Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 02 Dec 2013 18:45:25

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Petitie impotriva trecerii pe Windows a 1749 laptopuri cu EduBuntu

Imi cer scuze daca titlul acestui subiect sau postarea in sine nu e potrivita insa vreau sa va prezint o informatie aflata nu conteaza de unde.

Am aflat ca exista o intentie din partea celor din Ministerul Educatiei ca in curand sa schimbe pe windows sistemele de operare de pe acele 1749 de laptopuri cu EduBuntu donate scolilor din Romania de "nu conteaza cine".

Intentia mea era sa trimit un simplu email celor in pozitii de decizie pentru a protesta impotriva aceste decizii.
Un coleg ma incurajat sa incerc sa strang o lista de semnaturi si alaturi de toata comunitatea sa redactam o scrisoare deschisa care sa fie trimisa autoritatilor,  canalelor media si tuturor celor interesati.
As mai vrea sa adaug ca singurul interes ce il urmaresc e pastrarea sistemului gratuit Edubuntu pe acele laptop-uri oferite scolilor .

A sosit timpul sa lasam de o parte micile divergente, noi membri acestei comunitati sau cei apartinand altor comunitati si sa incercam sa luptam pentru lucrurile in care credem.

Editat ultima oară de iulian X (02 Dec 2013 20:00:59)

#2 02 Dec 2013 19:29:08

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Re: Petitie impotriva trecerii pe Windows a 1749 laptopuri cu EduBuntu

1. Nu vreau sa fiu troll, dar ma dor ochii de la titlul tau. trecerii
2. 

Imi cer scuze daca titlul acestui subiect sau postarea in sine nu e potrivita insa vreau sa va prezint o informatie aflata nu conteaza de unde.

Conteaza.
3.

...1760 de laptopuri cu EduBuntu donate scolilor din Romania de "nu conteaza cine".

Si asta conteaza.
4. Nu poti sa protestezi impotriva a ce face un utilizator cu calculatorul lui. Nu ai nicio calitate in relatia de donatie/sponsorizare intre PROFI si Ministerul Educatiei. Nu stii care sint conditiile sponsorizarii/donatiei, daca au fost vreunele. E ca si cum ar protesta vecinul tau impotriva faptului ca mananci ciorba cu crutoane si nu cu smantana.
5. Daca vrei sa protestezi, protesteaza impotriva Guvernelor care au semnat astea:
http://www.isjbraila.ro/eduit/contractcadru.pdf
http://www.ziare.com/microsoft/windows- … ro-1208275
http://www.microsoft.com/romania/comuni … aspx?c=175
http://economie.hotnews.ro/stiri-teleco … iciali.htm

... a da, si a efectelor respectivelor contracte.

Editat ultima oară de RazTaz (02 Dec 2013 19:32:34)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#3 02 Dec 2013 19:37:39

iulian X
Membru

RazTaz a scris:

4. Nu poti sa protestezi impotriva a ce face un utilizator cu calculatorul lui. Nu ai nicio calitate in relatia de donatie/sponsorizare intre PROFI si Ministerul Educatiei. Nu stii care sint conditiile sponsorizarii/donatiei, daca au fost vreunele. E ca si cum ar protesta vecinul tau impotriva faptului ca mananci ciorba cu crutoane si nu cu smantana.

Te inseli, am tot dreptul sa protestez.
1)In primul rand in calitate de contribuabil, bani pentru licentele acelor calculatoare nu vor venii dintr-o sursa privata, vor veni de la bugetul tarii, deci si din buzunarul meu si al tau .
2)Ministerul educatiei si scolile se numesc institutii de invatamant publice si au obligatia sa fie chivernisiti cu banii si asa putini si sa invete tinerii in tainele informatici nu a face loby si a urmari interesele financiare ale unei  corporatii .

Ultimul motiv pentru care pe acele calculatoare nu trebuie  sa le fie schimbat sistemul de operare e urmatorul:

Intre firma ASUSTeK Computer Inc ( firma ce produce pc-urile ASUS ) si Canonical
exista un acord de colaborare si certificare.

Canonical works closely with Asus to certify Ubuntu on a range of their hardware.
The following are all Certified. More and more devices are being added with each release, so don't forget to check this page regularly.

