Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 12 Sep 2015 16:43:11

george_o
Membru
Înregistrat: 30 Nov 2011

[REZOLVAT] Configurare desktop compatibil 100% GNU/Linux

Va salut,
Încep prin a-mi cere scuze dacă deranjează că am redeschis un subiect „mort” de mai bine de 2 ani, însă urmează să îmi schimb PC în perioada următoare și aș dori un pic de ajutor în configurarea unui sistem desktop care să se încadreze în următoarele cerințe:
1. Bugetul alocat este de ~1500 Lei, cu o marjă de 200 Lei (după și dacă o păcălesc pe nevastă-mea)
2. PC va fi folosit pentru navigare pe internet, vizionare de filme HD (ma pot lipsi de BlueRay), muzica și poate GIMP câteodată, ca să îmi mai fac câte un wallpaper sau alte ”bălării” d-astea.
3. După cum a spus și @Ăla mic în primul mesaj al acestui subiect, ”COMPATIBIL 100% GNU/Linux”

Inspirat de wishlist-ul lui @Bal Marius, din această postare și din restul mesajelor din acest subiect, am procedat la scotocit pe net și după vreo 2 zile de stors creieri, am ajuns la următoarea configurație:
Placa de baza: Gigabyte B85-HD3, Socket 1150
Procesor: Intel Pentium G3460, 3.20GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150
Cooler procesor din ce am văzut pe net, am înțeles că ar fi inclus în pachet, dar încă nu sunt convins. Am trimis mail către vănzător pentru detalii și aștept răspuns.
Memorie DDR: Kingston HyperX FURY Blue 4GB, DDR3, 1600MHz, CL10, HX316C10F/4
Carcasa: Midletower Delux MV419, ATX, 450W, Negru/Albastru
Cooler carcasa: și aici mai am niște dubii dacă mai trebuie să cumpăr????
Sursa: inclusă în carcasă (spre să fie OK)
SSD / HDD: SSD Kingston V300 2.5", 60GB, SATA 3 (aici am optat pentru un SSD mic, pe care sa pun SO, iar pentru /home voi folosi actualul HDD de 250GB)
DVD-Rom: de pe actualul hârb.
Mouse&Tastatură: de pe actualul hârb.
Monitor: Samsung LT24D390EW/EN (și ăsta există deja)
Sistem audio: Genius SW-5.1 1000 - speaker system, vechi de vreo 8 ani

Dacă voi cumpăra piesele din mai multe magazine, voi iajunge la un preț de aproximativ 1200 lei.
Vă rog să mă luminați în următoarele probleme:
1. Mai trebuie să cumpăr și cooler pentru procesor și carcasă? Dacă-i musai, vă rog să îmi recomandați ceva produse.
2. Sursa care este inclusă în carcasă este suficientă, sau ar trebui să mă orientez către o carcasă fără sursă + sursă?
3. DVD-Rom și HDD de pe actualul PC se pot reloca pe viitorul calculator (nu prea știu cum e cu SATA, SATA2 și SATA3)?
4. Ar fi compatibil cu GNU/Linux unastfel de sistem?

Mai jos sunt cateva link-uri catre pdf-uri (uploadate în contul meu de Dropbox) cu specificațiile plăcii de bază și ale procesorului:
Comparație Motherboard B85-HD3/B85M-HD3
Comparație CPU G3258/G3460
Lista cu CPU compatibile cu placa de bază
Lista cu DDR compatibile cu placa de bază

Editat ultima oară de george_o (27 Feb 2016 19:36:01)

#2 25 Sep 2015 09:41:07

obivankenobi
Membru
Locaţie: Sulina
Înregistrat: 13 Sep 2007

Re: [REZOLVAT] Configurare desktop compatibil 100% GNU/Linux

Placa grafica nu ii pui, chiar daca procesorul are una inclusa? smile
Daca esti incepator ar fi mai bine sa cumperi direct un sistem "de-a gata", altfel risti sa iti prinzi in mod grav urechile, iar in domeniul hardware a-ti prinde urechile inseamna uneori costuri mari!

Editat ultima oară de obivankenobi (25 Sep 2015 09:43:33)

Nu fura! Guvernul uraste concurenta!

#3 25 Sep 2015 09:52:02

wladypauly
Membru
Locaţie: Pascani
Înregistrat: 14 Jun 2011
Site web

În primul rând, ulciorul nu merge de multe ori la apă, la un moment dat vei regreta c-ai păcălit-o pe soție. Știu ce spun... big_smile Apoi:
1. Carcasa aia e mare panaramă, sursa inclusă e și mai panaramă. Delux sunt făcute pe vapor, între China și Taiwan.
2. Pentru filme FullHD îți trebuie placă dedicată, alea integrate mai gâfâie.
3. SATA este backward compatible, de obicei, adică un HDD SATA 1 va merge pe SATA 3, dar nu și invers, din ce știu.
4. Cooler-ul la procesor de obicei e în cutia aferentă... dar mai bine c-ai întrebat, să n-ai surprize.
Personal aș opta pentru un laptop, e mai simplu de cărat și nu-ți mai bați capul cu asamblarea, etc. Bine, e mai greu de upgradat un laptop (poți schimba RAM, HDD și cam atât...)

