Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 29 May 2013 16:48:22

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

GNU/Linux != Windows (Linux is Not Windows)

Întrebări :

-  credeți că un "articol" ca acesta*, tradus deja în cehă, greacă, poloneză, chineză, etc. ar merita tradus și-n română și postat pe forum ca referință pt. nou veniții din Windows ?
       *(când am scris "ca acesta", nu m-am referit neapărat la acesta, ci la oricare-l găsim pe internet ca fiind  edificator ca temă și suficient de prietenos ca nivel de exprimare cu începătorii GNU/Linux sau/și IT&C în general)

-  dacă da, are cineva (dintre cei care stăpânesc limba engleză la  nivel avansat)  timpul necesar, încet-încet și dispoziția să facă treaba asta pt. comunitate ?
.

Editat ultima oară de Ăla micu' (29 May 2013 16:49:10)

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#2 29 May 2013 16:58:16

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: GNU/Linux != Windows (Linux is Not Windows)

Am de toate în afară de timp... big_smile , daaar, dacă totul iese cum vreau eu, s-ar putea să îl pot face în weekend-ul ce va să vină... Nu promit nimic, însă...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 29 May 2013 18:23:30

srbux2009
Membru
Locaţie: Timişoara
Înregistrat: 12 Oct 2009

Eu aș putea să traduc ceva până la weekend. Rămâne textul acesta?

Editat ultima oară de srbux2009 (29 May 2013 18:23:48)

Ubuntu 14.04, Linux Mint KDE, Kubuntu 16.04, Ubuntu 16.04 (Desktop HP Pro P3515 MT, AMD Quad Core A10-5700 3.40GHz, 8GB RAM, AMD Radeon 8570 2GB); Ubuntu 12.04 (Laptop Acer 5252, AMD V160/3GB RAM/ATI Radeon 4200HD (re-biluit) 256MB).

#4 29 May 2013 18:26:27

wladypauly
Membru
Site web

Dacă vrei tu, da. Poți traduce ce vrei.
Eu nu știu al articol/text mai bun care să arate diferențele dintre GNU/linux și Windows.

#5 29 May 2013 18:31:47

aimond
Membru
Locaţie: Radauti
Înregistrat: 28 Apr 2013
Site web

Daca vreti se poate lucra in echipa, fiecare cate o bucatica si gata treaba.

#6 29 May 2013 18:35:52

wladypauly
Membru
Site web

O idee bună, dar, din păcate, eu nu pot să mă bag deocamdată, din lipsa timpului, și nu vreau să încurc lucrurile...

#7 29 May 2013 18:37:20

srbux2009
Membru

OK. Mă apuc de Problema numărul unu (Problem #1: Linux isn't exactly the same as Windows). Când termin, dau de știre și apoi mai vedem.

Editat ultima oară de srbux2009 (29 May 2013 18:39:23)

Ubuntu 14.04, Linux Mint KDE, Kubuntu 16.04, Ubuntu 16.04 (Desktop HP Pro P3515 MT, AMD Quad Core A10-5700 3.40GHz, 8GB RAM, AMD Radeon 8570 2GB); Ubuntu 12.04 (Laptop Acer 5252, AMD V160/3GB RAM/ATI Radeon 4200HD (re-biluit) 256MB).

#8 29 May 2013 18:43:59

aimond
Membru
Site web

wladypauly a scris:

O idee bună, dar, din păcate, eu nu pot să mă bag deocamdată, din lipsa timpului, și nu vreau să încurc lucrurile...

Nu conteaza cat se face, important este progresul traduceri. Cand se termina traducerea nui bai ca 2 paragrafe nu sunt traduse, are cine sa le traduca.

PS: Cand se termina traducerea imi dati voie sa o o postez aici? Cu legaturi catre toti membri pe forum (sau unde vreti voi) care au participat la ea?

#9 29 May 2013 18:49:32

wladypauly
Membru
Site web

Nu trebuie să-ți dăm noi voie, trebuie să vezi sub ce fel de licență este articolul original, dar dacă se permite traducerea lui, atunci cred că e OK. După ce se termină traducerea ar trebui pusă mai întâi aici pe forum și discutată/verificată, apoi cred că ar trebui pusă pe ubuntu.ro (unde o să dăm și link-ul pe saitul original), cu menționarea celor care au participat la traducere, iar cine vrea, o poate prelua după aia...
Părerea mea.

#10 29 May 2013 20:03:24

Jedi_Pi_Asimov
Membru
Înregistrat: 01 Nov 2012

Am reușit să traduc problema 5:

Cod:

Problema #5: Mitul prieteniei cu utilizatorul

Aceasta este una mare. Există un termen foarte mare în lumea computerelor, “user-friendly” (pritenos cu utilizatorul). Este și numele unei foarte reușite serii de benzi desenate de pe web. Dar este un termen rău.

Conceptul de bază este bun: Acel software care este creat pentru nevoile utilizatorului. Întodeauna este folosit ca un singur concept, dar nu este.