ASUS agreaza pe calculatoarele sale sistemul de operare Ubuntu, mai mult chiar ASUS ofera spre vanzare pc-uri cu Ubuntu preinstalat.
http://www.ubuntu.com/certification/desktop/make/Asus/

Notebook-ul ( Asus X101CH ) oferit ca donatie se afla in acea lista de pc-uri .(al doilea pc din lista de pe site)

Majoritatea producatorilor/comerciantilor de calculatoare nu ofera  service in urma contractului de garantie echipamentelor it defectate din cauza virusilor. (  studiati un astfel de contract de garantie si veti vedea ca am dreptate )

Windows este vulnerabil in fata virusilor care pot defecta anumite componente chiar avand instalata o solutie antivirus .
In schimb sistemul de operare Edubuntu ( Ubuntu ) chiar fara a avea instalata o solutie antivirus este imun in fata majoritati virusilor care ar afecta sistemul de operare Windows.

Deci o instalare a unei versiuni a unui sistem de operare pe acel tip de calculator neagreat de firma producatoarea ASUS ar putea duce la functionarea defectuasa sau chiar defectarea unitati pc si implicit la pierderea garantiei.

Editat ultima oară de iulian X (02 Dec 2013 20:20:17)

#4 02 Dec 2013 20:19:22

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

@iulian X - vezi, ți-am spus eu că o minte...

Eu as zice sa pui chestia asta pe forum, ca, vorba aia, mai multe minti sunt mai bune decat una singura... problema nu e cum scriem sa ii convingem sa lase Ubuntu (pentru ca, sigur stii, e vorba de comision la licente Windows...), nu conteaza un mail, indiferent cat de bine scris e, in fata comisionului. Eu as pune chestia asta pe forum si as ruga comunitatea Ubuntu sa subscrie/semneze colectiv o asemenea „scrisoare”, inclusiv cu girul „oficialitatilor” comunitatii... chiar daca nu suntem afiliati Canonical.  Pe de alta parte, ar trebui si un fel de campanie cu lucrul asta, dar n-are cine o face, la noi nu conteaza astea, mai importante sunt „divele” in pielea goala...

---mail-ul meu către iulian X---
Eu eram colegul...iar „scrisoarea deschisă”, cu sau fără ghilimele, să fie trimisă presei, în primul rând. N-o să se rezolve nimic cu asta sunt sigur... sigurul lucru pozitiv va fi media exposure pentru Ubuntu. Și poate unul sau doi utilizatori în plus. Dar laptopurile alea sigur vor trece pe Windows...

Editat ultima oară de wladypauly (02 Dec 2013 20:20:01)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#5 02 Dec 2013 20:51:46

RazTaz
Membru
Locaţie: Bruxelles
Înregistrat: 17 Jan 2011

Deci o instalare a unei versiuni a unui sistem de operare pe acel tip de calculator neagreat de firma producatoarea ASUS ar putea duce la functionarea defectuasa sau chiar defectarea unitati pc si implicit la pierderea garantiei.

Nope. Una-i una, alta-i alta. ASUS nu iti spune ca iti pierzi garantia daca pui alt sistem de operare.

Subscriu la ideea ca ceea ce fac aia din Min. Educatiei este o porcarie, pentru ca duce la instruirea elevilor intr-o singura linie de tehnologie si abandoneaza o abordare de Computer Science, in care sa ne uitam la calculator ca la o masina si sa gasim mai multe feluri in care sa ii spunem masinii ce sa faca (nu doar unul).

Pot sa inteleg insa de ce o fac: Microsoft le-a oferit licente la reducere si aia din Guvern au pus botul (interesat sau nu). Au cumparat licente pentru toata administratia (inclusiv scoli). Microsoft face o munca chiar remarcabila in a promova tehnologia pe suportul oferit de produsele lor. Au centre de excelenta, programe pentru inovare, premii, burse... Cannonical n-are d'astea. Si nici nu exista o contrapondere atat de mare (ca amploare si ca putere financiara) din lumea FLOSS.

