Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Eliminare funcție „Căutare” pe forum...

#1 31 Oct 2013 11:27:18

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Eliminare funcție „Căutare” pe forum...

... că și așa niciun începător nu o folosește,
deschizînd mereu variațiuni pe aceiași temă,
multe dintre ele aflîndu-se chiar sub ochii privitorului,
dar cine să citească, cine să caute ?
Iar cei vechi, deja știu pe unde se află subiectele ce la caută,
sau și-au făcut (cazul meu) un dosar cu multe trimiteri pe forum...

Editat ultima oară de marcelbanu (31 Oct 2013 11:27:54)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#2 31 Oct 2013 11:43:06

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

Re: Eliminare funcție „Căutare” pe forum...

Poate-ar fi bine sa fii zen si sa eviti aglomerarea inutila si contra-productiva a forumului cu mesaje-n doru' lelii... Ar merge si search-ul mai repede!

#3 31 Oct 2013 12:05:05

marcelbanu
Membru
Site web

@shogun1
Probabil nu ai sesizat sarcasmul din sugestia mea...

Sau nu ai observat că am dreptate la ceea ce spun...

Adică exact asta am vrut să afirm:
sa eviti aglomerarea inutila si contra-productiva a forumului cu mesaje-n doru' lelii... Ar merge si search-ul mai repede!”
Probabil ai vrut să scrii: căutare...

P.S. Intenția mea este ca după 48 de ore să șterg acest mesaj,
ce se vrea puțin mai mult decît un semn de „avarie”
și după ce va fi citit de cei cărora se adresează...

Asta înainte să fie observat de moderatori
și să-l mute acolo unde va ajunge trimis de mîna mea...

Ubuntu Lucid Lynx

#4 31 Oct 2013 13:25:11

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

^
Chiar dacă ștergi mesajul de mai sus și editezi cu semne neutre (neinteligibile) mesajul introductiv, subiectul va rămâne acolo unde l-ai deschis, la "Sugestii".

După părerea mea, de membru care a citit câteva zeci de mii de mesaje, sugestiile ce conțin sarcasm nu sunt de niciun folos. Nimănui.
În consecință nici celor cărora le sunt adresate adică nou veniților în forum (începători îndeobște) pt. că pur și simplu pe mulți nu-i interesează decât să-și rezolve problema (problemele) ...

Chestii de astea "exotice" cu încadrarea subiectului la forumul potrivit, intitularea acestuia întrun mod sugestiv, căutarea prealabilă, citirea acelei jumătăți de pagină ce conține regulile de postare pe forum sunt pt. alții, nu pt. ei. Iată cel mai proaspăt  exemplu.

O atitudine-n litera regulamentului trimitea subiectul la locul lui.
O atitudine-n spiritul acelorași reguli, dar mai prietenoasă, l-a trimis unde-l găsim acum.

Noi, cei cu o anumită vechime și o prezență mai activă pe forum, știm/bănuim ce-ar trebui si pe unde să căutăm și n-ar trebui să ne jenăm s-o facem fără să-i repezim. wink Salut Alex! wink

Tot după părerea și experiența mea în acest forum, asta-i o utopie.
.

Editat ultima oară de Ăla mic (31 Oct 2013 13:34:25)

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#5 31 Oct 2013 13:38:40

marcelbanu
Membru
Site web

Ca să fiu totuși în spiritul colegialității, al prieteniei și al bunului simț...
Și ca să ajut colegii în anumite căutări...

Că este sau nu interpretat ca și sarcasm mesajul inițial,
mi-ar place ca începătorii să abuzeze din plin de utilizarea funcției căutare a forumului,
în acest mod dovedindu-se inutilă intervenția mea inițială...

P.S. Există o pagină: Trimiteri în forum...
Este cea mai utilă pagină...

Editat ultima oară de marcelbanu (31 Oct 2013 13:57:10)

Ubuntu Lucid Lynx

#6 31 Oct 2013 17:13:48

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Ce face plictiseala din oameni

https://i.chzbgr.com/maxW500/7482699008/hCBE720EB/

#7 31 Oct 2013 18:28:11

Cornel78
Membru
Locaţie: Râmnicu Sărat
Înregistrat: 24 May 2012
Site web

O sugestie îmi permit și eu: Nu ar fi mai bine deschiderea unui nou subiect în doi pași? Adică, atunci când apeși pe "Deschide subiect nou" să fii redirecționat mai întâi pe pagina de " Căutare", apoi în pagina cu rezultate să se găsească un al doilea buton de genul " Dacă nu ați găsit ce căutati, atunci deschideți un subiect nou. "

Editat ultima oară de Cornel78 (31 Oct 2013 18:29:44)

#8 31 Oct 2013 19:59:21

Ăla mic
Moderator

Personal găsesc sugestia ta, cel putin la nivel teoretic, interesantă.