Dacă ți-ai petrece întreaga viață procesând fișere text, software-ul ideal ar fi rapid și puternic, lăsându-te să lucrezi nivelul maxim cu un efort minim. Scurtăturile din taste și opera
ile fără mouse ar fi necesare.

Dar dacă editezi fișere text rar și vrei doar să scrii, ocazional, o scrisoare, nu ai vrea să te încurci cu scurtăturile din taste. Meniurile bine organizate și icoanele din bările de unelte ar fi ideale.

Software-ul creat pentru nevoile primului utilizator nu va fi bun pentru al doilea utilizator și viceversa. Deci cum toate software-urile pot fi numite “user-friendly” , dacă nevoile noastre sunt diferite?

Răspunsul simplu: “User-fiendly” este un termen impropiu care face o situație complexă să pară simplă.

Ce înseamnă “user-friendly” cu adevărat? “User-friendly” reprezintă un software care poate fi utilizat la un nivel rezonabil de cineva care nu a mai utilizat niciodată software-ul. Acesta este nefericitul efect care face ca un software-urile cu interfețe proaste, dar familiare, să intre în categoria “user-friendly”.

Fișierul .doc se află aici.

Am tradus după posibilitățile mele, deci dacă găsiți greșeli sau puteți traduce mai bine documentul vă rog să corectați.

Editat ultima oară de Jedi_Pi_Asimov (29 May 2013 20:05:01)

#11 29 May 2013 20:25:22

srbux2009
Membru

În seara asta termin de tradus Problema numărul unu; o să revin cu editare ulterioară a mesajului.
@Jedi_Pi_Asimov: pot să-ți trimit textul prin mesaj privat și să-l lipești la ceea ce deja tu ai făcut (în respectivul document)? Poate între timp mai apar bucăți traduse și ar fi bine să le avem adunate toate într-un singur document. Când avem tot, trecem la verificat.

Editare ulterioară: am terminat de tradus Problema numărul unu.

Editat ultima oară de srbux2009 (29 May 2013 21:15:58)

#12 29 May 2013 20:56:11

wladypauly
Membru
Site web

Jedi_Pi_Asimov a scris:

Am tradus după posibilitățile mele, deci dacă găsiți greșeli sau puteți traduce mai bine documentul vă rog să corectați.[/b]

Parerile mele:
1. extensia .doc big_smile pe care eu personal nu prea o folosesc și mi se pare ironic să traduci GNU/Linux nu e Windows și să pui textul într-un fisier .doc. smile)
2. ca un software-urile cu interfețe proaste
3. Întodeauna este folosit ca un singur concept, dar nu este/. (ce nu este? - folosit? nu, nu este un singur concept, asa cum se intelege din text. ) - Propunere> întotdeauna este folosit ca un concept unitar, dar nu este unul unitar.
4. Dacă ți-ai petrece întreaga viață procesând fișere text - daca ai scrie doar texte toată viața....
5. lăsându-te să lucrezi nivelul maxim cu un efort minim - lasându-te să obții maximum de rezultate cu minimum de efort
6. Scurtăturile din taste și operatile fără mouse ar fi necesare. - ar fi de ajuns niște scurtături simple din taste și fără maus.
7. bările de unelte - WTF?? - barele de unelte
Cam atât.
Edit: am corectat diacriticile.

Editat ultima oară de wladypauly (29 May 2013 21:16:51)

#13 29 May 2013 21:07:42

Ăla mic
Moderator

Domnilor, pt. că așa meritați să mă adresez vouă, vă mulțumesc foarte mult pt. promptitudinea și entuziasmul cu care ați reacționat la propunerea mea întrebătoare.

Aveți tot respectul meu și sper că și al celorlați membri/viitor membri pt. faptul că sunteți dispuși ca din timpul vostru liber să alocați o parte și pt. această "problemă" a comunității.

În ceea ce privește licența sub care este publicată lucrarea respectivă, nu cred să fie ceva în neregulă la prima vedere, dar îi rog pe cei care sunt mai familiarizați decât mine/noi să ne lămurească în legătură cu eventualele aspecte care mi-au/ne-au scăpat.

Îmi permit să vă sugerez totodată ca, la terminarea traducerii, să faceți cunoscut proprietarului drepturilor de autor faptul că lucrarea lui a fost tradusă și-n română ("Derived works & translations")
.

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#14 29 May 2013 21:25:31

Jedi_Pi_Asimov
Membru
Înregistrat: 01 Nov 2012

@wladypauly Am spus ca sunt o gramada de greseli. Asta-i prima mea traducere. Multumesc că le-ai corectat!
M-am gândit la .odf, dar am crezut că poate există oameni cu Window$ în dualboot și să fie mai ușor pentru ei...

#15 29 May 2013 21:36:20

srbux2009
Membru

@Jedi_Pi_Asimov: am terminat de tradus Problema numărul unu. Ți-am trimis texul pe MP ca să nu umplem topicul de texte traduse.