Aplicat la cazul asta, chit ca e o porcarie ce fac, pot sa inteleg ratiunile: daca n-ar face asta ar sta cu aproape doua mii de calculatoare degeaba, pe care n-ar sti sa le utilizeze nimeni. O reactie corecta (intr-o lume ideala) ar fi sa putem sa oferim ceva: uite, aveti calculatoare cu Ubuntu. Vi le-a dat PROFI (bravo lor).  Venim noi si organizam un program de "train-the-trainers". Ministerul pune centre regionale de pregatire la dispozitie, fiecare centru raspunzand de cateva judete. Fiecare inspectorat judetean desemneaza cate 5 profesori de informatica sa participe la trainingul regional. Noi ne mobilizam prin voluntari si LUG-uri si oferim trainguri la nivel regional acestor profesori, care sa aiba obligatia sa duca mai departe instruirea la ei in judete, cu un numar de scoli beneficiare ale calculatoarelor PROFI, repartizate fiecarui "trainer".  Ma rog, asta e un concept.

Dar ar raspunde logic la remarca "Bun, intelegem ca nu vreti sa schimbam cu Windows, dar atunci ce sa facem cu ele, ca nu stim sa le utilizam?".

Later edit: poate ar fi o chestie misto, data viitoare cand mai facem o sindrofie nationala, sa invitam si niste firme care vand compuri cu Ubuntu, suport tehnic, soft open source (dar pe bani) etc. Ca uite, se pot face chestii integrate misto, din care sa beneficieze toata lumea, care sa imbine businessul cu libertatea si cu open source si cu interesul clientilor, al guvernului, al ONG-urilor, etc.

Editat ultima oară de RazTaz (02 Dec 2013 20:59:59)

SISTEM:
Ubuntu 14.04 running on Lenovo Thinkpad x220t tablet/convertible.

#6 02 Dec 2013 21:01:33

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Subiectu' ăsta a început cu "Am aflat ca ..." și a stârnit nedumeriri în forum privind diletantismul în comunicare a lanțului de magazine de genul:
- "cei 4 evangheliști au fost 3, Luca și Matei" ... 1.760 de laptopuri care de fapt numărate mai bine sunt 1.749;
- pe urmă Directorul general Profi Rom Food, Pawel Musial "o-ntoarce ca la Ploiești":

Am constatat insa ca pretul licentelor Windows facea planul nostru imposibil de realizat; cum gigantul IT nu ne-a oferit vreo facilitate reala in aceasta privinta, alternativa naturala a fost sa ne indreptam catre o solutie Open-source, mai precis catre softul Linux. Credem cu putere in valorile pietei libere si consideram ca dandu-le elevilor sansa sa invete sa foloseasca mai multe sisteme de operare nu poate fi decat benefic pentru ei.”

Bine, s-a așternut praful pe subiect fără a fi nevoie să fie-nchis .... și-a rămas "ca-n gară".

Discuția de față începe iarăși cu: "Am aflat ca exista o intentie din partea celor din Ministerul Educatiei ..."
Cum să semnăm o petiție pe "verba volant" fără să ne facem de râs ?
Bine, o semnăm și așa pe presupuneri, da' cine și de la cine strânge "darul", "parandărătul", etc. pt. cel de la minister (ăla cu mânecuțe negre pân' la cot și cu buzunare cât Casa Poporului) care va primi petitia noastră ? - nemaipunănd la socoteală (€) treptele următoare de parcurs.

Uităm că trăim în România și că asta ne va-ngropa prematur pe mulți dintre noi ?
Noi chiar putem să ne punem cu puterea de "convingere" a Microsoft ?
Eu nu cred că "tatăl nostru" are dreptate ... părerea mea-i că "jucăm" la categoria pitici și mai avem muuuult până la seniori.
_________________________________________________________________________________
Acum, după ce am citit mesajul anterior ... am avut o revelatie:
- 1.749 x 5 utilizatori noi / an vor apela la suportul forumului Ubuntu România pt. a-și schimba tapetul,  sursa de actualizare sau pt. a cere suport pt. YM. - băieți, cu tot respectul vă salut! - pa! wink
.

