Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 07 Dec 2013 17:00:17

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Ubuntu Touch (dual-boot) pe Nexus 7

A avut careva succes cu Ubuntu Touch pe Nexus 7?
Eu am incercat astazi versiunea "devel" si dupa ce accesez anumite lucruri incepe sa clipeasca ecranul de nebun si nu mai pot sa il scot din starea asta.

Acum fac restore la Android. Ce metode ati gasit pentru dual-boot? Dureaza cam mult sa faci backup si restore de fiecare data cand testezi ceva.

Editat ultima oară de Ăla mic (07 Dec 2013 18:36:33)

#2 07 Dec 2013 17:33:15

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Re: Ubuntu Touch (dual-boot) pe Nexus 7

Te abonezi la Didier Roche
Au ceva probleme dar acum sunt la peste 90%

Tests results were especially good on image 49 (94.8% on mako and 96.5% on maguro)

Dacă vrei detalii, citește lista de discuții.

#3 17 Dec 2013 21:33:53

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

#4 17 Dec 2013 23:00:02

micku7zu
Membru
Locaţie: Marghita
Înregistrat: 14 Dec 2012
Site web

cea mai buna solutie pentru ce vrei tu este: http://forum.xda-developers.com/showthr … ?t=2011403 - MultiROM

MultiROM is one-of-a-kind multi-boot mod for Nexus 7. It can boot any Android ROM as well as other systems like Ubuntu Touch, Plasma Active, Bohdi Linux or WebOS port.Besides booting from device's internal memory, MultiROM can boot from USB drive connected to the device via OTG cable. The main part of MultiROM is a boot manager, which appears every time your device starts and lets you choose ROM to boot. You can see how it looks on the left image below and in gallery. ROMs are installed and managed via modified TWRP recovery. You can use standard ZIP files to install secondary Android ROMs, daily prebuilt image files to install Ubuntu Touch and MultiROM even has its own installer system, which can be used to ship other Linux-based systems.

Features:
* Multiboot any number of Android ROMs
* Restore nandroid backup as secondary ROM
* Use for example Ubuntu Touch or Desktop alongside with Android, without the need of device formatting
* Boot from USB drive attached via OTG cable

Merge excelent toata treaba, excelent. Ii felicit pe acei baieti cu tot respectul meu. Folosesc multirom pe Nexus 4 si am astfel:
1. ROM principal pe care stiu ca merge totul perfect
2. ROM Android secundar pe care de obicei il modific foarte des cu teste de compilare, nightly-uri si alte tampenii
iar in rest mai imi bag din cand in cand un ubuntu touch, firefox os, alt rom ca sa testez, fara sa-mi formateze nimic sau sa-mi pierd ceva smile
Ubuntu touch il poti instala din aplicatia lor MultiRom cu un singur click big_smile

Iti recomand cu caldura aceasta solutie.

Scuzati-ma pentru excesul de laude aduse @MultiRom-ului dar e cea mai tare chestie smile

Screens cu aplicatia: https://drive.google.com/folderview?id= … sp=sharing

Editat ultima oară de micku7zu (17 Dec 2013 23:11:59)

#5 19 Dec 2013 10:39:22

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Multumesc pentru sugestii smile
Sper sa gasesc timp in week-end pentru a testa in special MultiROM. E interesanta partea cu boot-ul de pe un stick USB pentru ca ma scapa de frecarea memoriei interne.

#6 23 Dec 2013 21:42:21

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

^

Christmas has come early in Ubuntu this time around, with a finely wrapped present: dual-booting with Android. We are thrilled to announce a preview of a new feature for developers: Ubuntu on mobile devices can now run alongside Android on a single handset,”

Saaaaau Crăciun-week-end-Revelion-week-end ... ai tot timpul:

.....To install dual-boot, you'll need:
-  A Nexus 4 device (other Nexus devices should in theory work but have not been tested at the time)

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

Feed

Antet forum