Editat ultima oară de srbux2009 (30 May 2013 09:38:36)

#16 29 May 2013 21:41:27

wladypauly
Membru
Site web

@Jedi_Pi_Asimov - ce am scris nu era nici pe departe un reproș, ci mai degrabă o atenționare prietenească... Nu te supăra.
Și ăia cu Windows (ca și mine, de altfel) n-au decât să-și pună LibreOffice! big_smile
@all - ce-ați zice să facem un document online pe Google Docs sau ceva de genul unde să punem tot ce traducem (o să fac eu problema 2 în seara asta și vineri, că am puțin timp) ca să fie la un loc și ușor accesibil?
Revin cu propunerea să punem traducerea finală pe saitul ubuntu.ro apoi fiecare și-l pune pe blog/sait cu mențiunea că este luat de pe ubuntu.ro. Și linkul de pe ubuntu.ro să-l dăm și lu' nea autoru'...

#17 29 May 2013 21:57:03

srbux2009
Membru

@wladypauly: faci tu documentul pe Google Docs? Cred că e mai bine să centralizăm așa și pe deasupra o să avem la îndemână tot textul ca să facem verificarea finală (inclusiv ortografia).
Sînt de acord cu propunerea de a avea traducerea finală pe ubuntu.ro.

Editat ultima oară de srbux2009 (29 May 2013 21:59:36)

#18 29 May 2013 21:59:32

wladypauly
Membru
Site web

Fac eu documentul, dacă aveți o țâră de răbdare, că tre' să termin ceva...
Edit: întrebare: Google Docs poate salva fișiere text simplu? PEntru că dacă-l punem pe ubuntu.ro, va trebui să fie în format text simplu, din câte știu, din cauză că formatările complexe nu se pupă cu HTML-ul...poate greșesc. Formatarea finală va fi făcută de cel care pune textul pe sait.
Oricum, întâî să terminăm traducerea, s-o finisăm și apoi mai vedem. În seara asta o să fac și documentul respectiv...
Edit: am făcut documentul
Jedi_Pi_Asimov -  te rog dă-mi un semn pe mail să-ți dau acces la document (nu vreau să-l las public, nu se știe cine mai umblă pe acolo și șterge ce am muncit noi...)
srbux2009 - te-am adăugat deja, aveam adresa de mail de la traducerea manualului Ubuntu.
Când totul va fi gata, vom stabili ce urmează să facem cu traducerea...

Editat ultima oară de wladypauly (29 May 2013 22:18:17)

#20 29 May 2013 22:19:25

wladypauly
Membru
Site web

Am uitat:
Alexandru Cucu sau cine se ocupă de sait, dacă după terminarea traducerii, fac un fișier HTML cu toate formatările din textul original, se poate pune așa pe ubuntu.ro? Sau cum să procedăm, ca să nu mai stai și tu cu nasu-n două texte să urmărești formatarea, doar îl iei și pac- la Răsboiu', pardon, pe sait?
Mulțumiri colegilor srbux2009 și Jedi_Pi_Asimov care s-au mobilizat exemplar și am reușit să dăm drumul la traducere... Mulțumim de asemenea și animăluțelor care au citit din spatele cortinei ce scriau colegii noștri acolo...

Editat ultima oară de wladypauly (29 May 2013 23:00:59)

#21 30 May 2013 11:41:39

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Nu stiu cum am putea sa il integram in site... poate doar sub forma de articol in sectiunea "stiri".

#22 30 May 2013 13:11:49

Ăla mic
Moderator

Sau chiar pe forum la "Cafenea" sau la "Știri și anunțuri" (privindu-l ca pe un anunț) fixat și-nchis după ultima revizie ?!?

Editat ultima oară de Ăla micu' (30 May 2013 13:15:54)

#23 30 May 2013 22:34:24

aimond
Membru
Site web

Alexandru.Cucu a scris:

Nu stiu cum am putea sa il integram in site... poate doar sub forma de articol in sectiunea "stiri".

Daca aveti nevoie de ajutor va ajut cu cea mai mare placere, detin cunostinte html, php si css.
Se poate pune in format html sau php (la alegere), preferabil html din cauza ca este static si se poate incaraca la viteza mai mare plus ca este vazut mai bine seo.
Link-ul poate fi pozitionat in sectiunea Descopera Ubuntu. (ca doar nu e un tutorial sau o stire)

PS: Nu va suparati, am spus doar parerea mea. wink

#24 31 May 2013 00:30:09

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Problema nu e de natura tehnica ci tine de organizare.
Site-ul e destul de stufos asa ca trebuie sa ne incadram in zonele existente.

Ideea cu subiectul pe forum nu e rea.

#25 31 May 2013 12:21:59

wladypauly
Membru
Site web

+1 pentru ideea cu forumul.
În altă (dez)ordine de idei, ce mai trebuie tradus la documentul ăsta? Mai pe seară am ceva timp liber și poate terminăm. Dacă sunteți de acord, o să-l verificăm mâine și tot mâine să putem da varianta finală de pus pe forum/saitul autorului.

Feed

Antet forum