Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 16 Sep 2013 11:47:43

pensacola
Membru nou
Înregistrat: 17 Dec 2009
Site web

Ubuntu Hour

Ar fi foarte interesant sa incepem sa facem si noi Ubuntu Hour. In iunie am participat la o conferinta Open source in San Francisco si am cunoscut-o pe Elizabeth Krumbach (nick name: pleia2) si m-a invitat la Ubuntu Hour in SFO. Din pacate in ziua respectiva aveam avion de intoarcere si nu am putut participa insa acum ma gandesc sa organizam si noi, prin orasele noastre. Cred ca un astfel de eveniment ar prinde bine si poate asa am reusi sa strangem mai multi contributori.
Ce parere aveti?

"Linux: Because rebooting is for adding hardware ..."
www.osom.ro Spread the OSOM world

#2 16 Sep 2013 16:50:24

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Re: Ubuntu Hour

1. Îmi cer scuze pt. formularea: "Bravo domnule, felicitări !" de la aprecierea pozitivă a modului reputație din 3.apr.2013 și reformulez în "Bravo stimată colegă, felicitări!" wink

2. Sunt de aceeași părere cu tine, la nivel teoretic:

Cred ca un astfel de eveniment ar prinde bine...

cu observația binecunoscută că practica ne omoară și cu preponderență mai ales pe noi, românii.

The idea behind Ubuntu Hour is *public*! We are trying to promote Ubuntu to the general public and getting them wondering what else is out there.
How
    Head over to a public place (like a local coffee shop, etc) where you'll hang out for 1 hr. every week or every other week, you decide.
    Wear something with the Ubuntu logo or have a visible Ubuntu sticker on your laptop (if you bring one).

Ce-nseamnă practica ?
Practica mi-arată mie că, din 7 apariții colective în public și nenumărate individuale (dețin o colecție de tricouri inscripționate cu Ubuntu pe care o port două treimi din timp în perioada mai-septembrie a fiecărui an din ultimii 3) care satisfac cerințele de mai sus, am reușit să suscit(ăm) curiozitatea a 3 persoane:
- o cunoștință de-a mea (apropiată ca vârstă, dar care n-are nicio treabă cu "compuția")
- o chelneriță și un client al localului în care ne-am întâlnit câțiva membri ai DLUG în 25.mai.2013
care ne-au abordat cu-ntrebarea: "ce-i aia/ăla Ubuntu?"
20.nov.2010 - BT Cafe
2.iul.2011 - Mc'Donalds
16.dec.2012 - Bourbon Cafe (în mall)
2.mar.2013 - Unirea Shopping Center București
25.mai2013 - terasa Albatros
11.iul.2013 - stațiunea Venus
14.sept.2013 - terasa Albatros

"Românii au talent"(e), asta-i deja indubitabil. Talentul de-a fi timizi, indiferenți, etc.

3. Mai degrabă aș vedea ca fiind mai eficientă abordarea colectivă de care tocmai am aflat și eu, dar asupra căreia nu insist pt. că nu vreau să-ți stric subiectul cu offtopic.

Editat ultima oară de Ăla micu' (16 Sep 2013 17:01:25)

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#3 16 Sep 2013 17:05:42

pensacola
Membru nou
Site web

O sa incercam sa organizam la Cluj sa vedem daca prinde ideea si daca va da "roade". O ora dedicata pt discutii Ubuntu cel putin la 2 saptamani cred ca se poate pune in practica smile

#4 16 Sep 2013 17:27:09

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

@pensacola, sincere felicitari pentru "indarjirea" cu care vrei sa misti starea de letargie a multora.
Te-asteptam si pe G+ la hangout-urile saptamanale. Chiar aveam nevoie de-o prezenta feminina.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#5 16 Sep 2013 17:53:11

pensacola
Membru nou
Site web

Orice pt stickere si alte materiale promotionale Ubuntu big_smile

PS: A se lua ca si gluma, nu sunt materialista smile))

Editat ultima oară de pensacola (16 Sep 2013 17:53:31)

#6 17 Apr 2014 00:44:56

pensacola
Membru nou
Site web

Macar un Ubuntu Hour facem la Cluj acum ca se va lansa 14.04? Cineva interesat prin zona? Sau mai bine un release party?

Feed

Antet forum