Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 07 Aug 2013 01:46:37

nbdmbr
Membru
Locaţie: Cluj Napoca.
Înregistrat: 19 Mar 2011
Site web

pareri personale 13.10

Sunt "fericitul" amator de senzatii tari. Ma uitam acuma cateva zile pe distrowatch, sa vad ce mai e nou, si am am vazut ca a aparut un build nou pentru 13.10...si i-am dat o incercare. Chiar daca inca nici macar beta nu este. Apar zilnic update-uri, dar din punctul meu de vedere merge FOARTE bine.Sunt cateva bug-uri (care le-am raportat) dar e foarte ok.Adica nu am dat de nimica peste care laptopul meu sa tuseasca. Si cred ca este primul distro in care unity imi face cu ochiul. Pana acuma am fugit de unity ca de naiba. Dar ceva-mi place aici. Ceva ma face sa raman. (Nu, nu sunt fan nici kde, am crescut cu gnome 2, ala o sa ramana enivromentul meu favorit, urmat de cinnamon)

Un bug care mi se pare destul de urat, este faptul ca totimpul pare ca este pe mute sunetul( din pictograma).
Un alt bug care l-am gasit, este cel cu web-app(am citit ca este la foarte multi oameni, problema asta, si tin minte ca era si in distributiile anterioare.Probabil pana la 16.04 o sa-l rezolve)

Am observat ca nu merge(deloc) sa schimbi temele. Cel putin eu n-am reusit. E unity, fata de ce sunt eu obisnuit (gnome 2 si mate) nu e foarte customizabil. Inca nu i-am dat eu de cap, cel mai probabil. Dar hey, sunt incepator in ale unity-ului.

Am instalat in paralel, langa unity mate, si am observat ca in versiunea 1.6, nu merge compiz-ul. Nu vrea si pace.

Legat de suportul software/hardware n-am avut probleme.

Ce-am observat mai ciudat este ca timpul de boot este relativ mai mare, si are cateva secunde de black screen, chiar inainte de login screen. Probabil din cauza mir-ului. (Nu, nu vine cu x-server)O sa incerc sa vad ce pot sa fac cu preload.Poate, poate-i da un sut de-avant.

Am observat ca dureaza mult mai mult(defapt s-a si blocat) ca banshee-ul sa aloce toata muzica in librarie. (am undeva la 90 de gb de muzica)

Imi place ca, ca si in versiunea 13.04 pidgin-ul imi afiseaza numele contactelor pe care eu le am trecute in address book.

Zilele viitoare voi compila un kernel nou, sa vad ce se intampla.

Astea sunt parerile mele personale de pana acuma legate de Ubuntu 13.10, dar voi updata in continuare topicul.

Daca vreti sa-mi puneti intrebari raspund cu placere.

Editat ultima oară de nbdmbr (07 Aug 2013 11:15:32)

#2 07 Aug 2013 10:22:31

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: pareri personale 13.10

Aproape m-ai convins sa-l incerc si eu pe laptop (daca ma tine memoria, laptoapele sunt asemanatoare...). Te rog deci sa schimbi la titlu 13.04 cu 13.10 smile

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 07 Aug 2013 11:16:53

nbdmbr
Membru
Site web

Am modificat.
Poti sa-l incerci, dar vezi ca sistemele care nu sunt finale(sau nici macar beta) au tendinta sa fie instabile. Build-ul asta, pentru mine pare foarte bun pana acuma. Bine, in general nu am avut probleme mari cu sistemele beta-alpha. Mai putin cu sistemele bazate pe debian.Nu am reusit sa rulez nici macar unul. (lmde, debian etc)

#4 07 Aug 2013 12:42:29

wladypauly
Membru
Site web

Sunt perfect conştient de problemele cu versiunile alpha-beta, nu-l folosesc ca "production machine" cum spun ei, pur si simplu vreau sa vad ce diferente sunt fata de 12.04 pe care-l folosesc curent.

#5 07 Aug 2013 14:44:55

nbdmbr
Membru
Site web

Sincer, nu stiu sa-ti spun diferentele intre 12.04 si 13.10.. Nu am folosit 12.04 aproape deloc. big_smile Am folosit o vreme mint 13(care-i bazat pe 12.04).

#6 07 Aug 2013 16:28:50

wladypauly
Membru
Site web

A, bine, nici nu ti-as fi cerut asta, ca fiecare e cu "pasarica" lui, eu caut anumite diferente/asemanari fata de ce am acum pentru ca lucrez cu anumite programe si as vrea sa stiu ce probleme o sa am cand/daca trec mai departe de 12.04 (ceea ce n-as crede momentan)

#7 29 Sep 2013 17:54:16

butelie
Membru
Locaţie: Slatina
Înregistrat: 01 Jul 2007
Site web

Eu acu instalez Ubuntu 13.10 ca  a ajuns in stadiul beta .

Forum Romania Inedit
O zi buna in continuare !

Feed

Antet forum