Editat ultima oară de Ăla mic (02 Dec 2013 21:09:55)

#7 02 Dec 2013 21:53:23

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

exista o intentie din partea celor din Ministerul Educatiei ca in curand sa schimbe pe windows sistemele de operare de pe acele 1749 de laptopuri

probabil asa va fi, prostia celor care ne conduc nu m-a dezamagit niciodata big_smile ... colegul RazTaz a explicat foarte bine si de ce se va intampla acest lucru.

in plus cred ca o mina spala pe alta...aia au rezolvat cu donatia desi nu aveau Windows, ceilalti aveau Windows dar le lipsea donatia...

Editat ultima oară de geosoft1 (02 Dec 2013 21:57:19)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#8 02 Dec 2013 22:26:31

wladypauly
Membru
Site web

@RazTaz - dacă ideea ta cu „train the trainers” va fi pusă vreodată în practică, eu mă ofer de pe acu să „train the trainers”, normal, dacă la data respectivă voi mai fi în deplinătatea facultăților mentale, psihice și orice altă natură... smile)))
Altfel, foarte bine punctat...
@ Ăla Micu' - în mare parte da, ai dreptate, posibil să vină utilizatori care să ceară

...suportul forumului Ubuntu România pt. a-și schimba tapetul,  sursa de actualizare sau pt. a cere suport pt. YM...

daaar, pot exista și excepții. Eu, personal, am pus Ubuntu la vreo doi- trei din ăștia și eram sigur 130% că-n viața lor nu o să mă întrebe altceva decât ce aplicație e bună pentru torrente, dacă merge Facebook-ul pe Ubuntu și cum se dă „buzz” pe YM. Daaar, (din nou) unul m-a întrebat cum să facă să meargă Samsung Kies pe Ubuntu, altul ce editoare HTML și grafice sunt... deci au trecut de faza aia...
NU avem cumva noi o reticență privind noii utilizatori, pe aici pe forum? Întreb, nu dau cu parul... E drept că-n ultima perioadă am văzut multe „petarde”... dar măcar să le acordăm „prezumpția de nevinovăție”.
Acum total ontopic - deși susțin orice efort de a susține big_smile Ubuntu/Open Source și restul, nu cred că avem vreo șansă... până nu o să fie ceva coerent și bine pus la punct, exact cum spunea RazTaz. Până atunci suntem „frumoșii nebuni ai marilor orașe” într-un fel de opoziție cu restul lumii, care susținem niște chestii ciudate pentru marea majoritate... unii au venit spre GNU/Linux pentru că e „cool”, mulți au rămas pentru libertatea aia ca-n „free speech”, dar nimic nu este coerent și organizat ca să putem avea pretenția la o mică parte din „piața” asta a utilizatorilor casnici. Ne lipsește timpul, logistica, media exposure (știți și voi cât de puțin se vorbește despre asta), suntem divizați în jde mii de „cete”, fiecare încercând să-și impună „adevărurile” lor, să atragă „adepți”... lipsește factorul de decizie.
Uitați-vă la Jandarmeria Franceză, la administrația rusă sau la cea din unele orașe germane, știți foarte bine despre ce vorbesc.
Dacă la noi administrația locală ar fi total descentralizată și „curată”, s-ar putea realiza mult mai multe decât acum, chiar și cu o mână de oameni. Dar atâta vreme cât în școli/licee, instituții publice etc. totul vine de „sus”, inclusiv licența la Windows... suntem sublimi, dar....
Just my 2 cents...

#9 03 Dec 2013 01:48:45

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Eu cred că problema este la profesori. Majoritatea habar nu au de windows, ce să mai vorbim de altceva... Vă spun din propie experiență cu fi_miu care a primit din partea guvernului catalan un laptop cu dual_boot (windows_ o versiune de ubuntu dezvoltată de studenți de la universitatea din Barcelona). Praf și pulbere s_a ales de proiectul ăsta. Fi_miu îl învață pe profesorul său de matematică cum să instaleze un deb sau să dea o comandă în terminal. Deci problema e mult mai profundă.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#10 03 Dec 2013 09:25:24

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

Am aflat ca, anul acesta, lantul de magazine ***** va dona spre scolile din Romania, 1760 de laptop-uri cu EduBuntu.
versus
Am aflat ca exista o intentie din partea celor din Ministerul Educatiei ca in curand sa schimbe pe windows sistemele de operare de pe acele 1749 de laptopuri cu EduBuntu...

