Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 24 Nov 2014 12:42:45

electronist
Membru
Locaţie: Bucuresti
Înregistrat: 27 Aug 2013

[ REZOLVAT ] Cum pot opri History de la google chrome sau Mozilla?

Buna ziua! Va salut!  Stie cineva cum pot sa opresc de colectarea de History la ori care dintre browsere de navigare pe internet de preferat Mozilla si google chrome
Ma intereseaza ca atunci cand eu navighez prin paginile web  sa nu mai ramana scris nicaieri la mine in calculator prin ce pagini am trecut fara ca eu sa fiu nevoit sa sterg  sa golesc history-ul de la aceste browsere.
Mai intru si eu pe cate un site de care nu trebuie sa afle alta alte persoane care au acces la acelasi calculator cu mine si care pot aparea in orice secunda asa ca am nevoie ca atunci cand am dat X de am inchis browser-ul respectiv sa fiu sigur ca nu are nimeni cum sa gasesca in ce pagina am fost in urma cu cateva secunde.
Va multumesc anticipat pentru timpul si ajutorul acordat !
http://i.imgur.com/idXiUZ2l.jpg

Editat ultima oară de electronist (26 Nov 2014 01:28:26)

#2 24 Nov 2014 14:36:18

micku7zu
Membru
Locaţie: Marghita
Înregistrat: 14 Dec 2012
Site web

Re: [ REZOLVAT ] Cum pot opri History de la google chrome sau Mozilla?

Se poate si ceea ce vrei tu, dar mie mi se pare mai potrivit să folosești modul "Incognito". Îți vezi de treaba ta zilnică pe calculator, cu istoria salvată, cu cookieurile salvate, iar când vrei să navighezi fără istorie și totul să se șteargă atunci când ieși, deschizi un nou tab incognito (Private Browsing Windows in firefox, Incognito tab in Chrome).

Scurtatura: ctrl + shift + p in firefox, ctrl + shift + n in chrome.

În Chrome, ceea ce vrei tu se face așa: http://i.imgur.com/QSnQnil.png, dar, ține minte că în acest fel, de fiecare dată trebuie să te loghezi pe toate site-urile, nu-ți rămâne absolut nimic salvat.

Editat ultima oară de micku7zu (24 Nov 2014 14:39:09)

#3 24 Nov 2014 16:07:58

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

Cred ca poti sa faci ceva asemanator si daca modifici permisiile fisierelor din folderul unde isi tine browser-ul profilul.

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

#4 24 Nov 2014 16:34:06

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Mai intru si eu pe cate un site de care nu trebuie sa afle alta alte persoane care au acces la acelasi calculator cu mine si care pot aparea in orice secunda

pe linga modurile private sau incognito pe care le ofera browserele este bine sa nu vizitezi saituri care te pot pune in situatii jenante atunci cand apar alte persoane... in orice secunda big_smile

Editat ultima oară de geosoft1 (24 Nov 2014 16:34:22)

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#5 24 Nov 2014 17:14:05

Sunny
Oaspete

electronist

Cred că asta îți trebuie ție.

#6 24 Nov 2014 17:19:54

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

..... sau poti face ca mine: cand sunt in deplasare, folosesc pe un PC, numai un stick usb in genul live-cd de pe care fac boot pe acel PC. Chiar daca raman ceva urme, ele vor fi pe stick-ul meu, si nu pe acel PC.

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#7 24 Nov 2014 19:08:43

big_bum
Membru
Locaţie: $HOME
Înregistrat: 30 Nov 2010
Site web

geosoft1 a scris:

Mai intru si eu pe cate un site de care nu trebuie sa afle alta alte persoane care au acces la acelasi calculator cu mine si care pot aparea in orice secunda

pe linga modurile private sau incognito pe care le ofera browserele este bine sa nu vizitezi saituri care te pot pune in situatii jenante atunci cand apar alte persoane... in orice secunda big_smile

Hai ca nu citisem tot prima data...

Ai nevoie de un "Boss Key" sau un "Panic Button"

Linuxul e ca femeile. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
Inregistreaza-te pe Dropbox si primim amandoi 500MB in plus.
Nexus 5 kernel
Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

Feed

Antet forum