Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 16 Jun 2014 14:41:05

liviumihai
Banned
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 15 Oct 2013

Partitie care nu poate fi folosita

Am creat o partitie (/media/partitie) in Ubuntu si doua conturi, unul de administrator si altul de utilizator (l-am numit LUCRU). Partitia nu poate fi folosita de pe niciun cont. La permisiuni imi arata root si nu ma lasa nici sa scriu nici sa citesc. In general ideea era sa-l folosesc de pe contul de LUCRU, dar nu m-ar deranja sa il folosesc si de pe contul de root (deocamdata nu merge de nicio culoare).

Cineva mi-a zis de un program numit gnome-system-tool pe care l-am si instalat, dar nu stiu sa umblu cu el. Parca era ceva legat de cifra 1001...

In fine, as aprecia orice ajutor.
Alta intrebare: merge si din interfata grafica? Cand dau click-dreapta -> Proprietati pe iconita partitiei imi apare tabul cu Permisiuni, de unde teoretic as putea schimba si drepturile dar si utilizatorul daca acest tab ar fi activ. Dar nu este, probabil neavand drepturile de root. Daca as obtine insa dreptul de root as putea face modificarea din cateva clickuri fara sa-mi mai ocup memorie cu cine stie ce comenzi indigeste.

Se poate deci sa intru pe tabul de administrare cumva? In Nautilus? Am incercat de pe contul de root, dar nu a mers. Clar trebuie deschis altcumva, dar cum?

P.S.: Asta apropo de cei care recomanda functia de cautare: NU exista pe acest forum si nici in alta parte vreun tutorial care sa te invete sa schimbi permisiunile in interfata grafica, desi pun capul jos ca SE POATE daca s-ar activa parlitul ala de tab cu Permisiuni...

Editat ultima oară de Ăla mic (16 Jun 2014 17:39:56)

#2 16 Jun 2014 15:01:49

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Re: Partitie care nu poate fi folosita

Îți răspund cu o întrebare: ai citit regulile forumului?

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#3 16 Jun 2014 16:43:42

Sergiu Tot
Membru
Locaţie: Cluj
Înregistrat: 23 Jun 2009
Site web

Pune contul de administrator ca proprietar al directorului (ex. chown USER director) si pune drepturile pe care le vrei pentru grupul din care face parte utilizatorul (ex. chmod 775 director).

Editat ultima oară de Sergiu Tot (16 Jun 2014 16:44:28)

#4 16 Jun 2014 17:56:58

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

...legat de interfete grafice pt diverse activitati, in cazul tau pt modificarea unor drepturi. Uita ... CEI care au facut linux/unix au gandit totul in linie de comanda nu in interfete grafice. Indiferent ce distributie desktop vei folosi, comenzile in linie de comanda sunt aceleasi. Interfetele grafice pot sa difere si/sau sa crape. Linia de comanda nu crapa. Dupa linia de comanda poti face scripturi ... dupa interfata grafica NU. Timpul de executie pe linia de comanda e mai scurt.... Daca apar erori, f des pe inerfata grafica ai sa vezi diverse mesaje carenu sunt reale, insa pe linia de comanda o sa vezi erori care sunt reale.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#5 16 Jun 2014 19:25:29

shogun1
Membru
Înregistrat: 01 Apr 2009
Site web

CLI rulz, dar poți deschide o aplicație grafică cu drepturi de root (gksudo nautilus sau kdesu dolphin în KDE) și poți modifica permisiunile în file manager. Mai simplu e totuși cum spune @Sergiu Tot, cu singura obiecție că după chown și/ sau chmod să pui opțiunea -R (sau --recursive) pentru a modifica și permisiunile asupra conținutului directorului.

#6 17 Jun 2014 08:19:38

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

liviumihai a scris:

Am citit cu mare atentie regulile forumului ...

Nu te contrazic, dar se pare că ai omis:

...Când adăugați un mesaj pe forum, asigurați-vă că are legătură cu subiectul discuției și că abordează o singură problemă. Cu alte cuvinte, nu postați offtopic. Mesajele offtopic vor fi editate sau șterse. Dacă aveți mai multe probleme, deschideți câte o discuție separată pentru fiecare problemă.

din moment ce ai deschis acest subiect în altă nepotrivită parte, la fel ca și altele, parte a forumului care are o descriere destul de clară:

Prezentări de tutoriale și îndrumătoare pas cu pas pentru a efectua diverse activități. Cererile de asistență se fac în celelalte categorii.

#7 17 Jun 2014 11:29:53

oby2001ro
Membru
Locaţie: Ploiești
Înregistrat: 26 Jan 2013
Site web

Având în vedere că utilizatorul ce a deschis subiectul a primit răspunsul la întrebare și discuția s-a dus pe arătură, rog închiderea subiectului.

Sunt și voi rămâne nou în Linux!
Contoar Linux

#8 17 Jun 2014 12:54:53

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Sergiu Tot a scris:

...
L.E.
Cred ca asta e optiunea pe care o cauti: http://i58.tinypic.com/309654y.png
Click dreapta pe folder si Properties.

Editat ultima oară de Ăla mic (17 Jun 2014 12:59:27)

Feed

Antet forum