Practica ne "omoară":
1. Când cineva dorește să deschidă un subiect nou trebuie să aleagă forumul din categoria corespunzătoare, adică să se "obosească" puuuuțin să citească descrierea/destinația lui.
Exemplul cu cererile de asistență postate la forumul "Tutoriale și alte ghiduri ...." :

Prezentări de tutoriale și îndrumătoare pas cu pas pentru a efectua diverse activități. Cererile de asistență se fac în celelalte categorii.

este deja arhicunoscut și ușor de verificat pt. că subiectele respective poartă-n față mențiunea "Mutat", astfel încât să ceri cuiva să caute când el postează la "Tutoriale și ..." e deja prea mult. wink

2. Nu știu dacă se poate implementa pe platforma forumului și dacă are timp cineva s-o facă.
.

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#9 31 Oct 2013 20:00:11

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Nu vreau sa fiu nu stiu cum, daaar...

marcelbanu a scris:

...aceiasi tema...

suna cam ne-romaneste. Ce sa-i fac, un fel de deformatie... cam ca la "pute o poza" (prietenii stiu...). aici sunt cam ipocrit, eu nu scriu cu diacritice pentru ca momentan nu le am...
Acum, sa scoatem functia de cautare de pe forum? Hmmm, si eu care vreau sa caut ceva, ce fac? Iau toate subiectele la rand pana gasesc ce vreau sau pana imi vine dosarul de pensionare? Incepatorii vor fi tot incepatori (adica asa cum am fost si noi demuult...) si tot asa vor face.
Pe de alta parte, nu pot sa nu-i dau dreptate (partial) lui Marcel si sa constat o anumita retinere, ca sa nu-i spun lene crasa, la unii incepatori care nu cauta nimic pe forum, nu-i duce capul ca primul loc unde sa se uite dupa programul necesar sa fie Ubuntu Software Center sau Synaptic sau Muon sau mai stiu eu ce... Adica, frate, forumul nu-i serviciu tehnic platit unde 100 de utilizatori intreaba acelasi lucru si unde tre' sa-l spui de 100 de ori, ca, na, life's a bitch! si tu este angajat sa faci asta. PE forum e pe timpul si dispozitia noastra. Vrem, bine, nu vrem, tot bine! Cauta si tu putin, ca nici pe noi nu ne-au nascut mamele cu Linux Bible sub un brat si cu Bash scripting hacks sub celalalt. Intra-adevar, e frustrant sa stii ca ai mai spus-o de 1000 de ori si aluia nici nu-i pasa.
Eu era sa-mi iau un "ban" mai saptamana trecuta, am fost si sunat la telefonul personal de un coleg "suparat" ca incerc sa ajut pe cineva desi respectivul nici nu prea vroia sa fie ajutat (ca-n bancul cu BUla si cu baba).
Ca sa n-o mai lungesc: ar trebui facut ceva, problema este ca nu prea vad ce. Poate doar sa punem un overlay banner de ala, sau cum se cheama, stiti voi, sunt pe unele site-uri si te-ndeamna sa dai Like pe Facebook , apoi trebuie sa-l inchizi ca sa ajungi la site-ul propriu-zis. Si pe banner sa scrie mare cu rosu: CAUTA MAI INTAI! DACA NU AI GASIT, INTREABA!. Dar pana la urma tot de (l)user-ul nepasator dam, indiferent ce-am face. Parerea mea!

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#10 31 Oct 2013 22:09:33

Ăla mic
Moderator

.... CAUTA MAI INTAI! DACA NU AI GASIT, INTREABA!....

wink Caută .... să-ți dai cât mai repede adresa de Mess ...

... si imi lucrati voi cu teamviewer

Cum să jignești un asemenea domn punându-l să CAUTE ?!?

P.S.: As dori sa imi faceti un tutorial cv de genul prin printscreenuri sauce stiu eu un video sau chiar sa mil faceti voi prin team viewer

.

Editat ultima oară de Ăla mic (31 Oct 2013 22:13:52)

#11 31 Oct 2013 23:01:28

buffer overflow
Membru
Locaţie: Mangalia
Înregistrat: 09 Jul 2010

0:Noi veniți nu știu că există funcția Căutare.poate Search ori let me that for you sunt mai ''bune''. 1:RAR un nou venit va căuta pe Forum, asta în cazul în care prima/nula variantă se confirmă. wink 2:Fiind nou nu va ști să caute corect fiindcă nu cunoaște termenii oarecum corecți la ce problemă are.3:Ultima e cea mai tare.E bazzoka care sterge pe jos cu precedentele...Da' muieți-s posmagii.E cea mai la-ndemână și în mod categoric trebuie implementată.Bun, al doilea cuvânt are o nuanță polisemantică și poate fi interpretat cum se dorește.Ok, acum să vedem ce rezultat iese.Păiiii...Situația va fi la fel ca și până acum.Colegii marcelbanu & wladypauly au dreptate și știu și de ce. smile Colegul Ăla mic are un punct de vedere echilibrat și în parte foarte corect.Punctul meu de vedere ?Și noi am fost tineri & noobie însă parcă eram altfel... big_smile

