Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Mar 2014 09:15:52

wdb
Membru
Locaţie: Galati
Înregistrat: 18 May 2012

Linux Foundation si cursul “Introduction to Linux”

Poate este cineva interesat :

"...Linux Foundation a anunțat că a demarat un proiect împreună cu edX (un site non-profit specializat pe cursuri online, susținut de MIT și Harvard) să facă accesibil tuturor cursul  “Introduction to Linux”. Până acum, acest curs era oferit de către Linux Foundation la 2400 USD și va fi primul de acest fel introdus în Massive Open Online Course (MOOC).
Cursul se va ține în vară/toamnă (fără o dată exactă încă) și până acum sunt înscriși peste 2500 de oameni. Nu e nevoie să știți niciun pic de Linux ca să intrați în curs, doar să vă alocați cam 60 de ore pentru studiu. La final puteți opta și pentru a susține un examen în urma căruia să obțineți o diplomă.
"

Mai multe detalii si inscriere  aici

Multumim IONUT BALAN pentru stire (preluat de pe mobzine.ro )

**Rog un moderator sa mute mesajul in categoria corecta in cazul in care am postat gresit

Editat ultima oară de wdb (10 Mar 2014 09:40:59)

The quieter you become the more you are able to hear..!

#2 10 Mar 2014 19:55:01

Bal Marius
Membru
Înregistrat: 06 Feb 2006
Site web

Re: Linux Foundation si cursul “Introduction to Linux”

M-am inscris si eu acu cand am vazut ca au permis accesul. Acum sa vedem ce e de capul lui, daca te invata ceva nou. smile

Editat ultima oară de Bal Marius (10 Mar 2014 19:55:55)

UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity.   -- Dennis Ritchie

#3 10 Mar 2014 20:09:51

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Au permis accesul dar nu cred ca au inceput cursurile gratuite, cred ca mai trebuie sa asteptam un pic.
Pentru a continua mie mi se cer bani.

#4 10 Mar 2014 22:15:34

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

M-am înscris și eu dar din ce am citit, cam prin toamnă încep cursurile (asta înseamnă trimestrul 3 din ce mai țin eu minte).

Editat ultima oară de oby2001ro (10 Mar 2014 22:17:14)

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#5 09 Jul 2014 19:18:15

iulian X
Membru
Înregistrat: 02 Feb 2012

Sa anuntat data cand va incepe acest curs...

1 August 2014.

Avem si un clip video in care Domnul Linus Torvalds ne invita  sa participam la curs.

https://www.youtube.com/watch?v=BmDricQGK6w

Dear Iulian,

Welcome to Introduction to Linux and thanks for joining the class. At this point, we’ve had more than 140,000 people sign up, so you’re in good company and we’re glad to have you with us!

Because you’re an enrolled student in the class, we have two exciting new announcements we want to share with you:

First, we now have an official start date for the course: August 1, 2014. At that point, the course will be open and you’ll be able to get started. We look forward to seeing you there!
Second, here at the Linux Foundation we are excited to be able to help you learn about Linux. In fact, we’re so excited that we want to share with you a special welcome video from Linus Torvalds, the creator of Linux! You can click here to see the video.

We will continue to keep you updated as more news becomes available closer to the course start date.

Thanks,
The Linux Foundation Training Team

Editat ultima oară de iulian X (09 Jul 2014 19:19:40)

#6 01 Aug 2014 16:29:42

Anca_Emanuel
Membru
Înregistrat: 28 Jan 2011

Pentru cei interesați: cursul a început.

Este în engleză și cum spune și titlul e la nivel introductiv.
Conține 18 capitole, unele au întrebări pentru fixarea cunoștințelor care nu sunt punctate.
Examenul final conține 30 de chestionare și poate fi trecut dacă ai răspunsuri corecte peste 70%

#7 01 Aug 2014 20:31:12

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Confirm că a început. Pentru mine, ca începător, va fi util.

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

Feed

Antet forum