Sa nu va suparati, da' mie-mi suna ca vechiul banc cu Radio Erevan:

"- Este adevarat ca Partidul i-a daruit tovarasului Igor Igorovici, dupa o viata intreaga de munca cinstita, o masina Volga de culoare neagra?
- Da, este adevarat! Insa:
a) Nu e vorba de tovarasul Igorovici (actualmente pensionar), ci de tovarasul Petrovici (aflat in campul muncii).
b) Nu e vorba de o masina Volga, neagra... ci de o bicicleta Ukraina, de culoare rosie.
c) Partidul nu a daruit nimanui, nimic... e vorba doar de niste hoti care au furat bicicleta din fata birtului comunal..."

In ceea ce priveste scuzele cu "Dom'le, nu stie nimeni sa foloseasca Linux, asa ca trebuie sa punem Windows", sa fim seriosi. Mai curand e vorba de o "smecherie romaneasca, cu ceva aroma de paraindarat".

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#11 03 Dec 2013 09:29:03

wladypauly
Membru
Site web

geralddan a scris:

Eu cred că problema este la profesori. Majoritatea habar nu au de windows, ce să mai vorbim de altceva... Vă spun din propie experiență ...

Aici ai mare dreptate. Eu mă recunosc perfect în vorbele tale. De când nu mai am treabă cu Windows-ul, habar n-am cum se fac unele chestii simple... și tot din proprie experiență vorbesc... smile big_smile

#12 03 Dec 2013 09:42:25

koala
Membru
Înregistrat: 17 Feb 2008

Este foarte adevarat, insa in cazul de fata nu cred ca problema a ajuns pana la nivelul acela.
Pur si simplu, totul "s-a decis" undeva la esaloanele superioare. big_smile

Editat ultima oară de koala (03 Dec 2013 09:42:48)

==========================================
Nici nu ninge, nici nu ploua, nici noaptea nu cade roua,
Dimineata bate vantu', de se usuca pamantu'...
- Costache Eftimiu, lautar din alte vremi -

#13 03 Dec 2013 10:13:34

wladypauly
Membru
Site web

Da. Corect. Programele școlarela disciplinele astea tip IT este făcută de minister și prevede expres utilizarea anumitor softuri - MS Office, Adobe, etc. Dacă nu le faci, tu, ca profesor, ai îmbulinat-o. LA examenul de competențe digitale tot din alea vor face elevii, și dacă nu știu, te-ai ars... Pentru ei există doar Word ca soft de procesare de text, Excel pentru calcul tabelar, etc. etc. Și-atunci cum să lași Edubuntu pe laptopuri? De unde iei  MS Office? Nu contează că există LibreOffice, OpenOffice și multe altele...

#14 04 Dec 2013 19:09:24

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

@iulian X
Din respect pt. cele scrise-n e-mail primit azi de la tine mi-am șters mesajul de ieri care ar fi putut părea unora ca fiind defetist și mă retrag din acest subiect cu rugămintea, adresată tuturor, de a nu face nici o referire-n continuare la nicio formațiune politică, ci numai la statul român (generic) dacă e cazul.

Simte-te liber să publici sau nu ceea ce mi-ai comunicat mie-n privat.

Spor la dezbatere!
.

#15 04 Dec 2013 21:27:09

geosoft1
Membru

disciplinele astea tip IT este făcută de minister și prevede expres utilizarea anumitor softuri

desi cred ca am mai spus in cateva randuri ca ceea ce fac astia in invatamant este o tampenie. in scoli nu ar trebui sa existea altceva decat software liber pentru ca nu poti conditiona actul de invatamant de un produs al unei firme anume. nu ai voie sa faci asa ceva. nu poti pretinde ca inveti un un elev informatica in timp ce, de fapt, rezultatul "muncii" tale este transformarea elevului in clientul viitor al unei firme si in hotul de programe actual al aceleiasi firme. din pacate multi profesori de informatica nici nu constientizeaza macar cat de nociv e actul lor lasand la o parte ca sunt fortati sa respecte o programa. examenul de competente digitale trebuie sa ateste competentele in utilizarea unui calculator nu sa fie o certificare al aceleiasi firme... desigur, statul roman (ca sa fiu in acord cu Ăla mic) e prea incompetent ca sa inteleaga acest lucru, nu a fost niciodata mai breaz atunci cand nu a fost corupt, opinia generala fiind ca se preda ce se cere, intotdeauna confundandu-se modul de lucru cu rezultatul.

