Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 01 Feb 2013 10:29:56

mariusfanea
Membru nou
Înregistrat: 01 Feb 2013

Trucuri pentru incepatori explicate in Romana

Daca tot suntem pe generale sunt curios la cati dintre voi le plac trucurile in general, magice sau cu carti. Eu cred ca sunt foarte utile in grupuri sociale, la iesiri in oras, local, sau la prieteni acasa. Sunt foarte aplicabile si sunt foarte interesante asa ca si un fapt divers. Nu sunt expert, nu cred ca sunt nici macar incepator smile, cunosc si eu 2-3 trucuri dar vreau sa mai invat, dar nu am surse. Am intrebat si de unchiu google, si doar spam primesc...

Daca stie cineva vreun site cu trucuri explicate ma pot baza pe voi ca imi veti lasa link? smile

#2 01 Feb 2013 10:36:19

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Re: Trucuri pentru incepatori explicate in Romana

Salut și bine ai venit pe forum !

Suntem (de fapt am fost la "Generale" dar suntem în drum, în cel mai bun caz, spre "Cafenea") la "Generale" care are următoarea tematică-n descriere :

Discuții generale despre traduceri, precum și localizare sistemului Ubuntu în limba română ... fonturi, tastaturi, dicționare, corectoare ortografice

Spor la găsit trucuri !
- subiect mutat.
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (01 Feb 2013 10:39:17)

#3 01 Feb 2013 12:07:55

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Pentru trucuri complexe iti trebuie "ustensile" speciale. Pachete de carti modificate, carti modificate, pahare, linguri (cum a avut marele mentalist de a castigat RomTalent) iar daca vrei sa iti opresti inima in direct iti pot spune cum. (De fapt iti zic cum sa pacalesti un EKG)

Cu pachetele de carti normale poti face doar trucuri care se bazeaza pe matematica (aka numarat, dar de fapt sunt niste algoritmi foarte usori) sau clasicele cu "alege o carte si n-o pune in acelasi loc in pachet" unde secretul e sa amesteci intr-o anumita ordine (A de inima rosie, carou, trefla, inima negara, 2 de inima rosie -> inima neagra, [3,4,..Q,K] de inima rosie -> inima neagra).
Poti sa le combini cu clasica amestecare ca la Vegas (imparti pachetul de din doua, si amesteci gramezile) pe care o faci de doua ori ca sa-si revina cartile la locul lor.

Un site in romana nu stiu, dar sunt destule filmulete pe net din care nu trebuie sa cunosti limba ca sa pricepi ce se intampla de fapt.
http://www.goodtricks.net/cardmagic.html

Daca vrei poti arunca un ochi si pe aici. Sunt prezentate niste trucuri de facut in baruri.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#4 01 Feb 2013 21:53:46

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Stiu si eu un truc cu carti destul de simplu si cu ajutorul caruia se pot " ghici" zeci sau sute de carti extrase.

Toata smecheria este sa vezi prima carte din pachet dupa amestecarea lor( cartea expusa), apoi ii vei ruga pe cel caruia ii arati trucul sa caute in pachet si sa iti dea o carte la intamplare .

Tu cel care faci trucul,  o vei lua si  fara a vedea cartea vei declara cu voce tare ce carte este, insa valoarea declarata va fi cea a  carti vazute in pachet, apoi te vei uita la carte fiindca te va ajuta la declarearea urmatoarei carti , cel ce alege cartile le va vedea decat la sfarsit ca trucul sa iasa .

Apoi vei indica sa se caute o alta carte in pachet si vei spune cartea extrasa anterior.
La sfarsit vei cere cartea vazuta in pachet ,( chipurile fara sa o vezi) vei cere respectivului sa repete cartile extrase si declarate de tine iar tu le vei expune una cate una.

Iar respectivul va ramane fara grai .

Editat ultima oară de iulian X (01 Feb 2013 21:56:10)

#5 01 Feb 2013 22:01:10

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Daca vreti sa invatati trucuri, va recomand cu caldura Parlamentul Romaniei. Acolo este plin de magicieni care fac in asa fel incat  ramane pumilea cu gura cascata si buzunarele goale.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#6 03 Feb 2013 21:23:21

sergiuniculescu
Membru
Locaţie: Buzău
Înregistrat: 17 Feb 2011
Site web

@mariusfanea Eu zic să încerci cu fetele trucul numit "Magic". Le chemi la tine, vă jucați "de-a mama și de-a tata" apoi le spui să dispară. Vor rămâne uimite la trucul ăsta.

The box said Windows 7 or better
             So I installed Linux

#7 03 Feb 2013 21:31:58

Bal Marius
Membru
Înregistrat: 06 Feb 2006
Site web

Aveam eu un tovaras danez cu care mai tineam legatura in trecut, omul se pricepe foarte bine la trucuri si face asta de o viata.smile Sunt foarte multi carti in domeniu dar sunt in engleza.

http://www.youtube.com/watch?v=k4DB-HOT … 0NJR2MiP6A

Tipul mi-a spus ca are acasa ~ 100 de perechi de carti, fiecare pereche in parte e facuta special pentru un anumit truc.

Editat ultima oară de Bal Marius (03 Feb 2013 21:32:39)

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.   -- Dennis Ritchie

Feed

Antet forum