Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 22 Jul 2014 10:40:15

Uncle of God
Banned
Înregistrat: 20 Apr 2014

Probleme cu driverul plăcii video NVIDIA

A trecut ceva timp de cănd tot mă chinui să-mi instalez un  driver nvidia și tot nu am reușit !  Cănd scriu in terminal  "nvidia-settings"  .. îmi apare această eroare , sau aceste erori și nu ințeleg cum și de la ce apar ! Am căutat pe google  rezolvare dar nu am reușit să găsesc nicăieri nimic care să mă ajute ! Dacă este cineva pe aici care chiar se pricepe la Linux și care dorește să mă ajute cu un sfat ... voi rămăne profund recunoscător ! Aici este și imaginea cu problema care o am  !
http://postimg.org/image/yiifzn6n9/

Am bmw x6 alb și imi place să mă plimb cu el !

#2 22 Jul 2014 12:34:35

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

Re: Probleme cu driverul plăcii video NVIDIA

Cod:

sudo apt-get purge nvidia*

Apoi la drivere aditionale instalezi driverul recomandat. Acum vad ca driverul recomandat este 331.38 la mine. Dupa ce termini de instalat, dai un reboot si incerci sa-l configurezi. Ar trebui sa ai si interfata grafica/panou de configurare.

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#3 22 Jul 2014 15:13:31

V3n3RiX
Membru
Locaţie: Birmingham UK
Înregistrat: 03 Sep 2011
Site web

NU iti recomand sa lansezi niciodata nvidia-settings cu drepturi de root. Asta pentru ca el scrie un fisier de configurare in $HOME, si o sa ai surprize surprize.

Distribution : Kogaion Linux 3 amd64
Desktop Environment : Xfce 4.12
System Information : Dual Quad Core Intel Xeon E5430 @ 2.66GHz + 24 GB Buffered Quad Channel ECC RAM
Blog : http://venerix.rogentos.ro

#4 22 Jul 2014 20:49:56

bispartacus
Banned
Înregistrat: 05 Apr 2011

Cred ca ai lansat programul la inceput cu drepturi de root si acuma nu mai poate sa aiba acces userul curent.Va trebui sa stergi configuratia unde saveaza programul datele si sa lansezi programul din terminal normal.

Editat ultima oară de bispartacus (22 Jul 2014 20:50:12)

Sfaturile sau suportul oferit pe acest forum este fara nici un fel de garantie.
Pentru suport profesional  vizitati http://www.canonical.com/

#5 24 Jul 2014 19:04:44

Uncle of God
Banned

V3n3RiX a scris:

NU iti recomand sa lansezi niciodata nvidia-settings cu drepturi de root. Asta pentru ca el scrie un fisier de configurare in $HOME, si o sa ai surprize surprize.

Da venerix .. dar faza e că am aceiași eroare atunci cănd deschid și inchid pc-ul .. imi apare pe ecran o eroare super nașpa . După ce instalezi de exemplu Ubuntu  .. ai văzut și tu că atunci cănd deschizi pc-ul  .. iți apare logooul ăla super mișto de la ubuntu ... Mie .. după ce instalez driverul nvidia .. imi apare o eroare și pe la mijloc scrie Ubuntu 14.04 cu litere din alea mari nașpa pe un fundal movaliu șters .. spre gri  .. Și imi pare așa de rău .. parca imi e și ciudă cănd văd că altora le merge și mie nu !

#6 24 Jul 2014 19:15:41

Uncle of God
Banned

wladypauly a scris:

Cod:

sudo apt-get purge nvidia*

Apoi la drivere aditionale instalezi driverul recomandat. Acum vad ca driverul recomandat este 331.38 la mine. Dupa ce termini de instalat, dai un reboot si incerci sa-l configurezi. Ar trebui sa ai si interfata grafica/panou de configurare.

Am încercat și metoda ta cu purge ... dar nu a mers .. Apoi am instrat in synaptic package manager și am reușit să o dezinstalez de acolo driverul nvidia 331... apoi cănd am incercat să-l reinstalez imi apărea o eroare cum că intra in conflict cu driverul xorg ... Oricum ,sper că am să reușesc la un moment dat !

#7 24 Jul 2014 20:55:12

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

Uncle of God, te rog să-ți schimbi avatarul în concordanță cu regulile de postare în forum:

Căutați un nume utilizator cu adevărat plăcut sau folosiți numele vostru. Folosiți un avatar care să nu deranjeze pe ceilalți (fără imagini de natură politică, religioasă sau etnică). În cazul în care nu se respecta regula bunului simt, avatarele și numele de utilizator pot fi moderate.

și cu concluziile unei discuții despre această temă.

Mulțumim!