#16 05 Dec 2013 13:32:19

wladypauly
Membru
Site web

NU vreau să scuz profesorii de informatică, dar nu se predă ce se cere, ci ce se impune prin programele școlare. Că dacă o iei pe „arătură”, la orice disciplină, și vine nea Dorel inspectorul și vede că nu respecți programa în spiritul, dar mai ales în litera ai, ai pus-o nasol de tot. E drept, sunt și inspectori/metodiști care apreciază și altceva decât respectarea mot-a-mot a programei, dar nu se știe niciodată cine pică la tine-n „curte”. De aia trebuie să ai mare grijă la ce faci și cum faci. Dacă mărețul nostru stat strâmb ar regândi treburile astea, ar fi bine... pentru că într-adevăr contează rezultatul. Numai la noi contează și cu ce obții rezultatul ăla...

#17 05 Dec 2013 17:37:34

geralddan
Master Chef

Eu rămân la părerea că majoritatea profesorilor nu știe să închidă un calculator.

#18 05 Dec 2013 19:36:59

wladypauly
Membru
Site web

Părerea ta e greșită. Complet. Și n-o spus dintr-un spirit de castă, ci din propria mea experiență ca om care a „colindat” pe la multe școli, care are cam 75% din cunoștințe cadre didactice... Și niciunul, repet, niciunul dintre cei pe care-i cunosc nu intră în categoria aia. E drept, foarte, foarte mulți știu de Windows și atât, unii au un nivel mediu de cunoștințe (știu să lucreze cu PC-ul, dar nu să și-l repare/depaneze, etc.), dar, per total, toți se descurcă bine cu calculatorul.
Dar, despre presupuneri am mai vorbit prin alte părți...

Editat ultima oară de wladypauly (05 Dec 2013 22:20:31)

#19 05 Dec 2013 20:28:50

geralddan
Master Chef

Să dea Domnul să fie așa cum zici. Eu nu prea am prejudecăți și preconceptii. De multe ori mă înșel.

#20 05 Dec 2013 20:51:56

wladypauly
Membru
Site web

Dacă nu era așa, nu spuneam... chiar dacă o mai fac pe nebunu' câteodată, acum sunt serios. Și e o preconcepție, dacă părerea aia a ta nu se bazează pe ceva observat dinainte... nu cred că ai supravegheat/verificat mulți profesori ca să-ți faci o părere...
P.S. Conform regulii acordului logic/după înțeles, ar fi majoritatea profesorilor nu știu să închidă...
P.S. 2 - cam dăm în offtopic și ne-o luăm de nu ne vedem...

#21 05 Dec 2013 21:13:42

wladypauly
Membru
Site web

Am mai spus-o...

@RazTaz - dacă ideea ta cu „train the trainers” va fi pusă vreodată în practică, eu mă ofer de pe acu să „train the trainers”, normal, dacă la data respectivă voi mai fi în deplinătatea facultăților mentale, psihice și orice altă natură... smile)))

NU știu dacă școala mea a primit așa ceva anul acesta (anii trecuți știu sigur că au primit niște Acer Aspire One, toate erau cu Windows 7 pe care îl au și acum). Dar am vorbit  despre Ubuntu cam pe la toate școlile pe unde am fost, inclusiv în asta. Concluzia?
Inerția e foarte mare. Atât timp cât s-au învățat cu ceva, e foarte greu să-i determini să se schimbe, să învețe ceva nou sau destul de diferit de ceea ce știau. Ba unii dintre ei te taxează de om neserios/freak/satanist/etc. doar pentru că le spui că există și altceva decât Microsoft... și asta e în legătură directă cu programele școlare și competențele despre care se vorbea mai sus...
Rămân la părerea mea: până nu va exista un curent „oficial” favorabil Linux/Ubuntu și până nu vom/vor conștientiza avantajele, n-avem nicio șansă. Vom fi niște oameni ciudați care insistă prostește asupra unor tâmpenii... Factorii de decizie statali sunt în marea lor majoritate, prea obtuzi și „neaerisiți” ca să vadă „the full picture”...

