Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 13 Oct 2015 18:50:35

OldMan
Membru nou
Înregistrat: 13 Oct 2015

Problema VPS/SaMp

Salut, imi cer scuze daca a mai fost discutata undeva problema asta, a folosit "cautare".

Am cumparat de curand un VPS  / ubuntu 15 versiunea de linux

Am instalat urmatoarele :
apt-get update
apt-get install apache2
a2enmod rewrite
apt-get install mysql-server
mysql_secure_installation
apt-get install php5 php-pear php5-curl
apt-get install php5-mysql
apt-get install phpmyadmin
/etc/init.d/apache2 restart

am instalat si serverul SaMp dar nu cunosc linux deloc trebuie sa conectez sampul la baza de date externa smile aici sunt in ceata grav daca imi poate explica cineva ce trebuie sa fac sau sa imi lase un tutorial ar fi perfect .
Va multumesc anticipat.
Pot fi contactat pe Y!M grigo_patrut sau skype grigoirc

#2 13 Oct 2015 19:07:40

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Re: Problema VPS/SaMp

Citeste documentatia serverului de s.a.m.p. ca sigur scrie pe unde trebuie sa completezi user, parola, baza de date si hostname pentru conectarea la sistemul de baze de date.

In principiu trebuie sa faci o baza de date si un cont cu drepturi pe acea baza de date. Vad ca ai instalat deja phpmyadmin, deci poti sa faci foarte usor. De la users alegi sa faci un user nou si bifezi sa faca si o baza de date cu acelasi nume ca userul. O sa-i acorde toate drepturile automat.
In phpmyadmin te autentifici cu "root" si parola specificata in timpul instalarii pachetului mysql-server.

#3 13 Oct 2015 19:30:38

OldMan
Membru nou

Alexandru.Cucu a scris:

Citeste documentatia serverului de s.a.m.p. ca sigur scrie pe unde trebuie sa completezi user, parola, baza de date si hostname pentru conectarea la sistemul de baze de date.

In principiu trebuie sa faci o baza de date si un cont cu drepturi pe acea baza de date. Vad ca ai instalat deja phpmyadmin, deci poti sa faci foarte usor. De la users alegi sa faci un user nou si bifezi sa faca si o baza de date cu acelasi nume ca userul. O sa-i acorde toate drepturile automat.
In phpmyadmin te autentifici cu "root" si parola specificata in timpul instalarii pachetului mysql-server.

Iti multumesc foarte tare pentru raspuns, dar nu stiu cum sa ma autentific in phpmyadmin exact asta vreau sa aflu cum naiba creez o baza de date sau ceva de genu nustiu exact cum sa ii spun, scuze nu am specificat nu am cpanel la vps doar acces ssh, daca poti sa ma indrumi mai departe ar fi super

#4 13 Oct 2015 21:43:59

Alexandru.Cucu
Administrator
Locaţie: -21.8021247, -154.6975949
Înregistrat: 17 Jun 2008
Site web

Pai ti-am dat cam toate informatiile de care ai nevoie ca sa te poti autentifica in phpmyadmin. In mod normal il poti accesa pe http://ip_ul_serverului_tau/phpmyadmin/ daca aici te-ai impotmolit.

#5 13 Oct 2015 21:53:29

OldMan
Membru nou

Alexandru.Cucu a scris:

Pai ti-am dat cam toate informatiile de care ai nevoie ca sa te poti autentifica in phpmyadmin. In mod normal il poti accesa pe http://ip_ul_serverului_tau/phpmyadmin/ daca aici te-ai impotmolit.

Am crezut ca fac eu ceva gresit, am incercat ce ai spus mai sus dar ma confrunt cu urmatoarea problema.

The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.

Apache/2.4.10 (Ubuntu) Server at 5.189.169.152 Port 80

P.S: Imi cer scuze dar sunt incepator.

Feed

Antet forum