Editat ultima oară de buffer overflow (31 Oct 2013 23:04:24)

LINUX.WELCOME/home

#12 01 Nov 2013 01:05:57

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

iTheMaster a scris:

Ce face plictiseala din oameni

https://i.chzbgr.com/maxW500/7482699008/hCBE720EB/

Sau deschide subiecte in doru' lelii...cum zicea cineva mai sus. +1

Voi chiar nu va analizati activitatea recenta de pe forum? O sa observati ca aveti numai subiecte revolutionare. Ca in bancul ala cu nebunul care arunca o piatra in fantana. Sunteti ca cei 40 de inteligenti care se intreaba cum sa o scoata...

Distribution : Kogaion Linux 3 amd64
Desktop Environment : Xfce 4.12
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Blog : http://venerix.rogentos.ro

#13 01 Nov 2013 01:20:08

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#14 01 Nov 2013 07:27:42

marcelbanu
Membru
Site web

Nici eu nu am dreptate, așa-i ?

Inițiasem subiectul nu din plictiseală ci din cauza simplității utilizării funcției „Căutare” a forumului
și a neutilizării abuzive a ei !

De fapt, la cît de des intră unii colegi spre a ajuta
nici nu mă mir că sînt acuzat de plictiseală...

Dar dacă spuneți că mă plictiseam atunci cînd am scris acel mesaj,
așa să fie precum spuneți...

Editat ultima oară de marcelbanu (01 Nov 2013 07:31:20)

Ubuntu Lucid Lynx

#15 01 Nov 2013 08:36:36

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Hai mai Marcele, nu te supara; suntem baieti mari. Stii cum sunt linuxistii de aici de pe forum, mai veninosi asa din cand in cand. Niste ticalosi! tongue

Nu zice nimeni ca nu ai dreptate, pentru ca ai, dar efectul subiectului deschis de tine asupra felului in care un utilizator nou va interactiona cu forumul este identic cu efectul porumbelului asupra trenului; chiar daca mai ia cate o curba, trenul tot pe sinele alea ramane. Functia de cautare tot o sa ramana, pentru ca este utila utilizatorilor mai vechi (cel putin).

P.S. Folosesti mai putini muschi sa zambesti decat sa te incrunti smile

#16 01 Nov 2013 08:47:05

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

'neata, oameni buni!

Daca mi-e permis, as arunca si eu o parere despre subiectu' in cauza (sunt/am fost admin pe mai multe forumuri):

- Exista oameni si oameni. Unii inteleg "regulile casei" si le respecta... altii, nu.
- Cu cei din prima categorie poti interactiona in mod placut... ii ajuti, te ajuta. In putine cuvinte, oamenii aia inteleg notiunea de "forum".
- Cu cei din a doua categorie, batalia e pierduta din start... nu vor/nu pot sa inteleaga anumite cutume, asa ca se sfarseste cu scandal/ban/etc.

Nu e in regula sa "pedepsesti" pe toata lumea, atunci cand te enerveaza cativa prosti... ii lasi in pace, nu le raspunzi si, in ultima instanta, le inchizi topicul cu o explicatie simpla (gen "Citeste Regulamentul!").

- Daca iti dau PM intreband ce s-a intamplat cu topicul lor, atunci le indici unde au gresit si speri ca se vor conforma.
- Daca redeschid un topic similar cu cel inchis de tine, atunci ii banezi pentru cateva zile... tot la PM catre admin tre' sa ajunga in final! smile
- Daca fac scandal public, ii banezi definitiv.

Adminii si moderatorii "au painea si cutitul"... nu e cazul sa se enerveze nimeni, exista masuri care pot fi luate in orice situatie.

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#17 01 Nov 2013 09:19:39

Ăla mic
Moderator

Deoarece:
1.  funcția "Căutare" este importantă, nu va fi (probabil) înlăturată;
2. nu suntem întrun forum de acupunctură în care să schimbăm între noi rețete de cum să ne-mpungem mai grațios unii pe alții, subiectul a fost închis pt. a nu degrada și mai mult relațiile dintre anumiți membri, respectiv anumite "curente" de opinie.

Îi invit pe cei nemulțumiți sau care au ceva-mpotriva acestei măsuri abuzive (luate în mod nedemocratic) să RAPORTEZE!
Îi cer scuze celui care a raportat la ora 09:22:39 !
wink Mersi la fel !

.

Editat ultima oară de Ăla mic (01 Nov 2013 09:25:16)

Feed
  • Index
  •  » Sugestii
  •  » Eliminare funcție „Căutare” pe forum...

Antet forum