Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 10 Jun 2014 10:12:29

xxvirusxx
Membru
Locaţie: Focșani
Înregistrat: 07 Sep 2013

Adaugare modul PM

Nu ar fi bine folosirea unui modul de PM, pe langa cel de email?

http://fluxbb.org/resources/mods/anothe … ng-system/

#2 10 Jun 2014 10:38:25

Skizzer
Membru
Înregistrat: 21 Feb 2014

Re: Adaugare modul PM

M-am gandit si eu la aceasta propunere . Pe scurt , parerea mea este ca un modul de PM ar fi folositor deoarece s-ar putea comunica mult mai usor ; este mai la indemana utilizatorului sa trimita un PM decat sa trimita un Email.

#3 10 Jun 2014 13:18:26

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Având în vedere că este un forum public, nu văd rostul la mesajele private.

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#4 11 Jun 2014 15:38:08

Sergiu Tot
Membru
Locaţie: Cluj
Înregistrat: 23 Jun 2009
Site web

PM-urile pot deveni destul de frustrante la un moment dat pentru ca sunt persoane care vor sa li se rezolve problemele prin PM, nu pe forum intr-o discutie publica. Practic incearca sa obtina expertiza de la un membru specializat, fara sa plateasca si fara sa contribuie la solutiile publice (principalul scop al unui forum).

Daca cineva vrea sa-i propuna unui alt membru o colaborare poate sa o faca pe mail. Daca nu, discutiile pot fi publice ca sa fie informatia disponibila si pentru altii smile

#5 11 Jun 2014 16:02:53

xxvirusxx
Membru

Sergiu Tot a scris:

Practic incearca sa obtina expertiza de la un membru specializat, fara sa plateasca si fara sa contribuie la solutiile publice (principalul scop al unui forum).

Din ce ai scris tu, cam ar trebui sa fim platiti......de catre forum.....

#6 11 Jun 2014 16:19:29

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Cred ca ajunge formularul de contact prin email. Nu are rost ca un forum sa faca ceea ce poate face email-ul.
Cred ca a mai fost discutia asta pe undeva cu introducerea modulului pentru mesaje private. Daca gasesc subiectul voi lasa un link aici.

[editat]
Unul din 2006: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=771
Trebuie sa fie si unul mai recent pe undeva...
[edit2]
Unul amuzant legat de mesaje private, dar nu chiar ceea ce cautam: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=7687

#7 11 Jun 2014 16:28:16

xxvirusxx
Membru

Atunci un closed/delete.

#8 12 Jun 2014 12:08:28

Sergiu Tot
Membru
Locaţie: Cluj
Înregistrat: 23 Jun 2009
Site web

xxvirusxx, ai inteles gresit pentru ca nu ai citit pana la capat. Sunt pentru suportul tehnic gratuit pe forumuri, bloguri etc. Dar cine vrea suport in privat, trebuie sa plateasca. Simple as that.

Daca eu depun un efort, vreau ceva in schimb. Iar acel ceva poate avea valoare materiala sau poate fi satisfactia ca am ajutat comunitatea (asa am invatat si eu, pe spatele altora). Cei la care am facut referire nu se incadreaza in niciuna din categoriile pe care eu le consider acceptabile.

#9 12 Jun 2014 16:57:35

xxvirusxx
Membru

Sergiu Tot a scris:

Dar cine vrea suport in privat, trebuie sa plateasca. Simple as that.

Pentru firme sau persoane fizice?
Pacat ca linuxul e gratuit....

#10 13 Jun 2014 12:22:16

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

Eu sunt total contra PMului, deoarece asa cum sa mai spus, este un Forum public cu acces in mod egal tuturor utilizatofilor, ori daca discutiile incep private, are evident un impact nefericit asupra celui care vrea sa isi rezolve o problema posibil identica.
Eu unul nu prea mi-ar convenii sa dau doua   raspunsuri relativ identice in doua medii diferite.
Acum banuiesc ca voi stiti mai bine.
.
.
Toate bune.

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#11 20 Sep 2014 23:34:58

xxvirusxx
Membru

#12 21 Sep 2014 08:35:05

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

in legatura cu PM-um SergiuTot a explicat mai sus foarte bine motivul pentru care nu este ok acest sistem pe un forum public.

