Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 27 Oct 2015 18:37:18

developer
Membru nou
Înregistrat: 27 Oct 2015

Mailuri trimise din postfix ajung in spam

Salut,

Ma confrunt cu urmatoarea problema. Lucrez la un proiect pentru niste nemti. Proiectul este adiacent site-ului lor principal, in sensul ca:

warth.de         --> siteul principal
mein.warth.de --> proiectul meu

Ambele se afla pe servere diferite. 

Din mein.warth.de trimit mailuri din aplicatie. Trimiterea de mailuri o fac folosind serverul de mail instalat pe serverul aplicatiei facute de mine.

Mailurile trebuie sa fie de forma: info@mein.warth.de (folosind subdomeniul)

Nu-mi dau seama care-i buba insa pe mailuri de windows (gen hotmail) imi intra in spam. Pe yahoo intra ok direct in inbox. Pe gmail ramane in coada
(verificat cu webmin) iar statusul este:

Cod:

host alt1.gmail-smtp-in.l.google.com[64.233.162.27] said: 421-4.7.0 [188.40.128.80 15] Our system has detected an unusual rate of 421-4.7.0 
unsolicited mail originating from your IP address. To protect our 421-4.7.0 users from spam, mail sent from your IP address has been 
temporarily 421-4.7.0 rate limited. Please visit 421-4.7.0 https://support.google.com/mail/answer/81126 to review our Bulk Email 421 4.7.0 
Senders Guidelines. ue8si24849072lbc.157 - gsmtp (in reply to end of DATA command)

La provideri de genul web.de intra ba in inbox ba in spam.

Ideea este ca am nevoie sa gasesc o solutie ca trimiterea de mailuri sa se faca in inbox si cel mai probabil este o problema de setare de postfix sau dns care-mi scapa , nu le stapanesc pra bine.

Mentionez ca am facut un blacklist check pe mxtoolbox si sunt ok si domeniul principal cat si sundomeniul.

Strict legat de gmail imi ramane in que insa nu stiu ce pot sa-i fac .. am 40.000 de useri in baza de date si la unele actiuni din admin chiar trebuie sa trimit mail la toti. Ii bag intr-o coada de mail in bd si execut un cron la 2 min care-mi  trimite cate 5 mailuri deodata ... insa primesc raspunsul de mai sus.

Gmail ca gmail, pana la urma tot se trimit insa pe windows related gen hotmail tot timpul intra in spam.

Nu am control asupra administrarii dns a domeniului , am cerut modificari la setarile de dns, pun si poza cu ce mi-a setat tipul din germania.

http://i.imgur.com/tXJ40AZ.png?1

/etc/hosts

Cod:

### Hetzner Online AG installimage
# nameserver config
# IPv4
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
188.40.128.80 mein.warth.de mein
188.40.128.80 kwwebservice.warth.de kwwebservice
188.40.128.80 mail3.warth.de mail3

#
# IPv6
::1     ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts
2a01:4f8:101:2333::2 mein.warth.de mein

/etc/mailname

Cod:

mein.warth.de

/etc/hostname

Cod:

mein

/etc/postfix/main.cf

Cod:

# See /usr/share/postfix/main.cf.dist for a commented, more complete version

# Debian specific:  Specifying a file name will cause the first
# line of that file to be used as the name.  The Debian default
# is /etc/mailname.
#myorigin = /etc/mailname

smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name (Ubuntu)
biff = no

# appending .domain is the MUA's job.
append_dot_mydomain = no

# Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings
#delay_warning_time = 4h

readme_directory = no

# TLS parameters
smtpd_tls_cert_file=/etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem
smtpd_tls_key_file=/etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key
smtpd_use_tls=yes
smtpd_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtpd_scache
smtp_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtp_scache

# See /usr/share/doc/postfix/TLS_README.gz in the postfix-doc package for
# information on enabling SSL in the smtp client.

smtpd_relay_restrictions = permit_mynetworks permit_sasl_authenticated defer_unauth_destination
myhostname = mein.warth.de    <<<<------- AICI AM INCERCAT SA PUN SI MAIL3.WARTH.DE SI TOT NIMIC
alias_maps = hash:/etc/aliases
alias_database = hash:/etc/aliases
myorigin = /etc/mailname
mydestination = mein.warth.de, localhost.warth.de, , localhost
relayhost =
mynetworks = 127.0.0.0/8 [::ffff:127.0.0.0]/104 [::1]/128
mailbox_command = procmail -a "$EXTENSION"
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
inet_interfaces = all
inet_protocols = ipv4

Rog ajutor in rezolvarea problemei. Stau de doua zile si nu reusesc ... tot imi intra in spam mailurile ...

Multumesc

PS in cazul in care conteaza si trimiterea din cod: (insa pe alte servere unde am proiectul pt alti clienti nu patesc asta (aici difera situatia prin faptul ca domeniul principal e hostat pe un server iar subdomeniul pe altul .. deduc ca e ceva de DNS))

Cod:

..........
$mail = new Zend_Mail('UTF-8');
$mail->addTo($this->toAddress, $this->toName);
$mail->setSubject($this->subject);
$mail->setBodyHtml($this->html);
$mail->setBodyText($this->text);
$mail->send();
.........

