroare 403 - blog

cu ce e facut blogul? wordpress? script custom? alt cms?
si unde ai gazduirea?

Editat ultima oară de dacian (25 Oct 2012 08:48:35)

#3 25 Oct 2012 09:11:15

alexxxalexxx
Membru
Site web

wordpress.

#4 25 Oct 2012 12:11:05

XeNNo
Membru
Locaţie: Navodari - Constanta
Înregistrat: 03 Oct 2009
Site web

Dezactiveaza in primul rand din ultimile plugin-uri instalate si activate ...
Incearca sa-ti aduci aminte ce ai activat ultima oara ca plugin si incepe de acolo...
Apoi... daca tot asa face ... incearca sa dezactivezi tema pe care o ai si sa pui una default ... daca merge asa inseamna ca e de la tema iar daca e de la tema pe care tu vrei sa o folosesti atunci incearca sa-ti aduci aminte daca ai adus modificari fisierelor temei... si daca da... refa acolo... eventual dezinstaleaza si instaleaza tema...

EN | RO |

#5 25 Oct 2012 13:45:48

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Permisiunile fisierelor cum arata? smile
Te-ai jucat pe acolo ?

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#6 25 Oct 2012 15:39:43

dacian
Membru

de gazduire tot nu ne-ai povestit nimica...

#7 25 Oct 2012 16:06:24

alexxxalexxx
Membru
Site web

cred ca acum o luna sau mai bine am primit primul avertisment de la server cum ca as incarca procesorul cu peste 70%, apoi a venit si al doilea dupa vreo doua saptamani iar apoi au inceput bann-urile. Cu servarul ma ajuta un prieten de aici de pe forum, mai multe detalii legate de host nu prea am, nu stiu daca are pagina oficiala sau nu dar stiu sigur ca la inceput a mers fara nici o problema (primele 3 luni).

Din pacate nu mai stiu cand am primit primul avertisment ca sa imi dau seama ce am  instalat in perioada aia. Totusi tind sa cred ca a inceput dupa ce am instalat WP Super cache si am facut foarte multe setari printre care si "mod_rewrite". Dupa ce am dezinstalat pluginul, acesta lasase in urma foarte mult cod in .htaccess pe care l-am sters.

Permisiunile fisierelor cum arata?
Te-ai jucat pe acolo ?

parca nu m-am jucat, dar nu ar fi exclus.

Intru acum prin fisierele acestuia sa vad daca mai gasesc ceva dubios, dar greu de dat seama.. In codul temei parca am modificat de vreo 2 ori, pentru analytics si breadcrumb.

#8 25 Oct 2012 18:31:19

adrianrly
Membru
Locaţie: Piteşti, Argeş
Înregistrat: 26 Feb 2012

Eroarea asta deobicei apare cand apache nu are drepturi asupra fisierelor.

http://forum-lines.ru/rez/ab225036.gif
----
12.10 on Dell N5010 and F17 on Aspire One D260

#9 26 Oct 2012 09:54:09

Shahinul
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Aug 2008
Site web

verifica daca nu cumva fisierele si directoarele sau directorul respectiv apartin root (poate erai logat ca root cand le-ai modificat)
este mai sigur sa te conectezi pe propria statie prin ftp local si sa faci modificari ca sa mentii continutul sub contul de utilizator al sitului decat sa faci modificari directe. linuxul tine cont cine intervine asupra fisierelor.
403 este o eroare de permisiune.
verifica si daca ai setat corect permisiunile fisierelor si directoarelor in wordpress.

Editat ultima oară de Shahinul (26 Oct 2012 09:57:38)

--
dacă scriu aiurea este pentru că sunt grăbit şi zăpăcit dar revin şi corectez...

#10 26 Oct 2012 16:51:15

alexxxalexxx
Membru
Site web

adrianrly a scris:

Eroarea asta deobicei apare cand apache nu are drepturi asupra fisierelor.

verifica daca nu cumva fisierele si directoarele sau directorul respectiv apartin root (poate erai logat ca root cand le-ai modificat)
este mai sigur sa te conectezi pe propria statie prin ftp local si sa faci modificari ca sa mentii continutul sub contul de utilizator al sitului decat sa faci modificari directe. linuxul tine cont cine intervine asupra fisierelor.
403 este o eroare de permisiune.
verifica si daca ai setat corect permisiunile fisierelor si directoarelor in wordpress.

Nu am modificat permisiunile din ftp, nu am umblat la ele in mod "direct". Pluginul Cache mi-a modificat o multime de lucruri, dupa cum am mai zis, iar dupa ce am renuntat la el am cautat si urmele lasate de acesta in .htaccess si le-am sters. Apoi am instalat pluginul de securitate BulletProof Security si am creat cu acesta doua fisiere securizate .htaccess care au modificat permisiunile. Zic doua pentru ca a creat unul in locul obijnuit, root, si unul in wp_admin. Acum am renuntat la ele, am refacut  .htaccess basic dupa ce am deschis acest post si apoi am schimbat si tema. Cred ca aveti dreptate in ceea ce spuneti. Acum blogul ruleaza perfect "momentan"..