Tot forumul deja pare asa antic... un soft nou poate ar mai improspata atmosfera si pe aici si ar aduce lume noua si interesata. Ceva clase noi pentru cei care ajuta cu stele (ranking system) etc.

s-a mai discutat candva acest lucru. forumul e functional. singurul lucru invechit e tema. de fapt cred ca daca se schimba 3 imagini si 2 culori revenim in actualitate smile

Editat ultima oară de geosoft1 (21 Sep 2014 08:35:24)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#13 21 Sep 2014 14:30:01

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

xxvirusxx a scris:

Sergiu Tot a scris:

Dar cine vrea suport in privat, trebuie sa plateasca. Simple as that.

Pentru firme sau persoane fizice?
Pacat ca linuxul e gratuit....

Pt oricine vrea suport tehnic privat. Asta e valabil oriunde, indiferent de domeniu. Cine are nevoie de competente, in orice domeniu plateste.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#14 21 Sep 2014 21:01:12

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Pai baga-te frate si fa o tema noua, orice. Daca ai timp si cunostinte, actioneaza. De tastat, toti putem. Daca nu stii, nu ai timp sau nu vrei, liniste. Te asteptam.

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#15 21 Sep 2014 21:29:28

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Well, Lungu Alexandru facuse o tema noua acum cativa ani, dar heh, cine sa-l bage in seama? Daca forumul merge si asa, sa-l lasam in pace.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#16 21 Sep 2014 22:11:01

geralddan
Master Chef

Eu iti zic ca toata lumea e deschisa la fapte. Problema e c-au trecut multi p-aici cu sugestii si viteji, iar cand sa treaca la fapte..  Da-i un e-mail lui Alex Cucu si propune-i ceva concret. Asteptam rezultatele.

#17 21 Sep 2014 22:50:43

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

nu e nimeni contra unor astfel de sugestii dar din punct de vedere practic nu s-a dovedit ca forumul ar avea nevoie de imbunatatiri majore. e adevarat ca sunt sisteme mai actuale cu mai multe facilitati dar dupa cum se vede nu s-a simtit nevoia lor sau daca cativa au simtit aceia au fost putini. daca ar fi existat de la inceput o alta platforma ar fi fost bine dar migrarea pe o noua platforma implica niste eforturi si aici probabil Alex Cucu ne poate spune exact ce inseamna acest lucru. totusi nu cred ca e simplu si nu stiu cati s-ar baga la asta si mai ales nu stiu cat plus valoare ar adauga forumului. cu alte cuvinte cu ce ar fi mai bun forumul cata vreme scopul sau este sa ajute oamenii in a folosi Ubuntu? adica unul intreaba si altul raspunde. din punct de vedere tehnic cu nimic. gandeste-te ca unii mai folosesc inca sistemul cu liste de discutii...
daca sistemul de email nu functioneaza sau nu a functionat corespunzator se poate semnala acest lucru si probabil se va corecta. personal in situatiile in care am folosit acest serviciu pentru a comunica cu diversi membrii/moderatori/administratori nu am avut probleme.

Editat ultima oară de geosoft1 (21 Sep 2014 23:01:26)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#18 22 Sep 2014 00:06:12

geralddan
Master Chef

Majoritatea de aici suntem foarte ocupati. Cine are timp, idei si disponibilitate, va spun sigur ca-i binevenit. Fapte, nu vorbe.  EboLLa, nu ma referer strict la tine, chiar daca imi dau fiori nick-ul tau big_smile .

#19 22 Sep 2014 06:12:16

marcelbanu
Membru
Locaţie: Deva
Înregistrat: 20 Sep 2009
Site web

Cu PM-ul nu sînt nici eu de acord pe baza explicației lui Sergiu Tot...
Contează culorile, tema, formatul și alte floricele ?
Poți scrie, poți deschide un subiect ?
Poți scrie un răspuns la un subiect ?
Poți trimite e-mail într-o problemă strict personală cuiva ?
Eu am primit și am și răspuns unor colegi de forum...
Deci ?
Are sau nu rost floriciă cu PM ?
Nu !

P.S. Chestia cu PM-ul este un moft !