Editat ultima oară de developer (27 Oct 2015 18:54:50)

#2 27 Oct 2015 20:04:29

geosoft1
Membru
Locaţie: Râmnicu Vâlcea
Înregistrat: 21 Sep 2009

Re: Mailuri trimise din postfix ajung in spam

eu suspectez continutul acelor mailuri wink

Daca raspunsul nu te multumeste, probabil nu ai pus intrebarea potrivita.
Registered linux user #542751

#3 27 Oct 2015 20:10:15

developer
Membru nou

Sunt mailuri normale, multumim ca te-ai inregistrat , uite linkul de confirmare ... fara spamy content. In nici un caz asta nu-i problema. Pe alte proiecte la alti clienti difera doar linkul de confirm de exemplu si sigla din mail si totul e ok.

Problema nu apare cand vreau sa trimit 40000 de mailuri deodata .. apare si daca se inregistreaza un singur user si se trimite un singur email.

Apare si daca trimit din linie de comanda cu mailx ...

Editat ultima oară de developer (27 Oct 2015 20:11:02)

#4 28 Oct 2015 14:28:30

guletz2002
Membru
Locaţie: Brasov
Înregistrat: 09 Sep 2009

Problema este cea legata de nr de mail-ri de trimis deodata. Asta corelata probabil si cu un istoric dezavantajos.

Incearca sa pui asa in main.cf:

smtpd_recipient_limit = 20
smtpd_recipient_overshoot_limit = 20
default_destination_recipient_limit = 5

Nu te astepta ca problema sa dispara. Oricum asta e doar asa sa reduci impactul. Daca ai de trimis mail la 40.000 odata, treaba asta se face altfel, cu totul altfel!

.. si colateral confunzi notiunea de sub-domeniu, cu cea de host(nu e vina ta aici). mein.warth.de, este de fapt un host, nu un sub-domeniu. Dar s-au gandit unii .... ca da mai bine la browsing(ca sa nu-si rupa degetele in tastaura lume si sa scrie www.domeniu.tld), si hai sa facem putina varza in DNS, si sa zicem dupa cum vrem noi, cand ne cade bine. Asa ca mein.warth.de, este cand subdomeniu(cand trimit mail), cand host(cand ma uit la myhostname in in postfix), pe alese.... si dupa
nevoi.

Iti zic din experienta, un domeniu care e facut clar, adica nu am A/PTR la el(firma.de), si hosturile sunt cu A/PTR de genul host.firma.de, risti si mai putine probleme in viitor pe partea de mail. Sau si mai clar, in ns, trebuie sa apara declaratia:

- virtual (sau pseudo) sub-domain

Cod:

; sub-domain definitions
$ORIGIN sub-domain.firma.de.
....

Editat ultima oară de guletz2002 (28 Oct 2015 14:43:29)

Daca retea Nu e, atunci nimic nu e !!!
LiCo : Proud GNU/Linux User since 2003.

#5 28 Oct 2015 14:38:22

developer
Membru nou

Salut si mersi de raspuns,

Am pus in main.cf ... vedem ce se intampla si revin ...

Ca o chestie suplimentara am instalat openkdim si am facut setarile in postfix pentru asta. Mi-am generat cele doua key-uri ... I-am trimis tipului din germania rugamintea sa-mi introduca TXT record cu continutul key-ului .txt generat .. sper sa ajute la ceva

"treaba asta se face altfel, cu totul altfel!" ... ok da-mi niste indicatii pe scurt , te referi la solutia de a-mi externaliza total trimiterea de mailuri si a apela la o firma care cu asta se ocupa ? .. sau gresesc din punct de vedere tehnic undeva ?

Editat ultima oară de developer (28 Oct 2015 14:38:50)

#6 28 Oct 2015 14:54:55

guletz2002
Membru

te referi la solutia de a-mi externaliza total trimiterea de mailuri si a apela la o firma care cu asta se ocupa ? .. sau gresesc din punct de vedere tehnic undeva ?

- daca nu stii cum se face, da e mai bine sa externalizezi la altii care sunt de meserie si cunosc treba asta;
- da gresesti tehnic cam pe toata linia

SPF-ul/dkim, nu o sa te ajute la nimic in treba asta, doar iti pierzi vremea, si nu stii in ce te bagi .... doar ai impresia ca intelegi despre ce e vorba. Dar o sa afli .... cat de curand wink
Recomandarea mea este sa cauti pe cineva care stie cu ce se mananca partea de SMTP, ce vrei tu sa faci, nu e o treba pt un incepator. Risti sa-ti bagi singur cuie in talpa inclusiv
pt. tot domeniul, nu numai pt. hostul mein.warth.de!

#7 28 Oct 2015 15:35:18

guletz2002
Membru

... pe scurt, se folosesc relay-ri multe(cu IP-ri diferite), care trimit mail-ri mai departe.

Feed

Antet forum