Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 05 Nov 2013 14:14:41

Andy
Membru
Locaţie: Londra
Înregistrat: 14 May 2012

Server monitorizare domenii

Salutare,
@ admin
(se putea si la "Administrare sistem, linia de comandă, rețele, servere securitate, etc" - daca un admin crede ca locul anuntului e acolo, il poate muta)

Pana una alta o sa pun asta aici.
Nu stiu cati dintre voi au cont pe https://www.openshift.com/ dar va sfatuiesc sa deschideti unul gratuit care va va permite sa rulati 3 servere gratis. Eu il folosesc mai ales pentru teste, dar recent am descoperit UPTIME -> https://www.openshift.com/quickstarts/uptime

Nu stiu daca va confruntati cu problema asta, dar eu am de monitorizat destul de multe domenii si pana acum nu am gasit ceva gratis online care sa imi ofere posibilitatea de a monitoriza mai mult de 50/100 domenii. Nagios e destul de incarcat si monitorizez cu el doar domeniile critice.
Asta pana acum.

Am lansat o instanta configurata cu UPTIME, adaugat un CNAME in DNS-ul meu si gata!
Pot monitoriza oricate domenii vreu, la ce interval vreau eu. Pe langa asta, exista posibilitatea de a trimite si notificari prin email daca ceva se intampla cun un domaniu sau daca domeniul nu raspunde in intervalul de timp setat de mine.

https://raw.github.com/fzaninotto/uptime/downloads/check_details.png

Oricum, pentru SLA-uri si extra monitorizare, nu strica sa aruncati o privire peste el.

PS: inainte de toate, postul nu este o "reclama" pentru RedHat. Nu lucrez -inca smile - pentru ei. De asemenea, cu toate ca este un forum dedicat Ubuntu, m-am gandit ca asta va ajuta sysadminii sa isi petreaca serile/week-end-urile un pic mai linistit. Daca subiectul se considera a fi "ne-productiv" - un admin il poate sterge.

Bafta!

---"Traveler, there is no path. Paths are made by walking."---

#2 05 Nov 2013 15:47:22

misulica
Membru
Înregistrat: 08 Aug 2009

Re: Server monitorizare domenii

pentru linistea mea, ca profan, la ce foloseste?

#3 05 Nov 2013 16:01:49

DooMa
Membru
Înregistrat: 01 Oct 2011

Iti foloseste la:
- Vezi cand pica domeniul;
- Care este rata uptime-ului;
- Care a fost cel mai mare downtime;
- Care este timpul de raspuns, etc.

Eu folosesc de ceva vreme OpenShift, pentru simplul motiv ca poti sa iti configurezi cele trei 'rotite'.

#4 05 Nov 2013 17:13:08

Bal Marius
Membru
Înregistrat: 06 Feb 2006
Site web

Nagios e destul de incarcat

Cate host-uri, obiecte sau cum vrei sa le zici monitorizezi cu el ? Pe configuratia pe care lucrez eu frecvent monitorizam ~ 8000 de hosturi cu tot cu servicii si pot spune ca face fata lejer, bine si configuratia hardware e una misto.

O sa incerc si eu in weekend acest tool, macar pentru uz personal.smile

Editat ultima oară de Bal Marius (05 Nov 2013 17:13:25)

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.   -- Dennis Ritchie

#5 05 Nov 2013 17:23:43

Andy
Membru
Locaţie: Londra
Înregistrat: 14 May 2012

@Bal_Marius

Destule (inclusiv monitorizarile pentru expirare domenii si expirare SSL).
Faza e ca pe serverul ala am si OSSEC (master) care colecteza si ala date de la vreo 300 agenti.
Plus ca initial a fost folosit si pentru cateva zeci de repo GIT. (pe care am intentia sa le mut de acolo cat de curand)

La anul va deveni si salt-master smile

Editat ultima oară de Andy (05 Nov 2013 17:29:13)

---"Traveler, there is no path. Paths are made by walking."---

Antet forum