//

e incredibil, mi-a cerut sa fac update la pluginul Jetpack si apoi iar a aparut acea eroare..403..

Editat ultima oară de alexxxalexxx (27 Oct 2012 07:54:29)

#11 28 Oct 2012 10:25:23

Shahinul
Membru
Locaţie: Bucureşti
Înregistrat: 12 Aug 2008
Site web

cu siguranta ai un script ce ruleaza sub root. tocmai de aceea ti-am recomandat ca sa folosesti doar ftp-ul (logat ca utilizator) pentru a face modificari in directorul web. asa trebuia sa faci de la inceput de cand ai adaugat contul de utilizator.
acum nu ai ce face decat sa verifici toate fisierele ca sa dai de cel vinovat si nu uita de .htaccess daca au reaparut modificari sub root.

PS: cand ai facut update prin WP te-ai logat ca root pe ftp sau ca utilizator?

Editat ultima oară de Shahinul (28 Oct 2012 10:28:12)

--
dacă scriu aiurea este pentru că sunt grăbit şi zăpăcit dar revin şi corectez...

#12 28 Oct 2012 10:47:19

alexxxalexxx
Membru
Site web

PS: cand ai facut update prin WP te-ai logat ca root pe ftp sau ca utilizator?

Ca admin din dashboard WP... nu prea am facut mare lucru cu ftp..doar cand am incarcat anumite fisiere.. tot ce modific, de obicei fac din dashboard atat cat am acces, cnad nu am acces din db la unele fisiere, atunci folosesc ftp..

Crede-ma ca am dezinstalat 75% din pluginuri, widget-uri..am schimbat si tema, si multe altele sad..

#13 28 Oct 2012 12:52:10

dacian
Membru

muta blogul la o firma de hosting, acolo nu te vei lovi de asrfel de probleme.

#14 31 Oct 2012 21:23:01

alexxxalexxx
Membru
Site web

am sters 90% pluginuri, toate temele, am reinstalat doar una. Am reinstalat WP, am dat sa repar baza de date, am cautat coduri ramase aiurea.. am facut orice..tot degeaba.Problema persista.. sad.. blogul nu l-am mutat pe alt host

#15 03 Nov 2012 12:56:35

alexxxalexxx
Membru
Site web

dacian a scris:

muta blogul la o firma de hosting, acolo nu te vei lovi de asrfel de probleme.

Am mutat si blogul pe alt host, revin in cateva zile cu raspuns la acest topic.. sper sa nu mai am probleme.

#16 03 Nov 2012 13:23:02

dacian
Membru

Daca nu setezi din filezilla (sau alt client de ftp) permisiuni aiurea nu ar mai trebui sa ai probleme (exceptand cazul in care problemele apar din cauza scriptului si nu din cauza permisiunilor).

#17 03 Nov 2012 18:17:11

alexxxalexxx
Membru
Site web

E posibil sa fi setat vreo anumita permisiune pe un anumit fisier..este vorba de alea cu doar citire..scriere nu? ca sa inteleg deplin la ce te referi. Daca sunt astea, e posibil sa ma fi jucat mai demult cu asa ceva.

Acum sa iti spun alta chestie. M-am mutat pe alt host iar in CP am posibilitatea sa vad cat incarc procesorul. Ieri (02.11.2012) si astazi (03.11.2012) aproximativ la aceeasi ora 11.30 - 12.00..am incarcat procesorul ieri 45% - azi 35 %.. sper sa nu ating limita de 50 % ca imi iau avertizari si de aici. Deci e posibil sa fie ceva.

Am vreo posibilitate sa aflu care fisier face figuri? asta fara sa iau peste 3000 - 4000 de fisiere la purificat big_smile. Inca nu am apelat la cei de la host..poate ei au o posibilitate sa vada ce anume este incompatibil.

#18 03 Nov 2012 21:17:31

dacian
Membru

Cei de la host pot seta/reseta permisiunile corecte pe foldere/fisiere. Trebuie doar sa-i rogi si fac ei asta. Si tot ei pot sa-ti spuna cam ce anume "mananca" din procesor.

#19 03 Nov 2012 23:44:06

Claudiu.
Membru
Locaţie: Timisoara
Înregistrat: 08 Apr 2009
Site web

Am avut si eu un coleg de la lucru cu un blog al unui client care avea aceeasi problema , chiar saptamana asta... primea aceeasi eroare ... in cazul lui problema era ca apacheul fusese recompilat de cei de la firma de hosting cu fastCGI ....  poate la tine nu are vreo legatura insa vezi totusi sa nu fie aceeasi situatie ... poti sa verifici repede cu un phpinfo ...

Editat ultima oară de Claudiu. (03 Nov 2012 23:49:00)

#20 12 Nov 2012 22:33:51

alexxxalexxx
Membru
Site web

Am schimbat hostul si vad ca problema a disparut. Probabil a fost ceva incompatibil cu primul host, dar primele 4 luni a mers impecabil apoi l-a apucat pandaliile. Sper sa nu mai intampin probleme.. 

Oricum, problema a fost dubioasa si nu m-am lamurit care ar fi fost treaba...dar in fine.. pot pune Subiect rezolvat.

Feed

Antet forum