Editat ultima oară de Ăla mic (24 Jul 2014 21:07:41)

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

#8 24 Jul 2014 21:24:05

bispartacus
Banned
Înregistrat: 05 Apr 2011

Hai sa vedem-driverul  proprietar de la nvidia se instaleaza in functie de placa video din sistem respectiv versiunea de kernel instalata.
As vrea sa stiu ce versiune de kernel este functionala respectiv ce placa video este in sistem.

Cod:

uname -a # se determina kernelul functional in system
lspci | grep VGA # determina tipul placii video din system

Mai este si metoda automata din interfata grafica:
Your text to link here...

Sfaturile sau suportul oferit pe acest forum este fara nici un fel de garantie.
Pentru suport profesional  vizitati http://www.canonical.com/

#9 25 Jul 2014 00:04:07

Uncle of God
Banned

Ăla mic a scris:

Uncle of God, te rog să-ți schimbi avatarul în concordanță cu regulile de postare în forum:

Căutați un nume utilizator cu adevărat plăcut sau folosiți numele vostru. Folosiți un avatar care să nu deranjeze pe ceilalți (fără imagini de natură politică, religioasă sau etnică). În cazul în care nu se respecta regula bunului simt, avatarele și numele de utilizator pot fi moderate.

și cu concluziile unei discuții despre această temă.

Mulțumim!

IAR COMENTEZI FRUSTRATULE ? Ești frustrat rău de tot și mă cam plictisești ! Complexatule  ! Așa te legi tu de obicei de toată lumea ? Ești și tu șmecher aici pe forum .. și-ți place să te legi de lume aiurea și fără rost !

Editat ultima oară de Uncle of God (25 Jul 2014 00:05:35)

#10 25 Jul 2014 00:15:28

Uncle of God
Banned

Dacă  ești complexat și frustrat in prezența mea ....  datorită numelui meu de profil și a pozei care o am atunci mă poți evita . Nu te-am obligat eu să te bagi cu mine in seamă și să-mi cerșești atenție ! DACĂ  TU TE BAGI CU  MINE IN SEAMĂ atunci e problema ta nu a mea !  Și stai relax că e plină lumea de turnători ca tine care incearcă să se impună  în timp ce stau ascunși in spatele unui monitor ! Fii bărbat și hai să ne găsim dacă ești așa de șmchere .. să discutăm față in față ! Asta dacă ai timp fiindcă e posibil să te iau la palme direct ! Frustratule !

#11 25 Jul 2014 02:26:29

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

Mai mustata mica sau scurta, dar de ce nu ma cauti pe mine? Trimite-mi un e-mail si-ti sunt disponibil oricand daca vrei concediu medical (in cazul ca lucrezi, am indoieli) pentru foarte multe luni. Dar mai misto, daca ai [CENZURAT], da-mi tu adresa si te caut eu mai slaparule.

Editat ultima oară de Ăla mic (25 Jul 2014 10:18:22)

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#12 25 Jul 2014 04:15:46

TARA24.
Membru
Înregistrat: 23 Dec 2010

@geralddan
Nu te obosii, nu merita. La urma urmei cu ce suntem noi mai buni, luand o atitudine similara.

Orice decizie pe care esti pe cale sa o iei, gandeste-o de cel putin 3 ori.
Din momentul in care ai luat-o nu mai conteaza de cate ori ai gandit-o.
Fi destept, foloseste ce ti se potriveste nu ce ti se impune.

#13 25 Jul 2014 10:41:05

Ăla mic
Moderator
Locaţie: Constanța
Înregistrat: 10 Feb 2010

...Dacă  ești complexat și frustrat in prezența mea ....  datorită numelui meu de profil și a pozei care o am atunci mă poți evita .

Bine, așa voi face.

..Fii bărbat și hai să ne găsim dacă ești așa de șmchere .. să discutăm față in față ! Asta dacă ai timp fiindcă e posibil să te iau la palme direct !

Pentru asta te invit sa urmărești subiectul respectiv unde anunțăm de obicei locul și ora întâlnirilor grupului

IAR COMENTEZI FRUSTRATULE ? .....

Da, scuze!
Îți doresc să-ți îndeplinești visul:

Aș dori să-mi fac un site  ( un forum )  unde să fie toată lumea liberă . Îmi doresc sa promovez libertatea și dreptul de exprimarea ,

Te asigur că acolo nu voi mai comenta. wink

E bine să raportați acești administraotri ori de căte ori au făcut un abuz de "șmecherie" pe acest forum  . Eu am făcut mai multe capturi de ecran , și le voi urca pe youtube pentru a fii văzute de toată lumea , am sa public chiar și numele acestor administratori ,paginile lor de facebook , plus multele altele ! Inclusiv că am să le trimit tămpeniile și celor de la ubuntu pentru a rezolva problema acestor admini "șmecheri"  !

.

[REZOLVAT] ? => DONEAZĂ !   GRUB2   E1-571    Ce este un forum?   Anti-troll   Ubuntu = umanitate către ceilalți

Feed

Antet forum