Anunţ

Caută printre mesajele de pe forum înainte de a scrie unul nou!
Formulează corect întrebarea sau problema pe care o ai.
Respectă regulile forumului și Codul de Conduită!

#1 30 Dec 2015 19:12:45

mihnea.
Membru nou
Înregistrat: 30 Dec 2015

League of legends bug

Buna ziua! Am un laptop Asus  cu procesor ntel® Core™ i5-4210U CPU @ 1.70GHz × 4 ,  placa video Nvidia GeForce 820M/PCIe/SSE2, 4gb RAM si am ubuntu 14.04 proaspat instalat. Laptopul il am de 8 luni si pana acum am rulat windows 8.1. Desi am vrut ubuntu de la inceput am inteles ca laptopul era prea nou aparut si ca nu existau drivere pentru placa wi-fi , asa ca am ales windows pe moment. L-am instalat de pe un usb pe care l-am facut sa imi booteze versiunea asta de ubuntu cu rufus.
Principala problema pe care as vrea sa o discut acum (desi am intalnit mai multe) ar fi faptul ca jocul League of Legends nu imi merge corespunzator (este instalat prin PlayOnLinux):
   - odata intrat in joc nu pot sa schimb tabul (Alt-Tab) si daca incerc de mai multe ori eventual se blocheaza irecuperabil si trebuie sa restartez calculatorul
   - dupa o anumita perioada de timp controalele mele o iau razna(nu mi-am putut da seama daca este declansat de ceva ce fac eu sau daca se intampla random) astfel ca nu merge nici un buton de controla al jocului(ESC, A, Q, W, E, R, 1, 2, etc), doar chatul se deschide cu un ENTER, dar daca dau de doaua ori ENTER destul de repede imi trece in windowed mode. Alt lucru care merge cum trebuie este click dreapta, iar click stanga imi da ALERT PING acolo unde incerc sa apas. Probleme astea nu sunt (din cate cred de la setarile jocului pentru ca am avut grija ca acestea sa fie default si key-bindings-urile sa fie alea pe care incercam sa le folosesc). Repet, treaba asta se intampla dupa o perioada in care joc.

Pe langa asta , calculatorul mi se misca foarte incet as spune(lucru care nu e standard, pentru ca se misca bine pe 8.1): raspunde cu intarziere la comenzi si alte asemenea

Daca vi se par cunoscute "simptomele" si aveti vreo idee de ce sunt cauzatae va rog sa ma ajutati:D
Daca nu aflu ce s-a intamplat o sa incerc sa reinstalez  ROOT-ul(e bine sa incerc asta sau nuva rezolva nimic?)
Multumesc aniticipat!
~sper ca nu a deranjat pe cineva limbajul mai formal, am incercat sa fiu explicit~

Editat ultima oară de mihnea. (30 Dec 2015 19:16:15)

#2 26 Apr 2016 12:53:43

dobai david
Membru nou
Înregistrat: 25 Apr 2016

Re: League of legends bug

nu are cum sati mearga stabil LOL deoarece cand lai instalat din playonlinux tia aparut un mesaj pe ecran cum ca jocul nu este 100% stabil si are eventuale buguri si erori big_smile

Feed

Antet forum