Editat ultima oară de marcelbanu (22 Sep 2014 06:13:56)

Scurtă prezentare aplicații Ubuntu Lucid Lynx (10.04)
Ubuntu Lucid Lynx
Utilizator linux: 508056

#20 22 Sep 2014 11:37:32

iTheMaster
KDE RULZ!!
Locaţie: Tulcea
Înregistrat: 18 Apr 2011
Site web

Chestia cu PM este utila utilizatorilor noi care intrunesc conditiile:
- au intampinat o problema peste care nu pot trece mai departe pentru a isi continua activitatea
- nu vor sau nu stiu sa caute pe internet rezolvarea problemei pe care o intampina
- nu vor sa astepte un raspuns legat de problema lor atunci cand deschid un subiect nou
- au impresia ca li se datoreaza un raspuns si asta acum!

Acestor persoane trebuie sa li se aminteasca urmatoarele:
- google este cel mai bun prieten al tau si de cele mai multe ori nu esti primul care are problema respectiva => sigur sunt raspunsuri pe undeva
- o comunitate care functioneaza pe baza de voluntariat nu se va simti niciodata obligata sa raspunda la un PM; si daca esti insistent  si nici nu stii sa vorbesti ti se vor ignora si postarile normale => stai in banca ta
- daca ai deschis un topic si nimeni nu a raspuns in 10 minute <-> 10 ore nu inseamna ca are cineva ceva cu tine. Continua sa astepti si sa cauti personal pe internet solutii. Iar daca ai gasit singur solutia, raspunde-ti singur la topic pentru generatiile viitoare (asta inseamna sa te integrezi in comunitate)
- nimeni nu iti datoreaza nimic, dar daca vrei sa inveti o sa observi ca vei gasi suportul colegilor de pe forum in diverse arii de "specialitate", in masura disponibilitatii fiecaruia
- daca te cearta cineva de pe forum si observi ca majoritatea ii dau dreptate, nu fi diva, ci insuseste-ti critica si mergi mai departe respectand normele care ti se impun

Asa ca personal nu vad rostul unui sistem de PM. Vorba unui mare intelept: Don't be hasty, master hobbit!

#21 22 Sep 2014 13:08:10

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

geosoft1 a scris:

personal in situatiile in care am folosit acest serviciu pentru a comunica cu diversi membrii/moderatori/administratori nu am avut probleme.

Doua din mesajele tale private mi-au ajuns in spam, la fel si cele cu alt membru. Nu stiu daca problema e de la mine sau de la Gmail sau chiar de la forum...
Eu unul sunt de acord cu mesajele private. Mesajele private sunt ceva ce ii intereseaza doar pe 2 utilizatori si nu are treaba cu vreun subiect de pe forum.

Voi astia care sunteti importiva PM-ului, ati mai folosit vreun forum in afara de asta? Un forum romanesc de calitate sau ceva din afara, unde daca esti offtopic si initiatorul topicului n-a permis asta, te-ai ales imediat cu postul sters.
Daca de exemplu subiectul este sa-ti prezinti bricheta pesonalizata si tu intrebi "de ce ai ales-o pe aia cand puteai sa faci rost de una mai ieftina" pe forum, ti s-a sters postul. In schimb, daca vrei sa vorbesti cu omul, ii poti da repectivului un mesaj privat, sa-l intrebi ce vrei tu...

Asa functioneaza PM-ul pe un forum sanatos.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#22 22 Sep 2014 14:09:25

xxvirusxx
Membru

iTheMaster a scris:

Chestia cu PM este utila utilizatorilor noi care intrunesc conditiile:
- au intampinat o problema peste care nu pot trece mai departe pentru a isi continua activitatea
- nu vor sau nu stiu sa caute pe internet rezolvarea problemei pe care o intampina
- nu vor sa astepte un raspuns legat de problema lor atunci cand deschid un subiect nou
- au impresia ca li se datoreaza un raspuns si asta acum!

Daca eu sau altul dorim sa-i ajutam pe PM care-i problema?

Editat ultima oară de xxvirusxx (22 Sep 2014 14:11:30)

#23 22 Sep 2014 14:14:21

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

Nu e nici o problema. Luati legatura prin e-mail si schimbati id-uri de skype, messenger, facebook, G+, MSN (mai e?), OkCupid, etc.

#24 22 Sep 2014 14:17:44

xxvirusxx
Membru

Nu-mi place mail-ul, ca primesc mesajele la sfanta asteapta.....

#25 22 Sep 2014 14:31:20

iTheMaster
KDE RULZ!!
Site web

Atunci adauga in semnatura ta un link catre o retea de socializare si ... socializati...

Feed

Antet forum