Editat ultima oară de wladypauly (05 Dec 2013 21:14:04)

#22 05 Dec 2013 21:39:39

geosoft1
Membru

Ba unii dintre ei te taxează de om neserios/freak/satanist/etc. doar pentru că le spui că există și altceva decât Microsoft

corect.

cati ati fi dispusi sa acordati consultanta sau o mica prezentare a sistemului de pe acele calculatoare

exista posibilitatea de a acorda consultanta in mod voluntar in aceste proiecte. problema e ca nu exista proiectele, inca.

oricum, sunt putine scoli in care prinde prezentarea acestor lucruri. de exemplu, la mine in oras am vazut vreo doua evenimente ale unei organizatii cunoscuta de activism si asta pentru ca reprezentantul local era din liceul in arealul caruia au fost evenimentele. in rest nimic.
cand am propus un eveniment similar unei alte scoli considerate "de prestigiu" singurul raspuns al celui care putea decide a fost... sa vedem...daca ii intereseaza pe elevi...sa vezi ca nu prea ii intereseaza...pai bai cap sec, ideea e sa imi facilitezi o prezentare, de unde sa stie aia daca ii intereseaza cata vreme nu stiu despre ce e vorba... prin urmare, daca n-ai pe unul mai dezghetat sa discuti cu el ajungi la un dialog al surzilor...

asa ca la capitolul profesori de informatica,directori,... parerea mea e undeva intre @wladypauly si @geralddan...

Editat ultima oară de geosoft1 (05 Dec 2013 21:44:08)

#23 05 Dec 2013 22:07:41

wladypauly
Membru
Site web

Având în vedere că directorul e „il capo di tutti capi” într-o școală, e cam greu să-l faci să priceapă câte ceva... în general ăștia sunt MTBS. Din diverse considerente... să fi văzut ce fețe făcea un nene de ăsta când mi-a văzut laptopul cu Ubuntu Gnome Session Fallback...nu pricepea în ruptul capului de ce bara de jos e sus și de ce scrie Acasă unde ar fi trebuit să fie My Documents... pe vremea aia aveam Guake și l-am activat din greșeală... cât pe-aci s-o ia la fugă... Au fost și unii colegi care se uitau cam cidat la mine și la laptop (eu îl luasem ca să le pun un film la elevii...).
Din punctul de vedere al „permeabilității” la nou, da, sunt de acord cu Gerald Dan. Dar asta e rezultatul mai multor factori, printre care cel al puterii de decizie scăzute a profesorului de info e printre primele...iarăși spun, nu le iau partea, doar mă pun în situația lor.
Eu aș acorda consultanță, e cam același lucru cu forumul doar că e „pe viu”, nu asta e o problemă... geosoft1 are dreptate, cum facem să punem pe picioare un proiect? Orașul meu e mic, într-o săptămână l-am „rezolvat”, îi adun pe toți la Casa de Cultură și le fac prezentarea, răspund la întrebări, etc. etc. Dar tre' să fie un „ștab” care să-i adune, că-n gura mea nu se uită nimeni...așa, de fleurs de cou-cou...
La un moment dat îmi propusesem asta ca exercițiu de futilitate big_smile, dar am renunțat pentru că era vacanță și ar fi fost un proiect mort din fașă... dar poate anul ăsta cu „Școala altfel” o să-l bag în program...

#24 14 Dec 2013 18:00:36

iulian X
Membru

Ce parere aveti incepem o petitie pe AVAAZ? => https://secure.avaaz.org/en/petition/st … ource=splf

Editat ultima oară de iulian X (15 Dec 2013 21:38:13)

#25 14 Dec 2013 21:13:36

geosoft1
Membru

omule, incearca sa te alaturi unei organizatii de activism in domeniu care altfel se face auzita si in care cu siguranta te-ai regasi. nu voi da nume pentru a nu se interpreta ca fac reclama. aici, genul acesta de proteste, dupa cum stii, nu au prins niciodata pentru ca in principiu ne ocupam cu altceva.

Editat ultima oară de geosoft1 (14 Dec 2013 21:14:12)

Feed

Antet forum