Răspunsul va fi pe măsura întrebării!
I am curious. Since I'm not a cat, that's not dangerous. House M.D.
(Adică ceva de genul „Curioșii mor repede, dar nu mor proști”)

#4 25 Sep 2015 14:06:30

george_o
Membru

wladypauly, mulțumesc pentru sfatul, însă prin "păcăleală" mă refeream la faptul că o să-mi conving soția că trebuie suplimentat bugetul alocat.
Revenind la subiect, între timp am mai schimbat puțin configurația. Am ales să nu mai iau carcasă (o păstrez p-asta veche, care e tot ATX) și nici SSD, iar banii ăia să îi bag într-o sursă Zalman ZM500-GLX, 500W și în memoria RAM, care va fi de 8GB. În ceea ce privește placa video, mi-e teamă că aş depăși bugetul. Poate o să iau și o placă video, dar după vreo 2,3 luni.
În altă ordine, credeți că merită să aștept până la marele "Black Friday" (care e tocmai pe la sfârșitul lunii noiembrie)? Din ce am auzit pe la cunoscuți, cică nu ar fi așa mari reducerile de preț în perioada aia.

Editat ultima oară de george_o (25 Sep 2015 14:07:06)

#5 25 Sep 2015 14:20:53

wladypauly
Membru
Site web

Glumeam cu păcălitul...
Reduceri sunt tot timpul anului, dac-ar fi să te iei după mailurile promoționale pe care le primesc de la diverse magazine de profil. Acum depinde și care produse au reducere, unele dintre ele sunt deja depășite moral, din ce am văzut eu în ultimii ani. Poți urmări site-urile marilor magazine să vezi ce oferă, dar de Black Friday tre' să fii logat de la prima oră, altfel riști să rămâi pe margine, se umple serverul de curioși.
PE de altă parte, eu am mai luat resigilate dacă aveam nevoie de ceva pentru „consum intens” și la care aspectul nu prea contează (am luat o panaramă de laptop pentru școală, nu e ultimul răcnet, dar merge super la ce-mi trebuie, am luat chiar și componente PC care merg și acum, după ceva ani). Depinde de foarte mulți factori. Poți lua componente de la 2-3 furnizori, dacă taxele de transport sunt mici sau deloc. Oricum, o idee bună ar fi să compari prețurile la produse pe mai multe site-uri, pot fi diferențe destul de mari. Cam asta fac eu în mare când am de cumpărat ceva IT/PC.

#6 25 Sep 2015 14:47:16

geralddan
Master Chef
Locaţie: Sant Feliu de Guixols
Înregistrat: 27 Apr 2009

@george_o, la banii aia iti iei un laptop bun. De ce te complici?

Desteptii invata din greselile altora, prostii din ale lor.

#7 25 Sep 2015 15:14:57

george_o
Membru

Am deja un laptop. Și am amenajat într-o cameră un colțișor pentru PC. Am acel monitor care are și TV și nu am cum să renunț la el...cam astea ar fi motivele.

#8 25 Sep 2015 18:06:17

wladypauly
Membru
Site web

TV-ul ăla sigur are și HDMI, așa că-l poți pune pe laptop, ca monitor extern. E doar o idee, tu faci cum crezi că-ți convine mai mult. Dacă ai deja laptop, eu l-aș upgrada, dacă se poate și dacă merită (posibil să fie de generație mai veche decât sistemul ales de tine)

#9 27 Feb 2016 19:35:16

george_o
Membru

Va "re"salut,
A trebuit să amân cu aproape 6 luni achiziționarea componentelor de care vorbeam, dar în final am făcut-o și p-asta (nu îmi pot scoate din cap vorba lui Mărgineanu: "Viata e ca parul din c.r: scurtă și plina de rahat". Scuze pentru offtopic).
Așadar, cu ce m-am ales:
1. Placa de baza: Asrock H97 PRO4, socket 1150, Intel H97, 6xSATA3, 4xDDR3, ATX
2. Procesor: Intel Pentium G3460, BX80646G3460, 3.20GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150
3. DDRAM: Kingston HyperX Savage HX316C9SR/4, 2x4GB DDR3, 1600MHz, CL9
4. Placa video: ASUS NVIDIA GeForce GT 730, 2048MB, DDR3, 128bit
5. Sursa: ZALMAN ZM500-GLX, 500W, 12cm fan, PCF activ
De la vechiul PC am păstrat Carcasa și HDD.
Singura problemă pe care am întâmpinat-o a fost că nu puteam obține o rezoluție mai mare de 1152x864 cu un cablu VGA-VGA și driverele de la nvidia, așa că am încercat cu un cablu HDMI-HDMI și unul DVI-VGA, în ambele cazuri rezoluția monitorului fiind de 1920x1080. Nu știu care este cauza, dar am rezolvat-o. smile)
LE: Mi-am reamintit de încă o problemă, dar care nu mă deranjează momentan. Placa de baza un are mufa IDE pentru DVD-ROM, asa ca un model mai vechi de unitate optică este nepotrivit.

Pentru moment. mă declar mulțumit de ce am cumpărat și vă mulțumesc pentru sprijinul acordat.

Editat ultima oară de george_o (27 Feb 2016 19:40:39)

Feed

Antet forum