Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 23 May 2014 23:27:51

Barbu Iulian
Membru nou
Înregistrat: 23 May 2014

Design Graphic

Am fost un client Windows vreau sa imi pun pe laptop si pe calculatorul de la birou Ubuntu 14.04 (Trusty Tahr) ma intereseaza ca eu sunt Graphic Designer & Webmaster daca pot sa instalez Corel Draw X5 si Adobe Master Collection CS6 pe: Ubuntu 14.04 (Trusty Tahr) daca nu va suparati doresc urgent raspuns!!!
Multumesc cu mare drag Barbu Iulian

#2 24 May 2014 08:52:07

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Design Graphic

O soluție ar fi să le rulezi prin WINE/Play on Linux, un emulator de Windows sau ceva de genul... nu știu însă ce șanse ai la Corel, încercasem și eu mai prin iarnă și într-adevăr nu merge.
O altă soluție, mai complicată și aiurea ar fi să pui Windows într-o mașină virtuală, dar aici ești limitat de performanțele sistemului-gazdă. Sincer, eu aș face dual-boot și gata...

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 24 May 2014 09:12:33

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

trebuie neaparat programele alea? sunt graficieni care fac aproape orice cu Gimp si Inkscape.

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#4 24 May 2014 10:14:38

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Daca tot "are" licenta la ele, mai bine un dual boot.

#5 24 May 2014 10:25:24

Barbu Iulian
Membru nou
Înregistrat: 23 May 2014

dap neaparat aceste programa ca astea sunt in industria in care lucrez eu si cum se face aces dual boot?

#6 24 May 2014 10:42:10

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Instalezi Windows sau, dacă ai deja Windows instalat,
Ubuntu se instalează lîngă el, fără a afecta în vre-un fel Windows...

O precizare la prezentarea de mai sus:
în a IV-a imagine se alege „Instalează lîngă...”
Astfel nu vei avea bătăi de cap cu partiționarea, dacă nu te pricepi.

Pentru detalii și lămuriri, discutăm în altă parte
dar numai după ce te documentezi !

Editat ultima oară de marcelbanu (24 May 2014 10:51:42)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#7 15 Jul 2014 23:28:58

liviumihai
Banned
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Oct 2013

Barbu Iulian a scris:

dap neaparat aceste programa ca astea sunt in industria in care lucrez eu si cum se face aces dual boot?

Cunosc si eu industria asta, ca am lucrat in ea multi ani. Cand vorbim de fisiere vectoriale aunci problema se complica pentru ca fisierul nu poate fi deschis oricum. Fisierele bitmap pot fi citite insa de orice software, deci se pot face foarte bine si in Gimp.

Apare insa problema pregatirii pentru tipar (pre-press) si este stiut ca putine programe de Linux pot lucra corect cu CMYK (sau au CMYK). In cazul meu problema s-a rezolvat de la sine pentru ca lucrez exclusiv pentru afara, unde lucrurile stau diferit. Povestea cu pre-press-ul rezolvat de designeri e pur mioritica si vine din faptul ca prin anii digitalizarii (anii 90) tipografiile erau prea lenese ca sa-si pregateasca singure fisierele. Asa se face ca nu acceptau decat fisiere gata preparate, iar daca nu te pricepeai tot tu ieseai vinovat. In afara nu se dau decat RGB-uri care sunt prelucrate de catre tipografie si nu de catre designer. Asa se face ca am lucrat excelent cu Inkscape si Gimp si am lasat tipografia sa-si sparga tartacuta cu problemele tehnice. Formatele au fost PDF pentru vectorial si PNG pentru bitmap.

Feed

Antet forum